پیام خراسان

آخرين مطالب

درسهایی از سیلی سیلاب مقالات

درسهایی از سیلی سیلاب

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- با مشاهده کارآمدی و نیازمندی به اکثر سدهای موجود در استان خراسان جنوبی و کشور می توان قضاوت کرد که هنوز باید به سمت سدسازی استاندارد در مکان های بیشتر که نیاز است پیش برویم و در تمامی مواقع آمادگی کامل در مقابل سیلاب را داشته باشیم.
با آغاز سال 1398 شاهد بارش نزولات شدید باران در بیشتر استان ها به ویژه در غرب کشور بودیم و این نزولات در کمتر از یک ماه به شرق کشور هم رسید و اکثر استان های کشور از جمله خراسان جنوبی را درگیر بحرانی طبیعی کرد.
این بحران طبیعی در کشور به رغم تلفات انسانی و خسارات سنگین و بعضا جبران ناپذیری که برجای گذاشت، درس ها و عبرت هایی با خود همراه دارد که نباید از کنار آن به سادگی عبور کرد و باید از این سیلاب ها و عواقبش دربرنامه ریزی های آینده کشور و استان استفاده کرد.
اگرچه مسئولان و مردم به ویژه در سیلاب اول که در گرگان رخ داد، و همچنین سیل در شیراز، دچار غافل گیری شدند و نیز به رغم اینکه هم اکنون نیز در برخی از شهرها مشکلات زیادی وجود دارد، اما با نگاهی مثبت باید اذعان کرد این بحران در ادامه وقوع، به نوعی مدیریت شد و امروز که به خراسان جنوبی رسیده همه امکانات و تمهدیدات به کار گرفته شده تا باعث شود کمترین خسارت و تلفات را شاهد باشیم.
در این سیل توجه به چند نکته خالی از لطف نیست، اول اینکه با مدیریت پیچیده، دور کاری و پشت میز نشینی نمی توان در مواقع ضروری و حوادث کمک کرد اما در مقابل با مدیریت فعال، مدبرانه و مبتنی بر علم و شایستگی که از آن به عنوان سبک مدیریت جهادی نام برده می شود، می توان موجبات رفع مشکلات و حرکت پرشتاب کشور و استان را فراهم کرد.
همچنین حضور میدانی مسئولان دولتی و فرماندهان نظامی در کنار هم برای کمک رسانی و پیشگیری از حوادث احتمالی از نکات برجسته مدیریتی در حوادث اخیر است که علاوه بر دلگرمی مردم، بار دیگر اثبات می کند که حل مشکلات بزرگ، از مسیر مدیریت جهادی و انقلابی می گذرد، حضوری که شاید پیش از سیل اخیر در کمتر ماجرایی دیده شده باشد.
تجربه ثابت کرده در بزنگاه های حساس، زیباترین صحنه های انسجام، همدلی و مشارکت ملی در ایران اسلامی توسط مردم به منصه ظهور می رسد، جمع آوری کمک های میلیاردی، حضور فعال جهادگران و مردم و در اختیار قرار دادن همه امکانات توسط مردم شهرهای مختلف در کنار صبر، تحمل و ایستادگی سیل زدگانی که عزیزان یا مال خودشان را از داده اند، نشان دهنده بالا بودن آستانه صبر و تحمل و روحیه بسیج شوندگی ملی است و از طرفی نیز توجه به هشدار ها و درخواست های مسئولان کمک شایانی به پیشگیری از حوادث کرده است.
نکته مهم بعدی اثبات مردم داری و مردم یاری نیروهای مسلح کشور اعم از ارتش، سپاه و بسیج است. نیروهای مسلح که به وظیفه و مأموریت خودشان که تأمین امنیت پایدار است، بخوبی عمل کرده اند، اینک نیز در عرصه های سازندگی، محرومیت زدایی، فرهنگی و اجتماعی خود را به عنوان مدافع، حامی و پشتیبان مردم نشان داده اند.
تجربه نشان داده رسانه های معاند و برخی بدخواهان داخلی از هر فرصتی برای سیاه نمایی، ناامیدسازی مردم و ناکارآمد جلوه دادن نظام استفاده می کنند، آنها دقیقا قصد داشتند از ماجرای سیل و آب گل آلود خانه های مردم، ماهی خود را صید کنند، این موضوع بار دیگر پرده از چهره واقعی این رسانه ها و بدخواهان نظام برداشت.
اگرچه سیل همچون دیگر تهدیدات طبیعی کمتر قابلیت پیش بینی دارد، اما این از مسئولیت هیچ فرد و نهادی برای پیشگیری از خسارات و تلفات نمی کاهد. اساسا هزینه های مورد نیاز برای پیشگیری از وقوع سیلاب های بزرگ به مراتب کمتر از هزینه های لازم برای مواجهه با آن است.
لایروبی رودخانه ها و سدها، آزادسازی حریم رودخانه ها، آبخیزداری و حفظ مراتع و جنگل ها و آینده نگری در سدسازی ها، عمران شهری، سهم بزرگی در پیشگیری از صدمات و خسارات دارد که باید از سوی مسئولان اجرایی کشور و استان دنبال شود.
در انتها ذکر دو نکته لازم است، استان خراسان جنوبی با مدیریت مهندس معتمدیان استاندار و رئیس شورای مدیریت بحران توانسته تا این لحظه اقدامات مطلوبی در کاهش خسارت و تلفات این حوادث را داشته باشد، اما هنوز سیل به اتمام نرسیده و نباید به این فکر باشیم که دیگر شاهد سیلاب نخواهیم بود و در ادامه برای جبران خسارت به سیل زدگان و کاهش آلام باید اقدامات جهادی صورت گیرد.
در پایان می توان با نگاهی مثبت و امیدوارانه تأکید کرد نمایش وحدت، حرکت جهادی و هماهنگی بخش های مختلف استان اعم از مسئولان و مردم طی روزهای اخیر، نویدبخش اراده، تحرک و قاطعیت مسئولان اجرایی استان در حل مشکلات و راهی برای توسعه و پیشرفت استان است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روایت یک غار پس از زلزله

پوشاک‌ ایرانیان در سه دوره اسلامی، سلجوقیان و تیموریان

ورود پژوهشکده سوانح طبیعی به موضوع رانش روستاهای استان

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در سوم اردیبهشت

«بارنجگان» در گذر از رنج ها

سیل، نقمت در اوج نعمت!

آخرین وضعیت دستگردان پس از سیل

سربیشه پس از سیلاب

درباره‌ اقتصاد اخلاق

«زاهدان کهنه» شهری خفته در تاریخ

زمین خواران سیری ندارند

درسهایی از سیلی سیلاب

ارمغان رونق مشاغل خانگی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 21 فروردین

صنایع دستی خراسان شمالی که مرزها را در نوردیده است

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 فروردین

چشم روشنی در تاریکی معدن

برکات باران در سدها

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 17فروردین

بهشتی از رنگ‌ها در قلب کویر

گلدان‌های طبیعی نهبندان؛ نقاشی زیبای خداوند در کویر

هنگام مواجهه با سیل باید چه کنیم؟

قنات رازها

چهارشنبه سوری؛ نمادی از سلامتی و شادی یا مجالی برای رفتارهای ماجراجویانه؟

جَنگ و جُنگ، دو روی سکه چهارشنبه سوری

/گزارش/ بازار خرید هفت سین در خراسان شمالی رونقی ندارد

داستان سه باور در یک بنا

کویر مزینان، مقصد نوظهور گردشگری خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در21 اسفند

راه آهن بجنورد- گرگان در آستانه یک دور باطل

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 اسفند

مشهد شهر من می‌شود؟

سیم‌ریپ؛ شهری در قلب افسانه‌ها

عناوین روزنامه های چهاردهم اسفند در خراسان رضوی

عناوین روزنامه های سیزدهم اسفند در خراسان رضوی

سفر تا اعماق عطر نارنج

چرا هیچ‌جا برای فرزند، آغوش مادر نمی‌شود؟

انصاف یعنی انسان بودن!

باورهای عمومی رایج درباره مدیریت زمان و پاسخ به آن‌ها

عناوین روزنامه های هشتم اسفند در خراسان رضوی

فساد و تبعیض، مهلک اما قابل پیشگیری - امیرشاهین نایبی فر*

رسانه‌ می‌تواند تمایل به‌ خودکشی را تقویت کند

درد اعتیاد یا طرد از خانواده/ رفتار قهرآمیز با معتاد بهبود یافته اشتباهی بزرگ

عناوین روزنامه های پنجم اسفند در خراسان رضوی

زعفران بر بال توسعه

قلعه فورگ؛ روایتگر تاریخ کهن

سموم موجود در کف و مبلمان در بدن کودکان بیشتر مشاهده می‌شود

عناوین روزنامه های اول اسفند در خراسان رضوی

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه