پیام خراسان

آخرين مطالب

درسهایی از سیلی سیلاب مقالات

درسهایی از سیلی سیلاب

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- با مشاهده کارآمدی و نیازمندی به اکثر سدهای موجود در استان خراسان جنوبی و کشور می توان قضاوت کرد که هنوز باید به سمت سدسازی استاندارد در مکان های بیشتر که نیاز است پیش برویم و در تمامی مواقع آمادگی کامل در مقابل سیلاب را داشته باشیم.
با آغاز سال 1398 شاهد بارش نزولات شدید باران در بیشتر استان ها به ویژه در غرب کشور بودیم و این نزولات در کمتر از یک ماه به شرق کشور هم رسید و اکثر استان های کشور از جمله خراسان جنوبی را درگیر بحرانی طبیعی کرد.
این بحران طبیعی در کشور به رغم تلفات انسانی و خسارات سنگین و بعضا جبران ناپذیری که برجای گذاشت، درس ها و عبرت هایی با خود همراه دارد که نباید از کنار آن به سادگی عبور کرد و باید از این سیلاب ها و عواقبش دربرنامه ریزی های آینده کشور و استان استفاده کرد.
اگرچه مسئولان و مردم به ویژه در سیلاب اول که در گرگان رخ داد، و همچنین سیل در شیراز، دچار غافل گیری شدند و نیز به رغم اینکه هم اکنون نیز در برخی از شهرها مشکلات زیادی وجود دارد، اما با نگاهی مثبت باید اذعان کرد این بحران در ادامه وقوع، به نوعی مدیریت شد و امروز که به خراسان جنوبی رسیده همه امکانات و تمهدیدات به کار گرفته شده تا باعث شود کمترین خسارت و تلفات را شاهد باشیم.
در این سیل توجه به چند نکته خالی از لطف نیست، اول اینکه با مدیریت پیچیده، دور کاری و پشت میز نشینی نمی توان در مواقع ضروری و حوادث کمک کرد اما در مقابل با مدیریت فعال، مدبرانه و مبتنی بر علم و شایستگی که از آن به عنوان سبک مدیریت جهادی نام برده می شود، می توان موجبات رفع مشکلات و حرکت پرشتاب کشور و استان را فراهم کرد.
همچنین حضور میدانی مسئولان دولتی و فرماندهان نظامی در کنار هم برای کمک رسانی و پیشگیری از حوادث احتمالی از نکات برجسته مدیریتی در حوادث اخیر است که علاوه بر دلگرمی مردم، بار دیگر اثبات می کند که حل مشکلات بزرگ، از مسیر مدیریت جهادی و انقلابی می گذرد، حضوری که شاید پیش از سیل اخیر در کمتر ماجرایی دیده شده باشد.
تجربه ثابت کرده در بزنگاه های حساس، زیباترین صحنه های انسجام، همدلی و مشارکت ملی در ایران اسلامی توسط مردم به منصه ظهور می رسد، جمع آوری کمک های میلیاردی، حضور فعال جهادگران و مردم و در اختیار قرار دادن همه امکانات توسط مردم شهرهای مختلف در کنار صبر، تحمل و ایستادگی سیل زدگانی که عزیزان یا مال خودشان را از داده اند، نشان دهنده بالا بودن آستانه صبر و تحمل و روحیه بسیج شوندگی ملی است و از طرفی نیز توجه به هشدار ها و درخواست های مسئولان کمک شایانی به پیشگیری از حوادث کرده است.
نکته مهم بعدی اثبات مردم داری و مردم یاری نیروهای مسلح کشور اعم از ارتش، سپاه و بسیج است. نیروهای مسلح که به وظیفه و مأموریت خودشان که تأمین امنیت پایدار است، بخوبی عمل کرده اند، اینک نیز در عرصه های سازندگی، محرومیت زدایی، فرهنگی و اجتماعی خود را به عنوان مدافع، حامی و پشتیبان مردم نشان داده اند.
تجربه نشان داده رسانه های معاند و برخی بدخواهان داخلی از هر فرصتی برای سیاه نمایی، ناامیدسازی مردم و ناکارآمد جلوه دادن نظام استفاده می کنند، آنها دقیقا قصد داشتند از ماجرای سیل و آب گل آلود خانه های مردم، ماهی خود را صید کنند، این موضوع بار دیگر پرده از چهره واقعی این رسانه ها و بدخواهان نظام برداشت.
اگرچه سیل همچون دیگر تهدیدات طبیعی کمتر قابلیت پیش بینی دارد، اما این از مسئولیت هیچ فرد و نهادی برای پیشگیری از خسارات و تلفات نمی کاهد. اساسا هزینه های مورد نیاز برای پیشگیری از وقوع سیلاب های بزرگ به مراتب کمتر از هزینه های لازم برای مواجهه با آن است.
لایروبی رودخانه ها و سدها، آزادسازی حریم رودخانه ها، آبخیزداری و حفظ مراتع و جنگل ها و آینده نگری در سدسازی ها، عمران شهری، سهم بزرگی در پیشگیری از صدمات و خسارات دارد که باید از سوی مسئولان اجرایی کشور و استان دنبال شود.
در انتها ذکر دو نکته لازم است، استان خراسان جنوبی با مدیریت مهندس معتمدیان استاندار و رئیس شورای مدیریت بحران توانسته تا این لحظه اقدامات مطلوبی در کاهش خسارت و تلفات این حوادث را داشته باشد، اما هنوز سیل به اتمام نرسیده و نباید به این فکر باشیم که دیگر شاهد سیلاب نخواهیم بود و در ادامه برای جبران خسارت به سیل زدگان و کاهش آلام باید اقدامات جهادی صورت گیرد.
در پایان می توان با نگاهی مثبت و امیدوارانه تأکید کرد نمایش وحدت، حرکت جهادی و هماهنگی بخش های مختلف استان اعم از مسئولان و مردم طی روزهای اخیر، نویدبخش اراده، تحرک و قاطعیت مسئولان اجرایی استان در حل مشکلات و راهی برای توسعه و پیشرفت استان است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهم مشهدی ها از زیارت حرم مطهر رضوی

عناوین روزنامه‌های بیست و چهارم تیر ماه خراسان رضوی

مراقب باشید مشمشه نگیرید

پلاکاردهایی از جنس خواسته‌ها/ فریادهایی که شنیده نشد

آیا قیمت موبایل به ثبات می‌رسد؟

بی مهری، کمر "کمرمقبولا" را خم کرده است

بیابان، بومی از هزار جلوه زیبا

مدلینگ کودکان در وبگردی لاکچری مادران

صاحبخانه خوب

مجموعه تاریخی مفخم بجنورد با نوروز رخ می‎نماید

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها

از آبادی‌های باصفا تا اَبَرروستاهای حاشیه مشهد

عناوین روزنامه های شانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

خشونتی که در فرهنگ ایرانی رخنه می‌کند

عناوین روزنامه های پانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

سرهای تراشیده زخم‌های بیش‌تری دارند

فریاد سرخُنگ از گردشگری بدون زیرساخت

بذر مهربانی در«گل نی»گل داد/ارمغانی به طعم عسل برای کودکان ذکری

موانع داخلی و خارجی رشد صنعت در خراسان رضوی

سَراب ترسالی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در یازدهم تیر ماه

چگونگی مقابله با موج گرما در پاریس

چگونه با رژیم غذایی، استرس را کاهش دهیم؟

مانور داغ دلالی در بازار گندم

نگاه تخریبی انسان حیات وحش را به خطر انداخته است

چه کسانی تمایل بیشتری به استفاده از دوچرخه دارند؟

چگونه از دیگران معذرت‌خواهی کنیم؟

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

قاصدک ها خبری آوردند

بیرجند، چشم انتظار چهره ای متفاوت

پیشگیری از اعتیاد رویکرد همه مسئولان

بر بال چلچله های گمنام تا آسمان

سفر به قلب مردم

چرا گدایی، کلاهبرداری است و کمک‌کنندگان مال‌باخته‌اند؟

پست در جهان امروز

توهم پرآبی

پرمصرف‌ها بخوانند

خیابان هایی که با توت فرش شدند

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

دانسته‌هایی در مورد انقلاب تابستانی

جشن چله تابستان

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم تیر ماه

مشارکت، شاهراه به ثمر نشستن طرح بازآفرینی شهری

رمزگشایی از یک معادله در بازار لاستیک

یک پژوهشگر: رویکرد شریعتی دین را از طاقچه‌ها به سطح جامعه کشاند

کشت کلزا ضرورتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی

روستاها در اشغال معماری غیربومی

«ام. اس» بیماری هزار چهره قرن کنونی

کودکان کار و «تراژدی شهری»