پیام خراسان

آخرين مطالب

نبود برداشت آب از چاه های کشاورزی خراسان شمالی تا اردیبهشت گفتگو

نبود برداشت آب از چاه های کشاورزی خراسان شمالی تا اردیبهشت
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: بارندگی های خوب امسال سبب شد کشاورزان تا پایان اردیبهشت ماه امسال برداشتی از 95 درصد از چاه های آب استان نداشته باشند.

سید عقیل مرتضوی روز شنبه در گفت و گویی اظهار داشت: کشاورزان ما هر سال از یکی دو ماه قبل از بهار، برداشت از منابع آب چاه‌ها را از سر می‌گرفتند اما 2 ماه نخست امسال 95 درصد از چاه‌ها خاموش بود و برداشتی از آن انجام نشد.
وی افزود: در این استان بیش از سه هزار و 750 حلقه چاه غیرمجاز و سه هزار و 500 حلقه چاه مجاز وجود دارد که از چاه‌های غیرمجاز سالانه حدود 40 میلیون مترمکعب و از چاه‌های مجاز سالانه 400 میلیون مترمکعب آب برداشت می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: خوشبختانه بارندگی‌ها سبب شد تا وضعیت آبدهی رودخانه‌ها مناسب باشد و در برداشت از منابع زیر زمینی به میزان قابل توجهی، صرفه جویی شود.
مرتضوی در باره تاثیر بارندگی‌ها در منابع آب زیر زمینی خاطرنشان کرد: بارندگی‌ها در صورتی سبب بهبود سفره‌های زیر زمینی می‌شود که به صورت برف باشد و بتدریج در زمین نفوذ کند و بارندگی‌های بهار امسال تأثیر محسوسی در منابع زیرزمینی دشت‌های استان نداشته است.
وی گفت: یکی از دغدغه‌های ما، برداشت آب از چاه‌های غیرمجاز است و بر اساس برنامه ریزی انجام شده، امسال 300 حلقه چاه غیرمجاز استان مسدود و مسلوب المنفعه می‌شود که با این اقدام از برداشت. میلیون مترمکعب آب زیرزمینی جلوگیری خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی افزود: برای کنترل برداشت آب از چاه‌های مجاز، تمام چاه‌های برقی کشاورزی استان به شمارشگر هوشمند مجهز شده است.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد و از 11 دشت استان، چهار دشت شامل دشت شیروان-فاروج، دشت اسفراین، دشت جاجرم و دشت صفی آباد ممنوعه بحرانی است؛ چهار دشت استان نیز ممنوعه است که دشت‌های بجنورد، سملقان، شوقان و رباط را در بر می‌گیرد، تنها سه دشت شامل دشت‌های غلامان، مانه و قوری میدان دشت آزاد هستند.
دشت ممنوعه بحرانی دشت‌هایی هستند که اثرات و تبعات کاهش آب زیر زمینی به صورت نشست زمین و یا تغییر کیفیت آب نمود پیدا کرده است و بر این اساس برداشت آب از منابع زیر زمینی این دشت‌ها بشدت محدود شده است.
7185/‏‬ 604


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield