پیام خراسان

آخرين مطالب

مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خراسان رضوی: نمازجمعه پایگاه جانبداری از جناح نیست فرهنگي

مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خراسان رضوی: نمازجمعه پایگاه جانبداری از جناح نیست
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خراسان رضوی گفت: نهاد عبادی سیاسی نمازجمعه پایگاه جانبداری از جناحی خاص و یا محلی برای بیان و بروز سلائق گروهی و شخصی افراد نیست.

حجت الاسلام محمدحسین ایزدی روز سه شنبه همزمان با سالگرد برپایی نخستین نمازجمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در جمع خبرنگاران افزود: بر این اساس نماز جمعه همایش حضور افکار، سلیقه ها و طیفهای مختلف سیاسی و اجتماعی تلقی می شود.
وی در ادامه همچنین گفت: علاوه بر فعالیت 53 پایگاه نمازجمعه در سطح خراسان رضوی هم اینک 10 شهر و بخش دیگر در استان تقاضای برپایی پایگاه نماز جمعه را دارند. 114 امام جمعه موقت نیز بعضی هفته ها نماز جمعه را در نقاط مختلف خراسان رضوی اقامه می کنند.
مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خراسان رضوی ادامه داد: همچنین هفت منطقه در این استان بخاطر ترکیب جمعیتی شامل شهروندان سنی و شیعه، به عنوان نواحی تلفیقی شناخته می شوند.
وی افزود: غیر از شهرستان تازه تاسیس صالح آباد، هم اینک در تمامی 52 پایگاه نمازجمعه خراسان رضوی ائمه جمعه بطور دائمی حضور داشته و انجام وظیفه می کنند. برای صالح آباد نیز که اواخر پارسال با انفکاک از تربت جام به عنوان شهرستان جدید در جفرافیای تقسیمات کشوری خراسان رضوی ثبت شد، امام جمعه تا آخر تابستان جاری مشخص و منصوب می شود.
حجت الاسلام ایزدی همچنین گفت: چهار هزار و 13 نفر به عنوان عضو اجرایی در ستادهای نماز جمعه این استان فعالیت دارند که 60 درصد آنها را برادران و 40 درصدشان را خواهران تشکیل می دهند. نیمی از این افراد جوانان با سن زیر 30 سال هستند.
وی اظهارداشت: خراسان رضوی در مجموع پس از استانهای شیراز و اصفهان هم اینک از نظر تعداد ائمه جمعه شاغل به این خدمت معنوی، رتبه سوم را در سطح کشور دارد. وی افزود:
پنجم مرداد 1358 نخستین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به امامت مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی در تهران اقامه شد.
خراسان رضوی با وسعت 118 هزار و 851 کیلومترمربع شامل 28 شهرستان، 70 بخش و دو هزار و 540 روستا است. این استان با 8.1 درصد از کل جمعیت ایران، شش میلیون و 434 هزار و 501 نفر جمعیت دارد که یک میلیون و 733 هزار نفر آنها از در روستاها سکونت دارند.
7507/1858


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield