پیام خراسان

آخرين مطالب

آیت‌اللّه علم‌الهدی: تحریک عواطف و احساسات برای توسعه تمدن اسلامی کافی نیست فرهنگي

آیت‌اللّه علم‌الهدی: تحریک عواطف و احساسات برای توسعه تمدن اسلامی کافی نیست

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - آیت الله سید احمد علم‌الهدی گفت: تحریک عواطف و احساسات برای توسعه تمدن اسلامی لازم است اما کافی نیست.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، امام جمعه شهر مشهد در دومین اجلاسیه سراسری فعالان مهدوی کشور در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی در خصوص مجمع جهانی مهدویت گفت: خوشبختانه مجمع جهانی وابسته به مهدویت خارج از حوزه گرایش و اندیشه در حوزه عمل و شکل‌دهی تمام جریانات مختلف احساسی و فکری دارای برنامه‌های مثبت و موثری بوده است.
وی با توجه به آیه 74 سوره زمر ادامه داد: در این آیه دو نکته مهم شامل «وَأَوْرَثَنَا الْأَرْضَ» و «فَنِعْمَ أَجْرُ الْعَامِلِینَ» وجود دارد. مفسران در خصوص قسمت اول دو نظریه دارند؛ عده‌ای معتقدند منظور از «الارض» زمین بهشت است، چرا که «نَتَبَوَّأُ مِنَ الْجَنَّهِ حَیْثُ نَشَاءُ» به معنای آن است که فرد بهشتی بتواند از بهشت مکان منتخب خود را اختیار کند. عده‌ای دیگر معتقدند که در این آیه اهل بهشت اشاره به دو عنایت خداوند در مقام تحقق وعده الهی دارد؛ وعده اول در خصوص رسیدن حاکمیت زمین به بندگان صالح خداوند و دومین وعده این است که خداوند به بندگان صالح خود وعده بهشت می‌دهد.
علم‌الهدی مطرح کرد: بنابراین حمد و ستایشی که بهشتیان در لحظه ورود خود به بهشت دارند، برای حاکمیت زمین و سپس جایگاه خود در بهشت است؛ به عبارت دیگر لازمه صدق وعده خداوند تنها بهشت نیست و خداوند علاوه بر نعمت‌های آخرت (بهشت) نعمت‌هایی در دنیا نیز هم‌چون حاکمیت زمین برای بندگان صالح خود قرار داده است.
امام جمعه مشهد بیان کرد: نکته دوم در بخش دیگر آیه یعنی «فَنِعْمَ أَجْرُ الْعَامِلِینَ» وجود دارد؛ تحقق وعده الهی چه در ارث زمین و چه در سکونت بهشت با عمل حاصل می‌شود و پاداش عمل‌کنندگان است. ما امروز نسبت به ترویج مفهوم مهدویت برنامه‌های مختلفی را انجام می‌دهیم، اما متاسفانه برخی از این برنامه‌ها از حوزه تحریک عواطف و احساسات خارج نمی‌شوند و در حوزه فکر و اندیشه نیز تنها به یک سلسله پژوهش‌ها، مطالعات و تحقیقات بسنده می‌شود.
وی افزود: با توجه به رسالت عظیمی که ما در توسعه مهدویت داریم این دو مسئله لازم هستند اما کافی نه؛ تحریک عواطف و احساسات انسان‌ها به سمت یک نقطه محوری هستی جهان و محور عالم امکان لازم است و از طرفی باید بتوانیم یک زیربنای قوی علمی و فکری برای مسئله مهدویت در عرصه زندگی علمی خود به وجود آوریم؛ اما چیزی که اهمیت زیادی دارد به همان قسمت «فَنِعْمَ أَجْرُ الْعَامِلِینَ» مربوط می‌شود چرا که توسعه این جریان فکری و مرحله گرایش‌های فکری و احساسی برای تبدیل به باور نیازمند «عمل» است.
علم‌الهدی اظهار کرد: خوشبختانه رسالت این نهاد مقدس مجمع جهانی در این حوزه بر اثر فعالیت‌های انجام شده قابل تقدیر است و امیدواریم در همین جهت توسعه بیشتری پیدا کند؛ اما نکته‌ای که در فرمایشات مقام معظم رهبری به عنوان «طلیعه تبیین هدف» در بیانیه گام دوم در خصوص این که تمدن نوین اسلامی و توسعه آن زمینه ساز فرج و ظهور باشد، بسیار مهم و قابل تامل در عرصه حرکت، عمل و اقدام است.
امام جمعه مشهد خاطر نشان کرد: فعالیت‌های فکری و تولید محتوای علمی در این زمینه بسیار ارزشمند است؛ چرا که توسعه و ترویج مبانی تمدن دینی و اسلامی تحت عنوان تبیین سبک زندگی اسلامی در درجه اول برای جوامع جهانی مسلمان و در درجه دوم برای کلیه جوامع بشریت یک مطلب ضروری و لازم است؛ اما باید این مسئله را در نظر داشته باشیم که عرصه زندگی ما در توسعه ارتباطاتی که به وجود آمده میدان رقابت و برخورد فرهنگ‌های مختلف و تمدن‌های گوناگون است و در این موقعیت رقابت تمدنی و فرهنگی جهان از نحله‌های مختلف عالم در میدان توسعه ارتباطات ظهور و بروز دارد. اگر موفق شدیم در کنار ترویج و ارائه تمدن نوین اسلامی یک پدافند فرهنگی و تمدنی نسبت به فرهنگ‌های آلوده و تمدن‌های دست ساز شیطانی داشته باشیم، در توسعه تمدن نوین اسلامی موفق هستیم وگرنه توسعه و تبیین تمدن نوین اسلامی بدون یک پدافند فرهنگی ممکن نیست.
قرن 21 قرن فرهنگ و ایدئولوژی است و دنیا، دنیای رقابت فرهنگی است
وی ادامه داد: در دهه 90 در دانشگاه لیون فرانسه، همایشی با عنوان راه‌های تداوم سیادت در قرن بیست و یکم برگزار شد. شخصیت‌های سیاسی زیادی در این همایش، کنفرانس داشتند که یکی از این شخصیت‌ها نخست وزیر معدوم اسرائیل «اسحاق رابین» بود؛ او در سخنرانی خود به این موضوعات اشاره کرد: «قرن 21 نه قرن اقتصاد است که پول و توسعه ثروت عامل تداوم سیادت غرب باشد و نه قرن زور؛ که وجود ناوگان‌های جنگی در اقیانوس‌ها بتواند سیادت غرب را حفظ کند بلکه قرن فرهنگ و ایدئولوژی است. اگر توانستیم فرهنگ غرب را در دنیا با آن سیادتی که در قرن 20 بر تمام کشور های دنیا و در حوزه فعالیت‌های مدرنیزاسیوم حاکم بوده، حاکمیت ببخشیم، در این صورت سیادت غرب در قرن 21 نیز محفوظ است.»
علم الهدی مطرح کرد: اسحاق رابین در ادامه سخنان خود گفت: « برتری فرهنگی غرب در قرن 21 قابل ادامه نیست؛ چون این قرن بر حسب توسعه ارتباطات، میدان جولان ایدئولوژی هاست و قوی ترین ایدئولوژی موجود در جهان ایدئولوژی اسلامی است که با پیشروی این ایدئولوژی فرهنگ و تمدن اسلامی مقدم خواهد شد و ریشه سیادت غرب را از بین خواهد برد. پس امروز باید جریان‌های غربی با همه قدرت در براندازی اسلام اقدام کنند.»
امام جمعه شهر مشهد بیان کرد: بر حسب پیش‌بینی او قرن 21 قرن رقابت تمدن‌ها و فرهنگ‌هاست. در حوزه رقابت تمدن و فرهنگ ها ضمن این که می خواهیم تمدن نوین اسلامی را به دنیا ارائه دهیم، اگر در پدافند تمدن ها و فرهنگ های آلوده خصوصا در جوامع اسلامی موفق نشویم قدرت ارائه تمدن نوین اسلامی را به دنیا نخواهیم داشت. امروزه امکانات در عرصه‌های فضای دیجیتالی در دست دشمنان اسلام است و اگر بنا باشد که در عرصه پدافند فرهنگی وارد نشویم مسلما نمی توانیم هم‌پای آنها جریان های پدافند دین اسلام را توسعه دهیم؛ چون امکانات آنان بیشتر و فضا آماده تر است. مگر اینکه ما حرکت خود را با یک پدافند فرهنگی شروع کنیم. ما امروزه در کشور خود با این موضوع دچار مشکل هستیم چرا که زمینه و میدان برای پدافند فرهنگ های آلوده حتی در فضای زندگی اجتماعی ما در کشور و جامعه آماده نیست.
وی افزود: امروز اگر بنا باشد یک نفر درصدد این پدافند بخواهد در یک نهی از منکر قوی اقدام کند از همان ابتدا با بعضی جریان های فکری به اصطلاح رفاه طلب داخل در مقابله قرار می‌گیرد و وقتی که ما در فضای اجتماعی داخل کشور خود نمی توانیم پدافند فرهنگی را در فرهنگ های آلوده پیاده کنیم مسلما در سایر جوامع اسلامی نیز موفق نخواهیم بود؛ چه برسد به سایر جوامع جهانی. این مشکلی است که سد راه ما در ارائه تمدن نوین اسلامی شده است. امیدواریم که در این مجمع ارزشمند که بناست «عاملین» باشند، روی این حوزه تامل کنند.
علم الهدی اظهار کرد: ممکن نیست که فرهنگ غرب بر جریان فکری و عادت زندگانی نسل موجود ما حاکم باشد و در عین حال ما مدعی باشیم با همین مردمی که در این فرهنگ آلوده غربی رشد یافته اند، می‌توانیم مبلغ و مروج تمدن نوین اسلامی و زمینه ساز ظهور از طریق تبیین و ارائه این تمدن باشیم؛ مسلم است که این امر غیر ممکن است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ظریف امروز به نیویورک می رود

دیدار مسئولان فرهنگی با پیشکسوتان شعر خراسان جنوبی

تشییع پیکر شهید نیروی انتظامی در سبزوار

«سرنج» در نگارخانه ارغوان

باستان‌شناسان آلمانی در راه خراسان شمالی

آخر هفته چه فیلمی ببینیم؟

همه چیز برای یک آخر هفته تئاتری

نقش انکارناپذیر شعر و ادب فارسی در تمدن اسلامی

بهترین و پربازده ترین محل برای فرهنگ سازی،آگاه بخشی و آموزش مدارس است

شب شعر حماسی در جلوخان آرامگاه فردوسی برگزار می‌شود

3 اثر از شاعران خراسان جنوبی رونمایی شد

حفظ بناهای تاریخی و مذهبی تایباد نیاز به مساعدت و کمک خیرین دارد

همایش بزرگ شعر عاشورا در نیشابور برگزار می‌شود

افزایش اقتدار فرهنگی نیازمند پرداختن به زبان فارسی است

تازه‌های شعر خراسان جنوبی آماده رونمایی است

هنر در خدمت دین از دستاوردهای انقلاب اسلامی است

دغدغه‌های بزرگان شعر و ادب خراسان رضوی برای زبان فارسی

خراسان مهد شعر و ادب فارسی است

هنر باید مردم را در صحنه‌های معرفت تقویت کند

پیام تبریک مدیرکل ارشاد خراسان رضوی به مناسبت روز شعر و ادب فارسی

شرکت 180هزار نفر در برنامه های ماه محرم بقاع متبرکه خراسان جنوبی

فصل هفتم پژوهش های باستان شناسی بین المللی در محوطه تاریخی ریوی آغاز خواهد شد

تولید رمان و نمایش‌نامه‌های ارزشی و انقلابی توسط هنرمندان حوزه هنری

ثبت اطلاعات 5400 کشاورز زیان دیده خراسان شمالی در سامانه سجاد

12 انجمن ادبی در خراسان جنوبی مجوز گرفتند

سه کتاب جدید از تازه های نشر حوزه هنری خراسان جنوبی رونمایی شد

اعطای ملک معوض به مالکان برای تملک املاک اطراف مجموعه تاریخی مفخم

خدمت رسانی به زائران الگوی موفق در مشارکت اجتماعی

برگزاری 70 عنوان برنامه به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس در خراسان شمالی

رهبری : در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نمی‌ کنیم

خراسان رضوی سومین استان پرمتقاضی برای پیاده روی اربعین

توقف توسعه مدارس غیردولتی در خراسان شمالی

بهره برداری از 51 پروژه آموزشی و پرورشی در خراسان جنوبی

افتتاح مرکز یادگیری محلی شهید رسول احمدی در روستای فندخت

عضو شورای شهر: بسیاری از مشکلات شهری ناشی از نقص در فرهنگ شهروندی است

4 حفار غیرمجاز در رازو جرگلان دستگیر شدند

سایه پایتخت بر سینمای مشهد

نمایندگی انجمن سینمای جوان در فردوس و قائن راه‌اندازی می‌شود

تداوم فعالیت های مشترک باستان شناسی ایران و المان در سایت ریوی خراسان شمالی

برگزاری نمایشگاه کتاب موجب شور و شوق جوانان و نوجوانان می شود

«کنگ» در نگارخانه ایرانا

احمد خاتمی : گرانی‌ها، هزینه‌ های انقلابی ماندن است

دو هزار نفر برای زیارت عتبات در اربعین ثبت نام کردند

خراسان رضوی 65 موکب برای زائران اربعین در عراق برپا می‌کند

احسان روحی: «خانه آرام» قدرت، عدالت و شایسته‌پروری را دنبال می‌کند

210 آیین تعزیه خوانی در سبزوار برگزار شد

286 مجلس تعزیه محرم در خراسان رضوی برپا شد

سه تفاهم‌نامه فرهنگی با اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی بسته‌ایم

نمایش یک هنر آئینی با ابزارهای نو/نذر هنرمندان بیرجندی برای محرم

استاد فرشچیان طلایه دار آثار عاشورایی در موزه رضوی است