پیام خراسان

آخرين مطالب

سرنوشت اتحادیه هتلداران خراسان رضوی در انتظار تعیین تکلیف قانونی مقالات

سرنوشت اتحادیه هتلداران خراسان رضوی در انتظار تعیین تکلیف قانونی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- در عرصه گردشگری و سفر، اقامت به عنوان یکی از مهمترین ارکان در ارائه خدمات، رضایتمندی و میزبانی از گردشگران محسوب می شود و در این میان عملکرد و فعالیت هتلها به عنوان یکی از شاخصه های بارز و نماد میزبانی از مسافران در پیشانی گردشگری هر شهر قرار دارد.

پیش از این نظارت بر روند ارائه خدمات از این طریق به مسافران وگردشگران با فعالیت اتحادیه هتلداران و ورود سازمان صنعت، معدن و تجارت به عنوان دستگاه ناظر بر این روند و مسئول مستقیم رسیدگی به شکایات انجام می شد و پیگیری خواسته ها و مطالبات صنفی هتلداران نیز از همین طریق و با فعالیت اتحادیه هتلداران میسر بود تا اینکه با راه اندازی و فعالیت جامعه حرفه ای هتلداران از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این روند دستخوش تغییرات و جابه جایی شد.

تغییراتی که گرچه آغاز آن امری قانونی است اما کم و کیف ادامه راه و تعیین تکلیف جایگاه قانونی اتحادیه هتلداران در آن وجه بلاتکلیف در این عرصه است.

کلانشهر مشهد با میزبانی سالانه بیش از 30 میلیون زائر و گردشگر داخلی و خارجی، برخورداری از بیشترین شمار هتلهای فعال کشور و نیز به عنوان تنها کلانشهری که بیشترین شمار هتلهای جدید را پس از انقلاب به خود اختصاص داده است، جایگاه مهمی در عرصه میزبانی از مسافران دارد و به عنوان پیشانی گردشگری ایران محسوب می شود.

جامعه حرفه ای هتلداران در خراسان رضوی از حدود یک ماه پیش به صورت رسمی فعالیت خود را در این عرصه آغاز کرده در حالی که هنوز اتحادیه هتلداران نیز فعالیت رسمی خود را دارد و گرچه این دو مجموعه صنفی طبق گفته رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی با یکدیگر هماهنگ و همسو هستند اما فعالیت دو مجموعه به صورت موازی با اهداف، تعریف وظایف و جایگاه قانونی یکسان و عدم تعیین تکلیف قانونی برای این موضوع روندی بی سابقه در این حوزه است.

این در شرایطی است که به گفته معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی فعالیت اتحادیه هتلداران استان وجاهت قانونی ندارد حال آنکه قانون نظام صنفی همچنان بر وجاهت قانونی این اتحادیه تاکید دارد.

دخالت اتحادیه هتل داران وجاهت قانونی ندارد

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه جامعه حرفه ای هتلداران تنها مرجع قانونی هتل داران استان است گفت: جامعه حرفه ای جایگزین اتحادیه هتل داران استان شده و دخالت اتحادیه هتلداران استان به هیچ شکل و در هیچ زمینه ای وجاهت قانونی ندارد.

یوسف بیدخوری افزود: طبق قانون برنامه ششم توسعه کلیه تاسیسات گردشگری از شمول قانون نظام صنفی مستثنی هستند بنابراین واحدهای اقامتی و اتحادیه های مربوط به آنان زیر مجموعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشند.

وی اظهار داشت: فعالیت هتل ها و موسسات گردشگری زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و با توجه به قوانین و ضوابط موجود، دیگر بخش ها از جمله اتحادیه هتل داران حق هیچگونه دخالتی در فعالیت تاسیسات گردشگری را ندارند.
وی گفت: تاسیسات گردشگری نیازی به اخذ مجوز و پروانه کسب از هیچ اتحادیه‌ای ندارند و پروانه بهره برداری این مراکز را سازمان میراث فرهنگی صادر می‌کند.
بیدخوری افزود: همچنین صدور مجوز نرخ‌گذاری، درجه‌بندی و نظارت بر تاسیسات گردشگری بر عهده سازمان میراث فرهنگی است.
وی درباره تشکیل جامعه حرفه ای هتلداران در خراسان رضوی اظهار داشت: تنها نماینده قانونی هتل های استان خراسان رضوی از نظر سازمان میراث فرهنگی جامعه حرفه ای هتل داران است که چندی قبل انتخابات آن برگزار شد و دارای پروانه بهره برداری از اداره کل میراث فرهنگی می باشد.

وی با اشاره به ماده 100 قانون برنامه ششم توسعه کشور گفت: در حال حاضر تمام فرآیندهای مربوط به نظارت برهتل ها صدور پروانه بهره برداری، صدور نرخ نامه و امثال آن از سوی اداره کل میراث فرهنگی انجام می شود که به زودی پس از هماهنگی های لازم با معاونت گردشگری کشور به جامعه حرفه ای هتل داران واگذار خواهد شد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: در حال حاضر اتحادیه هتل داران استان در موارد ذکر شده دخالتی ندارد و نیازی به اخذ پروانه کسب جداگانه از اتحادیه هتل داران نیست.
بیدخوری اظهار داشت: برابر قانون برنامه ششم توسعه کشور، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی را تشکیل داده و بخشی از وظایف نظارتی این سازمان به جامعه حرفه ای هتل داران واگذار خواهد شد و اتحادیه هتل داران خراسان رضوی که به استناد قانون نظام صنفی تشکیل شده، نمی تواند در حوزه هتل ها کارکردی داشته باشد.
وی ابراز امیدواری کرد با توجه به شروع فعالیت جامعه حرفه ای هتل داران بتوان قدم های اساسی در جهت انسجام بخشی هر چه بهتر حوزه گردشگری و پیشبرد اهداف این حوزه در استان برداشت.

انتظار برای روشن شدن مصادیق تاسیسات گردشگری
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه مسئولیت تاسیسات گردشگری به سازمان میراث فرهنگی واگذار شده است که با ابلاغ آن برای همه دستگاه ها لازم الاجرا می شود و ما نیز به دنبال احترام به قانون هستیم و در این راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت طی مکاتبه ای با معاون اول رئیس جمهوری در خصوص این قانون خواستار روشن و مشخص شدن مصادیق تاسیسات گردشگری شده است.

علی غفوری مقدم افزود: هم اکنون این موضوع در کمیسیون مربوطه در هیات دولت در دست بررسی است تا مصادیق تاسیسات گردشگری به صورت مشخص به وزارت صمت اعلام شود.

وی با بیان اینکه فعالیت اتحادیه هتلداران بر اساس قانون نظام صنفی است و توقف فعالیت آن هم باید بر اساس همین قانون باشد اظهار داشت: اظهار نظر و تعیین تکلیف نحوه فعالیت یا توقف اتحادیه هتلداران باید بر اساس هیات نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شود.

ادامه فعالیت اتحادیه هتلداران تا تعیین تکلیف

وی گفت: باید توجه داشت که تشکیل جامعه هتلداران به معنای انحلال اتحادیه هتلداران نیست و بخشی از وظایفی که از سوی اتحادیه انجام می شده پس از روشن شدن مصادیق تاسیسات گردشگری به جامعه هتلداران محول خواهد شد اما ممکن است اتحادیه های واحدهای اقامتی از جمله هتلداران بخواهند بخشی از موضوعات و وظایف خود را دنبال کنند که این مسئله باید از طریق دبیرخانه نظارت وزارت صمت مشخص شود.

معاون سازمان صمت خراسان رضوی با بیان اینکه آمادگی همکاری با اداره کل میراث فرهنگی استان را داریم افزود: در این زمینه باید تکلیف فعالیت اتحادیه روشن شود و در این زمینه مشکلی با میراث فرهنگی نداریم.

وی اظهار داشت: معتقدیم مراکز اقامتی در مشهد موضوع مهمی است و باید وضعیت مدیریت و اداره این واحدها مشخص شود و در این زمینه آماده هر گونه همکاری برای روان سازی امور هستیم.

غفوری مقدم با بیان اینکه از نظر تعیین نرخ و نظارت بر واحدهای اقامتی و هتلها مشکلی نداریم گفت: نرخ اقامت تا پیش از این نیز از سوی میراث فرهنگی اعلام می شد و نظارت نیز با توجه به فعالیت تیم های مشترک بازرسی و نظارت بین اتحادیه هتلداران، سازمان صمت و میراث فرهنگی بعید است مشکلی در زمینه برخورد با تخلفات ایجاد شود.

همکاری مشترک با هدف خدمت به مسافران

رئیس اتحادیه هتلداران استان خراسان رضوی نیز در این زمینه گفت: فعالیت اتحادیه طبق قانون همچنان ادامه دارد و توقف فعالیت نیز باید از طریق قانون اعلام و ابلاغ شود.

محمد قانعی افزود: باید روند فعالیت اتحادیه هتلداران در استان و ایران با توجه به وضعیت موجود روشن شود اما هم اکنون با هدف ارائه کمی و کیفی خدمت به مسافران همکاری با جامعه هتلداران خراسان رضوی وجود دارد و حتی بخش بسیاری از اقداماتی که از سوی این اتحادیه انجام می شد به جامعه یاد شده واگذار شده است.

وی اظهار داشت: در حد وظایف مرتبط با نظام صنفی فعالیت اتحادیه هتلداران استان همچنان ادامه دارد ضمن اینکه جامعه هتلداران نیز از همه همکاری های ما بهره مند است.

وی گفت: هتلها جزو تاسیسات گردشگری هستند اما اعلام مصادیق تاسیسات گردشگری باهدف تعیین تکلیف فعالیت این اتحادیه از سوی هیات دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت الزامی است.

قانعی افزود: نظارت بر فعالیت هتلها به جامعه هتلداران سپرده شده و در این زمینه دخالتی انجام نمی شود و اخذ حق عضویت نیز به رغم اینکه تا زمان فعالیت می توان اخذ کرد از سوی اتحادیه انجام نمی شود تا زمانی که تعیین تکلیف قانونی در این زمینه انجام شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هیچ اثر اسطوره‌ای به اندازه شاهنامه تاثیرگذار نبوده است

بیمارستان 32 تختخوابی بشرویه تا پایان سال افتتاح می‌شود

فعالیت محدود واحدهای پذیرایی در خراسان شمالی

ترافیک روان در جاده‌های خراسان شمالی

سه طرح ورزشی و فرهنگی فاروج در هفته دولت افتتاح می‌شود

دستگیری 2 مدعی دروغین ارتباط با امام زمان در مشهد

بازگشایی قطار شهری مشهد/استفاده از ماسک الزامی است

گرد و خاک؛ در راه خراسان جنوبی

توزیع 26 هزار بسته معیشتی ویژه نیازمندان

افزایش آمار قربانیان کرونا در خراسان شمالی

فعالیت محدود واحد‌های پذیرایی در خراسان شمالی

بازگشایی حرم مطهر رضوی

راز و نیاز دلدادگان امام رئوف پس از 69 روز دلتنگی

افزایش آمار قربانیان کرونا در خراسان‌شمالی به 126 نفر

مترو مشهد پس از نزدیک به 2 ماه توقف، فردا به کار می‌افتد

کشف 205 کیلوگرم تریاک در عملیات مشترک پلیس خراسان شمالی و رضوی

نخستین آکادمی فوتبال و فوتسال خراسان رضوی آماده فعالیت است

ساختمان بیمارستان بشرویه تا پایان امسال تکمیل می‌شود

تندیس می‌تواند به یک پویش مردمی برای احترام به فردوسی تبدیل شود

فعالیت قطارشهری و اتوبوسرانی مشهد به روال عادی برمی‌گردد

افزایش ساعت فعالیت اتوبوسرانی و فعالیت مجدد قطارشهری مشهد

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویبنار همایش تخصصی فردوسی

یک یا دو فرزند دیگر کافی نیست

نوای دل‌انگیز نقاره‌خانه حرم مطهر رضوی در نخستین روز بازگشایی

بازگشایی بارگاه منور رضوی پس از 69 روز دلتنگی

شرایط حضور زائران در حرم رضوی/ بازگشایی توقف‌گاه‌های زیرگذر حرم

اشتیاق زائران برای تشرف به حرم مطهر رضوی

تاخیر در آغاز تمرینات شهرخودرو به دلیل کرونا

کمک مومنانه تا برگشت به وضعیت عادی ادامه دارد

مربی فوتسال بانوان: برای اجرای پروتکل ورزشی مشکل مالی و سخت‌افزاری داریم

مبارزه با زنگ زرد در مزارع غلات مشهد

9 فقره تصادف در جاده‌های خراسان‌ رضوی رخ داد

70 نفر از اعضای نظام پزشکی مشهد به کرونا مبتلا شده‌اند

دمای هوا در خراسان رضوی ثابت است

پیش شرطی برای انتخاب رئیس مجلس نداریم

شناسایی 14 نقطه نیازمند ایجاد دیوار ساحلی در شیروان

آیین شکرانه بازگشایی صحن‌های حرم امام رضا (ع) برگزار شد

آیین شکرانه بازگشایی حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) برگزار شد

11 هزار بسته معیشتی بین نیازمندان سبزوار توزیع شد

توقفگاه‌های زیرگذر حرم مطهر رضوی بازگشایی شد

100 هکتار از اراضی ملی در جغتای به بیت‌المال بازگردانده شد

پیش بینی باد شدید و گرد و خاک در خراسان جنوبی

"قبله عالم"؛ روایتی از پادشاهی ایران

تحویل 90 درصد سیم کارت‌های سرپرست خانوار در خراسان شمالی

اشتیاق زائران برای تشرف به حرم رضوی

عرض ارادت زائران به محضر امام رئوف (ع)

بازگشایی حرم رضوی پس از 69 روز دلتنگی

طنین نوای دل انگیز نقاره ‌خانه حرم رضوی در نخستین روز بازگشایی

آیین شکرانه بازگشایی حرم مطهر رضوی برگزار شد