پیام خراسان

آخرين مطالب

دبیر نخستین کنگره‌ آسیایی هیپنوتیزم:

ما هر روز هیپنوتیزم می‌شویم/ هیپنوتیزم با خواب تفاوت دارد علمي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - دبیر کنگره‌ آسیایی هیپنوتیزم با اشاره به برگزاری ششمین کنگره‌ی بین‌المللی هیپنوتیزم و نخستین کنگره آسیایی هیپنوتیزم در مشهد گفت: هیپنوتیزم همیشه و هر روز در مغز دارد اتفاق می‌افتد و اگر درست انجام شود و هدایت لازم برای این حالت از مغز صورت گیرد، نقش مهمی در درمان برخی اختلالات روان‌تنی و روان‌پزشکی خواهد داشت.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر مهدی فتحی اظهار کرد: هیپنوتیزم هیچ وجه اشتراکی با خواب ندارد و شخص هیپنوتیزم شونده، در زمان هیپنوتیزم از هوشیاری کامل برخوردار است اما با دو تکنیک تمرکز - انفکاک و پذیرش، توجه وی از مسائل متفرقه جدا شده و توجه خاص وی به یک یا چند موضوع مختص می‌شود.
وی با بیان اینکه «اسکن‌های مغزی که در زمان هیپنوتیزم انجام شده نشان می‌دهد که مغز در حالت هوشیاری است»، بیان کرد: هیپنوتیزم با خواب، تفاوت‌های زیادی دارد از جمله اینکه در زمان خواب، امواج مغزی تقریبا به حالت سکون درمی‌آیند یا کاهش قابل ملاحظه‌ای دارند اما در هیپنوتیزم، امواج مغزی کاملا عادی یا حتی پرکارتر از زمان بیداری هستند.
در زمان هیپنوتیزم هیچ فلج و بی‌حسی در عضلات اتفاق نمی‌افتد
رییس انجمن آسیایی هیپنوتیزم اضافه کرد:‌ می‌توان پرکاری امواج مغزی در زمان هیپنوتیزم را به زمانی تشیبه کرد که فرد دچار هیجان و شگفتی می‌شود یا بر چیزی تمرکز می‌کند که امواج مغزی در آن حالت زیاد و پرکار می‌شود. تفاوت دیگر این است که جریان خونی که در هنگام هیپنوتیزم به مغز می‌رسد بیشتر از جریان خون زمان خواب است.
وی افزود: همچنین در هیپنوتیزم، هیچ فلج و بی‌حسی در عضلات اتفاق نمی‌افتد در حالی که در زمان خواب، عضلات تقریبا فلج می‌شوند و فرد قادر به حرکت آن‌ها نیست. زمانی که فرد هیپنوتیزم می‌شود در واقع نیروهای تمرکز و انفکاک و پذیرش او کاملا در دست هیپنوتراپ قرار می‌گیرد تا به سمتی که برای درمان لازم است هدایت شود.
فتحی تأکید کرد: هیپنوتیزم را می‌توان یک حالت مغز و یکی از هزاران حالتی دانست که مغز در طول شبانه‌روز به خود می‌گیرد؛ به عنوان مثال هر حرکت، واکنش و عمل شما در طول شبانه‌روز، معمولا یک حالت در مغز ایجاد می‌کند که ویژگی‌های خاص خود را دارد.
وی خاطر نشان کرد: زمانی که هیجان دارید، وقتی به یک خاطره فکر می‌کنید، هنگامی که بر روی یک متن کار می‌کنید و زمانی که دارید غذا می‌خورید همه و همه، حالت‌های متفاوتی هستند که در مغز ایجاد می‌شوند و هیپنوتیزم نیز یکی از این حالات مغز است که مختصات خود را دارد.
رییس انجمن هیپنوتیزم خراسان رضوی اضافه کرد: هیپنوتیزم نه خواب و نه بیداری است، بلکه حالتی از مغز است که دو خصیصه‌ توجه تمرکز یافته و پذیرش افزایش‌یافته را به همراه دارد.
وی در خصوص شبهاتی که در زمینه‌ هیپنوتیزم در گذشته وجود داشته است، گفت: بر خلاف آنچه که تصور می‌شد که هیپنوتیزم فقط در مورد افراد ضعیف جواب می‌دهد، تحقیقات نشان داده افرادی که هیپنوتیزم‌پذیر هستند هوش بالاتری دارند و قادر به پذیرش بالاتری در مغز هستند.
آیا هیپنوتیزم باعث بیماری می‌شود؟/ هیپنوتیزم هر روز در مغز دارد اتفاق می‌افتد
فتحی اظهار کرد: همچنین گفته می‌شد که هیپنوتیزم باعث بیماری می‌شود که این باور نادرست است زیرا هیپنوتیزم همیشه و هر روز در مغز دارد اتفاق می‌افتد و اگر درست انجام شود و هدایت لازم برای این حالت از مغز صورت گیرد نقش مهمی در درمان برخی اختلالات روان‌تنی و روان‌پزشکی خواهد داشت.
وی اضافه کرد: هیپنوتراپی به تنهایی یک روش درمانی نیست بلکه همواره با تکنیک‌های روان‌درمانی همراه است و اگر این تکنیک‌ها به کار گرفته نشود. هیپنوتیزم به تنهایی، هیچ عملی انجام نمی‌دهد و فرد، بعد از پایان هیپنوتیزم، بدون تغییر، به حالت عادی برمی‌گردد.
رییس انجمن آسیایی هیپنوتیزم تصریح کرد: بنده برای نخستین بار در جهان، جراحی‌های زیادی به کمک هیپنوتیزم و بدون استفاده از داروهای بیهوشی یا آرام‌بخش را رهبری کرده و چندین جراحی در ارتوپدی، دندان‌پزشکی، جراحی پلاستیک و کاشت مو به کمک هیپنوتیزم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده که در آن تکنیک بی‌دردی به کار گرفته شده و بیمار در حین آنکه هوشیار بوده، هیچ دردی از عمل جراحی حس نمی‌کرده است. در یک مورد از این جراحی‌ها در حالی که بیمار کاملا به‌هوش بود و صحبت می‌کرد، دریل جراح در حال سوراخ کردن استخوان و کارگذاشن ربات زانو بود اما بیمار، هیچ دردی حس نمی‌کرد.
شرکت 24 کشور در نخستین کنگره آسیایی هیپنوتیزم در مشهد
فتحی عنوان کرد:ششمین کنگره‌ی بین‌المللی هیپنوتیزم و مهرماه امسال به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود که تا کنون شرکت دانشوران و پژوهشگرانی از 24 کشور دنیا در آن قطعی شده است.
وی افزود: تاکنون80 سخنران و 160 مهمان خارجی از کشورهای چین، اندونزی، ژاپن، هند، ارمنستان و ترکیه از آسیا، سوئد، سوئیس، بلژیک، آلمان، فرانسه، اتریش، لهستان، فنلاند و دانمارک از اروپا، اروگوئه و مکزیک از آمریکا مرکزی و جنوبی و کشور آفریقای جنوبی از قاره‌ آفریقا حضورشان در این کنگره قطعی شده است.
دانشیاردانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص برنامه‌های کنگره تصریح کرد: در این کنگره، سخنرانی، پنل و کارگاه‌های آموزشی خواهیم داشت که به صورت عملی و توسط استادان خارجی دعوت شده به کنگره، برگزار خواهد شد.
رییس انجمن هیپنوتیزم خراسان رضوی خاطر نشان کرد: هیپنوتیزم، سیر تاریخی، تئوری‌ها و الگوها، نوروسایکوفیزیولوژی هیپنوتیزم، جامعه‌شناختی هیپنوتیزم، هیپنوتیزم پزشکی، بیهوشی و بی دردی هیپنوتیزمی، هیپنوتیزم روانشناختی، آسیب شناسی هیپنوتیزم، ادراک، شناخت و مدل‌های طراحی مغز، هیپنوتیزم و تکنولوژی‌های تحریک مغز، فلسفه ذهن، نوروفیدبک، نوروساینس، سایکوسایبرنتیک، رویکردهای مهندسی در روانشناسی، هیپنوتیزم در ورزش و هیپنوتیزم دندانپزشکی از محورهای این کنگره به شمار می‌رود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

200 پرونده تخلف بهداشتی در خراسان رضوی تشکیل شد

سرنشینان خودرو گرفتار در سیلاب جاده گلبهار نجات یافتند

برخی جاده‌های خراسان رضوی مه گرفته و بارانی است

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت

طرح ممنوعیت تردد در آرامستان‌های خراسان جنوبی اجرا می‌شود

کارگاه‌های صنایع دستی در مناطق کم برخوردار خراسان جنوبی ایجاد شود

توسعه صنایع دستی راهکار مناسبی برای اشتغال پایدار است

هزار میلیارد تومان قرارداد پروژه راهسازی در خراسان جنوبی منعقد شد

هفت هزار اشتغال در بخش مسکن خراسان جنوبی ایجاد شد

خراسان جنوبی رتبه نخست کاهش نرخ بیکاری در کشور را کسب کرد

286 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان‌جنوبی بهبود یافتند

خرید 4.3 میلیارد تومان برق از سرمایه گذاران نیروگاه های خورشیدی

پلمب واحدهای صنفی و تولیدی در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی

نماینده شیروان سه ماه حقوقش را به آسیب‌دیدگان کرونا اختصاص داد

پرداخت 32 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان بهزیستی شیروان

تکمیل پروژه پی جویی اکتشافات معدنی نیازمند 18 میلیارد ریال اعتبار

میرزایی : پرداخت تسهیلات اشتغالزایی مشروط به مهارت شود / اوسط هاشمی : اگر مهارت در جهش تولید سهم دارد، همه دستگاه ها مرجعیت سازمان فنی و حرفه ای را به عنوان سرمایه ملی بپذیرند

دلایل پایین بودن نرخ بیکاری در خراسان جنوبی چیست؟

318 دستگاه خودرو در خراسان شمالی اعمال قانون شد

کرونا جلو تخریب منابع طبیعی خراسان شمالی را گرفت

جلوگیری کرونا از تخریب و تصرف منابع طبیعی خراسان شمالی

تشکیل 105 پرونده تخلف در طرح نظارتی ویژه نوروز 99 در خراسان جنوبی

از آغاز 40 پروژه بهداشت و درمان تا افزایش تخت‌های بیمارستانی در خراسان جنوبی

7 هزار اشتغال در بخش مسکن روستایی خراسان جنوبی ایجاد شد

اجرای 462 پروژه آبیاری نوین در خراسان جنوبی

28 تن عسل در باخرز تولید شد

بوم‌گردی‌های خراسان جنوبی به 100 واحد افزایش یافت

اختصاص 120میلیارد تومان برای تامین زیرساخت های معادن خراسان جنوبی

شهروندان حق آگاهی از عوامل تهدیدکننده سلامتی را دارند

105 پرونده تخلف صنفی در خراسان جنوبی تشکیل شد

مرغداران خراسان شمالی در آستانه ورشکستگی

سرمایه‌گذاری 1000 میلیارد تومانی در راه‌های خراسان جنوبی

مقابله با مشکلات اقتصادی ناشی از کروناویروس در اسلواکی

اعمال قانون 1011 دستگاه خودرو در مشهد در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

16 هزار و 800 خانوار خراسان شمالی بسته حمایت کرونایی گرفتند

هزار و 232 فرصت شغلی در بخش تعاون خراسان جنوبی ایجاد شد

تشکیل 105 پرونده تخلف در طرح نظارتی ویژه نوروز 99 در خراسان‌جنوبی

بخش خدمات؛ در صدر میزان اشتغالزایی در خراسان جنوبی

با انسجام ملی و هم‌افزایی دستگاه‌ها از شرایط سخت کشور عبور می‌کنیم

100 هزار عدد ماسک در تایباد تولید شد

ورود به بوستان‌های مشهد ممنوع است

خراسان جنوبی رتبه اول کاهش نرخ بیکاری را در کشور کسب کرد

توزیع 1500 پرس غذای متبرک در چهار شهرستان خراسان رضوی

300 روستای خراسان‌جنوبی در سال جاری گاز رسانی می‌شود

شریعتمداری اعلام کرد: 90 درصد افزایش سود آوری در هلدینگ دارویی تامین/ شاهد جوانگرایی نخبگان هستیم

تشکیل شورای مدیریت بازگشت کیشوندان در ستاد مدیریت بحران سازمان منطقه آزاد کیش

کرونا ویروس، عامل سندرم حاد تنفسی خاورمیانه

الکترونیکی شدن تمام شهرداری‌های مناطق مشهد تا پایان سال

برپایی ایستگاه‌های سیار شستن دست در رومانی

چراغی برای رفتگان در روزهای خانه نشینی کرونایی