پیام خراسان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

خزان بهارستان بیرجند بهاری می شود/آب نجات بخش ارگ شد اقتصادي

خزان بهارستان بیرجند بهاری می شود/آب نجات بخش ارگ شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- ارگ تاریخی بهارستان بیرجند که سال ها در کش و قوس مناقصات و مکاتبات ادارای روزگارش رو به زوال سپری می شد اکنون در مراحل نهایی خرید برای بازسازی و استقرار گنجینه آب است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها، رقیه رحمتی راد: ارگ بهارستان بیرجند یکی از بناهای تاریخی ملی شده کشورمان، اکنون حال و روز خوشی ندارد. این میراث به جا مانده از دوره افشاریه در حالی غزل خداحافظی را سر می دهد که آخرین مراحل تخریب را طی می کند و بی توجهی مسئولان روزهای بهاری اش را خزان کرده است.
این بنای با ارزش تاریخی با نمایی زیبا و ساختاری ظریف و چشم نواز روزگاری توجه هر رهگذر و پژوهشگری را به خود جلب می کرد اما اکنون تبدیل به متروکه ای شده که نه تنها توانایی جذب رهگذران را ندارد بلکه از کنارش که می گذری ترس و وحشتی عجیب تمام وجودت را فرا می گیرد.
در حال حاضر چهاردیواری بهارستان سال هاست که در تنهایی خود ترک خورده و دست روزگار از آن همه زیبایی فقط تلی از خاک را به جای گذاشته است. تماشای پیکر در هم شکسته و دیوارهای مخروبه دل هر بیننده را می خراشد و بی توجهی مسئولان را متذکر می شود. اکنون نه می توان روزهای بهاری اش را در لابه لای محوطه به خاک نشسته تداعی کرد و نه می توان بر زخم دیوارهایش مرهم نهاد.
کلاهک هایی که روزگاری پیش نقش بسزایی در امنیت جامعه ایفا می کردند امروز بستری برای پذیرش آسیب های اجتماعی شده و چشم انتظار نسخه شفابخش مسئولانند. این در حالی است که دستگاه های اجرایی طی چند سال گذشته نتوانسته اند روی خوشی نسبت به این بنا داشته باشند و رفع مشکلات را در مرحله برگزاری مناقصه خلاصه کرده اند.

روزهای تلخ بهارستان
این زیبای خفته در بیرجند از سال ها پیش در کش و قوس های اداری و واگذاری ها احاطه شده بود غافل از اینکه روز به روز از عمر طلایی اش می گذشت و تار و پود الیاف وجودی اش از هم می گسیخت.
وضعیت این بنای تاریخی بارها و بارها محور گفت‌وگوهای رسانه‌ای و اداری بوده که یکی از مهمترین آنان نشست شورای شهر بیرجند در تاریخ 29 دی ماه سال 97 بود.
در این نشست رجب علی طالقانی، مدیرکل بنیاد مستضعفان خراسان‌جنوبی در پاسخ به انتقادات گفته بود: جهت واگذاری ارگ بهارستان بیرجند در سه مرحله تلاش کردیم که به نتیجه مطلوب نرسید.
وی بیان کرد: در چند مرحله برای خریداری آن توسط شهرداری، میراث فرهنگی و راه و شهرسازی وارد مذاکره شده‌ایم اما هیچ اقدامی نشد و در شرایط فعلی شورای راهبردی این سازمان در تهران تعیین تکلیف را به شخص رئیس سازمان واگذار کرده که موضوع بازسازی ارگ بهارستان در تهران پیگیری می‌شود.
شهرداری برای تملک ارگ اعتباری نمی دهد
این گفته ها در حالی بود که محمد علی جاوید، شهردار بیرجند هم در نشست علنی شورای اسلامی شهر بیرجند 28 آبان 97 با اشاره به مخروبه شدن ارگ بهارستان گفت: اگر شهرداری متولی این میراث شهر باشد از همین فردا یک میلیارد تومان اعتبار صرف آن می شود تا بتوان آن را تبدیل به احسن کرده و در اختیار مردم قرار دهد.
وی همچنین در گفت و گویی با رسانه ها گفته بود: در صورتی که بنای ارگ به شهرداری واگذار شود در بودجه 98 اعتباری برای آن پیش بینی و مرمت و بازسازی را شروع می کنیم.
بنا به گفته جاوید با توجه به حجم تخریب ها به نظر می رسد اعتبار مورد نیاز کمتر از 10 میلیارد تومان نباشد ولی شهرداری برای تملک این بنا هیچ اعتباری نمی دهد.
گفت و گوهای مسئولان پیرامون سرنوشت بهارستان همچنان ادامه داشت و خزان این بنای تاریخی روز به روز بیشتر مشهود می شد تا اینکه فرماندار بیرجند در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلام خبری مبنی بر واگذاری بهارستان به " شرکت آب منطقه ای بیرجند" روزهای روشن این میراث تاریخی را مژده داد.

خبر خوش فرماندار بیرجند
علی ناصری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت ارگ بهارستان بیان کرد: طبق تفاهم نامه ای مابین شرکت آب منطقه ای و بنیاد مستضعفان مقرر شده شرکت آب منطقه ای این بنا را خریداری کرده و بر اساس استاندارهای میراث فرهنگی ترمیم کند.
وی ادامه داد: با این اتفاق مالکیت ارگ بهارستان‌ در اختیار شرکت آب منطقه ای قرار می گیردکه موزه آب در آن ایجاد می شود.
ناصری اظهار کرد: مهلت ضرب العجلی به میراث فرهنگی داده شده که استانداردهای مرمت را به شرکت آب منطقه ای اعلام کند تا روند کار سرعت بخشیده شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر مسافران و گردشگران ارگ‌ بهارستان را در که در لیست دیدنی ها وجود دارد را پیدا نمی کنند، ادامه داد: در حال حاضر ارگ بهارستان ظاهر خوبی در دید گردشگران ندارد و نیازمند توجه است.
فرماندار بیرجند بیان کرد: فرآیند های حاکم بر بنیاد مستضعفان مرمت بنا را به تعویق انداخته که امید است هر چه زودتر از وضعیت کنونی خارج شود.
استقرار گنجینه آب در ارگ
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: ارگ بهارستان یکی از آثار و میراث گرانبهای تاریخی بیرجند بوده که مرمت آن در توسعه گردشگری نقش بسزایی دارد.
حسین امامی ادامه داد: در راستای شناساندن فرهنگ آبی و سازه های آبی تاریخی متعدد استان با مشورت میراث فرهنگی مقرر شد باتوجه به موقعیت مناسب ارگ در بافت تاریخی بیرجند ارگ بهارستان به منظور استقرار گنجینه آب در بخشی از آن، از بنیاد مستضعفان خریداری شود.
وی از راه اندازی گنجینه آب در این ارگ خبر داد و گفت: مراحل نهایی خرید در حال انجام است اما هنوز ارگ بهارستان به شرکت آب منطقه ای تحویل نشده است.

امامی ادامه داد: طبق تفاهم انجام شده با میراث فرهنگی ،بعد از تحویل ارگ به شرکت آب منطقه ای، با همکاری میراث فرهنگی عملیات مرمت و بازسازی آن ادامه پیدا می کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه استقرار گنجینه آب در بهارستان تا چه مدت زمانی محقق خواهد شد، بیان کرد: در حال حاضر عملیات مرمت بنا توسط میراث فرهنگی در حال انجام است اما زمان استقرار گنجینه آب هم بستگی به پایان مرمت ارگ دارد.
بدون شک ترمیم زخم های چندین ساله این بنای تاریخی، هزینه های میلیاردی را می طلبد که شاید اگر پیش از این مورد توجه قرار می گرفت، به سرنوشت کنونی دچار نمی شد. شاید اندکی تامل و تبادل نظر پیش از این می توانست آوارستان امروزی را به بهارستان دیروزی مبدل کند. حال امید است برنامه پیش رو بتواند نسخه خوبی برای درمان این اثر تاریخی فراموش شده باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عقب‌ نشینی سنگین مالکان در قیمت‌ گذاری مسکن

22 پل در خراسان شمالی ساخته می شود

ایمیدرو تصویب مصوبه حفاظت از معدن آلبلاغ را سرعت ببخشد

اوضاع منابع آبی خراسان شمالی خوب نیست

ارائه 22 محصول استارتاپی توسط فن بازار منطقه‌ای خراسان رضوی

پیش‌بینی بانک مرکزی درباره میزان تورم و نرخ دلار

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/24

مهلت یک ماهه دادگستری خراسان شمالی برای ایمن‌سازی معدن آلبلاغ

ساخت 22 پل روستایی خراسان شمالی 300 میلیارد ریال نیاز دارد

علیه کالای ایرانی فضای روانی وجود دارد

کاشت گیاهان دارویی و اشتغال پایدار در مناطق عشایری خراسان جنوبی

147 هزار تن چغندر تحویل کارخانه قند جوین شد

دو نیروگاه خورشیدی در داورزن ساخته شد

467 میلیارد تومان برای بازسازی در خراسان رضوی توزیع شد

احداث کانالهای آبیاری در بند خاکی میاندشت 100 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

270 میلیارد ریال برای ساخت بندخاکی میاندشت اسفراین هزینه شد

شرکت های مسافربری مشهد سالانه 82 میلیارد ریال زیان می دهند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/23

فروش یک میلیارد تومان صنایع دستی در نمایشگاه خراسان جنوبی

اعطای تسهیلات بلاعوض برای راه‌اندازی 400 نیروگاه خورشیدی در خراسان جنوبی

چوب هایی که نردبان خودکفایی شد/ همت سه برادر برای کارآفرینی

حوزه معدن بسیار اشتغال‌خیز است

هزار راه نرفته در تدوین نقشه راه معادن خراسان رضوی

نیمی از گندمزارهای شیروان زیر پوشش آبیاری بارانی

خرید 7.5 تن زعفران درتربت حیدریه/مبلغ20درصد خریدها پرداخت شده است

70 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به طرح‌های پژوهشی اعطاء شد

نشست ستاد مبارزه با آفت ملخ صحرایی

توزیع 346 میلیارد ریال از اعتبارات بازسازی خسارت‌های سیل 98 در خراسان رضوی

خطر برخی رفتارها برای فرار سرمایه، از تحریم‌ها بیشتر است

خرید زعفران در خراسان رضوی از مرز 52 تن گذشت

اجحاف کارخانجات داخلی در حق معادن

سهم درآمدهای مالیاتی خراسان جنوبی چقدر است؟

شهرستان کلات جایگاه عرضه سوخت گاز سی. ان.جی ندارد

2 تن زعفران در طرح خرید حمایتی زعفران از کشاورزان رشتخواری خریداری شد

بازگشت دلار به کانال 12000 تومان

رئیس بانک‌ مرکزی: ثبات را به بازار ارز باز می‌ گردانیم

تامین 28 میلیارد دلار ارز برای سفارشات ثبت شده طی 9 ماه اخیر

استاندار: خراسان رضوی مرکز خلق پول است

سال آینده سیستم امهال بانکی براساس نظرات فقها اصلاح خواهد شد

خبرهای خوب برای خراسان رضوی در حوزه مسکن

با وام مسکن، چند متر خانه می‌ توان خرید؟

90 درصد تامین مالی کشور توسط سیستم بانکی انجام می‌شود

استدلال بانک مرکزی درباره گرانی ارز: روانی‌ است!

جذب 85 درصدی اعتبارات برای ایجاد اشتغال پایدار در ‌خراسان جنوبی

یارانه آذر ماه، واریز و قابل برداشت شد

جذب 85 درصدی اعتبارات برای ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری خراسان جنوبی

نمایندگان به جای بررسی قانون توسعه تجارت، سرگرم گرفتن بودجه‌اند

10 سال اول انقلاب، درخشان‌ترین دوران تاریخ اقتصاد ایران است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/20

صدور کیفر خواست برای متهمان جدید سکه ثامن