پیام خراسان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

خزان بهارستان بیرجند بهاری می شود/آب نجات بخش ارگ شد اقتصادي

خزان بهارستان بیرجند بهاری می شود/آب نجات بخش ارگ شد

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- ارگ تاریخی بهارستان بیرجند که سال ها در کش و قوس مناقصات و مکاتبات ادارای روزگارش رو به زوال سپری می شد اکنون در مراحل نهایی خرید برای بازسازی و استقرار گنجینه آب است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها، رقیه رحمتی راد: ارگ بهارستان بیرجند یکی از بناهای تاریخی ملی شده کشورمان، اکنون حال و روز خوشی ندارد. این میراث به جا مانده از دوره افشاریه در حالی غزل خداحافظی را سر می دهد که آخرین مراحل تخریب را طی می کند و بی توجهی مسئولان روزهای بهاری اش را خزان کرده است.
این بنای با ارزش تاریخی با نمایی زیبا و ساختاری ظریف و چشم نواز روزگاری توجه هر رهگذر و پژوهشگری را به خود جلب می کرد اما اکنون تبدیل به متروکه ای شده که نه تنها توانایی جذب رهگذران را ندارد بلکه از کنارش که می گذری ترس و وحشتی عجیب تمام وجودت را فرا می گیرد.
در حال حاضر چهاردیواری بهارستان سال هاست که در تنهایی خود ترک خورده و دست روزگار از آن همه زیبایی فقط تلی از خاک را به جای گذاشته است. تماشای پیکر در هم شکسته و دیوارهای مخروبه دل هر بیننده را می خراشد و بی توجهی مسئولان را متذکر می شود. اکنون نه می توان روزهای بهاری اش را در لابه لای محوطه به خاک نشسته تداعی کرد و نه می توان بر زخم دیوارهایش مرهم نهاد.
کلاهک هایی که روزگاری پیش نقش بسزایی در امنیت جامعه ایفا می کردند امروز بستری برای پذیرش آسیب های اجتماعی شده و چشم انتظار نسخه شفابخش مسئولانند. این در حالی است که دستگاه های اجرایی طی چند سال گذشته نتوانسته اند روی خوشی نسبت به این بنا داشته باشند و رفع مشکلات را در مرحله برگزاری مناقصه خلاصه کرده اند.

روزهای تلخ بهارستان
این زیبای خفته در بیرجند از سال ها پیش در کش و قوس های اداری و واگذاری ها احاطه شده بود غافل از اینکه روز به روز از عمر طلایی اش می گذشت و تار و پود الیاف وجودی اش از هم می گسیخت.
وضعیت این بنای تاریخی بارها و بارها محور گفت‌وگوهای رسانه‌ای و اداری بوده که یکی از مهمترین آنان نشست شورای شهر بیرجند در تاریخ 29 دی ماه سال 97 بود.
در این نشست رجب علی طالقانی، مدیرکل بنیاد مستضعفان خراسان‌جنوبی در پاسخ به انتقادات گفته بود: جهت واگذاری ارگ بهارستان بیرجند در سه مرحله تلاش کردیم که به نتیجه مطلوب نرسید.
وی بیان کرد: در چند مرحله برای خریداری آن توسط شهرداری، میراث فرهنگی و راه و شهرسازی وارد مذاکره شده‌ایم اما هیچ اقدامی نشد و در شرایط فعلی شورای راهبردی این سازمان در تهران تعیین تکلیف را به شخص رئیس سازمان واگذار کرده که موضوع بازسازی ارگ بهارستان در تهران پیگیری می‌شود.
شهرداری برای تملک ارگ اعتباری نمی دهد
این گفته ها در حالی بود که محمد علی جاوید، شهردار بیرجند هم در نشست علنی شورای اسلامی شهر بیرجند 28 آبان 97 با اشاره به مخروبه شدن ارگ بهارستان گفت: اگر شهرداری متولی این میراث شهر باشد از همین فردا یک میلیارد تومان اعتبار صرف آن می شود تا بتوان آن را تبدیل به احسن کرده و در اختیار مردم قرار دهد.
وی همچنین در گفت و گویی با رسانه ها گفته بود: در صورتی که بنای ارگ به شهرداری واگذار شود در بودجه 98 اعتباری برای آن پیش بینی و مرمت و بازسازی را شروع می کنیم.
بنا به گفته جاوید با توجه به حجم تخریب ها به نظر می رسد اعتبار مورد نیاز کمتر از 10 میلیارد تومان نباشد ولی شهرداری برای تملک این بنا هیچ اعتباری نمی دهد.
گفت و گوهای مسئولان پیرامون سرنوشت بهارستان همچنان ادامه داشت و خزان این بنای تاریخی روز به روز بیشتر مشهود می شد تا اینکه فرماندار بیرجند در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلام خبری مبنی بر واگذاری بهارستان به " شرکت آب منطقه ای بیرجند" روزهای روشن این میراث تاریخی را مژده داد.

خبر خوش فرماندار بیرجند
علی ناصری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت ارگ بهارستان بیان کرد: طبق تفاهم نامه ای مابین شرکت آب منطقه ای و بنیاد مستضعفان مقرر شده شرکت آب منطقه ای این بنا را خریداری کرده و بر اساس استاندارهای میراث فرهنگی ترمیم کند.
وی ادامه داد: با این اتفاق مالکیت ارگ بهارستان‌ در اختیار شرکت آب منطقه ای قرار می گیردکه موزه آب در آن ایجاد می شود.
ناصری اظهار کرد: مهلت ضرب العجلی به میراث فرهنگی داده شده که استانداردهای مرمت را به شرکت آب منطقه ای اعلام کند تا روند کار سرعت بخشیده شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر مسافران و گردشگران ارگ‌ بهارستان را در که در لیست دیدنی ها وجود دارد را پیدا نمی کنند، ادامه داد: در حال حاضر ارگ بهارستان ظاهر خوبی در دید گردشگران ندارد و نیازمند توجه است.
فرماندار بیرجند بیان کرد: فرآیند های حاکم بر بنیاد مستضعفان مرمت بنا را به تعویق انداخته که امید است هر چه زودتر از وضعیت کنونی خارج شود.
استقرار گنجینه آب در ارگ
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: ارگ بهارستان یکی از آثار و میراث گرانبهای تاریخی بیرجند بوده که مرمت آن در توسعه گردشگری نقش بسزایی دارد.
حسین امامی ادامه داد: در راستای شناساندن فرهنگ آبی و سازه های آبی تاریخی متعدد استان با مشورت میراث فرهنگی مقرر شد باتوجه به موقعیت مناسب ارگ در بافت تاریخی بیرجند ارگ بهارستان به منظور استقرار گنجینه آب در بخشی از آن، از بنیاد مستضعفان خریداری شود.
وی از راه اندازی گنجینه آب در این ارگ خبر داد و گفت: مراحل نهایی خرید در حال انجام است اما هنوز ارگ بهارستان به شرکت آب منطقه ای تحویل نشده است.

امامی ادامه داد: طبق تفاهم انجام شده با میراث فرهنگی ،بعد از تحویل ارگ به شرکت آب منطقه ای، با همکاری میراث فرهنگی عملیات مرمت و بازسازی آن ادامه پیدا می کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه استقرار گنجینه آب در بهارستان تا چه مدت زمانی محقق خواهد شد، بیان کرد: در حال حاضر عملیات مرمت بنا توسط میراث فرهنگی در حال انجام است اما زمان استقرار گنجینه آب هم بستگی به پایان مرمت ارگ دارد.
بدون شک ترمیم زخم های چندین ساله این بنای تاریخی، هزینه های میلیاردی را می طلبد که شاید اگر پیش از این مورد توجه قرار می گرفت، به سرنوشت کنونی دچار نمی شد. شاید اندکی تامل و تبادل نظر پیش از این می توانست آوارستان امروزی را به بهارستان دیروزی مبدل کند. حال امید است برنامه پیش رو بتواند نسخه خوبی برای درمان این اثر تاریخی فراموش شده باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کارنامه عملکرد مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی درخشان خواهد شد

طرح ارتقای بهداشتی گوشت مرغ در راستای ارتقای امنیت غذایی است

سازمان نظام مهندسی به دنبال برندسازی است

دفاتر پیشخوانی که رونق کار را از عکاسی ها گرفته اند

آیا استفاده از هوش مصنوعی برای کسب و کارهای کوچک ضروری است؟

محدودیت‌های ترافیکی روز عید غدیر در خراسان شمالی اعلام شد

نیاز کارخانه آلومینیای جاجرم به معادن جدید بوکسیت

کمبود آب و بحران اقتصادی در جهان

پسته خراسان رضوی این روزها خندان نیست

پروژه راه‌آهن بیرجند یک گام دیگر پیش رفت

تنظیم بازار شهرستان سرایان

بسته‎های جهش صادراتی در استان باید جدی گرفته شود

نهادینه شدن نهضت کشت گلخانه‌ای در استان سبب صرفه جویی در مصرف آب و اشتغالزایی می‌شود

راهکار برخی کشورها در عرضه مسکن ارزان‌قیمت

افزایش سهمیه آرد راهکار خراسان شمالی برای حل مشکل نان

از توسعه سیستم‌های آبیاری تا معرفی خراسان جنوبی بعنوان هاب پرورش شتر

دوغارون و راههای نرفته برای توسعه مبادلات کالا

پروژه‌های حوزه آب‌رسانی تقویت پولی و اعتباری شود

نجات آب در گرو اقتصاد آب است

بازار تولیدات داخلی لوازم‌التحریر رونق گرفته است

کارخانه چدن خوسف تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود

معاون استاندار خراسان رضوی: همه موظف به حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان هستند

افتتاح 516 پروژه طی هفته دولت در خراسان شمالی

نگاهی به ویژگی‌های مسکن در 3 کشور آسیایی

فروش آرد به صورت آزاد توسط برخی از نانوایی ها از علل طولانی شدن صف نان در بجنورد

میزان صادرات رایانه در کشورهای مختلف

افزایش 87 درصدی بهره برداری از معادن خراسان جنوبی

هزینه حذف صفر از پول ملی کمتر از هزینه چاپ اسکناس است

آغاز برداشت پسته نوبرانه در قطب پسته استان

مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی ایران در شهرک صنعتی توس فعال شد

180 واحد تولیدی خراسان رضوی در نظام مبادلات پیمانکاری فرعی فعال هستند

یک زن درویش از زندان آزاد شد

اختصاص یک درصد از بودجه مشوق‌های صادراتی به زعفران

با بخشنامه‌های خلق الساعه نمی‌توانیم برای صادرات و تولید برنامه‌ریزی کنیم

اقدامات آبفا برای رفع تنش آب شرب در 32 شهر خراسان رضوی

میزان صادرات تلفن همراه در کشورهای مختلف

ضبط 135 تن فرآورده خام دامی غیربهداشتی در خراسان رضوی

تضمین توسعه خراسان شمالی با عضویت در شورای توسعه پایدار کشور

سرمایه‌گذار از شهر خارج شود، نباید انتظار داشته باشیم مشکل اشتغال حل شود

ایجاد 1618 فرصت شغلی در شهرکها و نواحی صنعتی خراسان رضوی

هشدار به مجریان 24 طرح صنعتی راکد و نیمه راکد در خراسان رضوی

1600 واحد شهرک های صنعتی خراسان راکد یا نیمه راکد هستند

وجود 1570 پروژه نیمه تمام در خراسان شمالی

توافق با بانک ملی جهت تکمیل فاز سه نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان

حذف صفر از پول ملی تنها اثر توهمی دارد

اجرای طرح پایش بروسلوز اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی را بدهکار کرد

مدیرکل آب‌منطقه‌ای خراسان رضوی از ایسنا بازدید کرد

باید در زمینه بورس خشکبار در استان کار شود

بازار آب باید در خراسان راه‌اندازی شود

محسن رهامی : مراجع قول رفع حصر را داده‌اند