پیام خراسان

آخرين مطالب

رییس انجمن طلا و نقره خراسان رضوی:

حذف صفر از پول ملی تنها اثر توهمی دارد اقتصادي

حذف صفر از پول ملی تنها اثر توهمی دارد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی گفت: اساس حذف صفر از اسکناس اثر اقتصادی، عملیاتی و واقعی ندارد، بلکه تنها اثر توهمی دارد و ممکن است مقداری آرامش‌بخش باشد، این اثر توهمی نیز چندان فایده‌ای ندارد.
شهرام مرصعی در خصوص حذف چهار صفر از پول ملی، اظهار کرد: کشورهایی بودند که این کار را انجام دادند، این مساله برای اولین بار نیست، برای آخرین بار نیز نخواهد بود. یکی از معروف‌ترین و نزدیک‌ترین کشورهایی که این کار را انجام داده، ترکیه است که در یک یا دو نوبت چند صفر خود را حذف و یک بار نیز 6 صفر خود را حذف کرد.
وی افزود: اساس حذف صفر از اسکناس اثر اقتصادی، عملیاتی و واقعی ندارد، بلکه تنها اثر توهمی دارد و ممکن است مقداری آرامش‌بخش باشد، به ویژه برای افرادی که از پول استفاده می‌کنند و در گذشته رقم با چندین صفر عنوان می‌شد اما اکنون تغییر کرده و کاهش یافته، بنابراین مقدرای اثر روانی دارد و بیشتر از اثر روانی، مقدرای اثر توهمی خواهد داشت که چندان فایده‌ای ندارد.
مرصعی ادامه داد: البته اگر زیرساخت‌ها برای چنین حرکتی آماده شده باشد، وضعیت فرق می‌کند. بدین معنی که وضعیت اقتصادی در جهتی قرار گرفته باشد که بار دیگر چند سال آینده این مشکل را نداشته باشیم که ارزش پول کم شود و تعداد صفرها افزایش یابد و بار دیگر مجبور شویم که در 10 سال آینده همین کار را انجام دهیم.
رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی بیان کرد: این کار زمانی می‌تواند اثر مثبت داشته باشد که زیرساخت‌های اقتصادی خود را درست کرده، به ثبات رسیده، گام‌های توسعه‌ای خود را درست برداشته و به توسعه پایدار نیز نزدیک شده باشیم که در این صورت می‌تواند به صورت واقعی احساس شود نه در کوتاه‎مدت، بلکه درازمدت که ارزش پول مجددا سیر نزولی را طی نمی‌کند، در غیر این صورت وضعیت همان‌گونه خواهد بود.
وی با طرح این سوال که آیا در حال حاضر تصور بر این است که واقعا گام‌های زیرساختی را برای کنترل روند نزولی ارزش پول خود در آینده برداشتیم، عنوان کرد: این کارها برای آینده است وگرنه همه درگیر حال بوده، وضعیت آن را می‌دانند و وضعیت معیشت مشخص است. تمام این حرکت‌ها برای این است که در آینده ببینیم آیا می‌توانیم به وضعیت متعادل اقتصادی برسیم یا نه که شاخص‌های بسیار دیگری را نیز باید مورد بررسی قرار دهیم.
مرصعی گفت: بحث ریال و تومان نیز مطرح است که بازار با آنچه به صورت رسمی در کشور انجام می‌شود، مطابقت ندارد. مردم از کلمه تومان استفاده می‌کنند اما سیستم رسمی کشور واحد ریال است و تنها در صورت‌های مالی و حساب‌های بانکی استفاده می‌شود، در حالی که در سایر موارد و برای استفاده عموم کمتر از ریال استفاده می‌کنیم. این خود تناقض بوده و مشکلی علاوه بر مشکلات کشوری چون ترکیه است که این مساله در آن وجود ندارد.
رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با اشاره به اینکه استفاده از تعداد صفر کمتر به صورت عموم، مقداری جنبه روانی مثبت دارد و من قصد ندارم منکر آن شوم، تصریح کرد: اما جنبه عملیاتی و تاثیرگذار بر سیستم اقتصادی ندارد و اصلا نمی‌تواند هیچگونه تاثیری روی قیمت کالا و تورم داشته باشد.
وی اضافه کرد: باید ببینیم آیا توان خرید اسکناس و واحد پول چقدر است و آیا توان و قدرت خرید کاهش می‌یابد یا افزایش، اما متوجه می‌شویم هیچ فرقی ندارد. باید یک میلیون ریال بدهید و بعد 100 ریال جدید بگیرید که با این کار توان خرید تفاوتی نخواهد کرد. به هیچ عنوان تاثیر اقتصادی ندارد اما تاثیر روانی دارد.
مرصعی خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین ایراد حذف صفر از پول ملی این است که به این دل خوش کنیم که صفرها را برداشتیم و مشکل ما حل است اما مشکل ما حل نیست. اگر منشا عیب را برطرف نکنیم و صرفا صورت‌مساله را تغییر دهیم، مشکل حل نمی‌شود.
رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی گفت: باید مشکل سقوط ارزش ریال با هر منشا سیاسی، اقتصادی و منشا دیگری اصلاح شود که اگر این مشکل را اصلاح کردیم یا اگر جهت حرکت ما به سمتی بود که اصلاح اقتصادی و ساختاری در جنبه‌های مختلف انجام شد، حتما در آینده اثر مثبت آن را می‌بینیم اما اگر این کار را انجام ندادیم و تنها به تغییر صورت‌مساله اکتفا کردیم، بزرگ‌ترین ایراد است که بعد از مدتی مشکل به گونه دیگری تکرار خواهد شد.
وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین مشکل ما مشکل مدیریتی است، عنوان کرد: ما مساله اقتصادی خود را با راه ‌حل‌های اقتصادی حل نمی‌کنیم. در دنیا اقتصاد حرف اول را می‌زند، سایر عوامل پشت سر آن حرکت کرده و سیاست‌گذاری می‌شوند اما متاسفانه در کشور ما این اقتصاد است که باید تاوان و هزینه تمام اشتباهات ما را پرداخت کند که در توانش نیست. باید تمام تلاش خود را در اصلاح ساختار اقتصادی و مخصوصا مباحث مدیریتی به کار ببریم و از مسائل مدیریتی شروع کنیم. مشکل و ضعف ما در مدیریت اقتصاد است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield