پیام خراسان

آخرين مطالب

مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی ایران در شهرک صنعتی توس فعال شد اقتصادي

مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی ایران در شهرک صنعتی توس فعال شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - فعالیت مرکز پیمانکاری فرعی ایران(مپفا) روز شنبه طی مراسمی با حضور برخی از مدیران وزارت نفت در مرکز خدمات فناوری شهرک صنعتی توس مشهد آغاز شد.

عامل توسعه نظام مبادلات پیمانکاری فرعی(spx) در خراسان رضوی، در این مراسم گفت: مدل توسعه نظام مبادلات پیمانکاری فرعی یکی از روشهای عمده توسعه صنایع کوچک و متوسط به ویژه در حوزه پیمانکاری صنعتی است.
رضا نقی زاده کاشانی افزود: ایده اولیه ایجاد این مرکز در سازمان توسعه صنعتی ملل متحد موسوم به "یونیدو" از سال 1970 میلادی شکل گرفت و تا سال 1985 به شکل امروزی خود درآمد.
وی ادامه داد: هدف این برنامه تقویت توانایی صنایع کوچک و متوسط برای افزایش تولید و اشتغالزایی آنها، به روزآوری فرایندهای فنی و محصولات، بهبود قابلیت بین الملی آنها در جذب سرمایه گذاری و سفارشهای خارجی، تشویق جایگزینی واردات و رشد صادرات محصولات تولیدی بوده است.
عامل توسعه نظام مبادلات پیمانکاری فرعی گفت: ایجاد مرکز یا دفتر غیرانتفاعی برای برقراری ارتباط بین پیمانکاران اصلی و فرعی توسط سازمانهای دولتی یا تشکلهای بخش خصوصی از راهکارهایی است که می تواند در تولید و ارتقا محصولات صنعتی موثر باشد.
وی افزود: بر این اساس پیمانکاران فرعی با مراجعه به سامانه مربوطه می توانند به معرفی ظرفیتها و تواناییهای خود بپردازند و پیمانکاران اصلی نیز از طریق آن مناسبترین تامین کننده را برای رفع نیاز خود شناسایی نمایند.
کاشانی مهمترین ماموریتهای این مرکز را شناسایی، ایجاد و توسعه بازار، تسهیل ارتباطات کارفرمایان و پیمانکاران و توسعه فرآیند پیمان سپاری، ارتقا و توانمندسازی پیمانکاران صنعتی، الگوبرداری از نحوه فعالیت بنگاههای صنعتی کوچک و مناسب با کلاس جهانی برای افزایش توان رقابتی بنگاههای داخلی عنوان کرد.
وی ادامه داد: هم اینک ضعف ارتباط بین صنایع کوچک و متوسط بزرگ، ضعف در انطباق کالای سفارشی با خواسته کارفرما، ضعف در تحلیل به موقع سفارشها، عدم انجام به موقع تعهدات مالی، توسط کارفرمایان، فقدان نهادی برای نظارت برحسن اجرای قراردادهای پیمانکاری صنعتی و نوبد سامانه رتبه بندی پیمانکاری صنعتی از مشکلات صنایع پیمانکاری صنعتی در ایران هستند که این مرکز در طرح این مشکلات راهگشا خواهد بود.
عامل توسعه نظام مبادلات پیمانکاری فرعی(spx) گفت: این مرکز خدمات نظام مبادلات پیمانکاری فرعی هشت استان آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، خوزستان، کرمان، مرکزی، یزد و همچنین سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران را زیر پوشش دارد.
وی افزود: خدمات نظام مبادلات پیمانکاری فرعی به کارفرمایان صنعتی شامل مدیریت بانک اطلاعاتی پیمانکاران برای استفاده کارفرمایان، ایجاد شبکه ها و کنسرسیومهای صنعتی از بین اعضا، سازماندهی نمایشگاهها، نمایندگیهای تجاری و بازرگانی، بازارهای داخلی و بین المللی برای اعضا، برگزاری رخدادهای صنعتی و مشاوره و آموزش است.
همچنین در این مراسم نمایشگاه قطعات ساخته شده توسط شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق در خراسان رضوی گشایش یافت.
مرکز مبادلات و پیمان کاریهای فرعی IRANSPX با هدف سهولت و دسترسی فعالان بخش صنعت و خدمات برای حضور متقابل پیمانکاران، کارفرمایان و شرکتها با همکاری حوزه معاونت صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی تاسیس شده است.
شهرک صنعتی توس در گستره ای افزون بر 400 هکتار، استقرار حدود 600 واحد صنعتی با اشتغال حدود 10 هزار نفر در 18 کیلومتری مشهد قرار دارد.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield