پیام خراسان

آخرين مطالب

افزایش سهمیه آرد راهکار خراسان شمالی برای حل مشکل نان اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- کمبود نان و ایجاد صف در مقابل نانوایی‌های برخی نقاط استان بویژه در شهرستان شیروان معضلی است که مردم را نگران و نسبت به این وضع گلایه‌مند کرده است اما مسئولان استان درصدد هستند با افزایش سهمیه آرد و برخورد با نانوایان متخلف این مشکل را مدیریت کنند.

به گزارش ایرنا، حدود یک ماه است که نانوایی های این استان در برخی نقاط، شلوغ و صف ها برای خریدن نان، طولانی شده است. در این میان، مسئولان می گویند سهم آرد نانواها کم نشده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد و نانوایان هم می گویند تقاضا برای خرید نان بیشتر شده و سهم موجود آرد پاسخگوی نیاز مردم نیست.
مسئولان می گویند برخی از نانوایی ها، آرد خود را خارج از شبکه می فروشند و به همین علت برای پخت نان، آرد کم می آورند و نانوایی ها می گویند در تابستان، حضور مسافران و گردشگران میزان تقاضا برای نان را افزایش داده و البته سهمیه بندی آرد آزادپزها هم بر این وضعیت تاثیرگذار بوده است.
مراجعه روستاییان به شهر برای تامین نان هم نشان از کمبود این محصول در روستاها دارد. در فصل تابستان که میزان به کارگیری کارگر در بخش کشاورزی افزایش یافته، نیاز به تامین نان هم بیشتر شده و از این رو روستاییان برای تامین نان به نانوایی های شهرها مراجعه می کنند.
نان، قوت اصلی مردم خراسان شمالی بوده و سرانه مصرف آرد و نان در این استان بیش از میانگین کشوری است به همین لحاظ، کمبود آن می تواند به دغدغه ای ویژه برای مردم این استان بدل شود.
اگرچه مدیران شرکت غله خراسان شمالی همواره از دادن آمار منسجم و دقیقی از وضعیت سرانه آرد مصرفی این استان و مقایسه آن با میانگین کشور سر باز می زنند اما شنیده ها از مصرف ماهانه 9 کیلوگرم آرد توسط هر شهروند خراسان شمالی حکایت دارد که این رقم از میانگین کشوری آن 2 کیلوگرم بیشتر است.
در لابه لای صحبت های مردم از ایجاد صف و شلوغی نانوایی ها، رد پای تورم و گرانی ها هم خودنمایی می کند. مردم می گویند به خاطر گرانی ها، سهم نان در سبد غذایی شان بیشتر شده و از آنجا که نمی‌توانند مثل سال های قبل برنج و یا اقلامی دیگر چون ماکارونی خریداری کنند، مصرف نانشان افزایش یافته است.
مسئولان می گویند برای پاسخ به نیاز، سهم آرد برخی نانوایی ها را افزایش داده اند البته اگر این اقدام نمی شد، چه بسا وضعیت صف ها در ماه آتی، بدتر می‌شد.
افزایش سهمیه آرد نانوایی‌ها
سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان‌شمالی در این باره گفت: با توجه به مشکل ایجاد صف و شلوغی نانوایی‌ها، سهمیه آرد 70 باب نانوایی این استان برای پاسخ به نیاز مردم، افزایش یافته است.
سیدجلال موسوی اظهار داشت: یکی از علت های ایجاد صف در نانوایی ها، افزایش میزان تقاضا در این فصل است که برای مدیریت این وضعیت، سهمیه آرد این نانوایی ها، که عمدتا در مسیر جاده اصلی در شهرها و روستاهای استان استقرار دارند، افزایش یافته است.
وی بدون اشاره به میزان افزایش سهمیه آرد در این نانوایی ها با بیان اینکه یکی از علت های افزایش میزان تقاضای نان، حضور مسافران و گردشگران در شهرها و روستاها است، افزود: سهم آرد نانوایی ها کاهش نیافته است و مشکلی در این باره ایجاد نشده، اما تقاضا برای این محصول افزایش یافته که بازار را تا حدی با مشکل روبه رو کرده است.
سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان‌ شمالی با اشاره به اینکه شلوغی نانوایی ها بیشتر در شیروان و بجنورد مشاهده می‌شود، گفت: یکی دیگر از علت های ایجاد صف، عرضه آرد در خارج از شبکه است و متاسفانه آردهای تحویلی به نانوایی ها، بعضا صرف پخت نان نمی شود که باید نظارت ها در این باره بیشتر شود.
موسوی افزود: با افزایش میزان تقاضا، برخی نانوایان سهمیه آرد خود را پیش‌خور کرده اند و پیش از سر رسیدن ماه، سهم آن ماه را پخت کرده و اکنون با کمبود آرد روبه رو شده اند و برخی هم آرد را خارج از شبکه، به مصرف رسانده و فروخته اند.
وی خاطرنشان کرد: افزایش میزان ساعت کار برخی از نانوایی ها از دیگر راهکارهایی است که برای حل مشکل ایجاد شده در بازار نان استان، اتخاذ شده است.
سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان‌شمالی گفت: برای پاسخ به تامین به موقع آرد هم، کارخانه های آرد استان را مکلف کرده ایم که میزان تولید آرد را افزایش دهند تا بتوانیم نیاز استان به این محصول را پاسخگو باشیم.
بار گرانی ارزاق بر دوش نان
مدیر اجرایی اتحادیه نانوایان بجنورد هم با اشاره به ایجاد صف در نانوایی ها گفت: تحویل با تاخیر آرد یکی از علت های وضعیت کنونی نان است، رانندگان ناوگان حمل آرد، به بهانه اضافه نشدن نرخ کرایه ها، خوب همکاری نمی کنند زیرا در این سال ها که قیمت نان افزایش نداشته، نرخ کرایه حمل آرد هم بالا نرفته است.
رضا قاسمیان اظهار داشت: یکی دیگر از علل ایجاد صف، افزایش میزان تقاضا برای نان است. حضور تابستانی مسافران در استان و سهمیه بندی در توزیع آزادپزها هم بر این وضع تاثیرگذار بوده است، البته با تدابیر اندیشیده شده، مشکل در کمتر از یک هفته به طور کامل رفع و صف ها به تدریج برچیده می شود.
وی با بیان اینکه سهم آرد کم نشده است، افزود: میزان مصرف نان افزایش یافته است و در این زمینه، با رایزنی انجام شده، آرد بیشتری به برخی نانوایی ها، تزریق می شود و علاوه بر آن، ساعات کاری نانوایان افزایش می یابد.
وی خاطرنشان کرد: 158 نانوایی یارانه پز در بجنورد فعال است که هر واحد روزانه 6 تا 15 کیسه آرد، مصرف می کنند که سهمیه روزانه برخی از نانوایی ها، تا 2 کسیه افزوده شده است.
قاسمیان خاطرنشان کرد: سهم آرد شهر بجنورد روزانه 50 تا 60 کیسه افزوده شده که به تعدادی از نانوایان تعلق می گیرد و با این اقدام، تا آخر هفته به طور کامل مشکل حل می شود.
مدیر اجرایی اتحادیه نانوایان بجنورد گفت: اگر مشکل افزایش سهمیه آرد حل نمی شد، تشکیل و ایجاد صف ها در مهرماه به اوج می رسید زیرا حضور دانشجویان تقاضا برای نان را افزایش می دهد.
سهمیه آرد نانوایی‌های متخلف بجنورد قطع می‌شود
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع فرمانداری بجنورد هم گفت: سهمیه آرد نانوایی‌های متخلف که اقدام به فروش آرد یارانه ای و تخلفات دیگر کنند، کاهش یافته و یا قطع می‌شود.
هادی اعلمی با اشاره به وجود مشکلاتی در حوزه آرد و نان، اظهار داشت: هم اکنون تاخیر در رساندن آرد به نانوایی ها، باعث ایجاد صف های طولانی در نانوایی های این شهرستان شده است.
وی افزود: بر اساس ضوابط موجود باید سهمیه آرد نانوایانی که در سامانه ثبت سفارش داشته اند در بازه زمانی24 تا 48 ساعته تحویل شود ولی شرکت حمل و نقل آرد به دلیل اعلام مشکلاتی از قبیل فرسودگی لاستیک ها و... نمی تواند مناطق مختلف شهری و روستایی را در موعد مقرر پوشش دهد و گاه مدت زمان تحویل آرد نانوایی ها به 12 روز هم رسیده است.
اعلمی گفت: در این میان تورم و گرانی سایر اقلام نیز باعث شده تا مردم بیشتر از گذشته به مصرف نان روی بیاورند که همین امر باعث تشکیل صف های طولانی شده است.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای کنترل فساد موجود در بخش آرد، خاطرنشان کرد: هم اینک قیمت هر کیلوگرم آرد یارانه ای 6 هزار و 650 ریال، نیمه یارانه ای 9 هزار ریال و در بازار آزاد بین 15 تا 18 هزار ریال است.
وی افزود: همین تفاوت قیمت آرد یارانه ای و آزاد باعث شده تا تعدادی از نانوایان، به طمع افتاده و آرد سهمیه ای خود را به بازار آزاد بفروشند که به نوعی به فساد آرد دامن زده اند.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع فرمانداری بجنورد به تشدید نظارت بر فعالیت نانوایی ها برای کنترل این فساد اشاره و اظهار داشت: بر این اساس فعالیت نانوایان متخلفی که سهمیه آرد یارانه ای خود را به فروش برسانند متوقف می شود و یا سهمیه آنها کاهش می یابد و در صورت لزوم به مراجع قضایی معرفی می شوند.
اعلمی خاطرنشان کرد: این در حالی است که سهمیه آرد نانوایان شرافتمندی، که مردم از آنها رضایت دارند، روزانه 2 تا 3 کیسه افزوده می شود که در این راستا سهمیه 25 نانوایی مسیرهای شلوغ و پرتردد افزایش یافته است.
وی یادآور شد: در حال حاضر 161 واحد نانوایی یارانه ای و 103 واحد نیمه یارانه ای و 152 واحد نانوایی روستایی در سطح شهر بجنورد فعالیت دارند که سرانه آرد آنها بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95 منظور می شود.
وی سرانه پخت هر نانوایی را 6 کیسه آرد در روز اعلام کرد و گفت: این میزان در بجنورد تا 7.5 کیسه در روز نیز افزایش یافته است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع فرمانداری بجنورد ضمن رد ادعاهای موجود مبنی بر کاهش سهمیه آرد نانوایی ها، خاطرنشان کرد: سرانه برخی نانوایی های شلوغ حتی افزایش نیز یافته است.
تدبیر فرماندار شیروان برای شکستن صف‌ نان
شلوغی صف های نانوایی که در چند هفته اخیر به یکی از دغدغه های اصلی مردم شیروان برای تامین این ماده غذایی تبدیل شده بود، مسئولان دومین شهرستان بزرگ خراسان شمالی را برای حل این مشکل به تکاپو انداخته است.
فرماندار شیروان از فعالیت فوق‌العاده 7 واحد نانوایی این شهر، به منظور شکستن صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌ها خبر داد و اظهار داشت: این واحدها به صورت فوق العاده با سهمیه دوبرابری آرد و نیز ساعات پخت بیشتر فعالیت خواهند کرد که تا اطلاع ثانوی نسبت به تامین نان مورد نیاز شهروندان اقدام خواهند کرد.
وی افزود: با توجه به کشف شبکه قاچاق آرد و بازداشت یک نفر در این ‌خصوص و نیز معرفی بیش از 30 نانوای متخلف شهرستان به مراجع قضایی، اکنون هیچ مشکلی در زمینه تامین آرد مورد نیاز خبازی ها وجود ندارد.
وی تاکید کرد: هیچگونه کاهشی در سهمیه آرد شهرستان نداشته ایم و برای شکستن صف های نانوایی، حتی نسبت به گذشته سهمیه ای مازاد نیز بین نانوایان توزیع شده است.
فرماندار شیروان گفت: با بررسی کارشناسی موضوع، مقرر شد هفت واحد نانوایی با ظرفیتی دوبرابری اقدام به پخت نان کرده و در 2 نوبت کاری در ساعات 9 تا 14 و نیز 17 تا 23 نان مورد نیاز شهروندان را عرضه نمایند.
کمبود آرد نداریم
معاون امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی هم در این باره گفت: هیچ مشکلی در حمل و نقل آرد و یا سهمیه آرد در استان وجود ندارد و البته اقدامات لازم برای حل مشکل در دست پیگیری است.
محمود قنبری اظهار داشت: در بجنورد مشکل خاصی در زمینه شلوغی نانوایی ها نیست و بیشترین مشکل مربوط به شیروان است که البته با هماهنگی های انجام شده، مشکل در حال برطرف شدن است.
اکنون 6 کارخانه آرد و یکهزار و 112 واحد نانوایی یارانه پز و حدود 300 واحد آزادپز در خراسان شمالی دایر است و ماهیانه بطور میانگین هفت هزار تن آرد بین واحدهای نانوایی یارانه ای این استان توزیع می شود.
تماس های خبرنگار ما برای گفت و گو با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در این خصوص بی پاسخ ماند.
استان خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد که 44 درصد آنان در نواحی روستایی سکونت دارند.
این استان 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح 300 هزار هکتار کشتزار است و بیش از 80 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.
7185/5132


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهراب بختیاری‌زاده سرمربی جدید شهرخودرو شد

سهراب بختیاری‌زاده سرمربی جدید شهر خودرو شد

برای تعیین قیمت مرغ در خراسان شمالی منافع همگان لحاظ می‌شود

تعویض پرچم گنبد حرم مطهر رضوی

پنجره واحد فیزیکی کسب و کار در مشهد راه‌اندازی می‌شود

بازدید معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی و مدیرکل بازرسی استان از چند شرکت مستقر در شهرک صنعتی کلات

شهرداری‌های کدام مناطق تهران بیشتر گرفتار کرونا شده‌اند؟

لغو برگزاری نماز جمعه در سه شهر خراسان شمالی

12 هزار و 295 دانش‌آموز خراسان شمالی هدایت تحصیلی می‌شوند

بخشش اجاره‌بهای برخی مهدهای کودک خراسان شمالی

نامزدی 6 روستای اسفراین به عنوان هدف صنایع دستی

انسداد 315 حلقه چاه غیرمجاز در خراسان رضوی

اعمال محدودیت در بوستان‌های سطح شهر مشهد

کشف بیش از 10 تن آرد قاچاق در شیروان

احتمال رگبار و رعد و برق پراکنده درخراسان جنوبی/هوا گرم تر می شود

پرواز بجنورد - عشق‌آباد منتظر پاسخ دولت ترکمنستان

50 درصد املاک مازاد در دستگاه‌های حکومتی و اجرایی خراسان رضوی بهره‌وری ندارد

کرونا انگیزه کار را از تاکسی‌داران شیروانی گرفته است

کودکان دو سال به بالا حتما از ماسک استفاده کنند

توصیه جدی به استفاده کودکان دو سال به بالا از ماسک

نخستین بانک اطلاعات جامع بیماران کرونایی در مشهد ایجاد شد

ابتلای 49 کارمند خراسان شمالی به کرونا

طرح‌های اقتصادی و درآمدزای شهری حمایت می‌شوند

هیات کبدی خراسان رضوی مقام نخست کشور را به دست آورد

شریعتمداری: همسان ‌سازی حقوق بازنشستگان و افزایش مستمری مددجویان بهزیستی تلاش بیشتری را می‌طلبد

پرچم سیاه بر فراز گنبد حرم مطهر امام رضا (ع) بر افراشته شد

پسماندهای عفونی مطبهای پزشکان سبزوار بی خطرسازی نمی‌شود

خراسان جنوبی دومین استان از نظر بیماران تنفسی بستری است

تولید گوشت مرغ در کشور پس از انقلاب 50 برابر رشد کرده است

ماجرای خرابی پله برقی ایستگاه های بی آر تی چیست؟

بهره برداری از ترانس قدرت در نیروگاه آب و نیروی ماهتاب کیش

محیط زیست پالایشگاه خانگیران با پهباد پایش شد

محیط زیست پالایشگاه خانگیران با پهپاد پایش شد

ماجرای خانه های 25 متری به شورا نرسید

پرداختن به جمع آوری ماسکهای استفاده شده تشویش اذهان عمومی است

پتروشیمی خراسان بیش از شهروندان شیروان آب مصرف می‌کند

130 مربی مهدکودک در شیروان بیکار شدند

دستبند پلیس خراسان شمالی بر دستان اعضای باند سارقان حرفه ای

ایجاد 256 شغل پایدار در شهرستان فیروزه خراسان رضوی

تفاهم نامه محرومیت زدایی با ارزش 700 میلیارد تومان در خراسان شمالی منعقد شد

تایید حکم اعدام سه نفر از معترضان آبان

یک مسئول خبر داد: افراد بالای 60 سال بیشتر مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی

سه اتفاق در موج جدید کرونا

راه اندازی سومین بخش آی سی یو در بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند

بستری 164 بیمار حاد تنفسی در خراسان جنوبی/فوت 4بیمار کرونایی

باید در جهت افزایش بنیه اقتصادی مردم گام برداریم

ابتلای 15 نفر به کرونا در یک اتوبوس در خراسان جنوبی

کرونا در خراسان جنوبی 78 قربانی گرفت

جایگاه مُد دوست‌دار محیط زیست در فرهنگ ایرانی- اسلامی

همکاری دوجانبه استان های قزوین و زنجان برای افزایش ضریب حفاظتی حیات وحش در مناطق