پیام خراسان

آخرين مطالب

امنیت خراسان جنوبی مثال‌زدنی است سياسي

امنیت خراسان جنوبی مثال‌زدنی است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - استاندار خراسان جنوبی گفت: استقرار نیروهای مسلح در خراسان جنوبی از نقاط قوت این استان است که با هم‌افزایی و همکاری بین نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی، امنیت استان مثال‌زدنی است.

محمدصادق معتمدیان روز دوشنبه در آیین تکریم و معارفه رئیس‌ کل دادگستری خراسان جنوبی که با حضور غلامحسین محسنی اژه‌‎ای معاون اول قوه قضاییه در بیرجند برگزار شد افزود: اشراف امنیتی و انتظامی مرز یکی از مهمترین ظرفیت‌های این استان است که با وجود 331 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و وجود داعش و طالبان در این کشور از امن‌ترین مرزهای کشور برخوردار هستیم.
وی گفت: در بحث اشراف بر مرزها آمادگی خوبی از ناحیه نیروهای مسلح وجود دارد و جزو معدود استان‌هایی هستیم که نمایندگی همه نیروها در استان وجود دارد و این مهم شرایط مطلوب امنیتی را برای استان به ارمغان آورده است.
رئیس شورای تامین استان خراسان جنوبی اظهار داشت: در زمینه مقابله با اشرار کمترین شرارت‌ها را شاهد هستیم و مقابله جدی با قاچاق موادمخدر در دستور کار نیروهای نظامی و امنیتی قرار دارد.
وی با بیان اینکه سال گذشته 40 تن انواع مواد مخدر در خراسان جنوبی کشف شد افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 18 تن انواع مواد مخدر کشف شده که 95 درصد کشفیات مربوط به نیروی انتظامی است.
معتمدیان تصریح کرد: به دلیل اشرافی که بر مرزها وجود دارد، ورود مواد مخدر از مرزهای استان کمتر از سه درصد است و عمده موادمخدر کشف شده از سایر مرزها و استان‌های کشور به دلیل قرار گرفتن استان در 2 کریدور اصلی کشور در استان کشف می‌شوند.
وی با بیان اینکه عمده کشفیات از استان‌های جنوب شرق کشور است اظهار داشت: بیشتر قاچاق مواد مخدر به وسیله عبوری و ترانزیت صورت می‌گیرد اما نگرانی با توجه به اشراف نیروهای امنیتی و انتظامی در این زمینه وجود ندارد.
استاندار خراسان جنوبی گفت: در حوزه بازدارندگی با وجود بیش از پنج هزار پرونده که به دادگستری استان از سایر دستگاه‌ها ارسال شده اما همواره اصل سرعت و دقت در رسیدگی به پرونده‌ها در دستور کار بوده که این روند از رسیدگی قابل تقدیر است.
وی ادامه داد: سال 96 شعبه ویژه‌ای در دادگاه‌های تجدید نظر مبنی بر تسریع در پرونده‌های موادمخدر تشکیل شد که این اقدام دادگستری با به‌کارگیری 2 نفر از قضات متخصص قابل تقدیر است.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه کاهش قاچاق کالا نسبت به سایر استان‌ها از وضعیت خوبی برخوردار است گفت: خراسان جنوبی دارای ظرفیت‌های بالقوه خوبی است و در کنار محرومیت‌های حاصل از خشکسالی اما این خشکسالی‌ها سبب خالی از سکنه شدن هزار و 700 روستا در 10 سال گذشته شده که بخشی به شرایط اقلیمی و بسته شدن بازارچه‌ها بر می‌گردد.
وی افزود: پدیده‌های اجتماعی در بحث مهاجرت به مرکز استان و حاشیه‌نشینی نگاه ویژه به معیشت و توجه به مرزها را در برداشته که در تفاهم‌نامه مشترکی با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) امیدواریم با ایجاد 12 هزار شغل در مناطق مرزی‌‎‌، مهندسی مهاجرت معکوس را به خوبی اجرا کنیم.
معتمدیان بیان کرد: در این طرح با واردات دام و شتر و تکمیل زنجیره شتر با توجه به ظرفیت‌هایی که وجود دارد، قسمتی از مشکلات مربوط به اشتغال مرزنشینان مرتفع خواهد شد.
وی اظهار داشت: در زمینه مسکن محرومان نیز اقدامات خوبی با تامین 10 هزار واحد مسکونی ویژه محرومان با تسهیلات 40 میلیون تومانی بلندمدت و بلاعوض 25 میلیون تومانی صورت گرفته که امیدواریم تحول مثبتی در مهاجرت معکوس باشد.
استاندار خراسان جنوبی گفت: همچنین در زمینه سوخت طی چند ماه گذشته بیش از 30 میلیون لیتر صادرات صورت گرفته که فقط در اسفند سال گذشته معادل هفت سال برای مرزنشینان درآمد ایجاد کرده است.
وی یادآور شد: با یارانه‌ای که در بخش فروش سوخت ایجاد شده امید به بازگشت مرزنشینان وجود دارد و در این ارتباط بخشی از فروش سوخت را به اشتغال روستاییان اختصاص خواهیم داد.
معتمدیان از خدمات 30 ساله علیرضا صیفی رئیس کل سابق دادگستری خراسان جنوبی در این استان قدردانی کرد و افزود: یکی از پروژه‌هایی که با کمک ایشان در شهرستان قاینات رفع مشکل شد در آینده نه چندان دور اشتغال بیش از هزار نفر را به دنبال خواهد داشت.
در این آیین از خدمات علیرضا صیفی در مدت مسئولیت قدردانی و حجت الاسلام ابراهیم حمیدی راور به عنوان رئیس کل جدید دادگستری خراسان جنوبی معرفی شد.
3215*3028


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield