پیام خراسان

آخرين مطالب

نگاهی به قرارداد شرکت نفت و گاز شرق با قطعه سازان خراسان رضوی اقتصادي

نگاهی به قرارداد شرکت نفت و گاز شرق با قطعه سازان خراسان رضوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- مسئول کارگروه اقتصاد مقاومتی در شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق کشور روز پنجشنبه گفت: توانمند سازی پیمانکاران منطقه ای جزو سیاست های اقتصاد مقاومتی است و وزارت نفت نیز طبق برنامه ششم توسعه مکلف به توانمند سازی پیمانکاران منطقه ای شده است.

سید علی مصطفوی افزود: قطعه سازان استان خراسان رضوی توانمندی بسیار در حوزه ساخت قطعات مورد نیاز صنایع کشاورزی و خودرو دارند که این ظرفیت مورد توجه شرکت نفت و گاز شرق قرار گرفت.

وی اظهار داشت: در همین راستا از نیمه سال 1396 تاکنون مجموعه ای از اقلام و نیازمندی های پرمصرف صنعت نفت و گاز در قالب نمایشگاه دائمی با عنوان نمایشگاه "نیازمندی های حیاتی و اقلام پرمصرف در صنعت نفت و گاز" در محل ساختمان صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی واقع در شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی مشهد به نمایش گذاشته شد.

مسئول کارگروه اقتصاد مقاومتی در شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق کشور گفت: 350 قلم از اقلام حیاتی و پرمصرف صنعت نفت و گاز در قالب گروه های مکانیکال، برق و قدرت، مخابرات، کنترل و ابزار دقیق در نمایشگاه یاد شده ارائه شد و این فرصت را به قطعه سازان استان داد تا بخشی از تولید خود را به اقام مورد نیاز در صنعت نفت و گاز اختصاص دهند.

وی افزود: طی دو سال و نیم برگزاری این نمایشگاه، 150 شرکت قطعه ساز استان شناسایی شدند و قراردادی به مبلغ 30 میلیارد ریال با این شرکت ها برای تامین قطعات مورد نیاز صنعت نفت و گاز کشور به امضا رسید.

مصطفوی اظهار داشت: گاز ترش خاصی که در منطقه خانگیران تولید می شود، محیط خاصی را برای آزمایش های میدانی قطعات فراهم کرده به گونه ای که قطعاتی که شرایط عملیاتی را بگذرانند، قادر به استفاده در بخش های مختلف صنعت نفت و گاز خواهند بود، لذا قطعات ساخته شده توسط قطعه سازان در این محیط مورد آزمایش قرار می گیرند.

وی گفت: آوازه نمایشگاه "نیازمندی های حیاتی و اقلام پرمصرف صنعت نفت و گاز" به خارج از خراسان رضوی نیز رسید و قطعه سازانی از استان های یزد، فارس و خوزستان به بازدید این نمایشگاه آمدند و نسبت به همکاری در این حوزه اعلام آمادگی کردند.

مسئول کارگروه اقتصاد مقاومتی در شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق کشور افزود: این نمایشگاه محل مناسبی برای بازدید سرمایه گذاران نیز بود به طوری که دستکم چهار سرمایه گذار برای مشارکت در این بخش اعلام آمادگی کردند اما چون هنوز فرآیندی برای جلب مشارکت آنان تعریف نشده بود، موفق به بهره گیری از ظرفیت های آن نشدیم.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی نیز نیازمندی های صنایع فولاد را در نمایشگاهی مشابه نمایشگاه یاد شده اراده کرده است، ساختمان معاونت صنایع کوچک در حال تبدیل به محلی برای ارائه نیازمندی های کارفرمایان بزرگ استان شده است.

توسعه نمایشگاه برای صنایع بزرگ دیگر

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: با همکاری شرکت نفت و گاز شرق، نمایشگاهی برای ارائه نیازمندهای صنعت نفت و گاز در محل شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی مشهد دایر شد که در نتیجه آن قراردادهای خوبی بین واحدهای قطعه ساز استان و صاحبان صنعت نفت و گاز منعقد گردید.

مسعود مهدی زاده مقدم افزود: در همین راستا پنجشنبه هفته گذشته نمایشگاه مشابه برای ارائه نیازمندی های صنعت فولاد خراسان در ساختمان معاونت صنایع کوچک واقع در شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی مشهد دایر شد تا نیازهای این صنعت نیز توسط قطعه سازان و ماشین سازان استان شناسایی شود.

وی اظهار داشت: یکی از برنامه های امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت، توسعه تولیدات داخلی است که در این راستا سه ماه قبل نمایشگاه "نیازمندی های ساخت داخل" در تهران برپا شد.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی گفت: با هماهنگی مدیریت شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد در صدد هستیم مشابه نمایشگاه تهران با هدف ارائه نیازهای صنایع بزرگ مانند فولاد، سیمان، نفت و گاز، پتروشیمی و خودرو، نمایشگاهی را در بهمن ماه امسال در مشهد برگزار کنیم.

وی افزود: این نمایشگاه صرفا محل ارائه نیازمندهای صنایع بزرگ خواهد بود و هیچ محصولی در آن به فروش نخواهد رسید. 

براساس آخرین آمار خراسان رضوی با برخورداری از 320 واحد قطعه سازی خودرو و اشتغالزایی حدود 14 هزار نفر در این بخش حدود 18 درصد از ظرفیت تولیدی این صنعت را در ایران دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield