پیام خراسان

آخرين مطالب

افزایش 47 درصدی خرید تضمینی گندم در خراسان رضوی اقتصادي

افزایش 47 درصدی خرید تضمینی گندم در خراسان رضوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه پنج کشور روز پنجشنبه  گفت: از ابتدای فصل خرید تضمینی گندم (خرداد ماه) تاکنون بیش از 486 هزار تن گندم مازاد بر نیاز گندمکاران خراسان رضوی طی 52 هزار و 868 محموله در 55 مرکز ، کمیسیون و انبار تعاون روستایی این استان خریداری شده است.

حمید رضا نوروزی با بیان اینکه میزان خرید گندم در سال گذشته 332 هزار تن بود افزود: خرید امسال نسبت به پارسال تاکنون 47 درصد افزایش داشته است.
وی اظهار داشت: در سال جاری دسترنج گندم کاران با احتساب چهار درصد افت مفید و 2 درصد افت غیر مفید به مبلغ کیلویی 17 هزار ریال خریداری شد که با توجه به کیفیت مطلوب گندم های خریداری شده متوسط پرداختی در ازای هر کیلو گندم به 17 هزار و 260 ریال افزایش یافت.

مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه پنج کشور با بیان اینکه تاکنون بیش از 94 درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده است گفت: ارزش گندم های خریداری شده بیش از هشت هزار و 420 میلیارد ریال بوده است که تاکنون بیش از هفت هزار 883 میلیارد ریال آن از طریق بانک عامل به حساب کشاورزان واریز شده است.
وی افزود: بیشترین خرید در شهرستان های تربت جام با بیش از 58 هزار و 476 تن، مشهد با 49 هزار و 648 تن و چناران با 49 هزار و 58 تن انجام شده است. 
نوروزی به خرید تضمینی گندم "دروم" برای اولین بار در استان خراسان رضوی اشاره کرد و اظهار داشت: در فصل خرید سال جاری برای اولین بار و در شهرستان درگز شاهد خرید تضمینی 95 تن گندم "دروم" با قیمت کیلویی 17 هزار و 770 ریال بوده ایم که امیدواریم با تمهیدات صورت گرفته در سال آینده شاهد افزایش سطح زیر کشت این نوع گندم باشیم.
گندم "دروم" با توجه به ویژگی خاص خود مختص استفاده در صنعت ماکارونی است.

در سال زراعی جاری 142 هزار هکتار کشتزار در خراسان رضوی زیر کشت گندم دیم و 130 هزار هکتار زیر کشت گندم آبی بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield