پیام خراسان

آخرين مطالب

استاد تمام پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی خبر داد:

وجود 120 گسل فعال در ایران اقتصادي

وجود 120 گسل فعال در ایران
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - استاد تمام پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله از وجود حدود 120 گسل فعال در کشور خبر داد.
دکتر مهدی زارع در حاشیه چهارمین همایش زلزله در بجنورد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی گفت: البته تعدادی از این گسل های مهم در خراسان شمالی قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه یکی از گسل های معروف موجود در خراسان شمالی گسل کپه داغ(عشق آباد) است، ادامه داد: شمالی ترین نقطه خراسان شمالی در مجاورت گسل کپه داغ(عشق آباد) قرار دارد که اگر این گسل حرکت کند شمال این استان را تحت پوشش قرار خواهد داد.
تعداد ایستگاه های لرزه نگاری در کشور کم است
وی در ارتباط با ایستگاه های شتاب نگار و لرزه نگار در کشور نیز اظهار کرد: حدود یک هزار و 100 ایستگاه شتاب نگار و 130 ایستگاه لرزه نگار در کشور وجود دارد.
زارع خاطرنشان کرد: اما با توجه به تعداد گسل های مهم موجود در کشور و لرزه خیزی ایران این تعداد ایستگاه ها کم است و باید حداقل تعداد آن ها به سه برابر افزایش یابد.
وی توضیح داد: بنابراین این تجهیزات یا باید خریداری شوند و یا اینکه تلاش شود تا در داخل ساخته شوند تا بتوان لرزه خیزی ایران را خوب رصد کرد.
وی در ارتباط با فعالیت های پژوهشی انجام شده در این پژوهشگاه نیز گفت: در این شرایط بودجه ای و ارتباطات بین المللی، در یک مضیغه قرار داریم بنابراین باید به سراغ نوعی از پژوهش ها برویم که هزینه کمتری را ایجاد کنیم.
وی با اشاره به برنامه های این پژوهشگاه افزود: سامانه هشدار پیش هنگام مورد نظر است و ایجاد یک شبکه ای از افرادی که بتوانند هشدار زلزله را برای هشدار پیش هنگام زلزله دریافت کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield