پیام خراسان

آخرين مطالب

سفیر تام الاختیار ترکمنستان در تهران:

روابط میان ایران و ترکمنستان در سطح بالایی قرار دارد اقتصادي

روابط میان ایران و ترکمنستان در سطح بالایی قرار دارد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - سفیر تام الاختیار ترکمنستان در تهران گفت: روابط میان ایران و ترکمنستان در سطح بالایی قرار دارد.
به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، احمد کاکابایویچ در جلسه ای که با حضور استاندار خراسان شمالی در بجنورد برگزار شد، افزود: مبلغ تجارت طی هفت تا 9 سال گذشته بین دو کشور حدود پنج میلیارد دلار بوده است و این آمار نشان می دهد که دو کشور قابلیت ارتقاء روابط را دارند.
وی ادامه داد: مسئله ناراحت کننده آن است که این مبلغ افت کرده و این امر بر کاهش میزان تبادلات اقتصادی موثر بوده است.
وی اظهار کرد: دولت ترکمنستان برای ارتقاء سطح بازرگانی خود جلسات و مراسمات زیادی را برگزار می کند که در راستای افزایش سطح روابط است.
کاکابایویچ بیان کرد: قرار بر این است تا در 15 اکتبر کمیسیون اقتصادی میان دو کشور برگزار شود و تمام مسائل مورد نیاز در این کمیسیون مطرح می شود.
وی تصریح کرد: علاوه بر آن طی هفته اخیردر منطقه آوازه ترکمنستان اولین همایش اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر برگزار شد که کشور ایران نیز در آن حضور داشت، در حاشیه این همایش جلسات دو و چند جانبه نیز برپا شد که نتایج آن جلسات انعقاد تفاهم نامه هایی بوده است.
وی تاکید کرد: تمامی این اقدامات برای افزایش روابط اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور صورت گرفته است.
یوسف قلیچ دردیف رئیس اتحادیه صنعتگران و کارفرمایان استان آخال ترکمنستان نیز در ادامه این جلسه گفت: تجار ترکمنستان، آخال و شهر عشق آباد سال های متوالی است که محصولات مورد نیاز خود را از استان خراسان شمالی تامین می کنند و از سوی دیگر این اتحادیه برای افزایش سطح روابط اعلام آمادگی می کند.
وی افزود: به عنوان مثال در حوزه کشاورزی ترکمنستان ده ها هزار هکتار زمین کشاورزی را به فعالان این عرصه اختصاص داده است و یک سری باغات در این میان است که اعلام آمادگی می کنیم تا نهال مورد نیاز را از این استان تهیه کنیم.
قلیچ دردیف ادامه داد: همچنین اعلام آمادگی برای انجام کار مشترک به منظور مبارزه با آفات و امراض کشاورزی انجام دهیم.
وی در ارتباط با پیشنها تبادل کالا به علت وجود مشکل انتقال و تبادل پول نیز اظهار کرد: کالاهای زیادی در ایران تولید می شود که ترکمنستان به آن نیاز دارد و از سوی دیگر کالاهایی نیز در ترکمنستان تولید می شود که ایران به آن نیاز دارد در نتیجه می توان به صورت متقابل با یکدیگر کار کرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield