پیام خراسان

آخرين مطالب

نایب رییس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی:

متخصص نبودن ارزیاب‌ها و سرقت ایده‌ها از جمله مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان است علمي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - نایب رییس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی گفت: دلالی در ارزیابی‌ها، سرقت ایده‌ها و متناسب نبودن ارزیاب‌ها از مشکلات شرکت‌های دانش بنیان بوده است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مرتضی تقوایی حسین زاده امروز در «جلسه هم‌اندیشی و بررسی مشکلات شرکت‌های دانش بنیان و فناور» که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد، در خصوص انتقاد‌ها و مشکلات این شرکت‌ها اظهار کرد: فرآیند ارزیابی محصولات، فرآیند بسیار زمان‌بری بوده است، این زمان که گاهی تا یکسال طول می‌کشد، برای شرکت‌ها حائز اهمیت است. قطعا در این فاصله یک‌ساله، تاریخ انقضای دانش‌بنیان شرکت تمام شده و به مشکلات زیادی با اداره دارایی مواجه می‌شود. در ارزیابی بعدی نیز شاهد همین اتفاق هستیم.
نایب رییس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی مطرح کرد: ربات‌ها در دبیرخانه می‌توانند جایگزین اپراتور‌ها شوند چرا که اپراتور جز تکرار کردن کلمات از پیش تعیین شده، فعالیت دیگری نداشته و ربات‌ها نیز می‌توانند وظیفه آنان را انجام دهند. شرکت پس از تماس، انتظار شنیدن اطلاعات دقیقی از روند پرونده خود را دارد که متاسفانه اپراتور تنها به تکرار کردن کلمات محدودی بسنده می‌کند.
قوانین شفاف شوند
تقوایی حسین‌زاده بیان کرد: برخی از شرکت‌ها تقاضای شفاف‌سازی و تشریح بیشتر قوانین در این حوزه را دارند. استفاده از روش‌های مرسوم در دنیا نیز می‌تواند در این مسیر بسیار کمک کننده باشد. برخی از شرکت‌ها خواستار پیوندی میان استاندارد‌های ثبت شده با شرکت‌ها هستند؛ در صورتی که محصولات این شرکت‌ها، استاندارد‌های لازم را دریافت کردند، دیگر نیازی به رد شدن از فیلتر‌های مختلف را نداشته باشند.
وی افزود: گرفتن ایرادات و انجام پیش‌ممیزی باعث می‌شود تا شرکت‌ها برای آن ممیز اصلی دچار مشکل نشوند. یکی دیگر از مشکلات و مسائل در خصوص شرکت‌ها، فراخوان کردن ریز جزئیات و مشخصات شرکت‌ها درهر دوره است؛ ارسال جزئیات و اطلاعاتی که در دوره قبل ثبت شده‌اند، نیازی به ارسال دوباره در دوره جدید ندارند.
تقوایی حسین زاده خاطر نشان کرد: نگاه جزئی در این شرکت‌ها به محصولات منطقی نیست. به طور مثال محصول یک شرکت می‌تواند به صورت ترکیبی از کتاب و نرم افزار باشد؛ نه کتاب بدون آن نرم افزار معنا و کاربردی دارد و نه آن نرم افزار بدون کتاب. بنابراین نگاه جزئی و جدا کردن این محصولات از یکدیگر بازخورد و هدف این محصولات را مختل کرده و دانش بنیان شدن جزئی از این محصولات کارکردی نخواهد داشت. در این نگاه جزئی، گاهی سلیقه‌ای نیز عمل می‌شود.
اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان در حال رفتن به سمت حاشیه‌هاست
وی ادامه داد: ما باید در زمینه حمایت از شرکت‌های بسیاری که به تازگی و از مسیر استارتاپی وارد حوزه‌های دانش بنیان شدند، تلاش کنیم اما حوزه تجاری و اقتصاد این شرکت‌ها در حال رفتن به سمت حاشیه هستند.ارزیابی محصولات این شرکت‌ها محدود به ایران نبوده و این محصولات دردنیا سنجیده و مقایسه می‌شوند. بازار و هدف 95 درصد شرکت‌های دانش بنیان، بازار داخلی است و حداکثر 5 درصد این شرکت‌ها صرفا برای خارج از کشور فعالیت می‌کنند. در این شرکت‌ها بنا براین است که از علم به ثروت برسیم و بتوانیم علاوه بر استفاده از علم و تکنولوژی کسب درآمد نیز داشته باشیم.
پیچیدگی مسیر در کنار نتیجه باید مد نظر قرار گیرد
تقوایی حسین‌زاده بیان کرد: در تمام دنیا، حل کردن مسائل پیچیده و سخت از راه‌های ساده‌تر در زمان کمتر قطعا مورد توجه قرار خواهد گرفت اما در شرکت‌های دانش بنیان حتما آن سختی و پیچیدگی باید وجود داشته باشد؛ بنابراین در بررسی این شرکت‌ها و محصولات آنان قطعا باید مسیر رسیدن به محصول نیز مورد توجه قرار گیرد. ممکن است روش، روش دانش بنیان و منطقی باشد اما بنا به دلایلی به آن نتیجه مطلوب نرسد؛ بنابراین نمی‌توان از راه و مسیر رسیدن شرکت‌های دانش‌بنیان به محصولاتشان صرف‌نظر کرد. یکی دیگر از مسائل و مشکلات شرکت‌ها در خصوص سنجیده شدن تعداد دانلود‌ها تنها بر اساس مارکت‌های داخلی است چرا که گاهی در مارکت‌های داخلی سلیقه نیز موثر خواهد بود.
در انتخاب اشخاص به عنوان ارزیاب باید توجه بیشتری داشته باشیم
نایب رییس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی اظهار کرد: در انتخاب اشخاص به عنوان ارزیاب باید توجه بیشتری داشته باشیم؛ گاها برخی از شرکت‌ها نسبت به این ارزیاب‌ها و تسلط آنان اعتراض داشته اند. گاهی نگاه ارزیاب یک نگاه دانشگاهی بوده و در تزار آن شرکت نیست. بنابراین شرکت‌ها خواستار حضور نماینده انجمن در ارزیابی هستند؛ چه در خود شرکت‌ها و چه در کمیته‌های تهران. به گفته شرکت‌ها استفاده از ارزیاب بومی برای آنان مفید‌تر خواهد بود چرا که برای آنان وقت بیشتری خواهد گذاشت و ارتباط این ارزیاب با شرکت‌ها بیشتر خواهد بود.
وی ادامه داد: در خصوص کمیته‌های ارزیابی تهران دو مسئله کلی وجود دارد؛ شرکت‌ها معترض هستند که چرا پس رد شدن آنان، اگر جویای علت شوند، پاسخی دریافت نخواهند کرد. ارزیاب‌ها متناسب نیستند؛ به طور مثال شرکتی یک محصول الکترو مکانیکی دارد. این محصول نیاز به بررسی از دو وجه دارد و هر دو جنبه آن باید مورد توجه و بررسی قرار گیرند؛ الکترونیکی و مکانیکی. گاهی ارزیاب به صورت جزئی و تکی این محصولات را مورد بررسی قرار می‌دهد و گاهی نیز در جمع بندی جنبه‌های یک محصول به صورت جزئی مورد بررسی قرار می‌گیرند. همچنین سرقت ایده‌ها و اطلاعات بحث بسیار جدی بوده که انجمن باید در این زمینه تدبیری بیاندیشد.
ارزیابی یک کار تخصصی است
تقوایی حسین زاده بیان کرد: ارزیابی یک کار تخصصی است؛ ارزیاب باید تلاش کند تا به آن نقطه و علم برسد نه اینکه اگر شرکتی ارائه و عرضه خوبی داشت، دانش بنیان شود. اگر جوانی قدرت ارائه خوبی نداشته باشد قطعا دیده نخواهد شد، چرا که ارزیاب هیچ تلاشی برای به چالش کشیدن و شناختن آن مورد ندارد. ارزیاب‌ها باید تربیت شوند و آموزش ببینند. گاها اعتراضاتی از شرکت‌ها نیز در خصوص رعایت نکردن نکات اخلاقی از سوی ارزیابان داشته‌ایم. هیچ یک از شرکت‌ها شاهد توازن امکانات در تهران و دیگر شهرستان‌ها، نیستند و معتقدند در این زمینه عدالت رعایت نشده است.
دلالی در ارزیابی‌ها
نایب رییس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی اظهار کرد: موضوع دلالی در ارزیابی‌ها در حال شکل گرفتن هستند؛ بنده به شدت معتقدم این موضوع هرگز ساختار یافته نبوده و قطعا سعی ما این است که در همان نطفه آن را خفه کنیم اما متاسفانه مسئله‌ای قابل کتمان نیست و در حال شکل گیری است. باید با این مسئله برخورد جدی صورت گیرد و قطعا از آن جلوگیری شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فکر کردن بیش از اندازه موجب کوتاهی عمر می‌شود

کشف اثر مهرهای گلی از محوطه تاریخی "ریوی" در خراسان شمالی

بهبود شانه‌های آسیب دیده در تمرینات ورزشی با حسگر کریگامی

فاصله گرفتن خانواده‌ از والدسالاری به ضرر فرزندان است

راه‌اندازی مجموعه آزمایشگاهی آنتن در دانشگاه بیرجند

نمی‌توان فرد هیپنوتیزم‌ شده را وادار به کارهای غیراخلاقی کرد

درد و رنجی فراتر از دیالیز

مشهد قطب هیپنوتیزم ورزشی آسیاست

امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی و انستیتو گیاه‌شناسی کوماروف‌رو

به زودی فن بازار در خراسان شمالی راه اندازی می شود

سل، کشنده ترین بیماری عفونی در زنان سنین باروری

تمام اندیشه‌ها به سمت کنکور متمرکز نشود

امضاء تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی و انستیتو گیاه‌شناسی کوماروف‌رو

زنگ خطر برای زرشک ایران

دانشگاه کارآفرین چگونه شکل می‌گیرد؟

مهمترین مشکلات روانی دانشجویان

تکمیل دستاوردهای پزشکی در درمان بیماران با روش هیپنوتیز درمانی

2800 ولی دانش‌آموز در طرح "آموزش زندگی خانواده" آموزش می بینند

3476 نفر در خراسان جنوبی آموزش‌های عمومی هلال احمر را فراگرفتند

آموزش خراسان جنوبی از چه رنج می‌برد؟

آغاز ششمین کنگره‌ بین‌المللی هیپنوتیزم در مشهد

علم هیپنوتیزم ایران دارای جایگاه نخست در آسیا است

ایران جزو پنج کشور برتر در دانش هیپنوتیزم است

نخستین کنگره آسیایی هیپنوتیزم در مشهد گشایش یافت

آموزش استثنایی از نظام تحصیلی حذف شود

جنبشی جهانی برای بی‌اعتبار کردن دانش به راه افتاده/ نحوه برخورد با بیماران سرطانی

ثبت نام 977 دانشجو در مقطع کارشناسی در دانشگاه بجنورد

بازی‌های رایانه‌ای اگر باعث پرخاشگری نشوند، مفیدند/ کودکان نسل جدید از شکست گریزانند

انتظار بالای والدین از دلایل اضطراب دوران کودکی

مورینگا؛ معجزه طبیعت

کنترل مصرف قند با قاشق‌های جدید

موافقت با رشته‌های دانشگاهی اسب و فرش در خراسان شمالی

آموزش بهتر کودکان با ذهن‌آگاهی

تاثیر آزار جنسی در پسران به مراتب بیش از دختران است

مصرف گوشت‌های فرآوری شده، عامل افزایش خطر ابتلا به سرطان روده

افراد با نگرش‌های منفی، در معرض خطر ابتلا به افسردگی

آموزش‌های پزشکی، اصول اولیه تغذیه را پوشش نمی‌دهند

سندروم سیندرلا چه تاثیری بر دختران دارد؟

کارتون‌ها ساخت‌های ذهنی کودک را شکل می‌دهند

سکوت محل کار، ابتلا به بیماری‌های روانی را افزایش می‌دهد

کنترل بیماری سل بیش از ایدز نیازمند توجه و برنامه ریزی است

آمریکا مدعی شد که ترکیه به نیروهایش حمله کرده است

بیشترین نیاز فناوری ما در حوزه انرژی است

کلاس درس بدون معلم در خراسان جنوبی وجود ندارد

کم‌خوابی و تمایل به مصرف غذاهای ناسالم

دانشگاه فردوسی در زمره 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت

افزایش 20 درصدی جذب دانشجو در علمی کاربردی جهاددانشگاهی بیرجند

افتخار دانشگاه آزاد آموزش، پژوهش و فناوری در کنار هم است

دامنه تولیدات در حوزه ساخت ربات و نرم افزار در حال افزایش است

هرکه ایران را دوست دارد در کشور بماند و خدمت کند