پیام خراسان

آخرين مطالب

تفاهمنامه های بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد بازخوانی می شود علمي

تفاهمنامه های بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد بازخوانی می شود
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- ایرنا- مدیرهمکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: از تصمیمهای مهم این دانشگاه در سال 1398 بازخوانی تمام قراردادهای گذشته و شناسایی دلایل عدم اجرای مفاد آنها برای عدم تکرار در قراردادها و تفاهمنامه های آینده است.

احسان قبول روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مشهد افزود: تفاهمنامه ها دارای مفاد مختلف و متفاوتی هستند که در زمان اجرا با مشکلاتی رو به رو می شوند به همین دلیل یک تفاهم نامه به صورت 100 درصد قابل اجرا نیست لذا در حال بررسی شرایط حداکثری بندهای قراردادهای منعقده هستیم.
وی ادامه داد: این دانشگاه در مجموع بیش از140 تفاهمنامه با دانشگاههای 37 کشور جهان به امضا رسانده است که 33 مورد آن با 20 درصد اجرا در مفاد مربوط به سال 1397 است.
مدیرهمکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با توجه به سیاستهای جدید دانشگاه فردوسی مشهد تفاهمنامه ای به مرحله امضا خواهد رسید که قرارداد اجرایی اش نیز به تفاهمنامه پیوست شده باشد.
قبول افزود: هر تفاهمنامه دارای بندهای مختلفی از جمله تبادل استاد و دانشجو، برگزاری همایشهای مشترک، بازدید هیاتهای علمی دو طرف و انجام طرحهای پژوهشی مشترک می شود به عنوان مثال قراردادی اگر قرار دادی شامل 10 بند است و دو بند آن که در ارتباط با تبادل استاد و دانشجو و برگزاری همایشی مشترک است اجرایی شود می توان گفت 20 درصد از این قرارداد اجرایی شده است.
وی ادامه داد: در سال97 تعداد 66همکاری بین المللی توسط دانشگاه فردوسی مشهد صورت پذیرفته است و طی سالیان گذشته این دانشگاه توانسته است 70 درصد قرارداد با دانشگاه های کوفه، بغداد و لبنان را اجرایی کند.
مدیرهمکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: یکی از دستاوردهای این قراردادها کسب اعتبار مالی است مثلا در یک مورد از این قراردادها اعتباری بیش از100 هزار یورو برای بخش پژوهش کسب شده و آورده مالی بسیار خوبی برای دانشگاه داشته است.
قبول افزود: سال گذشته 20 دانشجوی آلمانی به مدت دوهفته در برنامه مدرسه پاییزه آب در دانشگاه فردوسی مشهد حضور یافتند و در موردی دیگر یک گروه 15 نفره از دانشکده الهیات این دانشگاه توانست با هزینه طرف مقابل به همایشی بین المللی اعزام شود.
وی ادامه داد: این قراردادها آورده مالی بسیار خوبی برای دانشگاه ایجاد کرده است به طوری که در سال گذشته بیش از30 فرصت مطالعاتی برای دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در دانشگاه های اروپایی ایجاد شد و یا این که تعداد زیادی از استادان این دانشگاه توانستند درهمایشهای کشورهای اروپایی، چین، ژاپن و روسیه با هزینه طرف مقابل شرکت کنند.
مدیرهمکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اولین تفاهمنامه این دانشگاه با دانشگاههای خارج از کشور به سالهای قبل از انقلاب باز می گردد و اکنون از دستور کار خارج شده است.
قبول افزود: تفاهمنامه ای هم بین دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه جرج تاون آمریکا به عنوان خواهرخوانده دانشگاهی وجود داشته است که به دلیل شرایط سیاسی بعد از انقلاب اسلامی از دستور کار خارج شده است.
وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی مشهد سعی دارد درهر کشور یک دانشگاه هم تراز خود را به عنوان خواهر خوانده دانشگاهی انتخاب کند.
مدیرهمکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: نخستین تفاهمنامه منعقده بعد از انقلاب اسلامی در دهه 70 با دانشگاه مختومقلی ترکمنستان به امضا رسید.
قبول افزود: به زودی قراردادی نیز با دانشگاه دمشق در مورد ایجاد رشته زبان و ادبیات فارسی به امضاء خواهد رسید که ازهم اکنون اعزام استاد به آن دانشگاه شروع شده است و به عبارتی 50 درصد تفاهمنامه ای که می خواهد به امضا برسد اجرایی شده است.
وی تاکید کرد: این قراردادها کمک شایانی به توسعه زبان فارسی ایجاد کرده است به عنوان مثال در قرارداد با دانشگاه کازان روسیه ایجاد کرسی زبان و ادبیات فارسی پیگیری و مطرح شد یا در قرارداد با دانشگاه کوفه ایجاد دوره کارشناسی زبان و ادبیات فارسی و در دانشگاه صلاح الدین ایجاد دوره کارشناسی ارشد در دستور کار قرار گرفت.
مدیرهمکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به نیازهای علمی این دانشگاه در ارتباط با دانشگاههای خارجی گفت: سعی می شود در انتخاب رشته‌ها برای اعزام دانشجو به دانشگاههای اروپایی و آمریکایی رشته هایی انتخاب شود که ما نیازمند دانش وعلم آنها هستیم به عنوان مثال رشته های علوم پایه، علوم انسانی و مهندسی در اولویت این دانشگاه هستند.
قبول انتخاب دانشگاههای خارجی برای انعقاد تفاهمنامه را بر اساس جدول رتبه بندی وزارت علوم تحقیقات و فناوری دانست و گفت: وزارت علوم تحقیقات و فناوری بر اساس تحقیقات خود دانشگاههای جهان را رتبه بندی کرده و تمام سعی ما در این است تا بتوانیم ازدانشگاههای گروه الف و سپس ب برای همکاری مشترک استفاده کنیم.
1922/2030


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه قرائت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تاکید کرد: الزام دستگاه های اجرایی استان نسبت به ورود و ثبت اطلاعات اشتغال در سامانه رصد

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال گلستان خبر داد: بهره مندی 625 فارغ التحصیل دانشگاهی از طرح کارورزی

دستور دادستان گرمه برای رفع مشکلات کنارگذر این شهرستان

طراحی و اجرای یک رویداد جهانی در جزیره کیش

لذت بچه‌دار شدن در پدر و مادرها ترویج یابد/ 48.9 درصدنرخ تمایل به فرزندآوری درزنان خراسان‌شمالی

دمای هوای مشهد تا پایان هفته 34 درجه خواهد بود

سوگ بی آغوش

امام جمعه بیرجند: فرصت دادن به جوانان باعث پیشرفت می‌شود

آمادگی نیروهای مسلح ایران برای دیگر کشورها تهدید نیست

مجلس یازدهم؛ نگاه‌های 4 ساله یا رویکردهای 40 ساله

دستگیری عاملان جنایت رگباری در کلبه جنگلی

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان از اول فروردین 98 محاسبه می شود

جزئیات دستگیری سازنده کلیپ صیغه کودکان

امکان اسکان محدود دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه فردوسی

اماکن تاریخی خراسان جنوبی بازگشایی شد

پرندگان مهاجر میهمانان خوان نعمت خراسان رضوی

آب سد شهید پارسا برای اراضی کشاورزی سرایان رهاسازی شد

تالارهای خراسان شمالی همچنان بسته است

وجود 37 قلاده پلنگ در پارک ملی تندوره

ناکامی قاچاقچیان در انتقال 205 کیلوگرم تریاک

بیماران اوتیسمی؛ افرادی که هیچ گاه به حق خود نرسیدند

همه‌گیری کرونا و تحول فناوری لباس‌های هوشمند

نظام قدرتمندتر از گذشته در برابر دشمن ایستاده است

مبارزه با ملخ در خراسان رضوی به هزار و 390 هکتار رسید

فراوری کشاورزی از صنایع اولویت‌دار در خراسان جنوبی است

ثبت روستای کنگ در فهرست آثار ملی کشور

اهداء خون در خراسان جنوبی 22 درصد کاهش یافت

ثبت ملی آبشار رزداب خواف

قطار شهری مشهد با رعایت چه اصولی فعال شد؟

کروناویروس در چه مدت‌زمانی با نور خورشید غیرفعال می‌شود؟

کنترل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی با کمک هوش مصنوعی در بلژیک

رانندگان بازنشسته بخوانند

کرونا 1500 واحد صنفی سبزوار را برای همیشه تعطیل کرد

پذیرش بیماران غیر کرونایی در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد از سر گرفته می‌شود

ثبت روستای کنگ در در فهرست آثار ملی کشور

خبر خوش مسئولان برای رانندگان/فعالیت دوباره بازنشستگان در جاده

2200 روستایی در طبس از خدمات کاروان های سلامت بهره مند شدند

سهم خراسان رضوی از تسهیلات کرونایی کارفرمایان چه قدر است؟

امتحانات دانشگاه بیرجند چگونه برگزار می‌شود؟

آفت شیرین!

قانون کاداستر چه کمکی به منابع طبیعی می‌کند؟

آینده‌نگری از پیش‌دبستانی تا دانشگاه

موقوفات و درمان بحران‌های جامعه

تخریب منابع طبیعی و زوال تنوع زیستی

برخی فعالیت‌های ورزشی در خراسان رضوی از سر گرفته شد

ضرورت استفاده شهروندان از ماسک در قطار شهری

غلظت آلاینده‌ها در هوای امروز مشهد افزایش یافته است

توضیحات روابط عمومی محیط زیست در خصوص آتش سوزی جنگل‌های گچساران

تجهیزات محیط بانان به روز می شود تجهیزات محیط بانان به روز می شود