پیام خراسان

آخرين مطالب

صدور بیانیه شوراهای صنفی دانشگاه فرهنگیان علمي

صدور بیانیه شوراهای صنفی دانشگاه فرهنگیان
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مجموعه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور درباره انتصاب محسن حاجی میرزایی به سمت وزیر آموزش و پرورش و میزان توجه این وزارتخانه به مسائل دانشگاه فرهنگیان بیانیه مشترکی صادر کردند.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، مجموعه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور درباره انتصاب محسن حاجی میرزایی به سمت وزیر آموزش و پرورش و میزان توجه این وزارتخانه به مسائل دانشگاه فرهنگیان بیانیه مشترکی صادر کردند.
متن این بیانیه به شرح زیر است:
سلام و تحیات وافره و عرض تسلیت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) خدمت خانواده فرهیخته و تاثیر گذار آموزش و پرورش ایران عزیز، اساتید و مسئولین مخلص و خدمتگزار این حرفه شریف و بویژه دانشجومعلمان گرامی :
"آموزش و پرورش دستگاه درجه یک در پیشرفت کشور و دارنده فرصت بی نظیر برای انتقال ارزش هاست و دانشگاه فرهنگیان مرکز ثقل اصلی نظام آموزش و پرورش است ." این بیانات، بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع مسئولین، معلمان و دانشجومعلمان محترم مورخ اردیبهشت 97 بوده است که به راستی نشان از میزان اهمیت دستگاه تعلیم و تربیت، این رکن اساسی توسعه کشور، و به طور ویژه تر دانشگاه فرهنگیان به عنوان یگانه متولی تعلیم و پرورش نومعلمان را دارد.
وزارتخانه آموزش و پرورش در چند سال گذشته دستخوش تغییرات گوناگونی شده است و در مدت 40 سال عمر انقلاب اسلامی پذیرای 14 وزیر برای دستگاه تعلیم و تربیت بوده است و بنا بر وضعیت و شرایط موجود در هر دوره اقدامات مثبت و منفی صورت گرفته که در جای خود لازم به بحث و بررسی عمیق و کارشناسانه دارد.
در این بین نظام تربیت معلم نیز به فراخور تغییر برنامه‌ها و رویکردها در وزارت مادر، تغییراتی را در ساختار، شیوه پذیرش و سایر موارد مرتبط به خود دیده است.
نظام تربیت و بهسازی نیروی انسانی از دانشسراهای عالی تا مراکز تربیت معلم، مجتمع پیامبر اعظم(ص) و در دهه اخیر دانشگاه فرهنگیان میزبان رویکردها و برنامه‌های گوناگون با مدیران و کارکنان فراوان بوده است.
اگرچه پس از تجمیع و تاسیس به عنوان دانشگاه فرهنگیان تغییراتی مثبت روی داد لکن شتاب کند، تحول در این دستگاه نوپا، امروزه و پس از گذشت 7 سال و جذب و تربیت مجموعا قریب به یکصد و پنجاه هزار دانشجو معلم، گویی این تغییر تنها به مثابه جامه‌ای نو بوده است و پیکر همان پیکر نحیف و سالمند و دور از واقعیت حرفه‌ای و کارکرد لازم است.
به طور ویژه در یک سال گذشته دانشگاه فرهنگیان با مشکلات عدیده‌ای رو به رو شد که نه تنها دلسردی جامعه دانشجویی را به همراه داشت، بلکه سبب کاهش انگیزه‌ها و تثبیت ذهنیتی نه چندان مناسب برای پذیرش نخبگان و شایستگان و پرورش معلم قیمتی برای نسل های آینده گردید.
مسائلی از جمله صدور احکام پیمانی که خلاف نص صریح قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش و دفترچه‌های ثبت نام آزمون سراسری بوده و با پیگیری‌های صورت گرفته اصلاح گردید. تغییر و مناقشات فراون بر سر احکام دانشجومعلمین و تفسیرهای دلخواه عوامل دخیل متعدد، کمبود فضای خوابگاهی در پردیس‌ها و مراکز دانشگاه فرهنگیان در اغلب استان‌های کشور، نبود کیفیت مطلوب در فراهم آوردن رفاهیات و عدم وجود برخی بدیهیات و ملزومات زیست دانشجویی در اکثر مراکز آموزشی و در عین حال کسر هزینه‌ای چند برابر نسبت به سایر دانشگاه‌های روزانه و تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مواردی از این قبیل سبب نارضایتی دانشجو معلمان این دانشگاه شریف گردیده است.
با وجود مسائل فوق، رویکرد جدید دانشگاه فرهنگیان بر پذیرش حداکثری و تربیت نیروی جوان به جهت جبران کمبودها در نظام آموزش و پرورش بوده است که پذیرش این حجم از داوطلبان حرفه معلمی در دانشگاه با توجه به روند زمانبر فراهم آوردن زیر ساخت‌های آن تامل برانگیز است.
ذکر این موارد تنها به جهت توجه بیشتر وزارت آموزش و پرورش در راستای افزایش کیفیت در پرورش دانشجو در کنار توسعه و پیشرفت دانشگاه، این فرزند نوپای نظام تعلیم و تربیت بوده و انتظار جامعه دانشجویان از وزیر محترم همواره، حمایت همه جانبه و توجه بیش از پیش ایشان به این مجموعه است.
شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان به نمایندگی از یکایک دانشجومعلمان شاغل به تحصیل و لاحق در سال تحصیلی آتی، پس از بررسی‌های متعدد و با واقع نگری و لحاظ شرایط کشور و این برهه خطیر ، و مبتنی بر ظرفیت‌های قانونی و اجرایی موجود، موارد ذیل را به عنوان اهداف کوتاه مدت و حداقلی به جهت تضمین کیفیت تربیت دانشجویان عزیز توام با افزایش کمی رخ داده به حضور وزیر محترم تقدیم میدارد.
شایسته است آن مقام عالی و همکاران محترم مسایل پیش رو را به عنوان اهم مشکلات و دغدغه دانشجویان مطمح نظر قرار داده، فقدان اشارات به دانشگاه فرهنگیان و دانشجومعلمان و اساتید فرهیخته این دانشگاه شریف را در اولویت 23 گانه ابلاغی از ریاست محترم جمهوری، با ارائه برنامه‌های اجرایی معطوف به حل این مشکلات مرتفع نموده و از کیان دانشگاه شریف فرهنگیان پاسداری لازم را به عمل آورند :
1) جناب وزیر ، از حضرتعالی انتظار می‌رود با توجه به روابط سازنده خود با اعضای کابینه و تجربیات مثبت در دبیری هیات دولت، از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه مطالبه اصلی دانشجویان این دانشگاه را مبنی بر تخصیص سرانه های غذایی و رفاهی در بودجه سال آینده و سنوات آتی داشته باشید. دانشگاه فرهنگیان به عنوان بزرگترین دانشگاه دولتی کشور، دانشگاه استراتژک و مورد عنایت ویژه رهبری معظم و واجد تربیت لاینقطع و شبانه روزی، همانا تنها دانشگاه دولتی کشور است که فاقد سرانه غذایی و یارانه اختصاص یافته از صندوق رفاه دانشجویان است. حال آنکه وابستگی دانشگاه فرهنگیان به دستگاه اجرایی بهانه‌ای بیش نیست برای تلطیف بی مهری‌ها و کم لطفی‌ها به این دانشگاه ماموریت گرا چرا که تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به دستگاه های اجرایی و لشکری از این سرانه برخوردار هستند.
این فقدان اعتبار موجب شده است هیات امنای دانشگاه، کسر حقوق دانشجویان را به طور سراسری تصویب نموده و این راهکار تبعیض آمیز را برای جبران کمبود ها انتخاب نماید. 45 درصد از پرداختی نزدیک به 80 درصد دانشجویان و 25 درصد از حقوق باقی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان تحت عنوان تغذیه و خوابگاه اما در مصارف گوناگون، بی توجه به استفاده یا عدم استفاده از خدمات توسط ادارات کل استانها کسر میگردد که ظلمی آشکار و تبعیضی غیر قابل چشم پوشی است.
2) همچنین دانشجومعلمان عزیز مشمول دریافت سرانه رفاهی و خوابگاه نمی‌شوند. امروزه پرداختی دانشجویان بابت خوابگاه در طول تحصیل، یک و نیم برابر حداکثر پرداختی دانشجویان دیگر دانشگاه‌های کشور است. حال آنکه حداکثر پرداختی یاد شده در دانشگاه‌های دولتی دیگر بابت اتاق‌هایی با ظرفیت دو نفره و استاندارد است و دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در برخی پردیس‌ها و مراکز به صورت آسایشگاهی و یا در اتاق‌های با ظرفیت بیش از 5 نفره و با سرانه فضایی 2 متر مربع روزگار سپری میکنند!
3) جمعیت دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در سال تحصیلی آتی به بیش از صد هزار دانشجوی کارشناسی پیوسته و مهارت آموز خواهد رسید و رکورد پذیرش دانشجومعلم (مجموعا ماده 20 و ماده 28) در پذیرش اخیر شکسته شد، لکن هیات علمی رسمی دانشگاه همچنان به تا دو هزار تن نیز فاصله فراوان دارد، گرچه روند تطبیق و جذب هیات علمی در سال گذشته سرعت مطلوبی یافته اما همچنان برای رسیدن به حداقل‌های جاری در آموزش عالی کشور، اقدامی قاطع، سریع، دقیق و گسترده با همکاری وزارت علوم لازم است.
همچنین نیروهای شایسته شاغل در وزارت آموزش و پرورش که واجد دکتری تخصصی هستند و دیگر نیروهای توانمند نیز با دشواری‌های متعدد جهت مامور یا انتقال دائم به دانشگاه فرهنگیان هستند.
4) فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه فرهنگیان متناسب با نیاز روز و معلم 30 سال آینده نیست و اوقات فراغت دانشجویان نیز به هیچ عنوان پربارنبوده و دانشجویان در معرض تجربیات جدید قرار نمیگیرند. اگرچه بر تربیت شبانه روزی در دانشگاه فرهنگیان تاکید می‌شود، لکن بیش از 100 ساعت از اوقات دانشجویان در پردیس‌ها و مراکز دانشگاه فرهنگیان بدون برنامه ریزی منسجم و هدایت و آموزش و بهسازی تلف می‌شود. اغلب واحد‌های دانشگاهی نیز بدون فضای ورزشی و تجهیزات لازم بوده و به لحاظ بودجه و امکانات نیز یاری و همکاری لازم از ادارت کل استان‌ها صورت نمی‌پذیرد.
5) طرح 31_100 به عنوان یک ایده روشن و در صورت اجرا پر ثمر از جانب ریاست محترم دانشگاه مطرح گردیده اما گرچه طرحی بلند مدت محسوب میشود ، بعضا فرصت های اجرایی 50 ساله نیز برای طرح یاد شده عنوان می‌گردد که قطعا بازه‌ای طولانی است و در صورت عدم حمایت وزارتخانه محترم چه از بودجه رسمی و چه در جذب خیرین و سرمایه گذاری‌های فرادستگاهی به ویژه در دوره گذار پیش رو ، ماهیت تحولی خود را از دست خواهد داد.
لذا خانواده دانشگاه فرهنگیان از آن مقام محترم انتظار اهتمام تام در طرح یاد شده در همکاری با استانداران محترم و خیرین محلی و ملی را دارد.
شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان به عنوان نماینده برحق دانشجو معلمان در پیگیری مطالبات ایشان، انتصاب جناب آقای محسن حاجی میرزایی را فرصتی جدید برای اصلاح کمبودها و نمایاندن روش‌ها و اندیشه‌های نو و سازنده برشمرده و خواستار آن است که سکاندار این وزارتخانه، رسیدگی به مجموعه دانشگاه فرهنگیان و مطالبات جامعه دانشجویی آن را که نه مسائلی آرمانی و در حد کفایت بلکه مواردی است لازم الرفع، فوری و ضروری، در لیست برنامه‌های اجرایی و اولویت‌های کاری خود قرار دهند، باشد تا شاهد تحولی شگرف در جهت تعالی این وزارتخانه و دانشگاه تحول محور فرهنگیان باشیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فکر کردن بیش از اندازه موجب کوتاهی عمر می‌شود

کشف اثر مهرهای گلی از محوطه تاریخی "ریوی" در خراسان شمالی

بهبود شانه‌های آسیب دیده در تمرینات ورزشی با حسگر کریگامی

فاصله گرفتن خانواده‌ از والدسالاری به ضرر فرزندان است

راه‌اندازی مجموعه آزمایشگاهی آنتن در دانشگاه بیرجند

نمی‌توان فرد هیپنوتیزم‌ شده را وادار به کارهای غیراخلاقی کرد

درد و رنجی فراتر از دیالیز

مشهد قطب هیپنوتیزم ورزشی آسیاست

امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی و انستیتو گیاه‌شناسی کوماروف‌رو

به زودی فن بازار در خراسان شمالی راه اندازی می شود

سل، کشنده ترین بیماری عفونی در زنان سنین باروری

تمام اندیشه‌ها به سمت کنکور متمرکز نشود

امضاء تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی و انستیتو گیاه‌شناسی کوماروف‌رو

زنگ خطر برای زرشک ایران

دانشگاه کارآفرین چگونه شکل می‌گیرد؟

مهمترین مشکلات روانی دانشجویان

تکمیل دستاوردهای پزشکی در درمان بیماران با روش هیپنوتیز درمانی

2800 ولی دانش‌آموز در طرح "آموزش زندگی خانواده" آموزش می بینند

3476 نفر در خراسان جنوبی آموزش‌های عمومی هلال احمر را فراگرفتند

آموزش خراسان جنوبی از چه رنج می‌برد؟

آغاز ششمین کنگره‌ بین‌المللی هیپنوتیزم در مشهد

علم هیپنوتیزم ایران دارای جایگاه نخست در آسیا است

ایران جزو پنج کشور برتر در دانش هیپنوتیزم است

نخستین کنگره آسیایی هیپنوتیزم در مشهد گشایش یافت

آموزش استثنایی از نظام تحصیلی حذف شود

جنبشی جهانی برای بی‌اعتبار کردن دانش به راه افتاده/ نحوه برخورد با بیماران سرطانی

ثبت نام 977 دانشجو در مقطع کارشناسی در دانشگاه بجنورد

بازی‌های رایانه‌ای اگر باعث پرخاشگری نشوند، مفیدند/ کودکان نسل جدید از شکست گریزانند

انتظار بالای والدین از دلایل اضطراب دوران کودکی

مورینگا؛ معجزه طبیعت

کنترل مصرف قند با قاشق‌های جدید

موافقت با رشته‌های دانشگاهی اسب و فرش در خراسان شمالی

آموزش بهتر کودکان با ذهن‌آگاهی

تاثیر آزار جنسی در پسران به مراتب بیش از دختران است

مصرف گوشت‌های فرآوری شده، عامل افزایش خطر ابتلا به سرطان روده

افراد با نگرش‌های منفی، در معرض خطر ابتلا به افسردگی

آموزش‌های پزشکی، اصول اولیه تغذیه را پوشش نمی‌دهند

سندروم سیندرلا چه تاثیری بر دختران دارد؟

کارتون‌ها ساخت‌های ذهنی کودک را شکل می‌دهند

سکوت محل کار، ابتلا به بیماری‌های روانی را افزایش می‌دهد

کنترل بیماری سل بیش از ایدز نیازمند توجه و برنامه ریزی است

آمریکا مدعی شد که ترکیه به نیروهایش حمله کرده است

بیشترین نیاز فناوری ما در حوزه انرژی است

کلاس درس بدون معلم در خراسان جنوبی وجود ندارد

کم‌خوابی و تمایل به مصرف غذاهای ناسالم

دانشگاه فردوسی در زمره 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت

افزایش 20 درصدی جذب دانشجو در علمی کاربردی جهاددانشگاهی بیرجند

افتخار دانشگاه آزاد آموزش، پژوهش و فناوری در کنار هم است

دامنه تولیدات در حوزه ساخت ربات و نرم افزار در حال افزایش است

هرکه ایران را دوست دارد در کشور بماند و خدمت کند