پیام خراسان

آخرين مطالب

وقتی صنعت بسته بندی در ویترین صنایع دستی جایی ندارد مقالات

وقتی صنعت بسته بندی در ویترین صنایع دستی جایی ندارد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - عدم وجود بسته بندی شکیل، یکی از مشکلات جدی صنایع دستی است که موجب شده گردشگران، رغبت چندانی به خرید صنایع دستی به عنوان هدیه یا سوغات نداشته باشند، مشکلی که سال ‌هاست در بازار صنایع دستی خراسان جنوبی جا خوش کرده است.
  صنایع‌دستی ایران با حفظ سنت‌های خود به هویتی برخاسته از زندگی، اعتقادات و سنت‌های مردم این سرزمین دست یافته اند. این تولیدات مجموعه‌ای از حکمت و فن هستند که با دارا بودن ارزش های فرهنگی، عامل مهمی در انتشار این عناصر به شمار می‌آیند. در این بین ارایه مناسب، جایگاه ویژه‌ای را برای این محصولات رقم می‌زند.
زمانی که تصمیم می گیریم کالایی را برای خود یا به عنوان هدیه از بازار تهیه کنیم، اولین چیزی که به آن توجه می کنیم و خواه و ناخواه به چشم مان می‌آید ظاهر آن است.
عدم وجود بسته بندی شکیل، یکی از مشکلات جدی صنایع دستی است که موجب شده گردشگران، رغبت چندانی به خرید صنایع دستی به عنوان هدیه یا سوغات نداشته باشند، مشکلی که هنوز تدبیری برای آن در نظر گرفته نشده است.
گروهی معتقدند اگر تولیدات خود را بدون هیچ گونه بسته بندی به فروش برسانند، در واقع سود خالص را به دست آورده‌اند و متحمل هزینه‌های گزاف نشده‌اند، این در حالی است که بسته بندی هزینه نیست بلکه با اشتغالی که ایجاد می‌کند و از آن سو با افزایش میل خریدار به خرید آن سود بیشتری را نصیب تولیدکننده می‌کند.
در خصوص آشنایی با بسته بندی تخصصی محصولات، اولین نشست تخصصی بسته بندی صنایع دستی خراسان جنوبی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، جمعی از هنرمندان صنایع دستی استان و متخصصان این حوزه برگزار شد که نویدی برای آغاز روزهای خوش برای فروش هنر دست هنرمندان این خطه است.
تسهیلاتی که به هنرمندان داده نمی‌شود
خراشادی، یک هنرمند که در حوزه چرم فعالیت می‌کند، در خصوص بسته‌بندی محصولات، به ایسنا گفت: بسته بندی محصولات صنایع دستی در واقع میزان فروش و توجه را به خصوص توسط گردشگران افزایش می‌دهد.
وی افزود: من تنها محصولاتی که قرار است در سایت فروش اینترنتی قرار بگیرد را بسته بندی می‌کنم چرا که در نمایشگاه‌های منطقه‌ای به علت تعداد زیاد محصولات و عرضه با قیمت مناسب نمی‌توان آن‌ها را بسته بندی کرد.
این هنرمند بیان کرد: بسته بندی برای کارهای خاص سفارشی و مناسبتی در فروش محصول تاثیر بسزایی دارد و باعث می‌شود فروش افزایش یابد.
خراشادی افزود: برای بسته بندی تسهیلات خاصی به هنرمندان داده نمی‌شود و با توجه به هزینه بسته بندی نمی‌توان تمام محصولات را بسته بندی کرد.

احترام به ذوق و سیلقه مخاطب
ندافی، یک هنرمند در حوزه دوخت و دوز سنتی نیز به ایسنا گفت: با توجه به اینکه کارم را تازه شروع کردم تصمیم دارم بسته بندی خاص و متفاوت برای محصولاتم در نظر بگیرم چرا که روش ارائه‌ای مناسب برای مشتری است و آن‌ها را جذب می‌کند.
وی اظهار کرد: بسته بندی شکل محصول را زیبا کرده و باعث می‌شود تولیدات در قالب بهتری به مخاطب ارائه شود و این امر در واقع احترام به ذوق و سلیقه خریدار است، بنابراین باید این بسته بندی براساس نیازهای روز و منطبق با سلیقه مخاطب باشد.
بسته بندی محصول، هزینه نیست
بی باک، یک کارشناس ارشد هنر نیز در رابطه با بسته بندی محصولات صنایع دستی به ایسنا اظهار کرد: باید توجه داشت هزینه‌هایی که برای بسته بندی می‌شود هزینه مضاف نیست چراکه بسته بندی بخشی از فرآیند تولید است و اگر درست و تخصصص صورت گیرد، می‌تواند مزیت‌های بسیاری از جمله کمک در تصمیم‌گیری خرید مصرف کننده و هویت بخشی به محصول، مدیریت مناسب چیدمان محصول و سهولت حمل و نقل دارد.
وی افزود: بسته بندی، ابتدایی‌ترین نیاز هر محصول پیش از عرضه به بازار است و علاوه بر کمک به فروش بهتر تولیدکننده، زمینه اشتغال زایی مناسبی برای طراحان این حوزه فراهم می‌کند.
بسته بندی حوزه‌ای از علم و صنعت است
رخشانی، استاد دانشگاه سپیده کاشانی بیرجند نیز با تاکید بر اینکه بسته بندی تنها یک هنر نیست بلکه علم و صنعت است، گفت: بسته بندی محصولات علاوه بر مزیت‌های حمل و نقل و انبارداری، معرف محصولات است.
وی با اشاره به اینکه در فرآیند تولید در درجه اول محصول باید برندسازی شود و مرحله دوم بسته بندی است، یادآورشد: بسته بندی، روح محصول و بخشی جدانشدنی از زندگی امروزه بشر است و جهان امروز بدون صنعت بسته بندی قابل تصور نیست.

صنایع دستی خراسان جنوبی شهرتی جهانی دارد و هنر دست هنرمندانش گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می‌کند، چه خوب است که در کنار این هنر، علم بسته بندی نیز به همان میزان و به اندازه تلاش هنرمندان رشد کند تا نتیجه و سود هنری که هنرمند سال‌ها برایش زحمت کشیده شده و یا حاصل زحمتی که صنعتگر این منطقه می‌کشد، به جیب خودش برود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خراسان شمالی راه بر تکرار حادثه شین آباد بست

طلای سرخ به نام ایران به کام خارجی ها/ طرح های طلایی خاک می خورد

کوچ شبکه مخابرات از زندگی عشایر سبزوار

گزارشگران فساد در برزخ تنبیه یا تشویق

ماجرایی به نام FATF

تلخ‌وشیرین این روزهای زعفران‌کاران/ از افت قیمت‌ تا افزایش محصول

پنجه طلایی‌های تربت حیدریه

خور؛ دریچه‌ای رو به کویر

حکایت یاقوت سرخ مه‌ولات و دشواری‌های پیش‌رو

در شرایط تَر سالی قرار نگرفته‌ایم

مزارع آرمانی زعفران از آرزو تا واقعیت

مسمومیت دارویی و غذایی؛ راهکار چیست؟

گریز آهوی شرقی از چنگال نابودی

خراسان رضوی و مخاطره سیلاب در خشکسالی

پاکبانی حریم رضوی

چگونه با سیل مواجه شویم؟

گلایه مردم خراسان شمالی از برخی کمبودها در حوزه بهداشت و درمان

عناب؛ میوه‌ای که آرامت می‌کند

آیا برای مواجهه با تغییرات اقلیمی آماده‌ایم؟

روزگار سیاه زرشک/ تیغ هایی که بر دل کشاورزان می خورد

تا ابد با تو می مانم روایت زندگی همسر یک جانباز

"شهر پیاده‌مدار" حق فراموش شده شهروندان

هنرهایی که رنگ احیا می‌گیرند

مزارع سرخ ؛ مقصد گردشگری پاییزی

عاشقانه هایی از جنس دلتنگی/ کاش ماهم کربلایی می شدیم

پزشکان مشهد و نصب کارتخوان در مطب

پوسیدگی پیاز زعفران خسارتی در کمین کشاورزان

در مسیر حقیقت، در مسیر حسین(ع) + عکس

نگاهی به فعالیت معین اقتصادی در منطقه مرزی باجگیران

آیا بیرجند پاکیزه‌ترین شهر ایران است؟

خمیدگی تاکداران خراسان شمالی در برابر مشکلات فروش انگور

پیشتازی خراسان رضوی در تولید لواشک سنتی

اهمیت مدیریت تعادل بین کار وزندگی

مردان و جوانان قربانی شیوع بیماریهای قلبی

آیا ما مردم «بی‌حالی» هستیم؟

زخم‌ کهنه بر پیکره بازار عناب‌

‌آرزوهایی که با تدبیر رنگ واقعیت می‌گیرند

گردوی خراسان رضوی در انتظار تحول

تور خبری در روستای جهانی «توبافی»

بازگشت به آغوش روستا

دغدغه پرستاران مشهد و وعده‌های نویدبخش مسئولان

ازدواج به وقت پیری

تعهد فراموش شده

روش‌های مقابله با بحران کم‌آبی در سنگاپور

استخری که نه آب دید و نه شناگر

ورود به دنیای زبان‌آموزی با گام فرهنگی

خلق حماسه بی بدیل دفاع مقدس در سایه دین باوری

سید ساجدین (ع)، پیشوایی با سلاح دعا

گام دوم بوم‌بازار

همسران آزاده و دوران تنهایی