پیام خراسان

آخرين مطالب

موج مهاجرت معکوس در خراسان جنوبی شکل گرفت سياسي

موج مهاجرت معکوس در خراسان جنوبی شکل گرفت
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - استاندار خراسان جنوبی گفت: نهضت خدمت‌رسانی خوبی در استان شکل گرفته و با خدمات ارائه شده موج مهاجرت معکوس در روستاهای خراسان جنوبی در حال انجام است.

محمدصادق معتمدیان روز یکشنبه در نشست اعضای قرارگاه نهضت خدمت‌رسانی خراسان جنوبی که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد افزود: احداث واحدهای مسکونی از جمله اقدامات خوبی است که توسط دولت در راستای توانمندسازی محرومان انجام می‌شود و در این خصوص دولت تسهیلات و کمک بلاعوض خوبی را پرداخت می‌کند.
وی گفت: در زمینه اشتغال روستاییان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در یک برنامه 2 ساله با 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری در روستاهای استان 12 هزار شغل را ایجاد می‌کند.
معتمدیان ادامه داد: در فاز نخست 25 هزار دام مولد از افغانستان و 10 هزار نفر شتر از پاکستان وارد خراسان جنوبی می‌شود که در اشتغالزایی و کاهش وابستگی روستاییان به نهادهای حمایتی تاثیرگذار است.
وی اولویت نخست در استان را ایجاد شغل و افزایش درآمدزایی مردم به خصوص روستاییان اعلام کرد و گفت: امیدواریم با هم افزایی بین دستگاه‌ها شاهد کاهش محرومیت‌ها با حفظ شان و کرامت مردم باشیم.
استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه خلاءها و آسیب‌های خدمت‌رسانی به محرومان را باید شناسایی کنیم و برای حل این مشکلات در این ستاد راهکار ارائه شود اضافه کرد: هرچه بتوانیم نهضت خدمت‌رسانی و مردمی سازی خدمت‌رسانی به محرومان را توسعه دهیم، موفق تر خواهیم بود.
وی با بیان اینکه اهتمام مردم و مسئولان استان درخصوص خدمت‌رسانی به محرومان جای تشکر دارد گفت: استانی هستیم که از نظر درآمدی در رده‌های آخر و جزو سه استان کم درآمد کشور هستیم.
معتمدیان بیان کرد: مهمترین معضل در حال حاضر کم درآمد بودن مردم است و درآمدهای مردم این استان بسیار پایین و ناچیز است، همچنین از نظر نرخ اشتغال نیز 2 یا سه درصد از میانگین کشوری پایین‌تر هستیم.
وی افزود: علیرغم درآمد پایین مردم اما روحیه خدمت‌رسانی و خیررسانی مردم به محرومان بسیار بالا است و در نشست‌های مختلف با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی یکی از مهمترین دغدغه‌های ایشان رسیدگی به امور محرومان است.
استاندار خراسان جنوبی گفت: برخی محرومان در مناطقی زندگی می‌کنند که غیر از خداوند متعال به جای دیگری دسترسی ندارند و گاهی صدای آنان شنیده نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه براساس آمارها جمعیت زیرپوشش نهادهای حمایتی هر سال افزیش پیدا کرده است گفت: باید به دنبال ایجاد اشتغال، درآمد و ثروت برای مردم باشیم.
وی تاکید کرد: خدمات ارائه شده توسط نهادهای حمایتی باید کوتاه مدت باشد و به سمتی حرکت کنیم که هر سال شاهد کاهش جمعیت زیرپوشش نهادهای حمایتی و خودکفایی آنان باشیم.
معتمدیان گفت: حدود 30 درصد جمعیت استان خراسان جنوبی زیرپوشش نهادهای حمایتی هستند که در این خصوص فکر کنم در کشور رتبه‌های اول و دوم را داریم، 20 درصد جمعیت استان زیرپوشش کمیته امداد هستند که این آمار قابل توجه است.
وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌ها ابتدای ورود به استان این بود که هم‌افزایی در خراسان جنوبی صورت بگیرد افزود: نهادهای حاکمیتی و مردمی زیادی در استان داریم که انگیزه خدمت‌رسانی دارند که به دلیل نبود هماهنگی گاهی موازی‌کاری انجام می‌دهند.
نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه خدمت‌رسانی به محرومان باید براساس سیاست‌های کلی نظام باشد گفت: ستاد قرارگاه نهضت خدمت‌رسانی به محرومان در معاونت عمرانی استانداری تشکیل شد تا در این ستاد با تقسیم کار دستگاه‌ها بتوانیم سیاست گذاری کنیم.
وی اظهار داشت: از نظر قانونی اگر به دنبال ساختارها و ماموریت‌های جدید باشیم، قانون این اجازه را به ما نمی‌دهد و از طرفی دیگر زمان‌بر است.
وی گفت: بخشی از محرومان زیرپوشش نهادهای حمایتی هستند که در این بخش مشکلی نداریم و یک بخش از محرومان ناشناخته هستند یا شرایط لازم را از نظر شکلی و قانونی ندارند که تلاش ما این است که این افراد را حمایت کنیم.
معتمدیان بیان کرد: پیشنهاد ما این است این جلسات را مستمر داشته باشیم و در مناسبت‌های مختلف در توزیع بسته‌های غذایی، بسته‌های لوازم‌التحریر و غیره تقسیم کار به گونه‌ای انجام شده که این خدمات به تمام محرومان برسد.
وی گفت: مهمترین بحثی را که در استان دنبال می‌کنیم معیشت و درآمد مردم است و مهمترین چالش ما در روستاها است که اگر محرومیتی در استان داریم عمدتا متعلق به روستاییانی است که به دلایل مختلف از جمله خشکسالی‌های 20 ساله سطح درآمد آنان کاهش یافته است.
استاندار خراسان جنوبی گفت: خشکسالی باعث مهاجرت روستاییان به شهرها شده که پدیده زباله گردی ناشی از مهاجرت است و باید این معضل که باعث زشتی چهره شهر شده را در استان حل کنیم.
وی اضافه کرد: در مجموع کمتر از 100 تا 150 نفر زباله گرد در سطح شهر بیرجند داریم که باید این افراد را مدیریت کنیم و این افراد در قالب کارهای اورژانسی شناسایی شوند و زیرپوشش قرار گیرند.
وی با تاکید بر اینکه مهمترین دغدغه ما این است که بتوانیم مردم را در روستاها ماندگار کنیم گفت: لازمه ماندگاری مردم ایجاد شغل است و 40 سال است که بعد از انقلاب اسلامی در روستاها کارهای عمرانی انجام شده ولی همچنان مردم ما محروم هستند.
معتمدیان اظهار داشت: برخی مردم در روستاها به دلیل خشکسالی‌ها منتظر کمک کمیته امداد و نهادهای حمایتی هستند لذا باید در روستاها مشاغل جدید تعریف کنیم چرا که هرچه جلوتر می‌رویم از نظر اقلیمی و نزولات آسمانی وضعیت بدتری داریم.
وی با بیان اینکه بسته‌هایی را تعریف و سیاست گذاری کردیم افزود: در حوزه مسکن دستگاه‌های مختلف پای کار آمدند و 10 هزار واحد مسکن توسط کمیته امداد و بنیاد مسکن برای روستاییان و محرومان در دست احداث است.
7556*3028


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هیچ اثر اسطوره‌ای به اندازه شاهنامه تاثیرگذار نبوده است

بیمارستان 32 تختخوابی بشرویه تا پایان سال افتتاح می‌شود

فعالیت محدود واحدهای پذیرایی در خراسان شمالی

ترافیک روان در جاده‌های خراسان شمالی

سه طرح ورزشی و فرهنگی فاروج در هفته دولت افتتاح می‌شود

دستگیری 2 مدعی دروغین ارتباط با امام زمان در مشهد

بازگشایی قطار شهری مشهد/استفاده از ماسک الزامی است

گرد و خاک؛ در راه خراسان جنوبی

توزیع 26 هزار بسته معیشتی ویژه نیازمندان

افزایش آمار قربانیان کرونا در خراسان شمالی

فعالیت محدود واحد‌های پذیرایی در خراسان شمالی

بازگشایی حرم مطهر رضوی

راز و نیاز دلدادگان امام رئوف پس از 69 روز دلتنگی

افزایش آمار قربانیان کرونا در خراسان‌شمالی به 126 نفر

مترو مشهد پس از نزدیک به 2 ماه توقف، فردا به کار می‌افتد

کشف 205 کیلوگرم تریاک در عملیات مشترک پلیس خراسان شمالی و رضوی

نخستین آکادمی فوتبال و فوتسال خراسان رضوی آماده فعالیت است

ساختمان بیمارستان بشرویه تا پایان امسال تکمیل می‌شود

تندیس می‌تواند به یک پویش مردمی برای احترام به فردوسی تبدیل شود

فعالیت قطارشهری و اتوبوسرانی مشهد به روال عادی برمی‌گردد

افزایش ساعت فعالیت اتوبوسرانی و فعالیت مجدد قطارشهری مشهد

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویبنار همایش تخصصی فردوسی

یک یا دو فرزند دیگر کافی نیست

نوای دل‌انگیز نقاره‌خانه حرم مطهر رضوی در نخستین روز بازگشایی

بازگشایی بارگاه منور رضوی پس از 69 روز دلتنگی

شرایط حضور زائران در حرم رضوی/ بازگشایی توقف‌گاه‌های زیرگذر حرم

اشتیاق زائران برای تشرف به حرم مطهر رضوی

تاخیر در آغاز تمرینات شهرخودرو به دلیل کرونا

کمک مومنانه تا برگشت به وضعیت عادی ادامه دارد

مربی فوتسال بانوان: برای اجرای پروتکل ورزشی مشکل مالی و سخت‌افزاری داریم

مبارزه با زنگ زرد در مزارع غلات مشهد

9 فقره تصادف در جاده‌های خراسان‌ رضوی رخ داد

70 نفر از اعضای نظام پزشکی مشهد به کرونا مبتلا شده‌اند

دمای هوا در خراسان رضوی ثابت است

پیش شرطی برای انتخاب رئیس مجلس نداریم

شناسایی 14 نقطه نیازمند ایجاد دیوار ساحلی در شیروان

آیین شکرانه بازگشایی صحن‌های حرم امام رضا (ع) برگزار شد

آیین شکرانه بازگشایی حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) برگزار شد

11 هزار بسته معیشتی بین نیازمندان سبزوار توزیع شد

توقفگاه‌های زیرگذر حرم مطهر رضوی بازگشایی شد

100 هکتار از اراضی ملی در جغتای به بیت‌المال بازگردانده شد

پیش بینی باد شدید و گرد و خاک در خراسان جنوبی

"قبله عالم"؛ روایتی از پادشاهی ایران

تحویل 90 درصد سیم کارت‌های سرپرست خانوار در خراسان شمالی

اشتیاق زائران برای تشرف به حرم رضوی

عرض ارادت زائران به محضر امام رئوف (ع)

بازگشایی حرم رضوی پس از 69 روز دلتنگی

طنین نوای دل انگیز نقاره ‌خانه حرم رضوی در نخستین روز بازگشایی

آیین شکرانه بازگشایی حرم مطهر رضوی برگزار شد