پیام خراسان

آخرين مطالب

لباس فرم دانش‌آموزی مدارس گران اما با صرفه اقتصادي

لباس فرم دانش‌آموزی مدارس گران اما با صرفه
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- هرچند قیمت لباس فرم دانش‌آموزی مدارس نسبت به پارسال افزایشی چشمگیر داشته با این حال والدین خرید این نوع پوشاک را به منظور استفاده در طول سال تحصیلی مقرون به صرفه تر از خرید یک دست پوشاک غیرفرم برای مدرسه رفتن فرزندانشان می‌دانند.

اغلب خانواده ها به خرید لباس فرم برای مدارس اهتمام دارند و علاوه بر اینکه قیمت آن را مناسب می دانند برای جلوگیری از بروز برخی مسائل بین دانش آموزان ترجیح می دهند لباس یکسان برای فرزند دانش‌آموزشان تهیه کنند.
برخی والدین دانش آموزان گلایه های متفاوت همچون جانمایی نامناسب مدارس، وقت محدود برای توزیع لباس یا طرح نازیبای لباس فرم مدرسه را ابراز کردند اما در مجموع هیچیک از آنان خواستار حذف لباس فرم دانش‌آموزی از دستور کار مدارس نبودند و فقط بر افزایش کیفیت آن و بهتر کردن شرایط توزیع لباس تاکید داشتند.
رئیس اتحادیه صنف خیاطان مردانه و تولیدکنندگان پوشاک مشهد در این باره  گفت: نرخ دوخت لباس فرم برای مدارس توسط کارگاه ها طبق قراردادی که با نواحی مختلف اداره آموزش و پرورش مشهد منعقد می شود کمتر از نرخ بازار است و در واقع عقد قرارداد و دریافت سفارش دوخت اینگونه لباس برای کارگاه ها منفعت زیاد ندارد.
علی اکبر طاهری افزود: هزینه های جاری برای کارگاه های تولیدی افزایش یافته و در مجموع قیمت تمام شده تولید لباس فرم مدارس نیز بیشتر از سال گذشته است. نرخ پارچه و نخ آزاد است و یارانه ای به آن اختصاص نیافته اما کارگاه های تولیدی طبق قرارداد، لباس فرم را با قیمت کمتر از بازار عرضه می کنند.
وی اظهار داشت: با توجه به افزایش نرخ پارچه و نخ قیمت دوخت لباس های فرم مدارس در سال جاری 15 درصد بیشتر از سال گذشته است.
وی گفت: 106 کارگاه تولیدی در مشهد با نواحی مختلف اداره آموزش و پرورش مشهد قرارداد منعقد کرده اند و دوخت لباس فرم حدود 150 مدرسه دخترانه و پسرانه را انجام می دهند.
رئیس اتحادیه صنف خیاطان مردانه و تولیدکنندگان پوشاک مشهد افزود: انتخاب پارچه و ارائه نمونه کار برای لباس فرم مدارس از طریق کارگاه ها انجام می شود و مدارس نوع مورد نظر خود را از بین نمونه ها انتخاب می کنند.
وی اظهار داشت: حداکثر تعداد سفارشاتی که از سوی اداره آموزش و پرورش مشهد به کارگاه های تولیدی لباس فرم مدارس داده می شود، 10 هزار دست لباس است.
وی گفت: کارشناس این اتحادیه در هنگام عقد قرارداد بین کارگاه تولیدی و نواحی اداره آموزش و پرورش مشهد حضور می یابد و براساس نوع پارچه به کاررفته و طرح آن، قیمت کارشناسی شده ارائه می دهد تا به تایید کمیته قیمت گذاری برسد و در نهایت کارگاه نیز موظف به رعایت این نرخ می شود.
به گزارش ایرنا، شمار دانش آموزان در شهرستان مشهد 650 هزار نفر است که این تعداد از جمعیت دانش آموزی 11 استان کشور بیشتر است.
رئیس سازمان دانش آموزی خراسان رضوی که متولی ساماندهی وضعیت لباس فرم مدارس است در این باره گفت: با توجه به نرخ تورم ، قیمت پارچه و نخ، دستمزد نیروی کار و امثال آن، قیمت لباس فرم مدارس در این استان نسبت به سال گذشته حدود 30 تا 37 درصد افزایش یافته است.
علی محمد یونسی افزود: تهیه لباس فرم برای دانش آموزان اجباری نیست و اگر مدرسه ای دانش آموزان را وادار به تهیه لباس فرم نماید، مرتکب تخلف شده است.
وی اظهار داشت: اسفند ماه سال گذشته سازمان دانش آموزی خراسان رضوی برای جذب همکاری کارگاه های تولیدی مشهد به منظور دوخت لباس فرم مدارس، فراخوان داد که 140 خیاطی یا تولید کننده آمادگی خود را اعلام کردند.
وی گفت: از این تعداد 114 خیاطی مورد تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قرار گرفت و 108 خیاطی با نواحی مختلف اداره آموزش و پرورش مشهد قرارداد امضا کردند.
رئیس سازمان دانش آموزی خراسان رضوی افزود: امسال تعداد انگشت شماری از خیاطی های یاد شده به دلیل عدم توانایی پرداخت وثیقه حسن انجام کار، نداشتن سرمایه لازم یا عدم استقبال اولیا از نوع تولیدشان نتوانستند سهمیه ای از تولید لباس فرم مدارس در اختیار بگیرند.
وی اظهار داشت: پس از ثبت کارگاه های تولیدی تایید شده در سامانه سازمان دانش آموزی استان، از صاحبان این کارگاه ها خواسته شد که نمونه کار خود را در نمایشگاهی در محل این سازمان به نمایش گذارند و قیمت تمام شده تولید هر دست لباس را اعلام و بر روی نمونه کار خود نصب کنند.
وی گفت: کمیته قیمت گذاری لباس فرم مدارس شامل نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتحادیه خیاطان، اداره کل آموزش فنی و حرفه ای با حضور در این نمایشگاه، لباس و قیمت پیشنهادی آن توسط کارگاه را بررسی کرده و قیمت اصلی و کارشناسی شده هر دست لباس را مشخص کردند.
یونسی افزود: تولیدکننده مجاز است نواحی آموزش و پرورش را که با آنها قرارداد منعقد می کند انتخاب نموده و طبق قرارداد با آن نواحی، تعداد لباس های مورد تعهد را تا زمان مقرر تولید نماید.
وی اظهار داشت: هر کدام از نواحی آموزش و پرورش مشهد، نمونه لباس تولیدکننده را در نمایشگاه خود به نمایش می گذارد و به مدیران مدارس زیر پوشش نیز اعلام می کند که به اتفاق نماینده انجمن اولیا و مربیان برای انتخاب لباس مدرسه در نمایشگاه حضور یابند.
وی گفت: هر یک از مدیران مدارس به همراه نماینده انجمن اولیا و مربیان، معاون و مدیر پرورشی مدرسه به نمایشگاه ناحیه اداره آموزش و پرورش آمده و یکی از لباس ها را انتخاب می کنند و طبق انتخاب مدارس، قرارداد با تولیدکننده مورد نظر منعقد می شود.
یونسی افزود: از صاحبان کارگاه های تولیدی ، ضمانت حسن انجام کار گرفته شده است تا روز اول مهر تعهد خود را به طور کامل انجام دهند و در صورتی که لباس در طول مدت ضمانت ایرادی پیدا کرد از اولیای دانش آموز پس گرفته و لباس دیگری تحویل دهند.
وی اظهار داشت: امسال در هر ناحیه اداره آموزش و پرورش مشهد، مدارس معین برای عرضه لباس فرم انتخاب شد تا تولیدکنندگان تولیدات خود را در نمازخانه مدارس خوش مسیر عرضه کنند.
وی گفت: سازمان دانش آموزی تلاش کرده است از هر نوع سوء استفاده در زمینه لباس فرم جلوگیری کند لذا هر دست لباس فرم دستکم 6 ماه ضمانت دارد و در صورت ایراد در این مدت، تولیدکننده موظف است لباس را تعویض نماید.
یونسی افزود: هر تولیدکننده برای ادامه همکاری خود موظف است تاییدیه کار خود را از ناحیه اداره آموزش و پرورش مشهد که پارسال برای آن تولید داشته است، به سازمان دانش آموزی ارائه دهد و طبق قانون چهار تا هشت درصد سود فروش انبوه خود را به حساب سازمان دانش آموزی استان واریز نماید.
وی اظهار داشت: قیمت هر دست لباس فرم پسرانه و دخترانه دستکم 650 هزار ریال و حداکثر 2 میلیون و 890 هزار ریال است و از آنجا که به دلیل مشکلات اقتصادی کت و شلوار پسرانه چندان مورد استقبال والدین قرار نگرفته، بیشتر فروش لباس فرم بین قیمت های 800 هزار ریال تا یک میلیون و 100 هزار ریال بوده است.
وی گفت: توزیع لباس فرم مدارس در مشهد از 10 مرداد ماه آغاز شده و تا 28 شهریور ماه ادامه دارد اما از آنجا که ممکن است یک درصد از والدین نتوانند به موقع برای خرید لباس مراجعه کنند، مدت زمان توزیع لباس فرم تا 10 مهرماه به طول می انجامد.
رئیس سازمان دانش آموزی خراسان رضوی افزود: استقبال خانواده ها از لباس فرم مدارس در مشهد طی سال جاری مناسب بوده است و در سایر شهرستان های استان نیز تهیه لباس فرم در شهرهای پرجمعیت را خیریه ها و در شهرهای کم جمعیت خیاطی های خانگی برعهده گرفتند که آمار مربوط به آنها در آذر ماه امسال قابل ارائه است.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعطیلات افغانستان باعث تاخیر در خروج کامیون‌ها از مرز شده است

200 میلیارد ریال پول بیمه صنایع از خراسان شمالی خارج می شود

خودداری صنایع بزرگ خراسان شمالی از خرید بیمه در استان

بخشی از آب سد شیرین دره خراسان شمالی رها می شود

کاهش 2 درصدی نرخ بیکاری خراسان رضوی در تابستان 98

صدور احکام قضایی منجر به پلمب یا توقیف واحدهای تولیدی، ممنوع شد

مشکلات تنها کارخانه شمش منیزیم خاورمیانه/مسئولان قول همکاری دادند

بازدید معاون سیاسی امنیتی واجتماعی فرمانداری از پروزه های در حال ساخت شهرستان

استاندارد بین المللی برای محصول شرکت آلومینیای جاجرم تدوین می شود

سهم 85 درصدی گمرک دوغارون در صادرات خراسان رضوی

آغاز اصلاح نژاد دام سبک در شیروان

نبود متقاضی برای دریافت تسهیلات اشتغال بانک کشاورزی خراسان شمالی

هزینه 650 میلیونی برای روکش آسفالت راه‌های روستایی بیرجند

هزینه کرد 650 میلیونی برای روکش آسفالت راه های روستایی بیرجند

دیدار و گفت وگوی نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان با فرماندار

حقوق معوق کارگران خراسان شمالی در سال جاری به 11 میلیارد تومان رسید

امسال خودروسازان مجبور به حمایت از تولید داخلی شدند

80 درصد از معوقات کارگران خراسان شمالی پرداخت شد

استاندار خراسان شمالی: حقوق معوقه کارگران باید صفر شود

آلومینیای جاجرم برای تامین مواد اولیه به معدن"تاش" نیاز دارد

خسارت‌دیدگان سیل امسال خراسان رضوی 16 میلیون ریال دریافت می‌کنند

از آبنبات فراسودمند زرشک تا چیپس عناب

بیشترین صادرات خراسان شمالی مربوط به محصولات پتروشیمی است

51.8 میلیون دلار کالا از خراسان شمالی صادر شد

صنعت سبزوار رشد سه برابری را تجربه کرد

دامپزشکی سبزوار 12 هزار گواهی حمل فرآورده‌ خام‌ دامی صادر کرد

کشاورزان جوینی 550 هکتار کلزا کاشتند

777 پرونده تخلف صنفی در مشهد تشکیل شد

مدیران به دنبال اخذ مطالبات خراسان شمالی در سطح ملی باشند

توقیف 126 دستگاه خودروی متخلف حمل دام و فرآورده دامی در خراسان شمالی

اختصاص بیش از 2 میلیارد تومان برای اجرای 4 پروژه آبخیزداری در فردوس

تمرکزگرایی یکی از عوامل عواقب عقب ماندگی کشور

نبود متقاضی برای 18 میلیارد تومان سرمایه در گردش از محل اعتبارات اشتغال روستایی

رشد 200 درصدی ارزش فروش محصولات پتروشیمی خراسان

چگونه با کرم گلوگاه انار مبارزه کنیم؟

تعهد بانک ملی برای تامین مالی 3 طرح صنعتی در جاجرم

کارخانه شمش آلومینیوم جاجرم فردا افتتاح می شود

تولید حدود سه هزار تن شمش آلومینا در جاجرم

20راس گوسفند در جغتای بر اثر مسمومیت تلف شدند

برداشت پیله ابریشم پاییزه در خراسان شمالی از هفته آینده

آغاز طرح نظارتی درج قیمت و اربعین از امروز در خراسان جنوبی

ویترین معدنی کویر نیازمند فرآوری/لزوم بروزرسانی نقشه پوشش گیاهی

67 واحد صنفی متخلف در خراسان جنوبی پلمب شد

آغاز طرح نظارتی درج قیمت و اربعین از امروز

همه چیز درباره ادغام شعب بانک‌ها در خراسان رضوی

یک مسئول استانی: 35 درصد کمباین های خراسان شمالی فرسوده است

52 درصد ناوگان بخش کشاورزی خراسان شمالی فرسوده است

815 دستگاه ماشین آلات به کشاورزان خراسان شمالی واگذار شد

خراسان رضوی می‌تواند محل صدور ظرفیت‌های تولیدی کشور باشد

شورای ملی عناب تشکیل شود