پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل دیوان محاسبات استان خراسان رضوی:

نرخ خدمات برای حمل و نقل متناسب‌سازی نشده است اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل دیوان محاسبات استان خراسان رضوی گفت: در چند سال گذشته نرخ خدمات برای حمل و نقل متناسب‌سازی نشده است. 
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، محمد نفیسی‌فر امروز در نشست مجمع نمایندگان استان با مدیران تابعه وزارت راه و شهرسازی و راهنمایی و رانندگی در خصوص مشکلات و مسائل استان و مشهد در محل دیوان محاسبات استان، اظهار کرد: کمبود نیرو و اعتبار در استان وجود دارد. علت عدم به اتمام رسیدن پروژه‌ها نیز به بحث نقدینگی برمی‌گردد.
وی با بیان اینکه در سال گذشته در زمینه حمل و نقل چند تحصن در خصوص رانندگان جاده‌ای در بحث لاستیک، روغن و قطعات داشتیم که جلساتی تشکیل دادیم، عنوان کرد: در چند سال گذشته نرخ خدمات برای حمل و نقل متناسب‌سازی نشده است. بسیاری از مواردی که به دیوان اعتراض می‌شود این است که تخلفات خودروسازی زیاد است و ما ورود پیدا نمی‌کنیم، در واقع ما طبق قانون ورودی به این بحث نداریم، اگر تمهیداتی اندیشیده شود که ورود پیدا کنیم، انتظار بسیاری از مردم تحقق پیدا خواهد کرد.
نفیسی‌فر بیان کرد: خواسته دستگاه‌های عملیات عمرانی نیروهایی است که در حوزه تملک دارایی کار می‌کنند و ساختمانی را ساخته و بخشی را به خود اختصاص می‌دهند. هرچند وضعیت استان در توزیع قیر در یکی دو سال گذشته نسبت به کشور بهتر است اما بحث تهاتر قیر را داشتیم که رقم آن در استان‌های مختلف متفاوت بود که خوشبختانه در استان ما 35 درصد بود اما ما در کل در بحث تهاتر مشکل داریم. مشکل در سال 97 و 98‌ کمبود توزیع قیر بود که نیاز است برای سال 98 پیگیری کنیم تا دچار چالش نشویم.
مدیرکل دیوان محاسبات استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه منابع نقدی کشور از مسیر مالیات و درآمدهای استان تامین می‌شود، تصریح کرد: مطابق ماده 38 قانون عوارض‌های وصول شده از هر شهر و روستا باید به همان شهرها و روستاها داده شود که از 100 درصد وصولی کمتر توزیع می‌شود و مبلغ توزیعی نیز بسیار اندک است که دستگاه‌ها نمی‌توانند برای منطقه خود اقدام کنند. با تایید شوراهای روستاها مقرر شد که مشکلات یک روستا را امسال و و روستای دیگر را سال بعد مرتفع کنیم زیرا هم تخصیص کامل نیست و هم رقم‌ کم است. رقم 10 تا 15 میلیون برای روستا مشکلی را حل نمی‌کند.
وی خاطرنشان کرد: مقرر شد تا دستگاه‌ها میزان بدهکاری به شهرداری را در سامانه ثبت کنند و شهرداری نیز می‌تواند وصول مطالبات خود را به ثبت برساند. قانون‌گذار بیان کرده که بدهی‌های سال 98 را به ثبت برسانند اما بدهی‌های سال 97 را نیز ثبت کردند و باید بدهی‌هایی که زمینه تخلف نبوده را ثبت می‌کردند اما این دو کار انجام نشد. این مطلب باید یک بار به اتمام می‌رسید زیرا همه دستگاه‌ها درگیر آن بودند. اکنون ثبت کمیسیون‌ ماده 100، 77 و عوارض از سوی دستگاه‌ها انجام شده که 3 هزار میلیارد مربوط به جرایم ثبت شده و 3 هزار میلیارد هم مربوط به ماده 77 بوده است.
نفیسی‌فر گفت: زمانی که اسناد خزانه وارد کار می‌شود یعنی نقدینگی را کم داشتیم. اتفاقی که افتاد این بود که قیمت تمام شده هزینه‌ها افزایش یافت. هم‌ ناچاریم اعتبار تملک دارایی سرمایه را مقداری خرج این کنیم و هم صرف جبران سود تسهیلات و تملک می‌شود. دو سال است 62 هزار میلیارد در تملک دارایی سرمایه داریم.
مدیرکل دیوان محاسبات استان خراسان رضوی افزود: در قانون بودجه سال 97 و 98 بند وصول مالیات مطرح کرده در مکان‌هایی که فعالیت صورت می‌گیرد، این مالیات باید برای همان مکان باشد. در استان بیش از 32 مورد شناسایی کردیم که فعالیت مالی در استان بوده اما وصول در مشهد و استان صورت نمی‌پذیرد. چهار مورد را به سطح استان انتقال دادیم و برای 29 مورد دیگر مکاتبه کردیم. بسیاری از واحدهای تولیدی در مرکز تمکین نکردند.
وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها باید از سامانه ستاد استفاده کنند و خریدهای خود را انجام دهند. بالای 90 درصد دستگاه‌ها از اجرای این قانون اعلام نارضایتی می‌کنند زیرا قیمت بیشتر است. قانون‌گذار بیان کرده ‌کلیه معاملات باید از طریق این سامانه انجام شود. پیشنهاد این است تنها معاملات عمده باشد و معاملات جزئی و متوسط را حذف کنیم.
فرسوده‌ترین واحدهای مسکن روستایی کشور در خراسان رضوی است
در ادامه رضا موسوی‌نیا، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی، اظهار کرد: در بحث مسکن مهر 20 هزار سهمیه مربوط به بنیاد مسکن بوده و در شهرهای زیر 250 هزار نفر احداث شده اما‌ مشکل عمده خدمات زیربنایی مانند مکان‌های آموزشی و بهداشتی است. از معاون‌ وزیر و وزیر درخواست کردیم اما نتیجه نگرفتیم.
وی اضافه کرد: در خدمات روبنایی نیز مشکل داریم. مشکل نبود و کمبود قیر نیز هست. واگذاری زمین طرح اقدام ملی برای زیر 100 هزار نفر به بنیاد مسکن مکلف شده که نیاز به تامین زمین دارد. 450 هزار مسکن روستایی در استان داریم که فرسوده‌ترین واحدهای مسکن روستایی در کشور بوده که یک‌سوم واحدها مقاوم و دوسوم غیر مقاوم است. واحدهای روستایی ما به لحاظ استحکام بنا فرسوده است.
موسوی‌نیا بیان کرد: 3 هزار واحد نیاز به بازسازی دارد که وام بازسازی با رقم 40 میلیون تومان، 10 میلیون تومان بلاعوض احداث و 6 و 12 میلیون تومان بلاعوض اسکان موقت داده می‌شود. این رقم باید افزایش یابد. مسکن‌های محرومین در بخش‌های دیگر ساخته شد اما به استان ما اختصاص پیدا نکرد. برای آن‌ها وام 40 میلیون با 25 میلیون بلاعوض دولتی است که اگر این میزان به روستاها اختصاص یابد، در مسکن روستاها بسیار موثر است. 3 میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی سیل نیاز داریم. سال گذشته برای طرح هادی و بازنگری 20 میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد اما عقب‌ماندگی از قبل تقسیم استان بوده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه قرائت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تاکید کرد: الزام دستگاه های اجرایی استان نسبت به ورود و ثبت اطلاعات اشتغال در سامانه رصد

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال گلستان خبر داد: بهره مندی 625 فارغ التحصیل دانشگاهی از طرح کارورزی

دستور دادستان گرمه برای رفع مشکلات کنارگذر این شهرستان

طراحی و اجرای یک رویداد جهانی در جزیره کیش

لذت بچه‌دار شدن در پدر و مادرها ترویج یابد/ 48.9 درصدنرخ تمایل به فرزندآوری درزنان خراسان‌شمالی

دمای هوای مشهد تا پایان هفته 34 درجه خواهد بود

سوگ بی آغوش

امام جمعه بیرجند: فرصت دادن به جوانان باعث پیشرفت می‌شود

آمادگی نیروهای مسلح ایران برای دیگر کشورها تهدید نیست

مجلس یازدهم؛ نگاه‌های 4 ساله یا رویکردهای 40 ساله

دستگیری عاملان جنایت رگباری در کلبه جنگلی

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان از اول فروردین 98 محاسبه می شود

جزئیات دستگیری سازنده کلیپ صیغه کودکان

امکان اسکان محدود دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه فردوسی

اماکن تاریخی خراسان جنوبی بازگشایی شد

پرندگان مهاجر میهمانان خوان نعمت خراسان رضوی

آب سد شهید پارسا برای اراضی کشاورزی سرایان رهاسازی شد

تالارهای خراسان شمالی همچنان بسته است

وجود 37 قلاده پلنگ در پارک ملی تندوره

ناکامی قاچاقچیان در انتقال 205 کیلوگرم تریاک

بیماران اوتیسمی؛ افرادی که هیچ گاه به حق خود نرسیدند

همه‌گیری کرونا و تحول فناوری لباس‌های هوشمند

نظام قدرتمندتر از گذشته در برابر دشمن ایستاده است

مبارزه با ملخ در خراسان رضوی به هزار و 390 هکتار رسید

فراوری کشاورزی از صنایع اولویت‌دار در خراسان جنوبی است

ثبت روستای کنگ در فهرست آثار ملی کشور

اهداء خون در خراسان جنوبی 22 درصد کاهش یافت

ثبت ملی آبشار رزداب خواف

قطار شهری مشهد با رعایت چه اصولی فعال شد؟

کروناویروس در چه مدت‌زمانی با نور خورشید غیرفعال می‌شود؟

کنترل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی با کمک هوش مصنوعی در بلژیک

رانندگان بازنشسته بخوانند

کرونا 1500 واحد صنفی سبزوار را برای همیشه تعطیل کرد

پذیرش بیماران غیر کرونایی در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد از سر گرفته می‌شود

ثبت روستای کنگ در در فهرست آثار ملی کشور

خبر خوش مسئولان برای رانندگان/فعالیت دوباره بازنشستگان در جاده

2200 روستایی در طبس از خدمات کاروان های سلامت بهره مند شدند

سهم خراسان رضوی از تسهیلات کرونایی کارفرمایان چه قدر است؟

امتحانات دانشگاه بیرجند چگونه برگزار می‌شود؟

آفت شیرین!

قانون کاداستر چه کمکی به منابع طبیعی می‌کند؟

آینده‌نگری از پیش‌دبستانی تا دانشگاه

موقوفات و درمان بحران‌های جامعه

تخریب منابع طبیعی و زوال تنوع زیستی

برخی فعالیت‌های ورزشی در خراسان رضوی از سر گرفته شد

ضرورت استفاده شهروندان از ماسک در قطار شهری

غلظت آلاینده‌ها در هوای امروز مشهد افزایش یافته است

توضیحات روابط عمومی محیط زیست در خصوص آتش سوزی جنگل‌های گچساران

تجهیزات محیط بانان به روز می شود تجهیزات محیط بانان به روز می شود