پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی مطرح کرد؛

نقش انکارناپذیر شعر و ادب فارسی در تمدن اسلامی فرهنگي

نقش انکارناپذیر شعر و ادب فارسی در تمدن اسلامی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: نقش شعر و ادب فارسی در تمدن اسلامی و در طول تاریخ نقشی انکارناپذیر و بی‌بدیلی بوده است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، جعفر مروارید، در مراسم پاسداشت روز شعر و ادب فارسی به مناسبت سالروز درگذشت استاد شهریار که با حضور جمعی از شاعران آیینی استان برگزار شد، بیان کرد: در زمان کنونی در عرصه فرهنگ عمومی ما، در انتقال ارزش‌های ایرانی اسلامی از نسل گذشته به نسل امروز، نقش شعر، ادبیات و زبان زیبایی‌شناسانه شعر، نقشی است که با هیچ ابزار و رسانه دیگری قابل جبران نیست.
وی ادامه داد: بسیاری از شعرا در کنار وصف طبیعت، مدح و... نگاه مصلحانه خود را به حکما منتقل می‌کردند و شعرا کاری را می‌توانستند انجام دهند که فیلسوفان و حکیمان نمی‌توانستند انجام دهند و آن استفاده از زبان زیبایی‌شناسانه، تلمیح و غیر مستقیم بوده است. همچنین شاعران می‌توانستند با زبان خود وضعیت حکومتی زمانه خود را نیز بیان کنند.
مروارید عنوان کرد: در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری نیز می‌توان گفت اگر بخواهد این بیانیه در یک گفتمان غالب در عرصه اجتماعی و فرهنگی وارد شود و انگیزه‌ای را برای حرکت جدید و موثر فراهم کند، باز هم شعر، فرهنگ و اصحاب هنر و ادب طلایه‌داران، سیاست‌گذاران و تبیین‌کنندگان این نکات اصلاحی خواهند بود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: نگاه شعر نگاه یک تمدن کهن ایرانی است و این تمدن کهن ایرانی در کنار ارزش‌های اسلامی توانسته است رویدادها و صحنه‌های زیبایی آفرینی را خلق کند.
وی عنوان کرد: به نظر من رویداد و راهپیمایی اربعین که یک اجتماع بزرگ مردمی در دنیا به شمار می‌رود، پیش از آن که اجتماع مردمی باشد یک اجتماع انسانی است، یعنی در یک فرآیند، راهپیمایی و قدم برداشتن از یک مسیری به مسیر دیگر است. در این قدم برداشتن گویی جدا از مذهب، دین و عقیده خویش، با نگاه انسانی و فداکاری عمومی، فرد به یک تحول درونی دست پیدا می‌کند.
مروارید عنوان کرد: در کنار این تحول به این نتیجه خواهد رسید که چگونه از خود بگذرد و به خدا برسد و چطور در این فداکاری از تمامی داشته‌های خود گذر کند که این از خودگذشتگی همان روح قیام امام حسین(ع) است و در این‌جاست که فرد در این راهپیمایی به این فداکاری می‌رسد و تحولی در وجودش شکل می‌گیرد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: از این رو شعر و البته شعر آیینی و تمدن ما با این رویدادها و وقایع، یک تمدن انسانی است. وقتی ما می‌گوییم پیام امام حسین(ع) پیام جهانی است و پیام شعر خراسان نیز جهانی است، در واقع اشاره به این ارزش‌های انسانی پیش از حق، دین و آیینی دارد که انسان در دوران معاصر هنوز تشنه این ارزش‌هاست.
وی گفت: با توجه به این که این روزها در فضای عاشورایی و در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان هستیم و شعر آیینی و مناسکی نیز بهترین نمونه از طبع لطیف ایرانی است که در بستر معارف اسلامی در خراسان و در کنار بارگاه امام رضا(ع) به ثمر و به بار نشسته است، همواره واقعه عاشورا منبع الهام بخشی برای شعر حکمت و نگاه ظریف حکیمانه شعراست.
مروارید بیان کرد: در واقع امام حسین(ع) مظهر تجلی صفات الهی، عشق و حکمت بر روی زمین هستند. ایشان قیام خود را برای اصلاح وضعیت و امور امت اسلام دانستند. از این رو باید بیان کرد که نه تنها در شعر آیینی؛ بلکه در نگاه شاعران و شعرای خرسانی ما اصلاح‌گری، عنصر دائمی بوده است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: همواره جامعه‌ای که شعرای آن خاموش باشند، ناقدان آن سکوت کنند و مسئولیت اجتماعی کمرنگ شود؛ جامعه‌ای آرام است، اما در آرامش گورستانی به سر می‌برد.
وی افزود: جامعه‌ای که زبان شعر خود را چه به صورت نقد و چه طنز به کار برند، جامعه عاشورایی و جامعه‌ای پیرو دین است و این خطه که در آن از دیرباز در کنار شعر آیینی، اجتماعی و سیاسی، نگاه فرهنگی وجود داشته را، می‌توان جامعه پیرو اهل بیت(ع) دانست.
مروارید تاکید کرد: بنابراین ما در مشهد و کنار بارگاه امام رضا(ع) که معروف به امام رئوف و ضامن آهو هستند نیز باید نگاه رافت‌آمیزی را نه تنها به شیعیان و مسلمانان؛ بلکه نسبت به انسانیت و تمام خلقت که همه مظهر خداوند بر روی زمین هستند داشته باشیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: با وجود این فرصتی که خراسان در این خطه پیدا کرده است، در کنار الهام بخشی این امام با این صفت و با این مدل و با توجه به مخاطبان جهانی که دارد، می‎تواند تداوم نگاه شاعرانه را به عنوان یک نگاه بی‌بدیل توسعه دهد.
وی اظهار کرد: امیدوارم که نگاه دقیق ناقدانه و تعهدی که ما از قدیم در فضای شعر و ادب خراسان شاهد بودیم، با حضور فعالان این عرصه و شورای سیاست‌گذاری شعر و ادب خراسان ادامه داشته باشد.
مروارید بیان کرد: به همان اندازه که مشهد در این زمینه موثر است، شهرستان‌های استان نیز هویت واحد شعر خراسان را تشکیل می‌دهند. از این رو نه تنها شهرستان‌های خراسان، که خراسان بزرگ، افغانستان، تاجیکستان و هر جایی که زبان فارسی، فرهنگ و تمدن فارسی توسعه پیدا می‌کند، با کمک همه این افراد است و امیدواریم که این فداکاری‌هایی که امروزه وجود دارد و برگرفته از سنت عاشورایی است، بتواند این کاروان را همانند گذشته به سرانجام مطلوبی برساند.
خراسان رضوی پیشرو در ثبت انجمن‌های شعر کشور
همچنین معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ادامه این نشست اظهار کرد: مفتخریم که استان خراسان رضوی اولین و تنها استانی است که بیشترین انجمن ثبت شده کشور را با آمار 160 انجمن به خود اختصاص داده است. 
وی افزود: البته ما انجمن‌های بسیاری در استان داریم اما هنوز فرصت ثبت این انجمن‌ها در سامانه شعر کشور فراهم نشده است.
افشین تحفه‌گر عنوان کرد: همواره وسعت شعر و ادبیات استان در پهنه شعری کشور به اندازه‌ای است که کشور به آن افتخار می‌کند. امروز گردشگری ادبی در خراسان مطرح می‌شود و اینکه بسیاری از علاقه‌مندان به ادبیات فارسی تلاش می‌کنند در یکی از جلسات شعری استان حضور پیدا کنند.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: اخیرا رییس انجمن‌های شعر کشور در چند شهرستان و در انجمن‌های شعری ما حضور پیدا کردند و بازخورد خوبی هم از این محافل به وجود آمد.
وی عنوان کرد: بیش از 700 شاعر نامدار در استان فعالیت دارند. امید است این دست برنامه‌ها را که به مناسبت روز شعر و ادب فارسی که به بهانه بزرگداشت استاد شهریار که اشعارشان به زبان ترکی و فارسی و همچنین استفاده از اشعارشان به عنوان ضرب‌المثل به کار گرفته می‌شود؛ گرامی بداریم و برگزار کنیم. همچنین امیداورام در نیمه دوم سال اقدامات خوبی را که رییس حوزه شعر و ادب اداره کل فرهنگ و ارشاد استان تدارک دیده، مد نظر قرار داده و لذا از این فضای فرهنگی که فراهم خواهد شد، استفاده خواهیم کرد.
در حاشیه این مراسم نیز از پیشکسوتان عرصه شعر آیینی مشهد و شهرستان‌های استان تقدیر شد و همچنین از پوستر جشنواره زام که در تربت جام برگزار خواهد شد، رونمایی به عمل آمد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دیدار مسئولان محیط زیست استان کرمانشاه با خانواده شهید احسان عزیزی

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

آغاز ساخت هزار نیروگاه خورشیدی برای مددجویان خراسان شمالی

تامین برگ توت؛ مشکل اصلی نوغانداری خراسان رضوی

ریشه شایعات انتشار اخبار ناصحیح است

کیفیت هوا در 5 منطقه مشهد پاک است

تعطیلی 1833 واحد صنفی توزیع مواد غذایی متخلف در مشهد

درخواست نماینده مردم مشهد از شهرداری برای عدم افزایش قیمت بلیت اتوبوس و مترو

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

ادعای پزشکان ایتالیایی درباره کرونا/ ویروس یا باکتری، مسئله این است!

میکسر جان کارگر جوان را گرفت

کاهش 7 درصدی بودجه کمیته امداد خراسان شمالی در سال 99

مراسم ارتحال امام در مصلی بجنورد برگزار می‌شود

ظرفیت حج تمتع خراسان شمالی تکمیل شد/اعزام‌ها از تیرماه

افزایش ساخت و ساز غیرمجاز در روستاهای گناباد به یک معضل تبدیل شده است

وزش باد در خراسان رضوی ادامه دارد

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

باید از بازار بورس برای واحدهای تولیدی و اقتصادی خراسان رضوی استفاده کنیم

برنامه‌های سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در خراسان رضوی مجازی برگزار می‌شود

مراسم بزرگداشت 14 و 15 خرداد در مساجد خراسان جنوبی برگزار می‌شود

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

آموزش مجازی، چالشی با تاثیرات مثبت

عامل گرانی گوشت، خروج دام از خراسان رضوی است

راه‌اندازی بخش جراحی قلب اطفال بیمارستان فوق تخصصی رضوی

زایشگاه یوز ایران محیط‌بان کم دارد

35 هزار خانوار روستایی خراسان شمالی هیچ نوع بیمه‌ای ندارند

معامله سکه در بازار مشهد رونق گرفت

فعالیت سامانه تلفنی 141 راهداری خراسان رضوی استانی شد

ششمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی «مدرسه» برگزار می شود

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

تشدید نظارت بر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در خراسان جنوبی

4820 بسته معیشتی ماه رمضان بین نیازمندان خراسان جنوبی توزیع شد

قصه ناشاد دانش‌آموزان کاشمری در استفاده از نرم افزار "شاد"

کیفیت هوای مشهد در وضعیت سالم قرار دارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

تب بالا، مهم ترین علامت بیماری کاوازاکی

پلمب 117 مرکز در خراسان شمالی به علت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی

صندوق پژوهش و فناوری خراسان جنوبی افتتاح می‌شود

انبار کارخانه تولید مواد خوراکی در مشهد آتش گرفت

بناهای غیرمجاز در زمینهای کشاورزی مشهد تخریب شدند

عناوین روزنامه‌های دوازدهم خرداد خراسان رضوی

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

استعمال قلیان در کلانشهر مشهد همچنان پر طرفدار است

خراسان رضوی 13 هزار خودروی فرسوده حمل کالا و مسافر دارد

بازگشایی 24 ساعته صحن‌های حرم مطهر رضوی

یزدانا گیاه بومی محلی از تیره میخکیان

طرح‌های بزرگ خراسان رضوی از محل صندوق توسعه ملی تامین مالی می‌شوند

راه‌اندازی بخش جراحی قلب اطفال در بیمارستان فوق تخصصی رضوی

غربالگری بیش از 50 هزار خانوار مشهدی در بسیج ملی مبارزه با کرونا

روح جمعی مشهد هنوز نفس می‌کشد