پیام خراسان

آخرين مطالب

امام جمعه اهل سنت تایباد:

سن ازدواج دختران به 18 سال افزایش یابد/ لزوم آمادگی فکری و روحی سياسي

سن ازدواج دختران به 18 سال افزایش یابد/ لزوم آمادگی فکری و روحی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - تایباد- امام جمعه اهل سنت تایباد گفت: ازدواج زودهنگام دختران از عوامل ترک تحصیل آنان است و جامعه باید بپذیرد که سن ازدواج دختران جهت داشتن آمادگی فکری و روحی، به حداقل 18 سال افزایش‌ یابد.

به گزارش خبرنگار مهر ، محسن سیاح، فرماندار تایباد و رئیس شورای آموزش و پرورش تایباد، بعدازظهر امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش این شهرستان اظهار کرد: شورای آموزش و پرورش و تیم‌ مدیریتی اداره آموزش و پرورش در سال گذشته، تلاش بسیار خوبی داشتند و گواه این موضوع، کنکور و پذیرش کم‌نظیر در شهرستان است.
وی افزود: انتظار ویژه داریم تا شهرداران، سهم آموزش و پرورش را پرداخت کنند و اگر قصوری ببینیم، با استفاده از ابزارهای در دسترس برخورد خواهیم کرد. غفلت از آموزش و پرورش، خسارات جبران ناپذیری بر جامعه تحمیل خواهد کرد.
رئیس شورای آموزش و پرورش تایباد تصریح کرد: در سال جدید، مشاورینی از دانش‌آموزان و فرهنگیان خواهیم داشت و از طریق آن‌ها تا جایی که بتوانیم از وضعیت حوزه تعلیم و تربیت از نزدیک مطلع می‌شویم. همچنین در هر جلسه شورای اداری شهرستان، دانش‌آموزان مقطع تحصیلی دوم متوسطه دعوت می‌شوند تا از نزدیک با فضای اداری شهرستان آشنا شوند.
سیاح ادامه داد؛ در بحث مباحث ترافیکی، تمهیداتی دیده شده است، با توجه به آسیب‌هایی که پیرامون واحدهای آموزشی وجود دارد، در طول سال تحصیلی، بصورت مستمر تمهیدات کنترلی و ترافیکی باید اندیشیده شود.
فرماندار تایباد در خصوص بازماندگان از تحصیل این شهرستان گفت: این یک موضوع بسیار مهم است؛ در خصوص موضوعات مالی هیچ دانش‌آموزی نباید به این دلیل از تحصیل باز بماند و در این راستا باید از ظرفیت خیرین و فعالین اقتصادی شهرستان استفاده شود.
وی اضافه کرد: اگر آموزش وپرورش تایباد در این خصوص اطلاعاتی در دست دارند، به فرمانداری اعلام کنند تا از ظرفیت خیرین استفاده شود.
مولانا غلام‌نبی توکلی، امام جمعه اهل سنت تایباد نیز در این جلسه، با تقدیر از عملکرد آموزش و پرورش شهرستان تایباد، به پذیرفته‌شدگان امسال تایباد در دانشگاه‌های کشور اشاره کرده و گفت: از قبولی در حوزه‌های پزشکی و فرهنگیان رضایت داریم و به نظر بنده، اینکه بیش از یکصد نفر از فرزندان ما بزودی وارد آموزش و پرورش می‌شوند، باعث مسرت است.
وی در خصوص نوسازی مدارس شهرستان گفت: در حوزه نوسازی مدارس هم رشد خوبی داریم، مدرسه خشت و گلی دیگر در تایباد وجود ندارد و با استاندارد سازی بخاری های مناطقی که هنوز گاز ندارند، مدارس ما استاندارد خواهند شد.
این استاد حوزه علمیه احناف تایباد در خصوص ترک تحصیل دانش آموزان گفت: ترک تحصیلی حدود 300 دانش‌آموز در شهرستان کوچکی مثل تایباد جای نگرانی دارد، باید بررسی شود اگر مشکل اقتصاد است، خیرین ما می‌توانند با قدرت وارد کار شوند.
وی تاکید کرد: مدرسه‌سازی یک کار با ارزش است و حمایت از این کودکان، یک بحث دیگر است؛ حمایت از دانش‌آموز و مشاهده رشد و پیشرفت او لذتی غیرقابل وصف دارد.
امام جمعه تایباد یکی از دلایل ترک تحصیل دانش‌آموزان را گرانی لوازم‌التحریر عنوان کرده و بیان کرد: گرانی لوازم‌التحریر، امروز یک ضربه بزرگ برای خانواده‌ها است و یکی از عواملی است که باعث می‌شود پدر و مادری لذت دیدن پیشرفت و تعالی فرزندش را از خود دریغ کند و او را از تحصیل منع کند.
توکلی در خصوص موضوع ازدواج زودهنگام دختران که یکی از عوامل ترک تحصیل آنان است، گفت: در بحث ازدواج زودهنگام دختران، جای نگرانی است؛ این فرهنگ اشتباهی است که از گذشته وجود داشته و باید با این فرهنگ مبارزه کرد. ازدواج دختری در 13 سالگی، باعث ترک تحصیل او می‌شود.
وی تاکید کرد: جامعه باید بپذیرد که سن ازدواج دختران به حداقل 18 سال افزایش یابد، این کار باعث افزایش آمادگی فکری و روحی دختر برای ازدواج و همینطور سطح سواد او می شود. همچنین باید توجه شود که ازدواج‌های زودهنگام، نقش موثری در افزایش طلاق دارد.
امام جمعه تایباد اضافه کرد: ترک تحصیل این دانش آموزان، موضوع ازدواج زودهنگام دختران و مشکلات اقتصادی، از جمله مشکلاتی است که باید در خصوص آن‌ها چاره اندیشی کرد؛ البته در حال حاضر تلاش همگانی برای رفع مشکل اقتصادی دانش‌آموزان در شهرستان آغاز شده است.
مدیر اداره آموزش و پرورش تایباد نیز با بیان اینکه در بررسی‌های انجام شده، تشکل شورای آموزش و پرورش تایباد یکی از فعال‌ترین تشکل‌ها در استان می‌باشد، اظهار کرد: اگر موفقیتی در عرصه‌های مختلف حاصل شده است، به دلیل پشتیبانی شورای آموزش و پرورش و تلاش همکاران ما در آموزش و پرورش است.
محمود آریامنش با اشاره به اینکه شعار امسال، "امیدآفرینی، مشارکت‌پذیری و مهارآموزی" است، گفت: یکی از اتفاقات خوبی که روی داده، توجه به سند تحول بنیادین است که 131 راهکار این سند، در حال بومی‌سازی در شهرستان است.
مدیر اداره آموزش و پرورش تایباد تاکید کرد: توجه به رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاهش توجه به رشته علوم تجربی برهمین اساس است؛ همچنین دانش‌آموزان در ساعات شش‌گانه سند تحول دانش آموزگ با عرصه‌های مختلف فرهنگی، ورزشی، علمی و هنری آشنا می‌شوند.
آریامنش در خصوص آمار دانش آموزان در سال تحصیلی جدید، تصریح کرد: در سال جدید تحصیلی، 28 هزار دانش‌آموز در 1155 کلاس درس حاضر می‌شوند؛ این درحالی است که روستای استای از شهرستان باخرز، تفکیک و به اداره آموزش و پرورش تایباد ملحق شده است. همچنین در سال جدید، 3هزار و 700 دانش‌آموز کلاس اولی، در سی و یکم شهریورماه وارد کلاس درس می‌شوند.
وی در خصوص بازماندگان از تحصیل سال تحصیلی 99-98 گفت: امسال 240 نفر بازمانده از تحصیل داریم که لیست آن نهایی شده و به زودی با والدین این دانش‌آموزان تماس گرفته می‌شود تا بتوانیم آن‌ها را به ادامه تحصیل تشویق کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فعالیت نامزدهای احتمالی انتخابات توسط ناظران شورای نگهبان رصد می‌شود

افزایش پذیرش رشته‌های علوم پزشکی برخلاف منافع ملی است

تشرف علمای اهل سنت به حرم رضوی نمایش وحدت مسلمانان

مناقب و کرامات امام رضا(ع)به روایت علمای اهل سنت

محرومیت راز و جرگلان از فضا و امکانات ورزشی

تفاهم‌نامه توسعه‌ای شهرستان درمیان در دست پیگیری است

آتش در جنگل های قرخود مانه و سملقان مهار شد

دستگیری 2شکارچی غیرمجاز در منطقه حفاظت شده قرخود

شکارچی پلنگ در خراسان شمالی به دام افتاد

کوچ باریجه از دشت ها به مناطق سخت گذر خراسان شمالی

چتر بیمه بر سر هزار و 706 زن سرپرست خانوار خراسان شمالی

31 طرح بهره برداری گیاهان دارویی در خراسان شمالی تهیه شد

کشت مشارکتی باریجه در راز و جرگلان گسترش می‌یابد

قاچاق مواد مخدر در مرز دوغارون 20 درصد کاهش یافت

تالارهای گفت و گو با محوریت 21 دستگاه اجرایی برگزار می‌شود

ایجاد روحیه نشاط در جامعه از وظایف مسئولان است

15 درصد از تسهیلات بانک کشاورزی خراسان شمالی بازنگشته است

استارت آپ‌های منطقه 4 کشور در بجنورد برگزار شد

توفان سبزوار را درنوردید

علمای اهل سنت بنگلادش به حرم مطهر رضوی مشرف شدند

24 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در گناباد پرداخت شد

وحدت و استقامت راه برون رفت از مشکلات اقتصادی است

شهرداری که نیامده استعفا داد

تردد اتباع خارجی از مرز دوغارون افزایش یافت

عملکرد پنج معین اقتصادی کاشمر رضایت بخش است

خادمان رضوی روزانه به پنج هزار زائر اربعین در مرزهای ایران خدمت‌ رسانی می‌کنند

بررسی میدانی 65 واحد تولیدی خراسان جنوبی

310 مصوبه رفع موانع تولید در خراسان جنوبی اجرا شد

2 هزار بخاری گازی مدارس خراسان شمالی برچیده می‌شود

پیشکسوت ورزش‌های رزمی خراسان رضوی درگذشت

افزایش چند برابری پذیرش در رشته‌های علوم پزشکی غیر کارشناسی و برخلاف منافع ملی است

تشکیل اتاق فکر اولین اقدام در حوزه جوانان است

جلسه شورای اداری شهرستان درمیان

تهیه فهرست آلاینده‌های هوای مشهد بیش از 80 درصد پیشرفت دارد

ایجاد نشاط و امید از مهمترین وظایف متولیان امور جوانان است

237هزارجوان چشم انتظار تدوین سند راهبردی/مکاتبه تنها تلاش مسئولان

فرهنگ سرای بیرجند تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد

نحوه پرداخت مطالبات سهامداران شرکت پردیسبان اعلام شد

استاندار خراسان جنوبی: تکیه بر تفکر جوانان عامل موفقیت است

ایجاد نشاط از مهمترین وظایف متولیان امور جوانان است

رشد نیروهای بومی پزشکی در مناطق حاشیه شهر

فروش صندلی‌های پزشکی صحت ندارد

مدیر عامل شرکت سینا بهداشت ممنوع الخروج شد

توسعه همه جانبه ورزش اولویت مهم در خراسان جنوبی است

فدراسیون هندبال به دنبال همگانی کردن این رشته ورزشی است

دستور قضایی مبنی بر تعطیلی واحد تولیدی در خراسان جنوبی صادر نشد

زنگ خطر افزایش آمار طلاق/سند راهبردی جوانان سریعتر تدوین شود

بازدید معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری از پروزه های عمرانی شهرستان درمیان

بازدید سرزده استاندار خراسان رضوی از مرکز اجرایی طرح جهاد اجتماعی در حاشیه شهر مشهد

پلمب 10 خط تولیدی در خراسان شمالی