پیام خراسان

آخرين مطالب

تفکیک زباله از مبدا زیر ذره‌بین شورای شهر سياسي

تفکیک زباله از مبدا زیر ذره‌بین شورای شهر
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- تفکیک زباله از مبدا طرح مهمی در حوزه خدمات شهری شهرداری بیرجند است که از چند ماه قبل اجرای آن شروع شده اما روند اجرای آن برای اعضای شورای شهر راضی کننده نیست.

تفکیک زباله از مبدا و مدیریت پسماند یکی از طرح های مهم شهری است که از سال‌های دور در شهر بیرجند اجرای آن مورد انتظار بوده و شورای پنجم نیز در 2 سال گذشته تاکید فراوان بر آن داشته است و با وجود اینکه تفکیک زباله از مبدا چند ماه پیش در بیرجند آغاز شده اما اعضای شورای شهر از روند اجرای آن راضی نبوده و معتقد هستند که آمارهای ارایه شده با آنچه در محلات وجود دارد متفاوت است.
از همین امروز در نشست علنی روز شنبه شورای اسلامی شهر بیرجند این موضوع زیر ذره‌بین اعضا قرار گرفت تا مسئولان مربوطه توضیحات لازم را ارایه دهند.
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند در این خصوص گفت: زباله‌گردی چهره شهر را مخدوش کرده و به نظر می‌رسد پیمانکار طرح تفکیک زباله از مبدا وظیفه خود را در خصوص فرهنگ‌سازی به خوبی انجام نداده است.
ابراهیم تقی‌زاده با بیان اینکه مشارکت و همراه کردن مردم وظیفه‌ای بر دوش پیمانکار است ادامه داد: به جز چند بنر و بروشور اقدام دیگری در شهر دیده نمی‌شود در صورتی که برخی شهرها همچون سرایان پیمانکاران این طرح عملکرد خوبی داشته‌اند.
وی با اشاره به شروع طرح تفکیک زباله از مبدا در مهرشهر اضافه کرد: انگار برخی زباله‌گردها آماده باش هستند که چه زمانی زباله‌ای در بیرون گذاشته می‌شود تا آن را بردارند.
چرا تفکیک زباله از سطل شروع نشد؟
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند با طرح این سوال که چرا پیمانکار تفکیک زباله را از سطل‌ها شروع نکرده است گفت: حتی می‌توانست با تعبیه سطل‌هایی که قفل شده هستند از ورود زباله‌گردها به جمع آوری زباله پیشگیری کرد.
وی یادآور شد: گزارش‌های ارایه شده از طرح تفکیک زباله با واقعیت منطبق نیست و تحرک و پویایی در عمل مشاهده نمی‌شود.
تقی‌زاده تاکید کرد: اگر به جای شهردار بودم عذر پیمانکار را می‌خواستم انتظار آن است که پیمانکار برنده شده در مزایده در کنار مبلغ پایین توان لازم برای اجرای کار را هم داشته باشد.
فعالیت یکهزار زباله گرد در شهر بیرجند
معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند نیز در این نشست گفت: با شروع طرح تفکیک زباله از مبدا معایب سال‌های قبل شناسایی و رفع شده که راه اندازی اپلیکیشنی با همین موضوع یک کار سنجیده و خوب بوده است.
همایون شاکری از فعالیت 800 تا یکهزار زباله گرد در سطح شهر بیرجند خبر داد و اظهار داشت: 80 نفر آنها افغان بوده و حتی این افراد شیفت بندی شده هستند که گاهی دیده شده نوبتی زباله‌گردی می‌کنند.
وی به وجود چهار هزار و 380 سطل زباله در سطح شهر اشاره کرد و گفت: مجوز جمع آوری مراکز تحویل زباله از دادگستری گرفته شده است و هماهنگی با دستگاه های مربوطه برای جمع آوری آنها انجام شده است.
معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند با بیان اینکه 70 مرکز خرید زباله در شهر وجود دارد افزود: در مرحله اول به این مراکز اخطار داده می‌شود و اگر ظرف 20 روز تخلیه نکنند حکم دادگاه اجرا خواهد شد.
وی با اشاره به وجود مافیایی در راس زباله‌گردی تصریح کرد: برخی افراد خاص 300 تا 500 نفر را ساماندهی کرده‌اند تا برایشان زباله جمع آوری کنند.
شاکری اظهار داشت: هر زباله‌گرد ماهانه یک تا یک میلیون و 500 هزار تومان درآمد دارد که باید با همکاری سایر ارگان‌ها این معضل اجتماعی را حل کرد.
وی ادامه داد: تعبیه سطل‌های مکانیزه با قابلیت قفل شدن حدود هفت تا هشت میلیارد تومان هزینه دارد لذا پیمانکار، تفکیک زباله را با آموزش حضوری به خانوارها شروع کرده است.
معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند از آموزش 6 هزار خانوار در مهرشهر خبر داد و گفت: زباله‌های جمع آوری شده در سایت پسماند شهرداری دپو می‌شود.
وی با اشاره به فرهنگ بالای مردم شهر بیرجند افزود: قطعا طرح تفکیک زباله در تمام محلات به درستی اجرا می‌شود و مردم همواره در تمیزی شهر از شهرداری جلوتر می روند.
سازمان پسماند باید تشکیل می شد
شهردار بیرجند نیز با بیان اینکه در حوزه پسماند کم کاری زیاد بوده است گفت: همیشه در حوزه خدمات شهری وقتی به شورای شهر آمده ام سرم پایین بوده است.
محمد علی جاوید اظهار داشت: باید هم راستای سایر سازمان‌های شهرداری سازمان پسماند نیز تشکیل می‌شد.
وی یکی از شرط‌های تشکیل سازمان پسماند را تصویب طرح جامع پسماند شهری دانست و افزود: سایت پسماند شهرداری جانمایی شده و خرید دستگاه‌ها نیز پس از تکمیل زیرساخت‌ها انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه پیش بینی شده سال آینده دستگاه‌های مورد نیاز سایت پسماند خریداری شود افزود: فعلا به زباله‌گردها نمی‌توان کاری داشت چون آنها بخشی از نگرانی رها شدن زباله در طبیعت را حل می‌کنند.
شهردار بیرجند بیان کرد: فقط آنها فضاهایی را برای جمع آوری دارند که از لحاظ بهداشتی خطراتی ممکن است ایجاد کند و ما از لحاظ قانونی می‌توانیم برخورد کنیم اما جایگزینی برای زباله‌گردها نداریم.
وی با اشاره به روند طولانی انتخاب پیمانکار تفکیک زباله از مبدا اظهار داشت: پیمانکار انتخاب شده کار جمع آوری پسماندها را به عهده دارد و از این لحاظ می‌توانست طرف مطمئنی برای این طرح باشد.
جاوید با بیان اینکه انتظار می‌رود طرح تفکیک زباله پس از شروع در مهرشهر تا پایان سال به تمام شهر بسط داده شود افزود: این یک دغدغه مهم بوده که نمی‌توان به سال دیگر محول کنیم لذا پیمانکار موظف است برابر قرارداد بحث اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی را به درستی انجام دهد و اگر این مساله دنبال نشود قرارداد با مشکل مواجه خواهد شد.
آموزش 36 هزار نفر در مهرشهر
نماینده پیمانکار طرح تفکیک زباله از مبدا نیز در این نشست گفت: اینکه می‌گویید هیچ کار انجام نشده کمال بی‌انصافی است.
ابوالفضل درانی پور با اشاره به شروع طرح از اردیبهشت ماه افزود: 10 مشاور آموزش دیده برای فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی به 36 هزار نفر در مهرشهر اعزام شدند که به صورت چهره به چهره این آموزش‌ها ارایه شده است.
وی افزود: در مدت 25 روز کار آموزش در مهرشهر به اتمام رسیده و اکنون پس از بلوار شعبانیه، کارگران، موسی بن جعفر، مطهری و انقلاب به سجادشهر رسیده‌اند.
نماینده پیمانکار طرح تفکیک زباله از مبدا در پاسخ به گلایه شورای شهر از اینکه عده‌ای در مهرشهر از این آموزش‌ها بی خبر هستند عنوان کرد: گاهی افراد در منازل نیستند یا حاضر به دریافت مشاوره نشده‌اند و حتی برخی مواقع فحش هم می‌دهند اما مشاوران طرح همچنان کار خود را در محلات دنبال می‌کنند.
وی از آماده بودن 80 بنر اطلاع رسانی خبر داد و گفت: شهرداری متعهد بوده که در نصب بنرها همکاری کند که متاسفانه همان بنرهای نصب شده هم خودسرانه جمع آوری شده است.
درانی پور با اشاره به شروع کار تفکیک زباله در ادارات نیز بیان کرد: باکس‌های تفکیک زباله تحویل برخی دستگاه‌های اجرایی شده است.
اینکه مطالعه زباله اطلاعات ارزشمندی را ارایه می‌دهد
یکی دیگر از اعضای شورای شهر بیرجند نیز گفت: با تمام این توضیحات در مجموع کار تفکیک زباله از مبدا رضایت‌بخش نیست.
مرتضی یزدان شناس اظهار داشت: از دو سال پیش که شورای پنجم شکل گرفته همواره دغدغه اعضای بحث تفکیک زباله بوده اما هنوز کار عملیاتی مشاهده نمی‌شود.
وی انتشار آلودگی را یکی از خطرات زباله گردی دانست و یادآور شد: اینکه پیمانکار از مهرشهر طرح را شروع کرده جای سوال است در صورتی که زمینه اجرای طرح در سایر نقاط فراهم‌تر بود.
این عضو شورای شهر با بیان اینکه مطالعه زباله اطلاعات ارزشمندی را ارایه می دهد افزود: در مناطق جنوب شهر پدیده زباله‌گردی مشهودتر است و اگر طرح تفکیک زباله از این مناطق شروع می‌شد شاید تاکنون شاهد کاهش آمار زباله گردها بودیم.
وی با این اعتقاد که اجرای طرح تفکیک زباله با روش فعلی به چشم نمی‌آید خواستار اضافه شدن آمار مشاوران و وسایل نقلیه جمع آوری شد.
در پایان نیز مقرر شد نشستی برای بررسی بیشتر این طرح با حضور اعضای کمیسیون محیط زیست و بهداشت شورای شهر، مسئولان خدمات شهری و پیمانکار برگزار و نتیجه به صحن شورای اعلام شود.
9893* 6054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فعالیت نامزدهای احتمالی انتخابات توسط ناظران شورای نگهبان رصد می‌شود

افزایش پذیرش رشته‌های علوم پزشکی برخلاف منافع ملی است

تشرف علمای اهل سنت به حرم رضوی نمایش وحدت مسلمانان

مناقب و کرامات امام رضا(ع)به روایت علمای اهل سنت

محرومیت راز و جرگلان از فضا و امکانات ورزشی

تفاهم‌نامه توسعه‌ای شهرستان درمیان در دست پیگیری است

آتش در جنگل های قرخود مانه و سملقان مهار شد

دستگیری 2شکارچی غیرمجاز در منطقه حفاظت شده قرخود

شکارچی پلنگ در خراسان شمالی به دام افتاد

کوچ باریجه از دشت ها به مناطق سخت گذر خراسان شمالی

چتر بیمه بر سر هزار و 706 زن سرپرست خانوار خراسان شمالی

31 طرح بهره برداری گیاهان دارویی در خراسان شمالی تهیه شد

کشت مشارکتی باریجه در راز و جرگلان گسترش می‌یابد

قاچاق مواد مخدر در مرز دوغارون 20 درصد کاهش یافت

تالارهای گفت و گو با محوریت 21 دستگاه اجرایی برگزار می‌شود

ایجاد روحیه نشاط در جامعه از وظایف مسئولان است

15 درصد از تسهیلات بانک کشاورزی خراسان شمالی بازنگشته است

استارت آپ‌های منطقه 4 کشور در بجنورد برگزار شد

توفان سبزوار را درنوردید

علمای اهل سنت بنگلادش به حرم مطهر رضوی مشرف شدند

24 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در گناباد پرداخت شد

وحدت و استقامت راه برون رفت از مشکلات اقتصادی است

شهرداری که نیامده استعفا داد

تردد اتباع خارجی از مرز دوغارون افزایش یافت

عملکرد پنج معین اقتصادی کاشمر رضایت بخش است

خادمان رضوی روزانه به پنج هزار زائر اربعین در مرزهای ایران خدمت‌ رسانی می‌کنند

بررسی میدانی 65 واحد تولیدی خراسان جنوبی

310 مصوبه رفع موانع تولید در خراسان جنوبی اجرا شد

2 هزار بخاری گازی مدارس خراسان شمالی برچیده می‌شود

پیشکسوت ورزش‌های رزمی خراسان رضوی درگذشت

افزایش چند برابری پذیرش در رشته‌های علوم پزشکی غیر کارشناسی و برخلاف منافع ملی است

تشکیل اتاق فکر اولین اقدام در حوزه جوانان است

جلسه شورای اداری شهرستان درمیان

تهیه فهرست آلاینده‌های هوای مشهد بیش از 80 درصد پیشرفت دارد

ایجاد نشاط و امید از مهمترین وظایف متولیان امور جوانان است

237هزارجوان چشم انتظار تدوین سند راهبردی/مکاتبه تنها تلاش مسئولان

فرهنگ سرای بیرجند تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد

نحوه پرداخت مطالبات سهامداران شرکت پردیسبان اعلام شد

استاندار خراسان جنوبی: تکیه بر تفکر جوانان عامل موفقیت است

ایجاد نشاط از مهمترین وظایف متولیان امور جوانان است

رشد نیروهای بومی پزشکی در مناطق حاشیه شهر

فروش صندلی‌های پزشکی صحت ندارد

مدیر عامل شرکت سینا بهداشت ممنوع الخروج شد

توسعه همه جانبه ورزش اولویت مهم در خراسان جنوبی است

فدراسیون هندبال به دنبال همگانی کردن این رشته ورزشی است

دستور قضایی مبنی بر تعطیلی واحد تولیدی در خراسان جنوبی صادر نشد

زنگ خطر افزایش آمار طلاق/سند راهبردی جوانان سریعتر تدوین شود

بازدید معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری از پروزه های عمرانی شهرستان درمیان

بازدید سرزده استاندار خراسان رضوی از مرکز اجرایی طرح جهاد اجتماعی در حاشیه شهر مشهد

پلمب 10 خط تولیدی در خراسان شمالی