پیام خراسان

آخرين مطالب

ورود به دنیای زبان‌آموزی با گام فرهنگی مقالات

ورود به دنیای زبان‌آموزی با گام فرهنگی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - امروز فراگیری زبان دوم به یکی از الزامات زندگی فردی و اجتماعی تبدیل شده و این در حالی است که محتوا و نوع آموزش زبان خارجی نیز اهمیت دوچندان پیدا کرده است.

یادگیری زبان انگلیسی یکی از مهارت‌های عمومی و پرکاربرد در زندگی اشخاص است و کاربرد زبان انگلیسی در زندگی شخصی هر فرد می‌تواند به‌ سادگی کار با منو تلفن همراه و رایانه، یا به پیچیدگی مطالعات متون انگلیسی باشد.
برخی عقیده دارند که نسخه‌های موجود به صورت هدفمند و جهت‌دار طراحی شده و مامور به ترویج فرهنگ و سبک زندگی غربی هستند و اکنـون ایـن نسـخه‌های فرهنگـی - آموزشـی غربـی، در تار و پود نظـام آموزشـی مـا وارد شـده و باورهـا، نگرش‌ها و رفتارهای تمامی رده‌های سنی از کودک و نوجوان تا جوان و بزرگسال را مخاطب برنامه‌های آموزشـی و فرهنگـی خـود قـرار داده‌انـد.
رهبر معظم انقلاب نیز سال 92 در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به نکته‌ای ظریف اما بسیار با اهمیت اظهار نگرانی کردند.
ایشان از رخنه یک فرآیند ضد فرهنگی در استفاده کتب آموزشی زبان انگلیسی که تولید شده از فرهنگ غرب است سخن گفته و تاکید کردند «کتاب‌های آموزش زبان که خیلی هم با شیوه‌های جدید و خوبی تدوین‌ شده، منتقل‌کننده سبک زندگی غربی است، سبک زندگی انگلیسی است، خب این بچه ما، این نوجوان ما و جوان ما که این را می‌خواند، فقط زبان یاد نمی‌گیرد؛ حتی ممکن است آن زبان یادش برود، اما آنچه بیشتر در او اثر می‌گذارد آن تاثیر و انطباعی است که بر اثر خواندن این کتاب از سبک زندگی غربی در وجود او به وجود می‌آید؛ این از بین نمی‌رود؛ این کارها را دارند می‌کنند».
پروژه جدید زبان انگلیسی به نام EIGHT که از چند سال پیش آموزش آن در کشور شروع شد، گام جدید فرهنگی برای فراگیرانی است که قصد ورود به دنیای زبان‌آموزی را دارند.
این پروژه با نگاه فرهنگی تلاش کرده است که به پیوست فرهنگی در آموزش زبان انگلیسی توجه داشته باشد و دغدغه بسیاری از خانواده‌ها را در زمینه موضوعات فرهنگی مرتبط با آموزش زبان انگلیسی رفع کند.
طرح «تألیف اولین مجموعه جامع ایرانی آموزش زبان انگلیسـی - EIGHT» که کاری بین‌رشته‌ای بـا مشـارکت گروهـی بـزرگ در 15 تخصـص گوناگـون اسـت، از ابتدای سـال 1392 به طور رسمی در کشور آغاز شـد و یکی از مراکزی که آموزش پروژه بومی EIGHT را شروع کرده، جهاد دانشگاهی است.
یکی از فراگیران کالج جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی که اولین ترم از این منبع جدید را پشت سر گذاشته است گفت: قبل از ثبت نام در کلاس زبان انگلیسی تصور می‌کردم آموختن این زبان آن هم در سن 30 سالگی خیلی برایم مشکل باشد اما کتاب EIGHT کاملا قابل فهم بود.
زهرا عظیمی نژاد پرداختن به برخی شخصیت‌های مهم ایرانی از جمله پروفسور سمیعی را از ویژگی‌های فرهنگی این پروژه در کتاب A1 دانست و ادامه داد: تصاویر این کتاب نیز متنوع بوده و نام‌های ایرانی در کنار نام‌های خارجی بیان شده است.
وی جذابیت‌های بصیری این کتاب را یادآور شد و گفت: البته قسمت شنیداری آن و گذاشتن فایل‌های مکالمه برای فراگیرانی که تازه وارد دنیای زبان آموزی شده‌اند مشکل بوده و این مکالمات اغلب با لهجه ضبط شده که نامفهوم است.
این فراگیر زبان انگلیسی گفت: در بخشی از کتاب EIGHT که ترم اول آن را فراگرفتم تصاویری از تخت جمشید در کنار تصاویر بناهای مهم جهان وجود دارد که برایم به عنوان یک ایرانی غرورآفرین بود.
پوشش کامل مهارت های چهارگانه یادگیری زبان
یکی از مدرسان کالج جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی نیز که تاکنون منبع جدید آموزش زبان انگلیسی را در چهار ترم تدریس کرده است به خبرنگار ایرنا گفت: مهمترین ویژگی این کتاب، مطابقت مطالب و محتوای آن با فرهنگ اسلامی- ایرانی است.
سامان صدر افزود: همینطور استفاده از به روزترین روش‌های آموزش زبان همراه با اطلاعات کاربردی و مفید جزو ویژگی‌های خاص این منبع جدید زبان انگلیسی محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: فراگیرانی که با جدیت و پشتکار به مطالعه این کتاب بپردازند به طور حتم پیشرفت چشمگیری خواهند داشت چرا که این منبع، مهارت‌های چهارگانه یادگیری زبان را به صورت کامل و جامع پوشش داده و در ارتقای سطح دانش زبانی فراگیران کمک شایانی می‌‍کند.
این مدرس زبان انگلیسی با بیان اینکه پویایی و طراوت هر جامعه به طور مستقیم به فرهنگ آن جامعه مرتبط است اظهار داشت: فرهنگ حقیقی زمانی زنده و زاینده است که به طور دائم در حال تکامل باشد.
وی افزود: فرهنگ هر جامعه زمانی می‌میرد و از بین می‌رود که درگیر تقلید و کپی‌برداری شود از این رو ما با داشتن فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی باید تمام تلاش و همت خود را بگذاریم تا روز به روز به غنای آن افزوده و سعی در جهانی شدن آن داشته باشیم.
صدر بیان کرد: از این رو با تهیه اینگونه منابع علاوه بر تقویت و حفظ هویت فرهنگی خویش، می‌توانیم در صدد جهانی کردن آن نیز باشیم.
240 نفر آموزش پروژه جدید زبان انگلیسی را فراگرفتند
مدیر کالج زبان‌های خارجی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی نیز با اشاره به شروع آموزش زبان انگلیسی در قالب پروژه EIGHT با رویکرد ایرانی و اسلامی در جهاد دانشگاهی گفت: تاکنون 240 نفر آموزش این پروژه جدید را فراگرفته‌اند.
نرگس معصومی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کالج جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی تدریس این پروژه را از زمستان 97 در دو سطح آغاز کرد که برای زبان آموزان در ترم های بهار و تابستان ادامه داشت.
وی اظهار داشت: مجموعه آموزش زبان انگلیسی EIGHT در 16 جلد از هشت سال پیش با همت و تلاش 24 نفر از متخصصان تراز اول کشور با رویکرد ایرانی و اسلامی تدوین شده است.
مدیر کالج زبان‌های خارجی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به رویکرد فراملیتی این پروژه آموزشی افزود: این مجموعه آموزش زبان انگلیسی می‌تواند برای کشورهای اسلامی همجوار چون افغانستان نیز ارائه شود که در همین راستا چهار نفر از اتباع خارجی از سرفصل‌های آموزش جدید جهاددانشگاهی بهره مند شده‌اند.
وی به ماهیت پروژه جدید آموزش زبان انگلیسی اشاره کرد و گفت: در حوزه آموزش زبان انگلیسی برخی محتواهای آموزشی وابستگی به منابع غربی دارند که تنها زبان را منتقل نمی‌کنند بلکه مروج سبک زندگی غربی نیز هستند.
معصومی با بیان اینکه در برخی از این منابع هیچ نوع احترامی به هنجارهای ایرانی و اسلامی دیده نمی‌شود تصریح کرد: متخصصان در تالیف مجموعه آموزشی EIGHT به هویت ایرانی و اسلامی ارزش داده‌اند و در کنار نام بردن از دانشمندان سایر کشورها در متون آموزشی از دانشمندان ایرانی چون دکتر سمیعی نیز یاد شده است.
وی بیان کرد: اشاره به فرهنگ و هویت ایرانی و انتقال حس خودباوری و اعتماد به نفس هم به مدرس و هم به زبان‌آموز از ویژگی‌های منحصر به فرد این پروژه جدید آموزش زبان انگلیسی است.
مدیر کالج زبان‌های خارجی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به ارزش و اعتبار مجموعه آموزشی EIGHT یادآور شد: این مجموعه توانسته تاییدیه معتبرترین موسسه ادبیات زبان انگلیسی دنیا (YORK) را کسب کند.
وی گفت: این منبع جدید زبان انگلیسی توسط کالج جهاد دانشگاهی در 16 ترم و هشت سطح تدریس می‌شود که به لحاظ علمی نیز از کتاب‌های قبلی قوت بیشتری دارد.
معصومی با بیان اینکه مقاطع دبیرستان به بالا امکان ثبت نام در این دوره‌های جدید را دارند افزود: پروژه EIGHT با رویکرد هنری و گرافیک بالا برای زبان آموزان جذابیت داشته و ثبت نام ترم پاییز تا ششم مهرماه ادامه دارد که متقاضیان می‌توانند برای ثبت نام به آدرس jdroyesh.ir مراجعه کنند.
9893 * 6054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آموزش مجازی یک تهدید جدی اما مثبت است

جسد یک مرد در سرخس پس از یک هفته پیدا شد

برخورد با قطار در جوین جان یک عابر را گرفت

وزیر بهداشت: هدایت داهیانه رهبری و کمک مومنانه مردم حماسه آفرین شد

ملت ایران ایثارگری‌های جامعه درمانی را فراموش نخواهد کرد

قید محدودیت زمانی برای زیارت حرم رضوی برداشته شد

کشف بیش از 2 هزار احشام و طیور غیر مجاز در قاین

درب‌های حرم مطهر رضوی 24 ساعته باز است

لابراتوار تولید «شیشه» در مشهد منهدم و یک زندانی متواری دستگیر شد

بازار‌های سیار و جمعه بازار‌های مشهد آغاز به کار کردند

ماجرای پلمب واحد مسکونی پیرزن و فرزند معلولش چیست؟

منفی شدن آزمایش کرونا بیش از 3 هزار نفر در خراسان شمالی

ویدئو/ سفر وزیر نیرو به خراسان جنوبی

شرکت برق خراسان برای مقابله با مخاطرات طبیعی وارد عمل شد

فرماندار: عوامل پیری جمعیت گناباد تبیین شود

سدهای تغذیه‌ای در مناطق مرزی خراسان جنوبی بهره‌برداری می‌شود

36 درصد رانندگان فعال تاکسی اینترنتی از «نشان» استفاده می‌کنند

پیش‌بینی برداشت بیش از 62 هزار تن غلات در شیروان

گیاهان دارویی در هزار هکتار عرصه‌ طبیعی خراسان شمالی کشت می‌شود

وزیر بهداشت: مردم دچار خوش باوری نسبت به نابودی کرونا نشوند

81 حسینیه شهدا در خراسان رضوی آماده برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) شد

ایمیدرو در موضوع ورود به معدن آلبلاغ خیلی معطل کرده است

فرماندار کاشمر: رفع آسیب‌های اجتماعی کرونا مهمترین دغدغه پساکروناست

خلیل ‎آباد با کمبود نیرو برای حفاظت از منابع طبیعی مواجه است

فلز مس سریعا کرونا را می‌کشد

استاندار خراسان رضوی: برای رفع فقر سلسله مراتب نمی‌شناسیم

بازگشایی صحن‌های حرم حضرت امام رضا (ع) 24 ساعته شد

برای رفاه و رفع فقر مردم سلسله مراتب نمی‌شناسیم

بیشترین حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری در کشور مربوط به خراسان رضوی است

زعفرانکاران تربت‌حیدریه خواستار پرداخت مطالباتشان شدند

امام جمعه گناباد: رفع موانع جهش تولید نیازمند فرهنگ سازی است

انتقاد تولیت آستان قدس از محدودیت زمانی برای بازگشایی حرم رضوی

گزارش ارزیابی عملکرد معین‌های اقتصاد مقاومتی شهرستان تربت‌جام

کرونا مصرف بنزین خراسان شمالی را مدیریت کرد

تعیین ساعات بازگشایی حرم مطهر رضوی به استان واگذار شد

استاندار خراسان رضوی: حوزه درمان استان در مقابله با ویروس کرونا، امتحان خوبی پس داد

بازگشایی 24 ساعته صحن‌های حرم رضوی

واگذاری تصمیم بازگشایی صحن‌های حرم امام رضا (ع) به ستاد استانی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی معرفی شد

واگذاری بازگشایی صحن‌های حرم امام رضا (ع) به ستاد استانی

بذر تولیدی فاروج شناسنامه‌دار می‌شود

ایدرو و ایمیدرو به تعهدات خود در خراسان شمالی عمل کنند

کرونا مرغ را از سفره شیروانی‌ها پر داد

وزیر بهداشت: مقابله ایران با کرونا الگوی موفق جهانی است

هندوانه با طعم تریاک به مقصد نرسید

کتاب «تو افسرده نیستی» منتشر شد

ستاد ملی کرونا براساس نظرات کارشناسی آستان‌های مقدس تصمیم بگیرد

دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه آماده پذیرش دانشجویان است

خراسان رضوی در کشور بیشترین حمایت را از طرح‌های سرمایه‌گذاری داشته‌ است

معین‌های اقتصاد مقاومتی خیرین اقتصادی هستند