پیام خراسان

آخرين مطالب

ازدواج به وقت پیری مقالات

ازدواج به وقت پیری
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - سالمندی یکی از حساس‌ترین دوران‌ زندگی هر انسان محسوب می‌شود که گاهی ممکن است سال‌ها در تنهایی سپری شود اما ازدواج می‌تواند نسخه شفابخش برای روزهایی باشد که رنج تنهایی نیز به دردهای پیری پیوند می‌خورد.

روزی به اصرار پسرش راهی روستایی غریب می‌شود، جاده برایش آشنا نیست برای همین مدام در ذهنش می‌پرسد این سفر برای چیست؟ تا اینکه در انتهای یک کوچه، درکوب خانه‌ای را می‌زنند و بانویی همانطور که چادر گلدارش را روی سر مرتب می‌کند در را به رویشان باز کرده و اجازه ورود می‌دهد.
نیم ساعتی از حضور حاج رضا در منزل زهره خانم می‌گذرد از هر دری سخن می‌آید تا اینکه نوبت به بحث اصلی می‌رسد؛ فرزند ارشد حاج رضا که پدرش را بدون اطلاع مهمان زهره خانم کرده سر سخن را باز می‌کند دست به روی زانوی پدر می‌زند و می‌گوید: امروز آمده‌ایم که زهره خانم را برایتان خواستگاری کنیم نظر شما چی هست پدر؟ ناگهان رنگ از رخسار حاج رضا می‌پرد اما مجذوب پذیرایی با صفای زهره خانم شده و دل به گرو مهر او می‌دهد این چنین ساده پای سفره عقد می‌نشینند و روزهای پیری را در کنار هم دوباره از سر می‌گیرند.
«سر پیری و معرکه‌گیری» ضرب‌المثل معروفی است که از گذشته در وصف حال افراد کهنسالی که هوای ازدواج به سرشان می‌زد به کار می‌رفت.
در واقع جامعه به نوعی ازدواج افراد در سنین سالمندی را مورد نکوهش قرار می‌داد و افراد معتقد بودند که ازدواج فقط در شأن جوانان است.
امروز با افزایش امید به زندگی و تغییرات ساختار هرم سنی هم جمعیت سالمندان و هم طول دوره سالمندی افزایش یافته است و این موضوع توجه به نیازهای عاطفی سالمندان را بیش از پیش مهم جلوه می‌دهد.
یکی از مهم‌ترین نیازهای دوران سالمندی توجه به سلامت روان، پرکردن خلاء تنهایی و پیشگیری از افسردگی آنها است.
به طوری که کارشناسان ازدواج سالمندان را یکی از مهم‌ترین تمهیدات در این دوران می‌دانند و معتقد هستند ازدواج در بهبود شاخص‌های جسمی، روانی،‌ بهداشتی،‌ اجتماعی و غیره برای سالمندان اثرگذار است.
ازدواج نیاز غریزی است
یک روانشناس در خصوص لزوم توجه به مقوله ازدواج سالمندان گفت: ازدواج یک نیاز غریزی است و سالمندانی که به هر دلیل همسرشان را از دست می‌دهند، تمایل دارند که خلاء عاطفی خود را با نفر دیگری پر کند.
نازنین صمیمی افزود: ازدواج به خصوص برای مادران سالمند با یک مساله رو به رو می‌شود که در جامعه ما طرد شده است به نحوی که در اصلاح عامیانه می‌گویند چه معنی دارد پیرزن ازدواج کند، بنشیند و نوه‌هایش را بزرگ کند در صورتی که پیرمرد مجاز است تا 90 سالگی هم به فکر ازدواج مجدد باشد.
وی با بیان اینکه در برخی مواقع مشاهده می‌شود زنان سالمند سرکوب شده و نیازهای روحی و روانی آنها نادیده گرفته می‌شود اظهار داشت: وقتی تنهایی پس از فرآیند سالخوردگی به سراغ انسان می‌آید فرد روز به روز به رکود عاطفی و خُلقی نزدیک‌تر می‌شود لذا ایستایی این افراد برای تدوام زندگی کوتاه خواهد شد.
مسئول فنی بخش سالمندان مجتمع حضرت علی اکبر(ع) بیرجند ادامه داد: تنهایی باعث می‌شود افکار و تخیلات ذهنی قوت گرفته و حتی سالمندان به هذیان‌گویی روی آورند.
وی تاکید کرد: هذیان‌گویی خود باعث مشکلات عدیده دیگری خواهد شد طوری که می‌تواند در سلامت جسمی و روحی نمود پیدا کند.
صمیمی افزود: به طور مثال فرد در تخیل به فکر آتش‌زدن محیط زندگی خود باشد و این می‌تواند تهدید جدی برای دوران سالمندی تلقی شود.
13 هزار و 773 سالمند در خراسان جنوبی
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی نیز با اشاره به وجود 75 هزار و 25 سالمند در این استان گفت: 13 هزار و 773 سالمند تحت حمایت بهزیستی استان هستند.
علی عرب نژاد با بیان اینکه 175 نفر از سالمندان در مراکز شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند افزود: 6 مرکز نگهداری شبانه‌روزی سالمندان در شهرهای بیرجند، قاین، فردوس و طبس فعال هستند.
وی با اشاره به خدماتی که بهزیستی به سالمندان ارایه می‌کند اظهار داشت: برنامه بهزیستی بصورت خدمات آموزشی، اردو، بعضی از خدمات پزشکی رایگان و ورزش صبحگاهی است که از طریق بنیاد فرزانگان ارایه می‌شود.
بر اساس سرشماری 1395 از جمعیت 79 میلیونی کشور، هفت میلیون و 400 هزار نفر یعنی 9.28 درصد سالمند هستند و پیش‌بینی می‌شودکه درصد سالمندان ایران تا سال 2025 میلادی به 10 درصد و تا سال 2050 به بیش از 30 درصد برسد.
آنچه که به نظر می‌رسد در بحث فرهنگ‌سازی نیاز به تمرکز بیشتر دارد شکستن قبح ازدواج مجدد زنان و مردان سالمند است و در این گونه موارد،‌ انتظار می‌رود بستگان فرد سالمند بدون برخورد احساساتی و با کنترل هیجانات موقتی از پیش داوری و محدودیت‌های غیرمنصفانه دوری کنند زیرا در صورتی که نیازهای عاطفی، روحی و روانی والدینی که تنها زندگی می‌کنند، برآورده نشود، احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن نیز در آنها بالا خواهد رفت.
سازمان ملل در سال 1982 شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و یک روز جهانی را برای تکریم سالمندان قرار داد و در سال 1990 این شورا اول اکتبر یا همان 9 مهرماه را روز جهانی سالمندان نامگذاری کرد.
9893 * 6054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خراسان شمالی راه بر تکرار حادثه شین آباد بست

طلای سرخ به نام ایران به کام خارجی ها/ طرح های طلایی خاک می خورد

کوچ شبکه مخابرات از زندگی عشایر سبزوار

گزارشگران فساد در برزخ تنبیه یا تشویق

ماجرایی به نام FATF

تلخ‌وشیرین این روزهای زعفران‌کاران/ از افت قیمت‌ تا افزایش محصول

پنجه طلایی‌های تربت حیدریه

خور؛ دریچه‌ای رو به کویر

حکایت یاقوت سرخ مه‌ولات و دشواری‌های پیش‌رو

در شرایط تَر سالی قرار نگرفته‌ایم

مزارع آرمانی زعفران از آرزو تا واقعیت

مسمومیت دارویی و غذایی؛ راهکار چیست؟

گریز آهوی شرقی از چنگال نابودی

خراسان رضوی و مخاطره سیلاب در خشکسالی

پاکبانی حریم رضوی

چگونه با سیل مواجه شویم؟

گلایه مردم خراسان شمالی از برخی کمبودها در حوزه بهداشت و درمان

عناب؛ میوه‌ای که آرامت می‌کند

آیا برای مواجهه با تغییرات اقلیمی آماده‌ایم؟

روزگار سیاه زرشک/ تیغ هایی که بر دل کشاورزان می خورد

تا ابد با تو می مانم روایت زندگی همسر یک جانباز

"شهر پیاده‌مدار" حق فراموش شده شهروندان

هنرهایی که رنگ احیا می‌گیرند

مزارع سرخ ؛ مقصد گردشگری پاییزی

عاشقانه هایی از جنس دلتنگی/ کاش ماهم کربلایی می شدیم

پزشکان مشهد و نصب کارتخوان در مطب

پوسیدگی پیاز زعفران خسارتی در کمین کشاورزان

در مسیر حقیقت، در مسیر حسین(ع) + عکس

نگاهی به فعالیت معین اقتصادی در منطقه مرزی باجگیران

آیا بیرجند پاکیزه‌ترین شهر ایران است؟

خمیدگی تاکداران خراسان شمالی در برابر مشکلات فروش انگور

پیشتازی خراسان رضوی در تولید لواشک سنتی

اهمیت مدیریت تعادل بین کار وزندگی

مردان و جوانان قربانی شیوع بیماریهای قلبی

آیا ما مردم «بی‌حالی» هستیم؟

زخم‌ کهنه بر پیکره بازار عناب‌

‌آرزوهایی که با تدبیر رنگ واقعیت می‌گیرند

گردوی خراسان رضوی در انتظار تحول

تور خبری در روستای جهانی «توبافی»

بازگشت به آغوش روستا

دغدغه پرستاران مشهد و وعده‌های نویدبخش مسئولان

ازدواج به وقت پیری

تعهد فراموش شده

روش‌های مقابله با بحران کم‌آبی در سنگاپور

استخری که نه آب دید و نه شناگر

ورود به دنیای زبان‌آموزی با گام فرهنگی

خلق حماسه بی بدیل دفاع مقدس در سایه دین باوری

سید ساجدین (ع)، پیشوایی با سلاح دعا

گام دوم بوم‌بازار

همسران آزاده و دوران تنهایی