پیام خراسان

آخرين مطالب

گردوی خراسان رضوی در انتظار تحول مقالات

گردوی خراسان رضوی در انتظار تحول
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- باغات گردو در خراسان رضوی گرچه قدمت دیرین دارند اما از پراکندگی و نبود ارقام جدید با کیفیت مطلوب که سهم آن را در سبد صادراتی استان ناچیز کرده است رنج می‌برند.

مغز گردو به دلیل ارزش غذایی فوق العاده و خواص فراوان یکی از محبوب ترین، پرطرفدارترین و گران ترین مغزهای آجیلی در داخل و خارج کشور است و در عرصه جهانی نیز محصولی پرطرفدار و جزو اقلام صادراتی لوکس و گران محسوب می شود.
سطح باغات گردو در جهان 1.2 میلیون هکتار و میزان تولید آن سه میلیون تن است که این سطح در ایران معادل 157 هزار هکتار می باشد و از این نظر مقام دوم و از نظر تولید نیز مقام سوم جهان را دارد.
کشور چین با 425 هزار هکتار و آمریکا با 110 هزار هکتار به ترتیب رتبه های نخست و سوم را از نظر سطح زیر کشت گردو به خود اختصاص داده اند و همچنین چین با تولید سالانه 1.6 میلیون تن و آمریکا با تولید 518 هزار تن گردو در جایگاه های نخست و دوم تولید این محصول هستند.
در این میان صادرات گردو به عنوان یکی از مهمترین محصولات غذایی و خشکبار دارای اهمیت فراوان است و به خاطر ارزش اقتصادی، تمام قسمت های گردو شامل برگ، پوست، میوه، ریشه، ساقه، چوب برای موارد مختلف همچون تغذیه، رنگ آمیزی، منبت کاری و دارو استفاده می شود.
گردوی خراسان رضوی از نظر تولید رتبه چهارم کشور را داراست و البته کیفیت خوبی هم دارد اما به رغم تلاشهای انجام شده حجم صادرات این محصول با وجود تولید سالانه بیش از هشت هزار تن در سال حدود 400 کیلوگرم بوده است.
تولید بیش از هشت هزار تن گردو
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه گردو یکی از محصولات پرطرفدار در این استان است گفت: هم اکنون چهار هزار و 700 هکتار سطح زیر کشت بارور و 950 هکتار نیز سطح زیر کشت غیربارور گردو در استان است.
سید هاشم نقیبی افزود: خراسان رضوی در تولید گردو رتبه های چهارم یا پنجم کشور را دارد و سال گذشته هشت هزار و 300 تن گردو از باغات این استان برداشت شد.
جای خالی فرآوری گردو برای صادرات
وی با بیان اینکه در زمینه فرآوری گردو امکانات و صنایع لازم را نداریم اظهار داشت: عدم برخورداری از صنایع فرآوری موجب شده است علاوه بر از دست دادن فرصت ایجاد اشتغال در این حوزه، فرصت صادرات فراورده های این محصول نیز از دست برود.
وی گفت: در زمان حاضر تنها بخش اندکی از گردوی تولیدی استان به صورت فرآوری شده، پودر شده و پوست کنده شده در بسته بندی های خاص صادر می شود.
نقیبی افزود: در تمام محصولات خاص مانند زعفران، پسته و گردو می توان با راه اندازی صنایع فرآوری نسبت به ایجاد تنوع و تسهیل در امر صادرات و بازاریابی مناسب گام مثبت برداشت.
وی ادامه داد: در این حوزه بخش خصوصی باید وارد عمل شود و با استفاده از فرصت فراهم شده در زمینه تولید اقدام لازم را انجام دهد.
صادرات ناچیز گردو
رئیس اداره توسعه تجارت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این زمینه گفت: میزان صادرات محصول گردوی استان بسیار کم و ناچیز است.
فرهاد فرخ منش افزود: سال گذشته سه هزار و 800 تن محصول گردو به ارزش 7.7 میلیون دلار از ایران به کشورهای دیگر صادر شد که از این میزان سهم صادرات استان خراسان رضوی معادل 400 کیلو گرم به ارزش 4200 دلار بوده است.
وی اظهار داشت: در حوزه صادرات کشورهای خلیج فارس مقصد اصلی صادرات گردوی استان است.
وی ادامه داد: علاوه بر تقویت کیفیت باید تنوع در ارقام گردو و صنایع فرآوری ایجاد کرد و به شناخت نیاز بازار و مصرف کننده خارجی در این زمینه توجه نمود.
راهکار چیست
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه مشکل فعلی در زمینه گردوی استان سنتی بودن باغات و پراکندگی آنهاست گفت: پراکندگی باغات، نبودن باغات متراکم، یک دست و با کیفیت های متفاوت موجب شده است محصول تولیدی در استان نتواند آنطور که باید و شاید به جایگاه خوبی برسد.
نقیبی افزود: گردو در استان اغلب در مناطق کوهپایه ای و حاشیه رودخانه‌ ها یا در زمین‌ هایی که دارای چاه عمیق است، کشت می‌شود چون باید آب کافی برای این محصول فراهم شود.
وی اظهار داشت: متناسب با این شرایط و با استانداردهای آب و تغذیه‌ای، میزان عملکرد کیفیت گردو نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اغلب از زمان گرده‌ افشانی در اواسط فروردین حدود پنج ماه فرصت برای اجرای عملیات تغذیه و آب این محصول وجود دارد.
وی گفت: این عملیات باید به نحو احسن انجام شود و هرچه کشاورزان و باغداران در این زمینه دقت کافی داشته و با کودهای دامی و آبی گیاه را تغذیه کنند، میزان برداشت و نتیجه‌ خوبی را شاهد خواهند بود.
نقیبی افزود: اقداماتی در زمینه اصلاح و نوسازی باغات گردو در این استان انجام شده بطوریکه از سال گذشته درختانی که پیر شده و بازدهی آن‌ها کاهش یافته است سربرداری شده اند که با این عملیات درخت جوان می شود.
وی ادامه داد: همچنین کاشت اقلام جدید و مقاوم به سرما با کیفیت بهتر و پوست نازکتر به منظور احداث باغات یکدست در استان با مزیت صادراتی مورد توجه و پیگیری قرار دارد.
مدیرباغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: احداث باغات متراکم با ارقام جدید در شهرستانهای کلات، طرقبه، جوین و جغتای این استان آغاز شده است.
باغ مادری برای نخستین بار
نقیبی افزود: ایجاد و راه اندازی باغ مادری گردو به منظور تولید ارقام اصلاح شده و با کیفیت در استان در دستور کار قرار گرفته و به زودی این باغ افتتاح می شود.
وی اظهار داشت: تا پارسال تمام ارقام جدید و پیوندک گردو از خارج کشور وارد می شد که با این اقدام می توان نسبت به تسهیل در استفاده کشاورزان و باغداران از گونه ها و ارقام جدید امیدوار بود.
وی گفت: طی 2 سال گذشته حدود 14 هزار پیوندک ارقام جدید گردو در استان توزیع شد که افزایش این میزان در صورت استقبال کشاورزان محقق می شود.
نقیبی افزود: باغات پراکنده با ارقام بذری و بومی گردو موجب شده است این محصول باغی نقش و سهم خوبی در صادرات نداشته باشد زیرا در شیوه های سنتی باغداری گردو هشت سال طول می کشد تا گردو به محصول برسد اما در ارقام و شیوه های جدید این زمان به پنج سال کاهش می یابد.
وی ادامه داد: در حال حاضر میزان برداشت گردو در هر هکتار 1.5 تن است در حالی که با تغییر ارقام و سرشاخه زنی این میزان به 2 برابر افزایش می یابد.
7496/6053


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آموزش مجازی یک تهدید جدی اما مثبت است

جسد یک مرد در سرخس پس از یک هفته پیدا شد

برخورد با قطار در جوین جان یک عابر را گرفت

وزیر بهداشت: هدایت داهیانه رهبری و کمک مومنانه مردم حماسه آفرین شد

ملت ایران ایثارگری‌های جامعه درمانی را فراموش نخواهد کرد

قید محدودیت زمانی برای زیارت حرم رضوی برداشته شد

کشف بیش از 2 هزار احشام و طیور غیر مجاز در قاین

درب‌های حرم مطهر رضوی 24 ساعته باز است

لابراتوار تولید «شیشه» در مشهد منهدم و یک زندانی متواری دستگیر شد

بازار‌های سیار و جمعه بازار‌های مشهد آغاز به کار کردند

ماجرای پلمب واحد مسکونی پیرزن و فرزند معلولش چیست؟

منفی شدن آزمایش کرونا بیش از 3 هزار نفر در خراسان شمالی

ویدئو/ سفر وزیر نیرو به خراسان جنوبی

شرکت برق خراسان برای مقابله با مخاطرات طبیعی وارد عمل شد

فرماندار: عوامل پیری جمعیت گناباد تبیین شود

سدهای تغذیه‌ای در مناطق مرزی خراسان جنوبی بهره‌برداری می‌شود

36 درصد رانندگان فعال تاکسی اینترنتی از «نشان» استفاده می‌کنند

پیش‌بینی برداشت بیش از 62 هزار تن غلات در شیروان

گیاهان دارویی در هزار هکتار عرصه‌ طبیعی خراسان شمالی کشت می‌شود

وزیر بهداشت: مردم دچار خوش باوری نسبت به نابودی کرونا نشوند

81 حسینیه شهدا در خراسان رضوی آماده برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) شد

ایمیدرو در موضوع ورود به معدن آلبلاغ خیلی معطل کرده است

فرماندار کاشمر: رفع آسیب‌های اجتماعی کرونا مهمترین دغدغه پساکروناست

خلیل ‎آباد با کمبود نیرو برای حفاظت از منابع طبیعی مواجه است

فلز مس سریعا کرونا را می‌کشد

استاندار خراسان رضوی: برای رفع فقر سلسله مراتب نمی‌شناسیم

بازگشایی صحن‌های حرم حضرت امام رضا (ع) 24 ساعته شد

برای رفاه و رفع فقر مردم سلسله مراتب نمی‌شناسیم

بیشترین حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری در کشور مربوط به خراسان رضوی است

زعفرانکاران تربت‌حیدریه خواستار پرداخت مطالباتشان شدند

امام جمعه گناباد: رفع موانع جهش تولید نیازمند فرهنگ سازی است

انتقاد تولیت آستان قدس از محدودیت زمانی برای بازگشایی حرم رضوی

گزارش ارزیابی عملکرد معین‌های اقتصاد مقاومتی شهرستان تربت‌جام

کرونا مصرف بنزین خراسان شمالی را مدیریت کرد

تعیین ساعات بازگشایی حرم مطهر رضوی به استان واگذار شد

استاندار خراسان رضوی: حوزه درمان استان در مقابله با ویروس کرونا، امتحان خوبی پس داد

بازگشایی 24 ساعته صحن‌های حرم رضوی

واگذاری تصمیم بازگشایی صحن‌های حرم امام رضا (ع) به ستاد استانی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی معرفی شد

واگذاری بازگشایی صحن‌های حرم امام رضا (ع) به ستاد استانی

بذر تولیدی فاروج شناسنامه‌دار می‌شود

ایدرو و ایمیدرو به تعهدات خود در خراسان شمالی عمل کنند

کرونا مرغ را از سفره شیروانی‌ها پر داد

وزیر بهداشت: مقابله ایران با کرونا الگوی موفق جهانی است

هندوانه با طعم تریاک به مقصد نرسید

کتاب «تو افسرده نیستی» منتشر شد

ستاد ملی کرونا براساس نظرات کارشناسی آستان‌های مقدس تصمیم بگیرد

دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه آماده پذیرش دانشجویان است

خراسان رضوی در کشور بیشترین حمایت را از طرح‌های سرمایه‌گذاری داشته‌ است

معین‌های اقتصاد مقاومتی خیرین اقتصادی هستند