پیام خراسان

آخرين مطالب

پاورلیفتینگ خراسان شمالی محروم از فضای تمرین و حمایت مسئولان ورزشي

پاورلیفتینگ خراسان شمالی محروم از فضای تمرین و حمایت مسئولان
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- ایرنا- ورزشکاران رشته پاورلیفتینگ خراسان شمالی با وجود قرار گرفتن در میان استان های برتر کشور، از کمبود فضای تمرینی و بی حمایتی از طرف مسئولان ورزشی استان گلایه مندند.

به گزارش ایرنا؛ پاورلیفتینگ از جمله رشته های سخت و بسیار سنگین است و وزنه های مورد استفاده در این ورزش، حتی بسیار سنگین تر از رشته وزنه برداری است.
پاورلیفتینگ خراسان شمالی در یک دوره با میزبانی مسابقات بین قاره ای آسیا و اروپا، مقام اول تک پرس و مقام دوم پاورلیفتینگ را کسب و چندین دوره دیگر نیز مسابقات کشوری را میزبانی کرده است.
با این وجود ورزشکاران این رشته از نبود فضای تمرین به دلیل وزنه های بسیار سنگینی که استفاده می کنند و عدم حمایت مسئولان مرتبط در اختصاص سالن برای برگزاری مسابقات گلایه دارند.
* بی مهری مدیران ورزش استان به پاورلیفتیگ
رئیس کمیته پاورلیفتینگ خراسان شمالی می گوید: پاورلیفتینگ این استان جایگاه خوبی در کشور دارد ولی حمایت ها و امکانات آن بسیار محدود است.
سیاوش بافکر با اشاره به فعال شدن این رشته از سال 86 در استان، می افزاید: با گذشت 11 سال از فعالیت ورزشکاران در این رشته متاسفانه هنوز فضای تمرین مناسبی نداریم.
وی افزود: وزنه های پاورلیفتینگ بسیار سنگین است و مدیران باشگاه ها معمولا اجازه ورزش را به فعالان این رشته نمی دهند و همین امر باعث شده امکان ورزش در باشگاه ها فراهم نشود.
بافکر گفت: هیات پاورلیفتینگ خراسان شمالی جزو پنج هیات برتر کشور در کسب نشان است ولی متاسفانه حمایت مسئولان از این رشته بسیار اندک است.
وی با اشاره به محدودیت امکانات، افزود: ورزشکاران این رشته در پاره ای اوقات به دلیل مبلغ ورودی که باید پرداخت کنند، قید حضور در مسابقات استانی و کشوری را می زنند.
رئیس کمیته پاورلیفتینگ خراسان شمالی گفت: ورزشکارانی که در مسابقات شرکت می کنند باید با هزینه شخصی حضور یابند که گاه این امر انگیزه آنان را برای حضور کم می کند.
وی اظهار داشت: اداره کل ورزش و جوانان حتی در حد اختصاص وسیله ایاب و ذهاب نیز از ورزشکاران این رشته حمایت نمی کند.
بافکر گفت: مسئولان ورزش استان برای مسابقاتی از قبیل دارت که در یک فضای کوچک هم قابل برگزاری است سالن علیدخت را اختصاص دادند در حالی که در مسابقات شرق کشور که با حضور قهرمانان آسیا قرار بود در استان برگزار شود تا دقایق آخر به ما سالن نمی دادند.
وی یادآور شد: هم اکنون در رشته پاورلیفتینگ استان افزون بر 70 نفر در سطوح مختلف نوجوانان تا پیشکسوتان فعالیت می کنند که می توانند در صورت حمایت بیشتر، برای استان افتخارآفرینی کنند.
رئیس کمیته پاورلیفتینگ خراسان شمالی افزود: تا به امروز خراسان شمالی میزبان 2 دوره مسابقات کشوری و پنج دوره مسابقات شرق کشور بوده که نشان از جایگاه خوب این استان در این رشته دارد.
بافکر اظهار داشت: با توجه به رویکرد عدم حمایتی مسئولان استان برای تمام این مسابقات، خود کمیته اقدام به گرفتن سالن مجزا کرده است.
* بخش خصوصی پاورلیفتیگ را خسارتبار می داند
معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی نیز گفت: وزنه های مورد استفاده در این رشته بسیار سنگین است و باشگاه داران خصوصی به دلیل خسارت زیادی که به تجهیزات و باشگاه وارد می شود معمولا اجازه تمرین ورزشکاران این رشته را نمی دهند.
محمد بروحی افزود: در گذشته سالنی مختص این ورزش در ورزشگاه تختی بجنورد وجود داشت ولی با توجه به وزنه های سنگین و فشار زیادی که به مجموعه وارد شد دیوار سالن ترک برداشت و ریزش کرد و دیگر قابل استفاده نیست.
وی اظهار داشت: فضای تمرینی برای این ورزش باید فونداسیون بسیار قوی داشته باشد تا تحمل وزنه های حداقل 400 کیلوگرمی را داشته باشد.
بروحی افزود: با این وجود برای حل مشکل ورزشکاران این رشته پیگیر سالن مشخص که آسیبی نیز به جایی نزند، هستیم تا این ورزشکاران فضای تمرینی مناسبی داشته باشند.
وی در خصوص عدم اختصاص سالن توسط این اداره کل برای برگزاری مسابقات قهرمانی نیز گفت: یک دوره اعضای این هیات برای گرفتن سالن یک هزار و 200 نفری تختی بجنورد برای مسابقات کشوری به ما مراجعه کردند ولی چون کفپوش این سالن در حال نصب بود این امر امکانپذیر نشد.
معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی افزود: این در حالی است که سالن 500 نفره شهرک فرهنگیان بجنورد برای برگزاری این مسابقات به آنها پیشنهاد شد.
وی با اشاره به بلاتکلیفی هیات در یک بازه زمانی، گفت: با این وجود با تغییر مدیریت هیات، از یک سال گذشته استان در این رشته پیشرفت خوبی داشته و سروسامان گرفته است.
بروحی با تاکید بر هر گونه حمایت از ورزشکاران این رشته، اظهار داشت: مشکل خاصی در این رابطه نداریم و در حد توان حمایت مادی، سالن و امکانات در اختیار آنان می گذاریم.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی با اظهار بی اطلاعی از مراجعه اعضای این هیات برای گرفتن سالن، گفت: تا امروز حتی یک مورد مراجعه در رابطه با مسابقات کشوری نداشته ایم.
کوروش بهادری افزود: پاورلیفتینگ خراسان شمالی جایگاه خوبی در سطح کشور دارد و در ردیف استان های برتر کشور است.
وی از هیات پاورلیفتیگ استان خواست کارشناسی و نیازسنجی لازم را در خصوص امکانات و ملزومات مورد نیاز داشته و به این اداره کل اعلام کند تا در حد ممکن کمک های لازم صورت گیرد.
افزون بر 70 ورزشکار در استان خراسان شمالی در رده های مختلف نوجوانان تا پیشکسوتان پاورلیفتینگ فعالیت می کنند.
ط/5132


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield