پیام خراسان

آخرين مطالب

خراسان جنوبی ظرفیت فراوانی در پرورش شتر دارد اقتصادي

خراسان جنوبی ظرفیت فراوانی در پرورش شتر دارد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - وزیر جهاد کشاورزی گفت: خراسان جنوبی ظرفیت فراوانی در زمینه شترداری دارد و با تلاش استاندار و سایر مسئولان برنامه‌های خوبی برای توسعه پرورش شتر در دست اقدام است.

محمود حجتی در ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر که با حضور معاون اول رئیس جمهوری در بیرجند برگزار شد افزود: توسعه صنعت شترداری از طرح‌های محوری استان است و امیدواریم با کمک مسئولان و مشارکت مردم، شترداری را بیشتر از گذشته توسعه دهیم.
وی گفت: شتر ظرفیت زیادی دارد که تاکنون از همه آن در کشور ما استفاده نشده است.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: یکی از مشکلات خراسان جنوبی با وجود تولید محصولات خوبی مثل زرشک و زعفران و عناب این است که متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم زنجیره تولید را به شکل شایسته بعد از تولید تکمیل کنیم.
وی بیان کرد: کشاورزی قراردادی زعفران در خراسان جنوبی شکل گرفته و بیش از سه هزار خانوار را زیرپوشش قرار داده است که این امکان در ارتباط با زرشک و توسعه زعفران وجود دارد و امیدواریم با کمک کارآفرینان رنج تاریخی استان در این حوزه را از سر راه برداریم.
حجتی اظهار داشت: روز به روز اقبال بیشتری نسبت به محصولات یادشده در دنیا ایجاد می‌شود و تقاضا برای گیاهان دارویی در حال گسترش بوده و محصولات کشاورزی خراسان جنوبی نیز اغلب دارویی هستند.
وی که امروز از چند مجتمع کشاورزی در این استان بازدید کرد، گفت: در ارتباط با خراسان جنوبی یکی از کارهای نمونه که در منطقه سربیشه و نخستین بار در سطح کشور با تکیه بر ظرفیت‌های اقلیمی و نیروی انسانی انجام شد، طرح ترسیب کربن است.
وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: نتیجه طرح یادشده این است که بازده مرتع چندین برابر نسبت به وضعیت سابق خود شد و با ایجاد صندوق‌های خرد روستایی و توانمندی نیروی انسانی و حضور و مشارکت مردم هم زنجیره تولید محصول و هم کارهای دستی و جمعی و بازاریابی شکل گرفت.
وی گفت: امروز دولت از طریق سامانه‌های نوین آبیاری و طرح‌های آبخیزداری تلاش می‌کند منابع آبی استان را حفظ کند.
حجتی افزود: احیای قنوات حلقه مفقوده طرح‌های آبخیزداری است و امیدواریم این حلقه مفقوده را بتوانیم با اجرای طرح‌های آبخیزداری احیا کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری به همراه شماری از وزرا و مسئولان کشوری روز دوشنبه برای شرکت در همایش ملی روز روستا و عشایر و افتتاح چند طرح عمرانی وارد خراسان جنوبی شد.
ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر امسال نخستین بار در استانی غیر از پایتخت و عصر امروز در سالن اجلاس دانشگاه پیام نور بیرجند برگزار شد.
  


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield