پیام خراسان

آخرين مطالب

300 هکتار از مزارع زعفران خراسان رضوی دچار پوسیدگی پیاز شده است اقتصادي

300 هکتار از مزارع زعفران خراسان رضوی دچار پوسیدگی پیاز شده است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: حدود 300 هکتار از مزارع زیر کشت زعفران این استان که دچار پوسیدگی پیاز زعفران است شناسایی شده اما این بیماری هنوز گسترش نیافته است.

سید هاشم نقیبی روز سه شنبه در گفت و گویی افزود: پوسیدگی پیاز زعفران یک بیماری باکتریایی است که به صورت لکه ای در مزارع زیر کشت این محصول مشاهده شده است.
وی با بیان اینکه این بیماری به کیفیت محصول زعفران خراسان رضوی آسیبی نمی رساند و صرفا میزان عملکرد و برداشت زعفران را تحت تاثر قرار می‌دهد ادامه داد: کسانی که پیاز زعفران جا به جا می کنند باید با کارشناسان حفظ نباتات و مدیریت باغبانی ادارات جهاد کشاورزی مشاوره کنند تا از انتقال آلودگی به پیازها جلوگیری کرده و پیازهای آلوده را هم جدا نمایند.
مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: تمامی کشاورزانی که مشکوک به وجود پوسیدگی در پیازهای زعفران مزارع خود هستند باید برای بازدید کارشناسان باغبانی شهرستان‌ها اقدام کنند و در این زمینه پیگیر باشند.
نقیبی افزود: این بیماری باکتریایی طی دو تا سه سال اخیر در مزارع زعفران مشاهده شده است و برای جلوگیری از گسترش آن هوشیاری کشاورزان بسیار مهم است.
سطح زیر کشت زعفران در خراسان رضوی پارسال 86 هزار هکتار بود که حدود 300 تن زعفران از این مزارع برداشت شد.
فعالیت در حوزه تولید زعفران برای 131 هزار نفر در خراسان رضوی به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield