پیام خراسان

آخرين مطالب

در کمیته کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد؛

گره‌های توسعه تجارت خراسان‌جنوبی با پاکستان باز شود اقتصادي

گره‌های توسعه تجارت خراسان‌جنوبی با پاکستان باز شود
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- فعالان اقتصادی راهکارهای باز شدن گره‌های توسعه تجارت خراسان‌جنوبی با پاکستان را بررسی و پیشنهاداتی در این زمینه ارائه کردند.

به گزارش خبرنگار مهر ، علیرضا خامه‌زر عضو هیأت رئیسه و رئیس کمیسیون مدیریت واردات، توسعه صادرات، حمل و نقل، ترانزیت و گمرک اتاق بازرگانی بیرجند در کمیته کارشناسی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: یکی از پیشنهادات اتاق در راستای توسعه تجاری با کشورهای همسایه، استقرار دبیرخانه اتاق مشترک ایران و پاکستان در استان سیستان و بلوچستان، دبیرخانه اتاق مشترک ایران و افغانستان در خراسان جنوبی و دبیرخانه اتاق مشترک ایران وآسیای میانه در خراسان‌رضوی است.
صادرات به پاکستان سال گذشته یک میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است
رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: در سال 97 میزان مبادلات ما با پاکستان حدود یک میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است که در این راستا هدف‌گذاری برای سال 1400 افزایش مبادلات به پنج میلیارد دلار شده است.
خامه‌زر افزود: در حوزه صادرات به پاکستان می‌توان بر روی کالاهایی چون مشتقات نفتی، آهن آلات، در برخی از فصول میوه و برای واردات بر روی کنجد و برنج برنامه‌ریزی کرد.
وی یادآور شد: اگر آمار مسافران زمینی پاکستان را داشته باشیم، می‌توانیم با همکاری میراث فرهنگی و پایانه‌ها برای اقامت حدأقل چند ساعت و یا یک شب آنان در خراسان‌جنوبی برنامه‌ریزی کنیم که در این صورت یک قدم بسیارمهم در ارتباطات حوزه گردشگری با پاکستان برداشته‌ایم.
محمدرضا مجیدی رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: هر چندبرخی از استان ها برای محور قرار گرفتن در توسعه مبادلات با برخی کشورهای همسایه از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار هستند ولی باید سهم استان‌هایی مانند خراسان‌جنوبی را نیز در نظر گرفت.
توسعه تجارت با پاکستان از پنجره چابهار صورت گیرد
وی بیان کرد: اگر خراسان‌جنوبی ارتباطات و تعاملات تجاری با پاکستان را از طریق سیستان و بلوچستان و از پنجره چابهار انجام دهد از زوایای مختلف بسیار مطلوب خواهد بود.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: با توجه به طرح‌های کلان و استراتژیک همکاری های اقتصادی پاکستان و چین، باید از این ارتباط حداکثر استفاده را نموده و سهم خراسان جنوبی را در این تعاملات مشخص کنیم.
مجیدی با اشاره به اینکه برای ارتباط با چین نیز چابهار پنجره و معبر بسیار خوبی برای خراسان‌جنوبی است، گفت: طرح ایجاد دفاتر مشترک کشورهای هم مرز در استان‌های خاص را باید در سطح ملی دید و مشخص کنیم سهم ایران در بازار کشور همسایه، پاکستان چه میزان است.
زمینه‌های ارتباط تجاری با پاکستان را مشخص کنیم
محمدعلی بیجاری مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در این جلسه گفت: در صورت اتصال بیرجند به راه آهن سراسری، به نوعی ارتباط ما به واسطه وصل شدن ارتباطات ریلی به سیستان و بلوچستان با پاکستان نیز سهل‌تر خواهد شد.
وی بیان کرد: اگر تمایل به افزایش ارتباطات تجاری با کشور پاکستان را داریم باید از قبل زمینه‌های مشترک ارتباطی با پاکستان و نوع کالاهای مورد نیاز برای صادرات و واردات را تبیین و مشخص کنیم.
مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی یادآور شد: افزایش ارتباط با پاکستان نیازمند برخی سرمایه‌گذاری‌ها است که در این حوزه استان سیستان و بلوچستان اقدامات بسیار خوبی انجام داده است.
صادرات از خراسان‌جنوبی به پاکستان چهار و نیم میلیون دلار بوده است
سعید بهشتی، رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت خراسان جنوبی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه صادرات خراسان‌جنوبی به پاکستان در سال 97 حدود چهار و نیم میلیون دلار بوده است، گفت: بیشتر صادرات از خراسان‌جنوبی به مقصد پاکستان کاشی، سرامیک، قیر، لاستیک و تایر بوده است.
وی بیان کرد: همچنین در سال گذشته واردات از پاکستان به خراسان‌جنوبی 1.2 میلیون دلار بوده است که عمده این کالاهای وارداتی چه به صورت رسمی و چه به صورت سهمیه مرزنشینی برنج بوده است، در حالی که در زمینه واردات می‌توان بر واردات دام از پاکستان نیز برنامه‌ریزی کرد.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه پاکستان ششمین کشور پرجمعیت دنیا است، ادامه داد: حدود 60 درصد جمعیت این کشور را نیز جوانان تشکیل می‌دهند که در توسعه تجارت باید این مؤلفه ها در نظر گرفته شود.
الله نظر اسعد زاده، مدیرعامل اتحادیه مرزنشینان خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: ارتباطات با کشور پاکستان نباید تنها به مقوله صادرات و واردات برخی از کالاها محدود شود بلکه باید زمینه‌های دیگر را نیز بررسی کرد.
گردشگری یک محور مهم برای افزایش ارتباط با پاکستان
وی ادامه داد: باید با بررسی فرهنگ عامه مردم پاکستان از بعد فرهنگی و مذهبی زمینه هایی را برای ارتباط بیشتر با کشور پاکستان در حوزه گردشگری پیدا کنیم به گونه ای که آن ها ایران را کشور خودشان بدانند.
مدیرعامل اتحادیه مرزنشینان خراسان‌جنوبی یادآور شد: علاوه بر گردشگری حوزه صنایع دستی نیز یکی از بخش‌های مهم درارتباط و تعامل دوجانبه با کشور پاکستان می تواند محسوب شود.
صادرات و واردات از پاکستان به صورت متوازن پیگیری شود
علی صادقی، معاون دفترهماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان‌جنوبی ادامه داد: اگر قصد ارتباط تجاری با کشور پاکستان به صورت پایداررا داریم باید صادرات و واردات تا حدی شکل متوازن داشته باشد که در ارتباط با افغانستان نیز این موضوع مطرح است.
صادقی با اشاره به اینکه اقتصاد پاکستان بر مبنای کشاورزی است، گفت: می‌توان بسیاری از محصولات از کشور پاکستان را وارد و بعد از فراوری به صورت مجدد صادر کنیم و از طرف دیگر از صادرات خدمات فنی و مهندسی به پاکستان نیز نباید غافل شد.
وی اظهار کرد: حدود 98 درصد جمعیت پاکستان مسلمان و 25 درصد جمعیت آن شیعه هستند که برای زیارت حرم امام رضا (ع) از شهرستان های بیرجند و قائن و برای زیارت حضرت معمومه (س) از شهرستان های طبس و فردوس خراسان‌جنوبی عبور می‌کنند که این فرصت بزرگی برای رونق گردشگری است.
ایمان علیدوست مدیرعامل یکی از شرکت‌های تجاری خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه گفت: ثبات سیاسی و میزان توسعه در پاکستان باعث شده که بتواند به عنوان یک بازار هدف برای توسعه تجارت مد نظر قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه رقابت بین چین و هند در حوزه تجارت و سرمایه‌گذاری درپاکستان وجود دارد، یادآور شد: همسایگی ما با سیستان و بلوچستان در توسعه تجارت با پاکستان یک مزیت است که باید از آن استفاده کرد.
شرایط برای توسعه تجاری به نحوه ایده آل در چابهار فراهم نیست
این فعال حوزه تجارت گفت: شرایط برای توسعه تجاری در بندر چابهار به نحو ایده‌آل فراهم نیست به گونه‌ای که گاه علی‌رغم بُعد مسافت ترجیح می‌دهیم بارها را از بندر شهید رجایی به پاکستان صادر کنیم.
علیدوست اظهار کرد:ثبات سیاسی و پیشرفت نسبی از تفاوت های کشور پاکستان با افغانستان و علت اهمیت این کشور در مبادلات تجاری است.
وی با اشاره به سرمایه گذاری های انجام شده از سوی کشور چین و رقابت این کشور با هند درخصوص سرمایه گذاری و فعالیت در پاکستان، بیان نمود: با توجه به سرمایه گذاری های انجام شده، پاکستان به زودی تبدیل به کشوری مهم در منطقه می شود.
مدیرعامل یکی از شرکت‌های تجاری ادامه داد: گر می خواهیم در موضوع مصالح ساختمانی ارتباط تجاری با پاکستان داشته باشیم ضروری است در ابتدای امر با شرکت های چینی مذاکراتی داشته باشیم، چون سرمایه گذار اصلی چینی ها هستند.
علیدوست با اشاره به اینکه مهمترین مرز زمینی ایران با کشور پاکستان مرز میرجاوه است، افزود: وجود این مرز در استان همسایه ما (سیستان و بلوچستان) و همچنین برخورداری آن استان از حمل و نقل ریلی؛ حمل و نقل کالا به پاکستان را برای تولید کنندگان و تجار خراسان جنوبی آسان نموده است.
وی گفت: تنها مشکل موجود محدود بودن تعداد واگن ها در خط ریلی سیستان و بلوچستان به کویته پاکستان است که در این زمینه نیز باید تدابیری اندیشیده شود.
مدیرعامل یکی از شرکت‌های تجاری با بیان اینکه زیرساخت‌ها در بندرچابهار مطلوب و رضایت بخش نیست، اظهارکرد: فراهم کردن شرایط بهتر و زیرساخت های بیشتر در حوزه تجارت در بندر چابهار به کندی پیش می رود. که این امر باعث گردیده بسیاری از تجار و تولید کنندگان علی رغم طولانی شدن مسیر ترجیح دهند کالاهای خود را به جای بندر چابهار از بندر شهید رجائی به کراچی پاکستان ارسال کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعطیلات افغانستان باعث تاخیر در خروج کامیون‌ها از مرز شده است

200 میلیارد ریال پول بیمه صنایع از خراسان شمالی خارج می شود

خودداری صنایع بزرگ خراسان شمالی از خرید بیمه در استان

بخشی از آب سد شیرین دره خراسان شمالی رها می شود

کاهش 2 درصدی نرخ بیکاری خراسان رضوی در تابستان 98

صدور احکام قضایی منجر به پلمب یا توقیف واحدهای تولیدی، ممنوع شد

مشکلات تنها کارخانه شمش منیزیم خاورمیانه/مسئولان قول همکاری دادند

بازدید معاون سیاسی امنیتی واجتماعی فرمانداری از پروزه های در حال ساخت شهرستان

استاندارد بین المللی برای محصول شرکت آلومینیای جاجرم تدوین می شود

سهم 85 درصدی گمرک دوغارون در صادرات خراسان رضوی

آغاز اصلاح نژاد دام سبک در شیروان

نبود متقاضی برای دریافت تسهیلات اشتغال بانک کشاورزی خراسان شمالی

هزینه 650 میلیونی برای روکش آسفالت راه‌های روستایی بیرجند

هزینه کرد 650 میلیونی برای روکش آسفالت راه های روستایی بیرجند

دیدار و گفت وگوی نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان با فرماندار

حقوق معوق کارگران خراسان شمالی در سال جاری به 11 میلیارد تومان رسید

امسال خودروسازان مجبور به حمایت از تولید داخلی شدند

80 درصد از معوقات کارگران خراسان شمالی پرداخت شد

استاندار خراسان شمالی: حقوق معوقه کارگران باید صفر شود

آلومینیای جاجرم برای تامین مواد اولیه به معدن"تاش" نیاز دارد

خسارت‌دیدگان سیل امسال خراسان رضوی 16 میلیون ریال دریافت می‌کنند

از آبنبات فراسودمند زرشک تا چیپس عناب

بیشترین صادرات خراسان شمالی مربوط به محصولات پتروشیمی است

51.8 میلیون دلار کالا از خراسان شمالی صادر شد

صنعت سبزوار رشد سه برابری را تجربه کرد

دامپزشکی سبزوار 12 هزار گواهی حمل فرآورده‌ خام‌ دامی صادر کرد

کشاورزان جوینی 550 هکتار کلزا کاشتند

777 پرونده تخلف صنفی در مشهد تشکیل شد

مدیران به دنبال اخذ مطالبات خراسان شمالی در سطح ملی باشند

توقیف 126 دستگاه خودروی متخلف حمل دام و فرآورده دامی در خراسان شمالی

اختصاص بیش از 2 میلیارد تومان برای اجرای 4 پروژه آبخیزداری در فردوس

تمرکزگرایی یکی از عوامل عواقب عقب ماندگی کشور

نبود متقاضی برای 18 میلیارد تومان سرمایه در گردش از محل اعتبارات اشتغال روستایی

رشد 200 درصدی ارزش فروش محصولات پتروشیمی خراسان

چگونه با کرم گلوگاه انار مبارزه کنیم؟

تعهد بانک ملی برای تامین مالی 3 طرح صنعتی در جاجرم

کارخانه شمش آلومینیوم جاجرم فردا افتتاح می شود

تولید حدود سه هزار تن شمش آلومینا در جاجرم

20راس گوسفند در جغتای بر اثر مسمومیت تلف شدند

برداشت پیله ابریشم پاییزه در خراسان شمالی از هفته آینده

آغاز طرح نظارتی درج قیمت و اربعین از امروز در خراسان جنوبی

ویترین معدنی کویر نیازمند فرآوری/لزوم بروزرسانی نقشه پوشش گیاهی

67 واحد صنفی متخلف در خراسان جنوبی پلمب شد

آغاز طرح نظارتی درج قیمت و اربعین از امروز

همه چیز درباره ادغام شعب بانک‌ها در خراسان رضوی

یک مسئول استانی: 35 درصد کمباین های خراسان شمالی فرسوده است

52 درصد ناوگان بخش کشاورزی خراسان شمالی فرسوده است

815 دستگاه ماشین آلات به کشاورزان خراسان شمالی واگذار شد

خراسان رضوی می‌تواند محل صدور ظرفیت‌های تولیدی کشور باشد

شورای ملی عناب تشکیل شود