پیام خراسان

آخرين مطالب

زنان عشایر کمر همت بستند/ تلاش برای حفظ هنرهای سنتی فرهنگي

زنان عشایر کمر همت بستند/ تلاش برای حفظ هنرهای سنتی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی گفت: صنایع‌دستی به دلیل حفظ اصالت‌ها و سنن، شاخص‌ترین هنر سنتی ایران خصوصاً در مناطق عشایری است.

 جامعه عشایری شیوه زیستی متفاوت و جدای از شیوه زیست شهری و شیوه زیست روستایی است. این جامعه عبارت است از جامعه انسانی نسبتاً خوداتکا که ساخت اجتماعی قبیله‌ای دارد و عموماً زندگی خود را از دامداری اداره می‌کنند.
با تغییر فصول، عشایر معمولاً برای یافتن مراتع مناسب برای حیواناتشان محل زندگی خود را تغییر می‌دهند. عشایر در قدیم در تعیین حکومت‌ها نقش اساسی داشته‌اند و اکثر خاندان‌ها و سلسله‌های حاکم بر ایران خاستگاه عشایری داشته‌اند.
حال برای بقای این زندگی، لازم است هنرهای عشایر زنده و پویا باقی بماند تا همچجون گذشته در زیست آنان و رونق منطقه تاثیرگذار باشد.
حسین حسین‌پور، مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: جامعه عشایری خراسان جنوبی با داشتن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار ارزشمند و قابل توجه در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جایگاه و نقش مهمی داشته و در این برهه زمانی از نظر موضوع اقتصاد مقاومتی و رونق تولید یکی از نقاط قوت محسوب می‌شود.
وی افزود: صنایع‌دستی به دلیل حفظ اصالت‌ها و سنن، شاخص‌ترین هنر سنتی ایران خصوصاً در مناطق عشایری است.
مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی بیان کرد: صنایع‌دستی و هنرهای سنتی هر منطقه بدون شک بخشی از میراث فرهنگی عظیم گذشتگان ما بوده و به عنوان آثار باقی مانده از فرهنگ اجدادی و سنتی سرزمین ما در دنیای ماشینی امروز قابل بحث و بررسی است.
حسین پور ادامه داد: تأمین بخش عمده مواد اولیه مصرفی از منابع و تولیدات داخلی، داشتن بار فرهنگی در استفاده از طرح‌ها، نقش‌ها و رنگ‌آمیزی اصیل، بومی و سنتی، عدم نیاز به سرمایه‌گذاری در مقایسه با صنایع دیگر، دارابودن ارزش افزوده زیاد در مقایسه با سایر صنایع و .... بخشی از دلایل توجه به این هنر اصیل و بومی است.
وی افزود: صنایع دستی هر منطقه متأثر از محیط فرهنگی و جغرافیایی و تاریخی آن سرزمین است و مناطق عشایری خراسان جنوبی به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و فرهنگی، صنایع دستی خاص خود را داراست.
مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی گفت: در همین راستا در شهرستان زیرکوه اقدام به راه‌اندازی کارگاه‌های قالبیافی کرده‌ایم و منطقه عشایری گزخت یکی از مناطق است که بانوان به بافت جاجیم و توبافی علاقه نشان دادند و در این راه فعالیت می‌کنند.
حسین پور ادامه داد: صنعت توبافی و جاجیم‌بافی در بیشتر منازل این روستا رواج دارد و افراد زیادی در اوقات فراغت خود به این امر می‌پردازند.
وی افزود: منطقه عشایری بقرایی شهرستان نیز با جمعیت 84 خانواری با ایجاد یک صندوق خرد زنان عشایر از محل تسهیلات ارزان قیمت مصوب اداره کل تامین شده و هم اکنون بالغ بر 30 نفر عضو فعال در زمینه قالی و قالیچه بافی دارد که به صورت پاره وقت مشغول بافندگی هستند.
مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی با بیان اینکه اغلب طرح‌ها و نقشه‌های بکار رفته ریزه ماهی و یا خشتی است، تصریح کرد: در منطقه عشایری چاه زرد نیز بالغ بر 30 نفر مشغول قالی‌بافی هستند و بیشتر بافندگان چاه زرد با مراجعه به مرکز شهرستان و دریافت نقشه‌های بروز اقدام به بافندگی می‌کنند؛ هرچند در این میان هستند کهن سالانی که هنوز به صورت ذهنی بافندگی کرده و نقش بر قالی می‌زنند.
حسین پور بیان کرد: در مرکز شهرستان نیز به عنوان قطب حوله‌بافی و جاجیم‌بافی شهرستان به همت شرکت تعاونی عشایری ذخایر زیرکوه با ایجاد کارگاه تولید و خرید و فروش صنایع دستی کمک شایانی به بافندگان شده است که از محل اعتبارات شرکت تعاونی برای کل عشایر شهرستان خدمت‌رسانی می‌شود و بالغ بر 10 نفر به صورت فعال در این کارگاه مشغول به فعالیت هستند.
وی یادآور شد: این اداره‌کل با تعیین یک نفر به عنوان مسئول صنایع دستی، انجام برنامه‌ریزی جامع و کامل به صورت استانی و شهرستانی با بهره‌گیری از امکانات اتحادیه و شرکت‌های تعاونی عشایری و ورود بخش خصوصی برای آموزش، تولید و عرضه صنایع‌دستی را در دستور کار قرار داده تا به صنایع‌دستی خصوصاً بافت فرش رونق بخشیده شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield