پیام خراسان

آخرين مطالب

اهمیت مدیریت تعادل بین کار وزندگی مقالات

اهمیت مدیریت تعادل بین کار وزندگی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - تعادل بین کار و زندگی، به معنای تقسیم وقت و انرژی بین کار و سایر جنبه‌های مهم زندگی است. مدیریت تعادل بین کار وزندگی یک چالش روزانه است و مهم‌ترین ویژگی آن ایجاد وقت برای خانواده، دوستان، پیشرفت شخصی، مراقبت از خود و سایر فعالیت‌های شخصی است.

 ازآنجایی‌که بسیاری از کارمندان به دلیل نیازهای مالی و شخصی شاغل هستند، تعادل بین کار وزندگی برای آنان چالش‌برانگیز است، بنابراین، کارفرمایان باید با ایجاد سیاست‌ها، شیوه‌ها، اقدامات و انتظارات در ایجاد زندگی متعادل‌تر با استفاده از برنامه‌های کاری قابل‌تغییر، سیاست‌های مربوط به مرخصی و تعطیلات و انتظارات ارتباطی به کارکنان خود کمک کنند.
تعادل بین کار وزندگی، استرس کارکنان را کاهش می‌دهد. وقتی شخصی بیشتر زمان خود را صرف فعالیت‌های مرتبط با کار ‌کند و احساس ‌کند که از سایر مؤلفه‌های مهم زندگی خود غفلت کرده، استرس و نارضایتی فردی حاصل شده و درنهایت به تولید و بهره‌وری فرد آسیب می‌رساند. اما محیط کاری که کارمندان را قادر سازد به تعادل در کار وزندگی برسند، موجب انگیزه و شادی کارکنان شده و بهره‌وری کاری نیز افزایش می‌یابد.
یکی از گزینه‌ها برای دستیابی به تعادل بین کار وزندگی، ساعت کاری قابل‌تغییر یا به عبارتی انعطاف‌پذیر است. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی کارکنان، گزینه‌های کاری انعطاف‌پذیر را به کارمندان ارائه می‌دهند. در تحقیق سال 2016 در استرالیا مشخص شد که ساعات کاری انعطاف‌پذیر باعث افزایش بهره‌وری و حفظ موقعیت کاری شده و موقعیت شغلی زنان در مقام‌های بالاتر را نیز ارتقاء می‌دهد.
تحقیقی در سال 2018 با شرکت 1400 والدین شاغل نشان داد، شاغلین زیادی به علت عدم توانایی در برقراری تعادل بین زندگی و کار توسط کارفرمایان بیکار شدند.
همه افراد خواهان تعادل در محل کار و در خانه بدون قربانی کردن یکی از این دو مورد هستند. در اروپا، کار از راه دور، کار فشرده یا امثال آن متداول است. بااین‌حال، این مشاغل عواقب ناخواسته‌ای برای شاغلین به همراه دارند که در ذیل به چند مورد آن اشاره‌شده است:
انعطاف‌پذیری شغل منجر به تعادل بهتر بین کار وزندگی نمی‌شود.
افرادی که در مشاغل از راه دور فعالیت دارند اغلب به دلیل عدم توانایی برقراری ارتباط با همکاران از طریق دستگاه‌های خود در هر زمان، شدت کار بالا و کاهش استقلال را تجربه می‌کنند.
مرخصی‌های غیر کاری و یا نگهداری از کودکان موجب نا عدالتی در نیروی کار می‌شود.
چنین سیاستی معمولا برای افراد شاغلی که مسئولیت مراقبت دارند، محفوظ و برای افرادی که فاقد مسئولیت‌های خانواده هستند، قابل‌دسترسی نیست.
بیشتر کارکنان تمایلی به استفاده از کار انعطاف‌پذیر ندارند
بسیاری از افراد شاغل نگران هستند که انجام این نوع کار، تعهد کاری کمتر آنان را نشان دهد و تاثیر منفی بر حرفه آنان خواهد گذاشت.
بر اساس نتایج تحقیقی که در ایتالیا انجام شد مشخص شد که شرکت‌ها در صورت تمایل برای ایجاد تعادل سالم بین کار وزندگی باید تلاش خود را در دو زمینه اصلی ذیل متمرکز کنند:
آموزش سرپرستان
کارمندانی که با یک سرپرست همکاری می‌کنند، کاهش تضاد بین کار وزندگی را تجربه می‌کنند و علت آن تشویق کارکنان و استفاده از سیاست‌های دوستانه از طریق نگرش و رفتارهای خود ترغیب‌کننده است. البته سرپرستی که انتظارات مغایر با اهداف شخصی کارمند خود را داشته باشد تاثیر مخربی بر تعادل کار وزندگی آنان خواهد گذاشت.
بر اساس نتایج تحقیقات مشخص‌شده شرکت‌هایی که از مدیران مختلف برای سازمان‌دهی شرکت و ارتباط بین کارکنان خود استفاده می‌کنند، تعادل بیشتری در کار و زندگی کارکنان خود ایجاد می‌کنند. سازمان‌ها با آموزش سرپرستان و نحوه عملکرد آنان پشتیبانی خانوادگی و شخصی کارمندان خود را فراهم و احساس رضایت از کار وزندگی ایجاد می‌کنند.
ترویج فرهنگ پشتیبانی از شرکت
حمایت از شرکت بر فرهنگ‌سازمانی تاثیر می‌گذارد. فرهنگ غالب در اکثر شرکت‌های ایتالیایی بر اساس "چارچوب کارگر ایده آل" ساخته‌شده است و کارگر ایده آل فردی است که از لحاظ جسمی در محل کار حضور دارد و آماده فداکاری شخصی است. زندگی به نفع کار، یعنی مبارز با روش شرکت‌های سنتی چون در این شرکت‌ها به دلیل عدم تعادل بین کار وزندگی وفاداری کمتری نسبت به کار و رضایت کاری کمتری وجود دارد. ایجاد گروه‌های کارمندی نیز روشی ارزشمند برای تشویق افراد در پشتیبانی و رضایت از شرکت است.
اولین گام در تعادل بین کار وزندگی
اگرچه این تغییرات به‌اندازه کافی ساده به نظر می‌رسند، اما باید هم شرکت‌ها و هم خود کارکنان سیاست کار انعطاف‌پذیر را رعایت کنند .بر اساس فرهنگ‌های مختلف درک افراد از کار نیز متفاوت است به‌طور مثال در فرهنگی، اوقات تفریح و استراحت وقت‌گذرانی و اتلاف وقت محسوب می‌شود، اما در فرهنگی دیگر، افراد خواهان ساعات کاری بیشتر برای نشان دادن کارایی خود هستند. بنابراین ، اولین گام واقعی برای رسیدن به تعادل کار و زندگی، تغییر در سطح فردی است. برای هر فردی به‌عنوان کارفرما و یا کارگر پرورش هویت حرفه‌ای مهم است. هنگامی‌که ارزش اوقات فراغت خود را دریابیم ، راحت‌تر می‌توانیم بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنیم. ما باید وقت آزاد را به‌عنوان زمان استراحت ، شارژ مجدد و پرورش مهارت‌ها و علاقه‌های جدید در نظر داشته باشیم که درنهایت به نفع نقش‌ کاری ما نیز است. هنگامی‌که ما این تغییر را ایجاد کنیم، سیاست‌های کار انعطاف‌پذیر، آموزش‌ها بر تعادل زندگی و کار تاثیرگذار خواهند بود.
استرس و تعادل کار و زندگی در محیط کار
در عصر بسیار پرسرعت امروز، کارمندان به‌طور فزاینده‌ای در تعادل کار و زندگی خصوصی دچار مشکل می‌شوند و این روند منجر به افزایش استرس، کاهش رضایت از زندگی و بیماری می‌شود. کمک به کارمندان در اداره کار و زندگی شخصی ، حیاتی‌ترین مورد، در بهداشت‌کاری تا سال 2020 عنوان شده است.علاوه بر این، کارمندان معتقدند کارفرمایان و محل کار نیز نقش مهمی در کاهش میزان استرس در زندگی آنان دارند.
بهترین شهرهای دنیا در تعادل بین کار وزندگی
هلسینکی، فنلاند
ساکنان هلسینکی با یک هفته کاری 40 ساعته تقریبا کوتاه‌ترین زمان کاری در جهان را دارند و زمان متوسط رفت‌وآمد کاری آنان نیز 26 دقیقه‌ و بهترین شهر دنیا در تعادل بین کار وزندگی است.حداقل مرخصی آنان 30 روز در سال و حقوق مرخصی زایمان در این شهر 1127 روز است، که این میزان بیشتر از سایر کشورها به‌استثنای مجارستان است.
مونیخ ، آلمان
مونیخ شهری با کمترین میزان استرس است. متوسط هفته کاری فقط یک ساعت از هلسینکی بیشتر و زمان رفت‌وآمد آن نیز یک دقیقه بیشتر است. در پایتخت باواریا، مرخصی 20 روز در سال است، اما بیشتر کارمندان به‌طور متوسط تقریبا 30 روز مرخصی می‌روند. حقوق مرخصی زایمان در این شهر نیز 406 روز است.
اسلو، نروژ
از بین شهرهای مورد بررسی، ساکنان اسلو کمترین ساعت کاری در هفته یعنی 38.9 ساعت را دارند و تنها درصد کمی از مردم بیش از 48 ساعت کار می‌کنند.این شهر مرخصی با حقوق برای والدین و بالاترین امتیاز برابری جنسیتی را پیش از استکهلم و هلسینکی دارد. همچنین دسترسی به خدمات بهداشت روان در آن راحت است.
هامبورگ، آلمان
هامبورگ نیز مانند مونیخ یک هفته کاری 41 ساعته دارد و تقریبا یک مکان کم استرس برای زندگی و کار است. آلمان تنها کشوری است که سه شهر با تعادل در کار وزندگی دارد. هر سه این شهرها کار هفتگی کوتاه دارند. اوقات فراغت نقش مهمی در زندگی آلمانی‌ها ایفا می‌کند.
استکهلم، سوئد
دولت سوئد فعالیت‌های زیادی در زمینه تعادل بین تعهدات کاری و زندگی انجام داده است. یکی از مهم‌ترین اقدامات آن ساعات کاری انعطاف‌پذیر و مرخصی والدین است. برابری اجتماعی زنان و مردان در این شهر بسیار بالاست.
برلین، آلمان
روز کاری در برلین حدود ساعت 10 صبح آغاز می‌شود. زمان رفت‌وآمد کاری طولانی و میزان استرس در برلین بیش از دو برابر هامبورگ و بیش از سه برابر مونیخ است.
زوریخ، سوئیس
در زوریخ، مردم طولانی‌ترین ساعت رفت‌وآمد کاری را در مقایسه با دیگر شهرهای برتر در این زمینه‌دارند. دسترسی به خدمات بهداشت روان در این شهر راحت است و ساکنین آن بعد از شهر مونیخ پایین‌ترین میزان استرس را تجربه می‌کنند.
پرجمعیت‌ترین شهر سوئیس آلودگی هوا کمی دارد و ازنظر سلامتی و تناسب، ساکنان آن در وضعیت مناسبی قرار دارد.
بارسلونا، اسپانیا
در برخی از شهرهای اسپانیا باید سنت صرف ناهار در زمان طولانی و خواب نیمروزی رعایت شود. در بارسلونا، ساعت کاری 41 ساعت در هفته است. ساکنان این شهر تعطیلات بیشتری در مقایسه با سایر شهرها دارد و میانگین آن 30.5 روز در مقابل 22 روز استاندارد است.
پاریس، فرانسه
در بین 10 کشور برتر در این زمینه، کارکنان پایتخت فرانسه طولانی‌ترین زمان رفت‌وآمد را دارند و افراد به‌طور میانگین 44 دقیقه زمان خود را در رفت‌وآمد کاری سپری می‌کنند . اما 30 روز تعطیلات نیز دارند. بر اساس قانون فرانسه‌، تعادل سالم بین کار و زندگی باید ارتقا یابد. میزان ساعات کاری در پاریس 35 ساعت در هفته است.
ونکوور، کانادا
در ونکوور، رفت‌وآمد کاری بیش از نیم ساعت زمان می‌برد و هفته کاری حدود 40 ساعت است. با این‌ وجود، کانادایی‌ها فقط 10 روز مرخصی با حقوق محدود دارند.
در این رتبه‌بندی کشورهای آسیایی در پایین جدول قرار دارند و کوالالامپور، مالزی در بین 40 کشور مورد بررسی، مقام پرکارترین کشور را از آن خود کرده است. پیش از آن نیز توکیو، ژاپن با امتیاز 23.83 قرار گرفته است.
6 مؤلفه اصلی در تعادل کار وزندگی
خود مدیریت
مدیریت شخص در مورد خود به‌خصوص در رابطه با خواب مناسب، ورزش و تغذیه مناسب تا حدودی چالش‌برانگیز است. خود مدیریت استفاده مؤثر از زمان، برنامه‌ریزی و دیگر موارد است.
مدیریت زمان
مدیریت زمان شامل استفاده بهینه از روز و زمان است. مدیریت زمان از طریق اهداف مناسب و تشخیص آنچه مهم و ضروری است، صورت می‌گیرد.
مدیریت استرس
پیچیدگی جوامع امروز موجب استرس افراد می‌شود و نتیجه آن حواس‌پرتی و عدم آرامش است. یکی از مهم‌ترین مواردی که موجب اختلال در عملکرد کاری و زندگی افراد می‌شود، انجام وظایف چندوجهی در یک‌زمان است.
مدیریت تغییر
در دنیای امروز که شاهد تغییرات بسیار در زمینه‌های مختلف زندگی هستیم، باید مدیریت لازم در این زمینه را داشته باشیم تا این تغییرات موجب اختلال در کار وزندگی نشوند.
مدیریت فناوری
مدیریت فناوری به معنای اطمینان از خدمت فناوری به افراد است، به این معنی که فناوری بر فرد حاکم نباشد.
مدیریت اوقات فراغت
اوقات فراغت یکی از موارد مهم در ایجاد تعادل بین کار و زندگی است. البته استراحت و تفریح زیاد نیز موجب یکنواختی و دل‌زدگی خواهد شد، بنابراین، مدیریت در اوقات فراغت و فعالیت‌های جدید موجب لذت بیشتر افراد از تعطیلات خواهد شد.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی

«توبافی» از طلوع در خراشاد تا درخشش در جهان

روستایی جهانی که آنلاین نیست

زباله‌گردی به جای مدیریت پسماند

آلبوم هنرنمایی در نمایشگاه ملی صنایع دستی/رخ نمایی هنر دست

بررسی طرح افزایش قیمت حامل‌های انرژی و رابطه میان خردورزی و عقلانیت

طلای سرخ گناباد در کش و قوس مشکلات

سعدالدین‌نزاری حکیمی غریب در زادگاه/توسعه مقبره نزاری در ابهام

وعده‌هایی برای انتخابات مجلس

پله پله تا سقف مهربانی

اختلالات خواب

مس، گنج سرخ خراسان رضوی

نفس‌های مشروط

گرانی بنزین، اعتماد عمومی و ادراک اجتماعی

شهرهای جدید درد یا درمان؟

روزگار ناخوش نویسندگی

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

بی‌اطلاع از دیابت

خراسان شمالی راه بر تکرار حادثه شین آباد بست

طلای سرخ به نام ایران به کام خارجی ها/ طرح های طلایی خاک می خورد

کوچ شبکه مخابرات از زندگی عشایر سبزوار

گزارشگران فساد در برزخ تنبیه یا تشویق

ماجرایی به نام FATF

تلخ‌وشیرین این روزهای زعفران‌کاران/ از افت قیمت‌ تا افزایش محصول

پنجه طلایی‌های تربت حیدریه

خور؛ دریچه‌ای رو به کویر

حکایت یاقوت سرخ مه‌ولات و دشواری‌های پیش‌رو

در شرایط تَر سالی قرار نگرفته‌ایم

مزارع آرمانی زعفران از آرزو تا واقعیت

مسمومیت دارویی و غذایی؛ راهکار چیست؟

گریز آهوی شرقی از چنگال نابودی

خراسان رضوی و مخاطره سیلاب در خشکسالی

پاکبانی حریم رضوی

چگونه با سیل مواجه شویم؟

گلایه مردم خراسان شمالی از برخی کمبودها در حوزه بهداشت و درمان

عناب؛ میوه‌ای که آرامت می‌کند

آیا برای مواجهه با تغییرات اقلیمی آماده‌ایم؟

روزگار سیاه زرشک/ تیغ هایی که بر دل کشاورزان می خورد

تا ابد با تو می مانم روایت زندگی همسر یک جانباز

"شهر پیاده‌مدار" حق فراموش شده شهروندان

هنرهایی که رنگ احیا می‌گیرند

مزارع سرخ ؛ مقصد گردشگری پاییزی

عاشقانه هایی از جنس دلتنگی/ کاش ماهم کربلایی می شدیم

پزشکان مشهد و نصب کارتخوان در مطب

پوسیدگی پیاز زعفران خسارتی در کمین کشاورزان

در مسیر حقیقت، در مسیر حسین(ع) + عکس

نگاهی به فعالیت معین اقتصادی در منطقه مرزی باجگیران

آیا بیرجند پاکیزه‌ترین شهر ایران است؟

خمیدگی تاکداران خراسان شمالی در برابر مشکلات فروش انگور

پیشتازی خراسان رضوی در تولید لواشک سنتی