پیام خراسان

آخرين مطالب

آبیاری نوین در خراسان جنوبی از سال 95 شتاب گرفت اقتصادي

آبیاری نوین در خراسان جنوبی از سال 95 شتاب گرفت
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: اجرای سامانه‌های نوین آبیاری از سال 72 در استان آغاز شد اما تا سال 95 کشاورزان استقبال چندانی نداشتند و منابع استان نیز بسیار محدود بود.

محمدحسن غلامی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حدود 90 درصد طرح‌های آبیاری نوین در سال‌های اخیر اجرا شده است.
وی بیان کرد: سال 95 یک هزار و 525 هکتار، سال 96 حدود هفت هزار و 29 هکتار و پارسال هفت هزار و 47 هکتار از اراضی کشاورزی استان مجهز به سامانه آبیاری نوین شد.
وی اعتبار مصوب اجرای طرح‌های آبیاری نوین استان را 72 میلیارد تومان در سال جاری اعلام کرد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون 2 هزار و 200 هکتار از اراضی استان به سامانه آبیاری نوین مجهز شده است.
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: پارسال 38 میلیارد تومان اعتبار در قالب تسهیلات برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین به متقاضیان پرداخت شد که با پیگیری‌های انجام شده امسال به دو برابر افزایش یافت.
وی بیان کرد: دولت به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار 13 میلیون تومان و کم فشار پنج میلیون 800 هزار تومان کمک بلاعوض در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد که برای افزایش 30 درصدی این میزان قول مساعد داده شده است.
غلامی گفت: مجموع اراضی کشاورزی آبی استان 140 هزار هکتار است اما تاکنون 17 درصد آن مجهز به سامانه‌های نوین آبیاری شده است.
وی اظهار داشت: تاکنون آبیاری نوین در سطح 23 هزار و 770 هکتار از اراضی کشاورزی استان اجرا شده است.
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: در حال حاضر سامانه آبیاری نوین در سطح 9 هزار و 821 هکتار از اراضی استان در دست اجراست و طرح مطالعاتی 20 هزار هکتار دیگر نیز انجام شده است و به زودی وارد فاز عملیاتی می‌شود.
وی به نقش مهم اجرای سامانه نوین آبیاری در صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: با اجرای این نوع سامانه سالانه حدود 25 میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی می‌شود.
وی یادآور شد: با توجه به پراکندگی منابع آبی در استان، تامین و هزینه برق برای اجرای سامانه‌های آبیاری نوین زیاد است در حالیکه هزینه تامین برق برعهده بهره‌برداران است لذا تقاضا داریم وزارت نیرو در این زمینه مساعدت ویژه داشته باشد.
7557 * 6054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield