پیام خراسان

آخرين مطالب

استاندار خراسان جنوبی تشریح کرد

بسته جهانگیری برای رفع محرومیت خراسان جنوبی/ از آبرسانی تا فرآوری سياسي

بسته جهانگیری برای رفع محرومیت خراسان جنوبی/ از آبرسانی تا فرآوری
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند -استاندار خراسان جنوبی دستاوردهای سفر معاون اول رئیس جمهور به خراسان جنوبی را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدصادق معتمدیان بعد از ظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: سفر روز گذشته معاون اول رئیس جمهور به خراسان جنوبی هم به منظور سفر استانی دکتر جهانگیری به استان و هم شرکت در همایش ملی روز روستا و عشایر بود که برای نخستین بار در خارج از تهران و در شهر بیرجند برگزار شد.
وی با اشاره به حضور 40 نفر ازمقامات ارشد کشوری در این همایش، بیان کرد: با تلاش مسئولان و مدیران دستگاه های اجرایی استان طی چند هفته گذشته این همایش با حضور حداکثری مقامات و مسئولان ذی ربط برگزار شد که دستاوردهای خوبی نیز برای استان داشت.
استاندار خراسان جنوبی، توجه به مناطق محروم روستایی و عشایری را از رویکردهای مهم دولت دانست و گفت: علی رغم همه اقدامات عمرانی و زیرساختی که طی 40 سال گذشته در روستاها انجام شده شاهد مهاجرت روستاییان به دلیل نبود اشتغال هستیم.
معتمدیان با بیان اینکه تلاش شد از این فرصت برای طرح مسائل و مشکلات استان نهایت استفاده را داشته باشیم، افزود: در همین راستا از ماه ها قبل بر روی مسائل اولویت دارد استان تمرکز کردیم که خروجی آن انعقاد تفاهم نامه های مختلف برای رفع محرومیت در استان بود.
اختصاص 460 میلیارد تومان برای آبرسانی به روستاها
وی، آب را مهمترین چالش استان و شرق کشور دانست و گفت: در همین راستا و به منظور تأمین منابع آب پایدار روستاها مدل جدید اعتباری ارائه و طی تفاهم نامه ای امضا شد.
استاندار خراسان جنوبی از اجرای 39 مجتمع آبرسانی نیمه تمام در استان خبر داد و گفت: تکمیل این پروژه ها بالغ بر 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که با روند فعلی 10 سال زمان خواهد بود.
معتمدیان با بیان اینکه برای رفع مشکل اعتباری این پروژه ها تلاش شد از ظرفیت های قانونی برنامه ششم توسعه استفاده شود، عنوان داشت: در همین راستا و بر اساس ماده 56 قانون برنامه کنسرسیومی متشکل با بانک ها تشکیل و مقرر شد 300 میلیارد تومان اعتبار به پروژه های آبرسانی استان اختصاص یابد.
وی ادامه داد: همچنین بر اساس این تفاهم 100 میلیارد تومان از سوی دولت و 60 میلیارد تومان نیز از محل اعتبارات استانی برای تکمیل مجتمع های آبرسانی اختصاص خواهد یافت.
به گفته وی در مجموع بر اساس مدل جدید تعریف شده و بر اساس این تفاهم نامه مبلغ 460 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل مجتمع های آبرسانی استان اختصاص خواهد یافت.
معتمدیان اضافه کرد: بر اساس برنامه زمانبدی تا پایان دولت دوازدهم شاهد تکمیل پروژه های آبرسانی استان خواهیم بود.
رفع محرومیت 4 شهرستان با محوریت دستگاه های معین
استاندار خراسان جنوبی، انتخاب دستگاه های معین خدمت رسان برای مناطق محروم را یکی دیگر از دستاوردهای این سفر عنوان کرد و گفت: در این الگو نیز برای نخستین بار چهار دستگاه به عنوان دستگاه معین برای چهار شهرستان استان تعیین شد تا بر اساس اولویت ها برای رفع مشکلات زیرساختی و اشتغال و معیشت مردم این منطقه قدم بردارند.
معتمدیان با بیان اینکه در حال حاضر دستگاه های متولی محرومیت زدایی و توسعه روستایی زیادی در کشور داریم که هر کدام به صورت پراکنده کارهایی را انجام می دهند، افزود: برای هدفمند کردن و تجمیع این فعالیت ها ستاد هماهنگی مناطق محروم استان تشکیل شد که دبیرخانه آن در معاونت عمرانی است.
وی با اشاره به اینکه در تفاهم نامه ای که به همین منظور در سفر دکتر جهانگیری منعقد شد فرصت سه ماهه تعیین شد که بتوانیم برنامه اجرایی محرومیت زدایی را در چهار شهرستان استان داشته باشیم، بیان داشت: هدف استان در این تفاهم نامه رسیدن به حداقل میانگین کشوری در شاخص های زیرساختی است.
استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: در این تفاهم نامه ستاد اجرایی حضرت امام به عنوان دستگاه معین شهرستان نهبندان، کمیته امداد برای درح، قرارگاه سازندگی نیز برای شهرستان زیرکوه انتخاب شد و دستگاه معین شهرستان درمیان نیز به زودی تعیین می شود.
معتمدیان یادآور شد: تلاش می کنیم همین الگو را برای شهرستان های دیگر نیز ادامه دهیم و با اولویت بندی برای هر شهرستان یک دستگاه معین تعیین خواهد شد.
توسعه گلخانه ها به 1000 هکتار
وی همچنین به کلنگ زنی ره آهن استان در سفر معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: خراسان جنوبی تنها استانی است که تاکنون هیچ گونه عملیات اجرایی در حوزه راه آهن در آن اجرا نشده بود که با تلاش ها و پیگیری های انجام شده قطعه 16 راه آهن مشهد به چابهار که فاصله 32 کیلومتری از بیرجند تا گناباد را شامل می شود آغاز شد.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اختصاص 90 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این پروژه، عنوان داشت: این پروژه در قالب کنسرسیومی متشکل از بخش خصوصی اجرا و 70 درصد منابع آن به صورت تسهیلات تأمین خواهد شد.
معتمدیان همچنین به سند سازگاری با کم آبی استان اشاره کرد و گفت: در این سند نیاز آبی استان در افق 1425 بالغ بر 217 میلیون متر مکعب اعلام شد که 100 میلیون متر مکعب آن باید از طریق این سند تأمین شود.
وی ادامه داد: توسعه سطح محصولات گلخانه ای استان به هزار هکتار، اختصاص 60 میلیارد تومان برای اجرای طرح های آبخیزداری، اختصاص 14 میلیارد تومان برای احیاء قنوات و اختصاص 120 میلیارد تومان برای اجرای سیستم های نوین آبیاری از جمله اقداماتی است که در قالب این سند انجام شده است.
تأمین اعتبار 130 میلیارد تومانی محور بیرجند- قاین
استاندار خراسان جنوبی در ارتباط با هدررفت آب در شبکه های انتقال و توزیع آبرسانی نیز گفت: میزان هدررفت آب خراسان جنوبی از میانگین کشوری بالاتر است که این موضوع نیز در سفر معاون رئیس جمهور مطرح و برنامه ای برای کاهش آن مشخص شده است.
معتمدیان در ارتباط با محور بیرجند- قاین نیز گفت: اتمام این پروژه بالغ بر 130 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که مصوب شد این اعتبار در قالب کنسرسیومی با محوریت بانک مسکن تأمین شود.
وی با بیان اینکه از این میزان 50 میلیارد تومان به مرحله قرار داد رسیده است، بیان داشت: 80 میلیارد تومان باقی مانده نیز از طریق تسهیلات بانک مسکن تأمین خواهد شد.
استاندار خراسان جنوبی از اختصاص دو میلیون یورو به محور ماهیرود به فراه خبر داد و افزود: این اعتبار به وزارت راه ابلاغ و علاوه بر این 30 کیلومتر جدید از این محور به مناقصه گذاشته شده است.
معتمدیان با اشاره به پیگیری های مسئولان استان برای خرید توافقی محصولات کشاورزی، بیان کرد: برنامه اصلی ما این است که خرید توافقی را برای پند محصول استراتژیک استان دنبال کنیم.
ا ختصاص 100 میلیارد تومان برای فرآوری محصولات استراتژیک استان
وی از اختصاص 100 میلیارد تومان برای ایجاد صنایع فرآوری محصولات استراتژیک استان از محل تسهیلات صندوق توسعه روستایی خبر داد و گفت: تلاش می شود تا با فرآوری این محصولات بخش عمده ای از ارزش افزوده این محصولات عاید کشاورزان استان شود.
استاندار خراسان جنوبی، انعقاد تفاهم نامه در زمینه بیمه روستاییان و عشایر اشاره کرد و گفت: طبق این تفاهم نامه تمامی سرپرستان خانوارهای روستایی استان در هشت سطح مختلف می توانند تحت پوشش بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر قرار گیرند.
معتمدیان اضافه کرد: بر اساس این تفاهم نامه یک سوم حق بیمه توسط دولت و مابقی نیز توسط خود روستاییان پرداخت می شود.
وی ادامه داد: علاوه بر این در این سفر 150 میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی برای مشاغل خرد در روستاها و مناطق عشایری استان با سود کم اختصاص یافته است.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه دشمن به دنبال ایجاد ناامیدی و یأس و ایجاد نارضایتی در مردم هستند، بیان داشت: دشمنان نظام تلاش دارند از طریق ایجاد مطالبات غیر واقعی مردم را نسبت به نظام بدبین کنند و هرکس در این زمینه قدمی بردارد در زمین دشمن بازی کرده است.
معتمدیان همچنین به توطئه های دشمن در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: باید توجه داشت که در این فضا تحت تأثیر القاء دشمن قرار نگیریم و اجازه ندهیم جریان های ناشناخته با ورود به فضای مجازی فضای کاری استان را برهم بزنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield