پیام خراسان

آخرين مطالب

117 میلیارد تومان کمک بلاعوض به بخش کشاورزی خراسان رضوی پرداخت شد سياسي

117 میلیارد تومان کمک بلاعوض به بخش کشاورزی خراسان رضوی پرداخت شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: در پی سیلاب‎های امسال و خسارت‎های ناشی از آن 117 میلیارد تومان کمک بلاعوض به بخش کشاورزی این استان پرداخت شد.

حجت علی شایانفر روز سه شنبه در نشست ستاد هماهنگی بحران خلیل‌ آباد افزود: به رغم وجود همه مشکلات مالی، امسال یک هزار واحد مسکونی خسارت دیده از سیل بازسازی شده و تا 2 ماه آینده در شهرهای خسارت دیده افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و 2 هزار و 180 واحد شهری و روستایی دیگر در دست ساخت است که به مرور به متقاضیان تحویل داده می‌شود.
وی اظهار داشت: زمینه پرداخت 110 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان خسارت دیده از سیل نیز در شهرستان‌های استان فراهم شده است.
وی بر لزوم تجهیز و استفاده از توان دهیاری‌ها و ظرفیت‌های محلی در مواقع بحران برای کاهش آسیب‌ها تاکید کرد و گفت: در سیل امسال 3 وجه مهم شامل مردم، دولت و رسانه‌ها توجه لازم را به آگاه‌ سازی و هشدارهای اعلام شده داشتند.
شایانفر افزود: علل بروز خسارت‌ در سیل‌های اخیر دخل و تصرف و تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها بود، همچنین عدم لایروبی و آزادسازی بستر رودخانه‌ها، عدم تناسب طرح‌ های شهری و روستایی با میزان بارندگی و سیلاب و کوهستانی بودن و شیب زیاد در برخی شهرستان‌ها از دیگر علل بروز خسارت‌ها بوده است.
وی اظهار داشت: با توجه به شرایط تغییر اقلیم و بر اساس اعلام وزارت کشور، احتمال بروز سیلاب‌ در زمستان نیز وجود دارد که با نگاه پیشگیرانه جلساتی را در سطح شهرستان‌ها و به‌ ویژه روستاها برگزار می‌کنیم.
معاون حفاظت و بهره‌ برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: خراسان رضوی از نظر اقلیمی 74 درصد خشک و 26 درصد نیمه خشک است.
محمدعلی نعمت‌ نژاد افزود: اکنون متوسط میزان بارندگی در استان 115 میلی‌متر است که در این خصوص با توجه به تعداد چاه‌ها بیش از ظرفیت توان سفره‌های زیرزمینی آب برداشت شده است.
وی اظهار داشت: بیش از 7 هزار حلقه چاه‌ غیرمجاز در استان شناسایی شده که عملیات انسداد این چاه‌ها در برنامه قرار دارد.
وی گفت: پارسال صحت‌ سنجی کنتورهای 4 هزار و 300 حلقه چاه انجام شد و پایش بقیه کنتورهای هوشمند نیز در دستور کار قرار دارد.
نعمت نژاد افزود: با توجه به کسری یک میلیارد و 180 میلیون مترمعکبی متوسط کسری مخازن آب در استان، با نصب کنتورهای هوشمند در افق 1405 کسری مخزن استان به صفر می‌رسد.
معاون راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای خراسان رضوی هم گفت: 20 هزار و 548 کیلومتر طول کل راه‌های استان است، که حدود 170 میلیارد تومان خسارت به آنها وارد شده است.
علی رجایی با بیان اینکه از این مبلغ در مجموع هشت میلیارد و 600 میلیون تومان اختصاص داده شده است افزود: 7 هزار و 980 کیلومتر راه آسفالته و 6 هزار و 565 کیلومتر راه‌ روستایی شنی و خاکی در استان داریم.
کاشمر در 228 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
7497/6053


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield