پیام خراسان

آخرين مطالب

نخستین تمبر پستی ایران و جهان در موزه آستان قدس رضوی فرهنگي

نخستین تمبر پستی ایران و جهان در موزه آستان قدس رضوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- مسئول گنجینه تمبر، سکه و اسکناس موزه مرکزی آستان قدس رضوی گفت: این گنجینه نخستین تمبر پستی جهان و نخستین تمبر پستی ایران را به نمایش گذاشته است.

محمد حسین یزدی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گویی افزود: نخستین تمبر پستی جهان مربوط به سال 1840 میلادی است که به "پنی سیاه" شهرت دارد.
وی اظهار داشت: نخستین تمبر پستی ایران نیز مربوط به سال 1247 شمسی و دوره ناصرالدین شاه قاجار است که به عنوان تمبر "شیر و خورشید" شناخته می شود.
وی گفت: موزه آستان قدس رضوی کامل ترین مجموعه تمبرهای پستی را در بین سایر موزه های کشور در اختیار دارد که عمده آنها وقفی و اهدایی از سوی دوستداران حضرت امام رضا (ع) است.
مسئول گنجینه تمبر، سکه و اسکناس موزه مرکزی آستان قدس رضوی افزود: این گنجینه 900 هزار قطعه تمبر و اقلام پستی نظیر پاکت نامه، پاکت مهر روز ، کارت پستال از 240 کشور و مستعمرات سابق آنها را در اختیار دارد که از این تعداد 400 هزار قطعه مربوط به ایران است.
یزدی نژاد اظهار داشت: سه هزار قطعه از تمبرها و اقلام پستی این گنجینه در 450 مترمربع از فضای موزه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض دید عموم قرار گرفته و باقی آنها در مخزن موزه نگهداری می شود.
وی ادامه داد: گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه مرکزی آستان قدس رضوی در سال 1369 شمسی راه اندازی شد و هم اکنون یکی از پرمخاطب ترین گنجینه ها در موزه به شمار می رود.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield