پیام خراسان

آخرين مطالب

اختصاص آب سومبار به تعاونی‌های کشاورزی راز و جرگلان اقتصادي

اختصاص آب سومبار به تعاونی‌های کشاورزی راز و جرگلان
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- تلاش برای تخصیص منابع آب رودخانه راز و جرگلان به ایجاد اشتغال با تخصیص چهار میلیون مترمکعب آب سد سومبار به تعاونی‌های فعال حوزه کشاورزی نتیجه داد.

فرماندار راز و جرگلان روز چهارشنبه با اعلام این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: اشتغالزایی یکی از مهمترین اهدافی است که در این شهرستان مرزی پی گرفته می شود اما یکی از موانع سرمایه گذاری در این بخش، نبود منابع آب است و به همین منظور پیگیری برای تخصیص آب به شرکت های تعاونی فعال کشاورزی به نتیجه رسید.
سد سومبار بر روی رودخانه ای به همین نام در 2 کیلومتری بخش غلامان بسته شده که دارای سازه ای خاکی با هسته رسی است و تاج آن 903 متر و ارتفاع آن از پی 23 متر است.
گنجایش مخزن این سد حدود 14 میلیون متر مکعب است و بر اساس برنامه ریزی اولیه باید با بهره برداری از شبکه آبیاری و زهکشی سد، 770 هکتار از زمین های کشاورزی منطقه زیر پوشش قرار گیرد.
این سد با هدف مهار سیلاب ها و جلوگیری از فرسایش خاک حاصلخیز، بهبود کشاورزی و افزایش سطح درآمد و اشتغالزایی برای مرزنشینان با هزینه هزار و 170 میلیارد ریال ساخته شده و توان تنظیم سالانه 7 میلیون و 660 هزار متر مکعب آب را دارد.
فرماندار راز و جرگلان گفت: با هماهنگی های صورت گرفته با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تسهیلات 300 تا 500 میلیون ریالی نیز در اختیار متقاضیان سرمایه گذاری و اشتغال در این شهرستان مرزی قرار خواهد گرفت.
محمد زارعی هدک با بیان اینکه برای جذب حداکثری تسهیلات اشتغالزایی در این شهرستان تلاش زیادی انجام شد، اظهار داشت: متأسفانه با وجود استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای اشتغال‌زایی ارزان‌قیمت، مشکل نبود وثیقه و ضامن مانع جذب کامل تسهیلات این بخش در راز و جرگلان شده است.
وی گفت: در حالی که باید برای مناطقی مانند این شهرستان شرایط راحت تری برای جذب تسهیلات ارزان قیمت در خصوص اشتغالزایی روستایی فراهم شود اما همچنان مشکل تأمین وثیقه و ضامن وجود دارد و همین امر مانع بزرگی است که باید بانک ها به آن توجه کرده و شرایط آسانتری را برای متقاضیان وام فراهم کنند.
شهرستان مرزی راز و جرگلان در 120 کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد.
بیکاری در این شهرستان 70 هزار نفری خراسان شمالی بیش از دیگر نقاط استان است.
ب/5132


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield