پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان:

کشور با پول نفت آباد نمی‌شود اقتصادي

کشور با پول نفت آباد نمی‌شود
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان گفت: با پول نفت آنگونه که باید و شاید کشور آباد نمی‌شود، کشور با افکار، توانایی‌ها، خلاقیت‌ها، ابتکارات و دست‌های مردم آباد می‌شود، با پول نفت می‌توان پروژه و زیرساخت درست کرد که لازمه توسعه است اما توسعه اصلی و رفع محرومیت با مردم اتفاق می‌افتد.

به گزارش ایسنا، محمد سعیدی‌کیا امروز در همایش 100 معین اقتصاد مقاومتی خراسان‌ رضوی در تالار جلسات شهید هاشمی‌نژاد بیمارستان امام رضا(ع)، اظهار کرد: شما معین‌های اقتصادی مدیران و کارآفرینان استان برای یک کار مهم، پرخیر و برکت و توانمندسازی مردم هستید که نتیجه آن رفع محرومیت‌زدایی است.
وی افزود: زمانی که مقام معظم رهبری به من حکم دادند، فرمودند که بنیاد مستضعفان فعالیت‌های محرومیت‌زدایی انجام می‌دهد که خوب است اما دیگران نیز انجام می‌دهند، شما کار اساسی انجام دهید، یک منطقه محروم را انتخاب کرده و آباد و رفع محرومیت کنید. در بنیاد مستضعفان تمام کارهای رفع محرومیت در بنیاد علوی انجام می‌شود که وابسته به بنیاد مستضعفان است.
سعیدی‌کیا با بیان اینکه در کشور تسهیلات زیادی به روستاها داده شده اما روستاها آنگونه که باید آباد نشدند، اگر شده بودند ما اکنون اینجا دور هم جمع نبودیم، عنوان کرد: در مهرماه با استاندار گفت‌وگو کردیم و قرار شد قلعه گنج را برای آبادانی در دست بگیریم. اولین کار این بود که طرح جامع آبادانی برای منطقه تهیه کنیم. چنین کاری در کشور انجام نشده و یا بسیار کم انجام شده بود. از مشاور خارجی و ایرانی استفاده کردیم که محور مشاور ایرانی بود. این طرح بعد از یک سال با 4 هدف و 30 برنامه طراحی شد. علاوه بر این طرح، طرح توانمندسازی مردم را نیز دنبال کردیم.
رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان ادامه داد: در الگویی که انتخاب شده محور مردم هستند و ما پروژه‌محور کار نمی‌کنیم. کشور وقتی آباد می‌شود که مردم همه فعال باشند، کار کنند و خلاقیت و توانمندی آن‌ها بروز و ظهور یابد. حاکمان باید بستر مناسبی فراهم کنند تا این اتفاق رخ دهد. سرمایه‌های زیاد انسانی، طبیعی، مالی، اجتماعی، فیزیکی، فرهنگی، دینی و سازمانی در کشور وجود دارد که باید استفاده شود.
وی اضافه کرد: در کشور ما روال معمول این است که هر وقت کسی می‌خواهد در انتخاباتی شرکت کند می‌گوید به من اعتماد کنید اما ما باید عکس این رفتار کنیم و بگوییم مردم ما به شما اعتماد داریم با هم کار کنیم که در قلعه‌گنج این اتفاق افتاد.اگر به مردم اعتماد کنیم و آن‌ها بدانند ما راست می‌گوییم، اعتماد آن‌ها حتما جلب خواهد شد.
سعیدی‌کیا خاطرنشان کرد: این الگو یک کار اجتماعی و مردمی است که زمان در آن بسیار مهم است. 5 سال از شروع کار در قلعه‌گنج گذشته و 2 سال دیگر نیز باید حضور داشته باشیم. در مردم توانمندی‌های بسیار زیادی است و ما دانشگاه تهران را به عنوان مشاور توانمندسازی انتخاب کردیم. قلعه‌گنج 10 هزار کیلومتر وسعت و 80 هزار نفر جمعیت دارد که 60 هزار نفر روستایی و 20 هزار نفر شهری بوده و 20 هزار نفر اهل سنت و 60 هزار نفر شیعه هستند که برای ما فرقی ندارد و به همه سرویس می‌دهیم.
رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان گفت: قلعه‌گنج 5 دهستان و 144 روستا دارد که برای هر 20 روستا از میان خود مردم از جوانان و تحصیل‌کرده‌ها تسهیلگرانی به عنوان رابط با روستاها انتخاب کردیم. به تدریج با مردم ارتباط برقرار کرده و به اشکال مختلف توجه مردم را به مشارکت جلب کردیم. ابتدا مردم تردید داشتند اما جلو آمدند. پایگاه همیشگی اقدامات نیز مساجد هستند.
وی بیان کرد: مردم به تدریج آموختند که همه در مورد مسایل روستا فکر کنند و راجع به مشکلات روستای خود هم‌نظر شوند. گروه‌های توسعه روستایی 10 تا 15 نفره تشکیل دادند و برای خود سرگروه انتخاب کردند. ما و مشاور در انتخاب مردم دخالتی نکردیم. آن‌ها آموختند که اگر مشکل اصلی اشتغال است با سرمایه و پس‌انداز خود مشکل را حل کنند که بسیاری از افراد با یارانه زندگی می‌کردند، بعد اعلام یارانه آن را به صندوق می‌ریختند و پس‌انداز کردند. بعد از 3،4 ماه باجه بانکی ایجاد شد و همه گروه‌ها در بانک حساب دارند که در نهایت پول‌ها به اندازه‌ای بود که می‌توانستند وام دهند. وام‌ها فقط برای اشتغال بود و برای کار دیگری نبود.
سعیدی‌کیا با اشاره به اینکه کار دیگر بنیاد مستضعفان این است که از سال 95 برای هر استانی 20 میلیارد تومان وام با 18 درصد سود واقعی ‌دهد، امسال 25 میلیارد تومان شده و تنها برای روستاها برای هر طرح روستایی 2.5 میلیارد تومان پرداخت می‌کند، تضمین را ساده‌سازی کردیم اما نسبت به تضمین و توجیه اقتصادی این وام‌ها کوتاه نیامدیم. طبق آخرین آمار تاکنون 8 هزار طرح در کل کشور برای وام اقدام کرده که 4 هزار طرح با 1700 میلیارد تومان تصویب شده و بیش از 3500 طرح وام گرفته که حدود 2 هزار طرح به بهره‌برداری رسیده و 15 هزار شغل ایجاد کرده است. اگر حاکم و مدیر بر سر حرف منطقی خود استوار باقی بماند، مردم حمایت می‌کنند.
رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان خاطرنشان کرد: عملکرد قلعه‌گنج رتبه دو یا سه را دارد یعنی مردم به این کار اقبال کردند. پروژه‌های فراوانی راه افتاده است. 100 گلخانه 2 تا 5 هزار متری به راه افتاده و خدمات مختلف در روستاها انجام شده است. علاوه بر کارهای اقتصادی در بهداشت و درمان نیز ورود پیدا کردیم. خانه حفظ قرآن ایجاد نمودیم که در مسابقات حفظ قرآن 60 نفر جایزه گرفتند.
وی افزود: برای تشویق دانش‌آموزان به درس خواندن جایزه تعیین کردیم که امسال 7500 دانش‌آموز جایزه گرفتند. برای ورزش نیز کارهای مختلفی انجام شده که اکنون دو نفر در تیم ملی ووشو حضور دارند.آموزش فنی حرفه‌ای را نیز دنبال کردیم که 2 هزار نفر آموزش دیدند. در زمینه سوادآموزی تمام بی‌سوادان را تحت پوشش قرار دادیم. مساجد و مدارس را ترمیم و تجهیز کردیم.
سعیدی‌کیا ادامه داد: علاوه بر قلعه‌گنج به شهرستان‌های دیگر نیز رفتیم که به 12 منطقه رسیده، برای هر منطقه یک مدیر ملی تعیین شد که شرط انتخابش این بود که حتما باید دو شب در منطقه بخوابد زیرا باید با مردم زندگی کرد تا بتوان به آنها خدمت کرد. 12 جوان انتخاب شده و هر منطقه یک مدیر مستقر نیز دارد.
رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان در خصوص سامانه الکترونیکی طرح توسعه اقتصادی فرهنگی، گفت: قرار دادن این حجم از اطلاعات در اختیار مردم در سامانه دو حسن دارد، یکی شفاف‌سازی است زیرا گاه مردم حرف‌های ما را قبول نداشته و ابهام و تردید دارند اما اینگونه رفع ابهام می‌شود و دوم اینکه اطلاعات گسترده‌ای در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که می‌خواهند در این زمینه فعالیت کنند.
وی با بیان اینکه روستاها متولی ندارند و این یک نقص در کشور ما است، عنوان کرد: زمانی که جهاد سازندگی بود نیز متولی همه روستاها نبود. افغانستان مشاور عالی وزیر توسعه روستایی دارد که این نقص در کشور ما هست و امیدوارم حل شود تا روستاها به خوبی فعالیت کنند.
سعیدی‌کیا در خصوص فقر مهارت، بیان کرد: فقر مهارت درست است اما افرادی آمادگی انجام کار دارند، در حالی که بلد نیستند. نقش مهم جهاد سازندگی مساله آموزش و ترویج به خصوص ترویج برای روستاییان بود. مهارت بسیار مهم است، نه‌تنها در روستاها در بسیاری جاهای کشور نیز نقش دارد.
رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه با پول نفت آنگونه که باید و شاید کشور آباد نمی‌شود، تصریح کرد: اگر با پول نفت کشور آباد می‌شد ما اینجا نبودیم. کشور با افکار، توانایی‌ها، خلاقیت‌ها، ابتکارات و دست‌های مردم آباد می‌شود. با پول نفت می‌توان پروژه و زیرساخت درست کرد که لازمه توسعه است اما توسعه اصلی و رفع محرومیت با مردم اتفاق می‌افتد.
وی با اشاره به طرح آمایش، خاطرنشان کرد: طرح آمایش یکی از دردهای کشور است، از قبل انقلاب مطرح بوده و بعد انقلاب نیز این بحث بین وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت وجود داشته است. در این زمینه در دولت‌های مختلف تصمیم‌گیری نشده و این یکی از نقص‌های کشور است. درد ما در کشور و استان‌ها ناهماهنگی‌های موجود بوده اما استاندار خراسان رضوی این نشاط و هماهنگی را ایجاد کردند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت گوشت تا دهه آخر صفر ارزان‌تر نمی‌شود

ماشین‌آلات قدیمی کارخانه‌های تولید لوازم برقی را ضعیف کرده است

سه میلیون مترمکعب آب در سبزوار صرفه جویی شد

رهاسازی 500 هزار قطعه ماهی در استخرهای تربت‌حیدریه

بیش از 15 تن تخم مرغ در خراسان جنوبی تامین شد/ مردم نگران نباشند

ارزآوری 360 هزار دلاری صادرات تخم‌مرغ به افغانستان

تولید 40 درصد تخم مرغ مازاد بر مصرف در خراسان جنوبی

پی‌جویی در معدن "آلبلاغ " اسفراین؛ منتظر حل مناقشه میان محیط زیست و ایمیدرو

کشت پاییزه کلزا در جغتای 185 درصد افزایش یافت

پی‌جویی در معدن آلبلاغ منتظر حل مناقشه میان محیط زیست و ایمیدرو

شناسایی بیش از 1200 تخلف در حریم و بستر رودهای خراسان شمالی

46 میلیون لیتر بنزین در تربت حیدریه صرفه‌جویی شد

اولین پرواز بین المللی فرودگاه بجنورد به مقصد نجف اشرف انجام نشد

پادرمیانی دستگاه قضا برای رونق تولید

67 میلیارد تومان تسهیلات به 43 واحد تولیدی تعلق گرفت

رشد 70 درصدی بارندگی‌ها در خراسان‌شمالی طی امسال

75 درصد مرغ تولیدی خراسان جنوبی مازاد بر نیاز است

7359 تن کالای تنظیم بازار ماه های محرم و صفر به خراسان رضوی اختصاص یافت

قیمت 27 قلم کالا در خراسان رضوی کاهش یافت

نام نویسی تسهیلات رونق تولید آغاز شد

67 میلیارد تومان تسهیلات به 43 واحد تولیدی خراسان جنوبی تعلق گرفت

خسارت گرما به باغات پسته خراسان جنوبی/خسارت100درصدی در سه شهرستان

تعطیلات افغانستان باعث تاخیر در خروج کامیون‌ها از مرز شده است

200 میلیارد ریال پول بیمه صنایع از خراسان شمالی خارج می شود

خودداری صنایع بزرگ خراسان شمالی از خرید بیمه در استان

بخشی از آب سد شیرین دره خراسان شمالی رها می شود

کاهش 2 درصدی نرخ بیکاری خراسان رضوی در تابستان 98

صدور احکام قضایی منجر به پلمب یا توقیف واحدهای تولیدی، ممنوع شد

مشکلات تنها کارخانه شمش منیزیم خاورمیانه/مسئولان قول همکاری دادند

بازدید معاون سیاسی امنیتی واجتماعی فرمانداری از پروزه های در حال ساخت شهرستان

استاندارد بین المللی برای محصول شرکت آلومینیای جاجرم تدوین می شود

سهم 85 درصدی گمرک دوغارون در صادرات خراسان رضوی

آغاز اصلاح نژاد دام سبک در شیروان

نبود متقاضی برای دریافت تسهیلات اشتغال بانک کشاورزی خراسان شمالی

هزینه 650 میلیونی برای روکش آسفالت راه‌های روستایی بیرجند

هزینه کرد 650 میلیونی برای روکش آسفالت راه های روستایی بیرجند

دیدار و گفت وگوی نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان با فرماندار

حقوق معوق کارگران خراسان شمالی در سال جاری به 11 میلیارد تومان رسید

امسال خودروسازان مجبور به حمایت از تولید داخلی شدند

80 درصد از معوقات کارگران خراسان شمالی پرداخت شد

استاندار خراسان شمالی: حقوق معوقه کارگران باید صفر شود

آلومینیای جاجرم برای تامین مواد اولیه به معدن"تاش" نیاز دارد

خسارت‌دیدگان سیل امسال خراسان رضوی 16 میلیون ریال دریافت می‌کنند

از آبنبات فراسودمند زرشک تا چیپس عناب

بیشترین صادرات خراسان شمالی مربوط به محصولات پتروشیمی است

51.8 میلیون دلار کالا از خراسان شمالی صادر شد

صنعت سبزوار رشد سه برابری را تجربه کرد

دامپزشکی سبزوار 12 هزار گواهی حمل فرآورده‌ خام‌ دامی صادر کرد

کشاورزان جوینی 550 هکتار کلزا کاشتند

777 پرونده تخلف صنفی در مشهد تشکیل شد