پیام خراسان

آخرين مطالب

بنیاد مستضعفان به هشت هزار طرح اقتصادی تسهیلات پرداخت کرده است سياسي

بنیاد مستضعفان به هشت هزار طرح اقتصادی تسهیلات پرداخت کرده است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان گفت: این بنیاد تاکنون به هشت هزار طرح اقتصادی در استان‌های مختلف کشور تسهیلات پرداخت کرده است که از این تعداد دو هزار طرح به بهره برداری رسیده و از محل آنها برای 15 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.

رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی 100 معین اقتصادی خراسان رضوی که در مشهد برگزار شد با بیان این مطلب گفت: این تسهیلات از سال 1395 و از طریق بانک سینا پرداخت شده است و سهمیه هر استان 200 میلیارد ریال با کارمزد 18 درصد بوده است که 25 میلیارد ریال از این میزان به طرح‌های تولید و اشتغال‌زایی در روستاها اختصاص می یابد.
محمد سعیدی کیا تاکید کرد: بانک سینا فقط به طرح‌هایی که دارای توجیه اقتصادی و ضمانت قوی باشند تسهیلات پرداخت می کند.
وی اضافه کرد: از محل تسهیلاتی که بانک سینا به طرح‌های اقتصادی اختصاص می داد شهرستان قلعه گنج کرمان که طرح مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی در آن به اجرا گذاشته شده است به منزله یک استان در نظر گرفته شد و به اندازه یک استان به طرح‌های اقتصادی اش تسهیلات پرداخت شد.
مجری طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی در شهرستان قلعه گنج استان کرمان گفت: این شهرستان نمونه موفقی از اقتصاد مقاومتی و جلب مشارکت مردم و توانمندسازی آنان برای توسعه است.
سعیدی کیا افزود: در بنیاد مستضعفان همه کارهای محرومیت زدایی توسط بنیاد علوی انجام می شود و با توصیه علیرضا رزم حسینی که در مهرماه سال 1393 استاندار کرمان بود محرومیت زدایی از شهرستان قلعه گنج به بنیاد علوی واگذار شد و در نخستین گام برای توسعه قلعه گنج، طرح جامع آبادانی برای این منطقه تهیه و چندین هدف در آن دیده شد که تاکنون چنین طرحی برای هیچ یک از مناطق کشور تهیه نشده بود.
وی ادامه داد: هنوز طرح جامع آبادانی قلعه گنج کامل نشده بود که عملیات اجرایی آن در شهرستان مزبور آغاز شد و استاندار وقت کرمان نیز همه اختیارات مرتبط با توسعه قلعه گنج را در اختیار بنیاد گذاشت و شیوه استاندار باعث شد که همه مدیران منطقه با بنیاد همراه شوند.
سعیدی کیا افزود: افزون بر طرح جامع آبادانی قلعه گنج، طرح توانمندسازی مردم نیز تدوین و دنبال شد و بر این مبنا از توانمندی های مردم در همه امور اعم از فرهنگی، بهداشت و درمان، صنایع گردشگری، مساجد و مدارس، امور ورزشی و مذهبی و بسیاری از امور دیگر استفاده شد.
وی ادامه داد: طرح توسعه در قلعه گنج بر مبنای اعتماد به مردم و ایجاد بستر برای بروز توانمندی های آنان محقق شد و این کار زمان بر است زیرا منطقه ای که صدها سال در محرومیت بوده در زمانی اندک قادر به تحول نیست.
رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان گفت: شهرستان قلعه گنج 10 هزار کیلومتر مربع وسعت و 80 هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد 60 هزار نفر روستایی هستند که در پنج دهستان و 144 روستا زندگی می کنند.
سعیدی کیا با بیان این که با دانشگاه تهران نیز به عنوان مشاور توانمندسازی مردم قلعه گنج قرارداد منعقد شده است افزود: مردم تامین کننده هزینه های مربوط به طرح های مختلف در قلعه گنج شدند و تسهیلگرانی نیز به عنوان رابط با روستاها انتخاب شدند که همه جوان و تحصیلکرده بودند و به تدریج با مردم ارتباط برقرار کردند و به اشکال مختلف توجه مردم به مشارکت جلب شد.
وی ادامه داد: از آنجا که پایگاه همیشگی همه اقدامات مردمی، مسجد است مردم با استفاده از همین پایگاه به تدریج آموختند که درباره مشکلات و مسائل خود گفت و گو کنند و اولویت های توسعه منطقه زندگی شان را مشخص نمایند و در همین راستا گروه های توسعه روستایی به صورت 10 تا 15 نفره شکل گرفت و هر گروه برای خود سرگروه هم انتخاب کرد.
رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان گفت: بسیاری از ساکنان قلعه گنج با یارانه های نقدی گذران زندگی می کردند اما همین مردم برای طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی از محل دریافت یارانه نقدی پس انداز کردند و این پس انداز را به صندوق های خُرد روستایی تحویل دادند که هم اینک به بانک شده اند.
سعیدی کیا با بیان اینکه یک جریان قوی اجتماعی در قلعه گنج شکل گرفته است افزود: از این صندوق به مردم وام داده شد تا طرح های اقتصادی را در منطقه قلعه گنج اجرا کنند، این وام بدون هیچ تضمینی و فقط براساس اعتمادی که بین مردم وجود دارد به آنان داده می شود.
وی ادامه داد: از محل پرداخت تسهیلات به مردم قلعه گنج، طرح‌های اقتصادی از جمله گلخانه، فعالیت‌های خرد روستایی، واحد تولیدی رب گوجه فرنگی، واحد فرآوری خرما و واحدهای تولیدی دیگر در این شهرستان راه‌اندازی شد.
رئیس هیات امنای بنیاد مستضعفان گفت: یک بیمارستان نیمه ساز در شهرستان قلعه گنج با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و مشارکت مردم تکمیل شد و هم اینک این بیمارستان فعال است.
سعیدی کیا راه اندازی خانه قرآن، تربیت حافظان قرآن کریم، تشویق دانش آموزان به درس خواندن و ارتقای سطح علمی آنان، فراهم کردن زمینه سوادآموزی مردم، راه اندازی زمین چمن ورزشی و تشکیل تیم فوتبال و اعزام آنان به مسابقات نروژ، توسعه آموزش‌های فنی و حرفه ای و مهارت آموزی دو هزار نفر، تعمیر و تجهیز مدارس و مساجد، احداث هتل کپری قلعه گنج، انجام اقدامات زیربنایی مانند مبلمان شهری و پل را از دیگر اقدامات انجام گرفته در قلعه گنج کرمان بر شمرد.
وی اضافه کرد: طی سه سال فعالیت بنیاد علوی در شهرستان قلعه گنج، 15 هزار نفر عضو صندوق های خُرد روستایی شدندو 47 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد و نرخ بیکاری قلعه گنج 75 درصد کاهش یافت.
7489/1922


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رهاسازی آب سد شیرین دره خراسان شمالی آغاز شد

آب سد شیرین‌دره خراسان شمالی رها شد

عناوین روزنامه‌های 22 مهر ماه خراسان رضوی

بازدید فرماندار نهبندان از معادن منطقه شاهکوه

فعالیت نامزدهای احتمالی انتخابات توسط ناظران شورای نگهبان رصد می‌شود

افزایش پذیرش رشته‌های علوم پزشکی برخلاف منافع ملی است

تشرف علمای اهل سنت به حرم رضوی نمایش وحدت مسلمانان

مناقب و کرامات امام رضا(ع)به روایت علمای اهل سنت

محرومیت راز و جرگلان از فضا و امکانات ورزشی

تفاهم‌نامه توسعه‌ای شهرستان درمیان در دست پیگیری است

آتش در جنگل های قرخود مانه و سملقان مهار شد

دستگیری 2شکارچی غیرمجاز در منطقه حفاظت شده قرخود

شکارچی پلنگ در خراسان شمالی به دام افتاد

کوچ باریجه از دشت ها به مناطق سخت گذر خراسان شمالی

چتر بیمه بر سر هزار و 706 زن سرپرست خانوار خراسان شمالی

31 طرح بهره برداری گیاهان دارویی در خراسان شمالی تهیه شد

کشت مشارکتی باریجه در راز و جرگلان گسترش می‌یابد

قاچاق مواد مخدر در مرز دوغارون 20 درصد کاهش یافت

تالارهای گفت و گو با محوریت 21 دستگاه اجرایی برگزار می‌شود

ایجاد روحیه نشاط در جامعه از وظایف مسئولان است

15 درصد از تسهیلات بانک کشاورزی خراسان شمالی بازنگشته است

استارت آپ‌های منطقه 4 کشور در بجنورد برگزار شد

توفان سبزوار را درنوردید

علمای اهل سنت بنگلادش به حرم مطهر رضوی مشرف شدند

24 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در گناباد پرداخت شد

وحدت و استقامت راه برون رفت از مشکلات اقتصادی است

شهرداری که نیامده استعفا داد

تردد اتباع خارجی از مرز دوغارون افزایش یافت

عملکرد پنج معین اقتصادی کاشمر رضایت بخش است

خادمان رضوی روزانه به پنج هزار زائر اربعین در مرزهای ایران خدمت‌ رسانی می‌کنند

بررسی میدانی 65 واحد تولیدی خراسان جنوبی

310 مصوبه رفع موانع تولید در خراسان جنوبی اجرا شد

2 هزار بخاری گازی مدارس خراسان شمالی برچیده می‌شود

پیشکسوت ورزش‌های رزمی خراسان رضوی درگذشت

افزایش چند برابری پذیرش در رشته‌های علوم پزشکی غیر کارشناسی و برخلاف منافع ملی است

تشکیل اتاق فکر اولین اقدام در حوزه جوانان است

جلسه شورای اداری شهرستان درمیان

تهیه فهرست آلاینده‌های هوای مشهد بیش از 80 درصد پیشرفت دارد

ایجاد نشاط و امید از مهمترین وظایف متولیان امور جوانان است

237هزارجوان چشم انتظار تدوین سند راهبردی/مکاتبه تنها تلاش مسئولان

فرهنگ سرای بیرجند تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد

نحوه پرداخت مطالبات سهامداران شرکت پردیسبان اعلام شد

استاندار خراسان جنوبی: تکیه بر تفکر جوانان عامل موفقیت است

ایجاد نشاط از مهمترین وظایف متولیان امور جوانان است

رشد نیروهای بومی پزشکی در مناطق حاشیه شهر

فروش صندلی‌های پزشکی صحت ندارد

مدیر عامل شرکت سینا بهداشت ممنوع الخروج شد

توسعه همه جانبه ورزش اولویت مهم در خراسان جنوبی است

فدراسیون هندبال به دنبال همگانی کردن این رشته ورزشی است

دستور قضایی مبنی بر تعطیلی واحد تولیدی در خراسان جنوبی صادر نشد