پیام خراسان

آخرين مطالب

معاون وزیر بهداشت:

3100 پزشک متخصص تمام وقت در مناطق محروم مستقرند سياسي

3100 پزشک متخصص تمام وقت در مناطق محروم مستقرند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - تهران- معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سه هزار و یکصد پزشک متخصص در 251 بیمارستان در 236 شهر کمتر برخوردار به طور تمام وقت مستقرند و خدمات این پزشکان با تعرفه دولتی به مردم ارائه می ‌شود.

به گزارش ایرنا از تارنمای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، «قاسم جان بابایی» امروز (جمعه) افزود: برنامه ماندگاری پزشکان در بیمارستان های مناطق محروم با هدف تامین پزشک متخصص، تضمین دسترسی مردم به آنان در همه نقاط کشور بویژه مناطق محروم و ارتقای کیفیت خدمات سلامت در مناطق کمتر توسعه یافته اجرا شده است.
جان بابایی یادآوری کرد پیش از این برنامه ای با نام «تعرفه ترجیح مناطق محروم‌» اجرا می‌ شد که پزشکان این مناطق حمایت‌ هایی را از بیمه‌ های پایه دریافت می‌ کردند. هم زمان با این طرح، یک بند به برنامه پنجم توسعه برای حمایت از این پزشکان افزوده شد و به این واسطه، بودجه‌ لازم در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.
وی افزود: این برنامه ها منابع مالی مکفی در اختیار نداشتند و جهت ‌دهی مناسبی را دنبال نمی ‌کردند، بنابراین انگیزه لازم را برای حضور در مناطق محروم ایجاد نکرد. تا اینکه این موضوع در قالب طرح تحول سلامت به عنوان یکی از اولویت‌ های دولت مطرح و تصمیم بر آن شد که برنامه ریزی صحیحی برای حضور پزشکان در مناطق محروم و افزایش دسترسی مردم این مناطق به آنان اندیشیده شود.
به گفته وی، در زمان آغاز برنامه ماندگاری پزشکان، فقط یک ‌هزار و 450 پزشک متخصص در مناطق محروم حضور داشتند.
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: ساماندهی مناسب نظام ارجاع در سطح تخصصی و فوق تخصصی مناطق کمتر توسعه یافته، حذف پرداخت‌ های غیر رسمی در این مناطق، اجرای صحیح نظام سطح ‌بندی در بخش نیروی انسانی و خدمات سرپایی و بستری از دستاوردهای اجرای این برنامه است.
حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم در راستای بند ب ماده 34 قانون برنامه پنجم توسعه ناظر بر پایداری نیروی انسانی متخصص و ایجاد دسترسی عادلانه مردم به خدمات سلامت و بند الف ماده 36 درباره پرداخت تسهیلات ویژه برای ماندگاری پزشکان در مناطق کمتر توسعه یافته، به طور رسمی از ابتدای خردادماه سال 1393 در قالب یکی از برنامه‌های اصلی طرح تحول سلامت آغاز شد.
اجتمام*1095*1961*


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield