پیام خراسان

آخرين مطالب

انسداد رگ‌های خون‌رسان به قلب؛ مهمترین عامل مرگ و میر در خراسان شمالی اجتماعي

انسداد رگ‌های خون‌رسان به قلب؛ مهمترین عامل مرگ و میر در خراسان شمالی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - کارشناس بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت شیروان گفت: نخستین علت مرگ و میر در ایران و در خراسان شمالی در اثر انسداد رگ های خون رسان به قلب، کلسترول و سایر چربی ها در دیواره داخلی و سرخرگ های بدن است.

اعظم دالمن در گفت و گو با ایسنا، افزود: بر اساس آمار ثبت شده، 15 درصد از افرادی که دچار سکته قلبی می شوند، از قبل علائمی ندارند.
وی اظهار کرد: مصرف کنندگان دخانیات، مبتلایان به اضافه وزن و چاقی و افرادی که بدون سابقه بیماری در اعضای درجه یک خانواده مبتلا به فشارخون بالا دارند، مستعد سکته محسوب می شوند.
وی با اشاره به عوامل خطر در سکته قلبی ادامه داد: افراد دارای فشارخون بالا، دیابت نوع دو، اختلالات چربی، سالمندان 60 سال و بالاتر و زنان بعد از سن یائسگی در معرض عوامل خطر غیر قابل اصلاح قرار دارند.
دالمن خاطرنشان کرد: سالانه 17.9 میلیون نفر در دنیا به علت بیماری قلبی و عروقی فوت می‌کنند که 46 درصد مرگ و میرها در کشور ما نیز به دلیل بیماری قلبی و عروقی است.
وی فعالیت بدنی منظم، پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ترک مصرف دخانیات و الکل، رعایت دستورات پزشکی و پیگیری منظم درمان را از راه های پیشگیری از سکته های قلبی- عروقی عنوان کرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield