پیام خراسان

آخرين مطالب

رونمایی از سامانه الکترونیکی الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - سامانه الکترونیکی الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی در همایش 100 معین اقتصاد مقاومتی استان رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا روحبخش امروز در همایش 100 معین اقتصاد مقاومتی خراسان‌ رضوی در تالار جلسات شهید هاشمی‌نژاد بیمارستان امام رضا(ع)، اظهار کرد: سامانه الکترونیکی طرح توسعه اقتصادی فرهنگی استان در بازه زمانی کوتاهی طراحی شده که پلت‌فورم نوآوری است. این سامانه تمام ذی‌نفعان را به هم مرتبط می‌کند و همه ارکان حاکمیت و معین‌ها می‌توانند با این سامانه ارتباط برقرار کنند.
وی افزود: همه امکان ورود و برداشت اطلاعات، نمودارها و گزارش‌های مدیریتی که در سیستم تعبیه شده را دارند. فرایند به صورت سیستم مکانیزاسیون تعریف شده، اطلاعات توسط خود معین‌ها ثبت و بعد تایید اطلاعات در سامانه قرار داده می‌شود. این سامانه قابلیت توسه‌پذیری دارد که می‌توانیم به کل کشور توسعه دهیم. اطلاعات نیز مکان‌محور است.
روحبخش ادامه داد: امکان رصد وضعیت پروژه‌ها وجود دارد. بخشی در سامانه تعبیه شده که مردم می‌توانند روی نقشه نواحی اقتصادی استان کلیک کنند، پروژه‌ها، اطلاعات و میزان پیشرفت فیزیکی آن‌ها نمایش داده می‌شود که مردم‌ می‌توانند نظر خود را ثبت کنند.
مدیر فناوری اطلاعات اطلاعات استانداری خراسان رضوی بیان کرد: 6 گام عملیاتی این مثلث طراحی شده و آموزش داده می‌شود. برخی شرکت‌های معین در این سامانه اطلاعات خود را درج کردند. وقتی اطلاعات تکمیل شود می‌توانیم کاتالوگ مقطعی از اطلاعات تکمیلی پروژه‌ها داشته باشیم که بانک جامع اطلاعاتی مکان‌محور از وضعیت پروژه‌ها و واحدهای فعال و غیر فعال و عملکرد معین‌ها خواهیم داشت. 4200 سازمان به این سامانه متصل هستند که بستری برای ارتباط معین‌ها با دستگاه‌های اجرایی فراهم شده است.
در ادامه محمدحسین روشنک، رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی، اظهار کرد: آنچه استاندار به استان آورد، همدلی بود. کمتر دیده بودیم ائمه جمعه و رئیس دادگستری در حوزه اجرا و جمع مدیران اجرایی بشینند. بزرگ‌ترین دستاورد مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی ایجاد همدلی در کل فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان بود.
وی اضافه کرد: من بالاترین دستاورد را این می‌دانم که در بخش خصوصی اقتصاد مقاومتی نهادینه شده است. آیت‌الله علم‌الهدی در این موارد مداخله نمی‌کردند اما اکنون حمایت می‌کنند. این بزرگ‌ترین دستاورد بود. امروز در استان منتقدی برای مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی نداریم.
روشنک با بیان اینکه روستاهای ما متولی ندارند و بی‌صاحب هستند، عنوان کرد: اقتصاد روستایی ما متولی ندارد. از وقتی جهاد سازندگی را ادغام و جمع کردند، متولی درست برای روستا انتخاب نشد، درست است وزارت کشور تلاش می‌کند اما چه کسی متولی است؟ زمانی که بودجه برای روستا تخصیص می‌یابد، چه کسی می‌خواهد آن را جذب کند؟ چرا روستاها را ویران کردیم؟ از وقتی جهاد سازندگی را ادغام کردند بزرگ‌ترین خسارت را به شهر و روستا زدند. حاشیه شهرها حاصل ادغام جهاد سازندگی است.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اگر امروز ما در اقتصاد خود صادرات داریم، صنعتی نیست، صادرات ما محصولات تولید کشاورزی، صنایع روستایی، صنایع دستی، یا کالاهایی است که مواد اولیه آن از معادن سنگ و پتروشیمی می‌آید و یا کالاهایی که مواد اولیه آن با ارز 4200 تومان آمده و تبدیل و صادر شده است. چرا به مزیت‌های اقتصادی خود توجه نمی‌کنیم؟ مزیت اقتصادی ایران اقتصاد بومی و روستایی است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield