پیام خراسان

آخرين مطالب

خمیدگی تاکداران خراسان شمالی در برابر مشکلات فروش انگور مقالات

خمیدگی تاکداران خراسان شمالی در برابر مشکلات فروش انگور
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- حبه‌های سرخ و یاقوتی انگورش را همه طالب هستند، از بازار داخل کشور گرفته تا کشورهای پاکستان و روسیه اما افسوس که هزار و یک مشکل سر راه بازار این محصول در استان خراسان شمالی است.

 قیمت پایین خرید، هزینه های بالای تولید و نبود فرصت های مناسب برای صادرات، از مهم ترین مشکلاتی است که تاکداران خراسان شمالی با آن روبه رو هستند.
در خراسان شمالی، 18 هزار و 500 هکتار تاکستان وجود دارد که از آن 175 هزار تن انگور برداشت می شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی در این باره گفت: برای حضور در بازارهای جهانی باید تولید انگور به لحاظ کمی و کیفی ارتقا یابد.
اشکان کاویانی با بیان اینکه یکی از مشکلات برای صادرات انگور به صورت تازه خوری، استفاده از سموم در تاکستان ها است اظهار داشت: آلودگی سموم و فلزات سنگین به حدی می رسد که شاید مورد پذیرش بازارهای خارج نیست و بارها برگشت می خورد.
وی افزود: برخی کشورها از جمله ترکیه، دولت نسبت به حمایت از کشاورزان برای تولید محصول سالم وارد عرصه شده است و استفاده از نهاده های بیولوژیک ترویج شده است.
کاویانی تصریح کرد: در ترکیه، حساسیت به استفاده نشدن سموم شیمیایی زیاد است و البته کشاورزان مورد حمایت قرار گرفته اند و از نهاده های بیولوژیک استفاده می کنند.
وی بالا بودن هزینه های حمل و نقل را از دیگر مشکلات صادرات دانست و گفت: کشاورزان در این زمینه هم نیاز به یارانه و حمایت دارند و بدون این حمایت ها، رسیدن به اهداف در توسعه صادرات میسر نمی شود.
وی یکی از راهکارها برای توسعه کمی و کیفی تولید انگور در استان، نیاز است تا ضریب مکانیزاسیون هم ارتقا یابد در این زمینه کشاورزان نیازمند دریافت تسهیلات ارزان قیمت هستند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان شمالی تصریح کرد: پرداخت تسهیلات با نرخ 18 درصد به هیچ عنوان برای تولیدکننده به صرفه نیست.
یکی دیگر از صادرکننده های انگور هم گفت: در چند سال پیش، انگور با حجم زیاد به پاکستان صادر می شد اما آن کشور تعرفه وارات را افزایش داد و تجار دیگر رغبت به تجارت با ما نشدند.
غدیرعلی جعفری اظهار داشت: ایران، تعرفه واردات محصولات پاکستانی را افزایش داد و به دنبال آن، پاکستان تعرفه واردات انگور را بالا برد.
وی افزود: تجار پاکستان راغب به مبادله انگور بودند اما تعرفه بالا صرفه اقتصادی را تحت شعاع قرار داد.
وی با اشاره به شیوع بیماری سفیدک انگور در تاکستان های استان افزود: سم های موجود در بازار، کیفیت مناسب نداشت و یا تاکداران به لحاظ مالی توان خرید سم با کیفیت بالا را نداشته و ندارند.
این صادرکننده گفت: اکنون تاکستان ها در حد وسیع، سوخته است و دست خالی کشاورزان، مانع از رسیدگی به باغ و ممانعت از آلودگی به بیماری شد.
سرپرست معاونت امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی هم در این باره گفت: یکی از مشکلات برای توسعه تجارت انگور، ضعف در بسته بندی این محصول است که البته هنوز حل نشده است.
امین قربانی در باره افزایش تعرفه های واردات انگور خراسان شمالی توسط پاکستان اظهار داشت: دولت بر اساس سیاست ها، تعرفه هایی را برای برخی کالاها اعمال می کند اما برای توسعه تجارت انگور، می توان با سازمان توسعه تجارت، رایزنی انجام شود تا تعرفه ترجیحی برای مبادله این محصول با کشور پاکستان اعمال شود.
وی گفت: تاکداران برای توسعه کمی و کیفی محصول تولیدی خود، نیاز به برگزاری دوره های آموزشی و ترویجی دارند.
سرپرست معاومت امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: یکی از این طرح ها، طرح فراز است که باید در تاکستان ها اجرایی شود.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی هم گفت: یکی از مشکلات برای توسعه بازرگانی محصول تاکداران، نبود و یا کم بودن بازرگانان فعال در این بخش است، بازرگانان از خارج استان و بیشتر از استان های غربی، انگورهای تولید کشاورزان ما را می خرند و به نام خود می فروشند.
علیرضا صادق اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلات، نبود ناوگان مناسب برای حمل و نقل انگور از استان است.
وی در باره ظرفیت های فرآوری انگور در خراسان شمالی گفت: چهار واحد فرآوری دراستان وجود دارد که شامل یک واحد تولید شیره انگور با ظرفیت هزار و 950 تن در سال و سه واحد تولید کشمش با ظرفیت 2 هزار و 950 تن در سال است.
براساس این گزارش، 11 درصد از درآمد استان 863 هزار نفری خراسان شمالی از محل تولید انگور به دست می آید اما کاهش قیمت، افزایش هزینه های تولید باعث شده است که وضعیت اقتصادی تاکداران دچار مشکل و چالش شود، هم اکنون این قشر از نبود درآمد و تامین هزینه های زندگی در رنج و مشقت هستند.
سالانه از 18 هزار و 500 هکتار تاکستان خراسان شمالی 175 هزار تن محصول برداشت می شود. بیش از نیمی از انگور استان شامل رقم کلاه داری است.
این نوع انگور بیشتر به شکل تازه خوری به مصرف می رسد و به گفته کارشناسان بخش کشاورزی، از این میزان 90 هزار تن انگور مازاد بر مصرف در استان تولید می شود که نیاز به راه اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی به منظور فراوری در این خطه دارد.
7185/ 6042


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield