پیام خراسان

آخرين مطالب

گزارش

آیا بیرجند پاکیزه‌ترین شهر ایران است؟ مقالات

آیا بیرجند پاکیزه‌ترین شهر ایران است؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - قانون مدیریت پسماند در این سال‌ها گویی خاک می‌خورد، اما اکنون دوباره جان گرفته و قصد دارد ثابت کند بیرجند برند پاکیزه‌ترین شهر ایران را از دست نداده است.

 مدیریت پسماند به مجموعه مقررات منسجم و سیستماتیک در خصوص تولید، ذخیره، جمع آوری، حمل و نقل، پردازش و دفع پسماند گفته می‌شود که منطبق بر اصول زیست محیطی و بهداشت عمومی است.
در ایران اولین برنامه‌ریزی‌ها برای برخورد صنعتی با زباله از سال 1346 شروع شد. در این سال اولین واحد تولید کمپوست از زباله توسط بخش خصوصی و به صورت نیمه صنعتی در شهر اصفهان راه‌اندازی شد.
پس از آن در سال 1348 شهرداری تهران طی قراردادی با یک شرکت انگلیسی، اولین کارخانه کمپوست تهران را در صالح آباد، محلی در جنوب شهر تهران احداث کرد.
بعد از انقلاب اسلامی، در وزارت صنایع، ستادی تحت عنوان "ستاد کود گیاهی" تشکیل شد. این ستاد در سال 1361 با تدوین برنامه‌ای، احداث پنج کارخانه کمپوست را در پنج شهر بزرگ شامل اصفهان، مشهد، تبریز، شیراز و رشت در دستور کار خود قرار داد.
در سال 1370 با تصویب وزارت کشور، در شهرداری تهران سازمانی تحت عنوان "سازمان بازیافت و تبدیل مواد" تشکیل شد و مدیریت زباله‌ها در شهر تهران به این سازمان محول شد.
از اقدامات قابل توجهی که در زمینه قانونمند کردن مدیریت پسماندها در کشور انجام شد، تصویب "قانون مدیریت پسماند" توسط مجلس شورای اسلامی در 20 اردیبهشت‌ماه 83 بود که نباید از اهمیت نقش آفرینش در تاریخچه مدیریت پسماند، چشم پوشی کرد.
این قانون در این سال‌ها گویی خاک می‌خورد که اکنون دوباره جان گرفته و قصد دارد ثابت کند بیرجند برند پاکیزه‌ترین شهر ایران را از دست نداده است.

طرح تفکیک زباله در بیرجند عملیاتی می‌شود
محمدعلی جاوید، شهردار بیرجند چندی پیش در شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی به برخورد با مراکز غیر مجاز خرید پسماند اشاره کرد و افزود: حدود 50 مرکز خرید ضایعات پلمب و ملزم به انتقال به خارج از شهر شدند.
وی با بیان اینکه طرح تفکیک زباله از مبدأ تا پایان سال در تمام نقاط شهر بیرجند عملیاتی می‌شود، تصریح کرد: طرح تفکیک زباله از مبدأ که از مهر شهر بیرجند آغاز شده بود اکنون در تمام شمال شهر بیرجند انجام می‌شود.
جاوید ادامه داد: مطابق قانون شهرداری‌ها نمی‌توانند عوارض ساختمانی را در زمینه پسماند هزینه کنند و ماهیانه مبلغ 800 میلیون تومان از طرف شهرداری به پیمانکار پسماند پرداخت می‌شود که در مجموع سال گذشته تنها مبلغ 100 میلیون تومان در این زمینه دریافتی داشته‌ایم.
وی بیان کرد: عدم دریافت عوارض پسماند موجب آسیب به امور عمرانی و مانع تحول در سطح شهر می‌شود و با ایجاد سازمان مدیریت پسماند می‌توانیم مطالبات شهرداری را وصول کنیم.
شهردار بیرجند بیان کرد: برای پیشبرد اهداف مدیریت پسماند باید نیروها و زیرساخت‌های مرتبط با آن فراهم شده تا با استقلال و کنترل جایگاه خود و پیمانکار امور مربوطه را پیش برد.
محمدرضا اعراب شیبانی، معاون دادستان عمومی و انقلاب خراسان جنوبی نیز در جلسه تعیین تکلیف مراکز جمع‌آوری، خرید و فروش ضایعات و پسماندهای سطح شهر اظهار کرد: در بازدید میدانی انجام شده از صنف ضایعات با سه گروه مواجه شدیم که یک گروه بدون مجوز فعالیت می کردند و گروهی نیز مجوز خارج از پروانه با رعایت موارد بهداشتی داشتند.
وی با بیان اینکه گروهی از این افراد در حیطه پروانه بدون رعایت بهداشت و موارد اجتماعی فعالیت می‌کنند، یادآور شد: درخواست داریم با همکاری و همدلی بستر لازم برای فعالیت این صنف با رعایت موراد بهداشتی و رعایت حقوق سایر شهروندان فراهم شود.
یزدان شناس، عضو شورای اسلامی شهر بیرجند نیز گفت: 14 هزار واحد صنفی در بیرجند فعالیت می‌کنند که این میزان، یک سوم جمعیت شهر را تشکیل داده است، بنابراین اجرای دستورات قانونی نیاز به همدلی و همراهی دارد.
وی تصریح کرد: شورای شهر برای حفظ برند بیرجند پاکیزه‌ترین شهر کشور برنامه‌های مختلفی انجام داده که از آن جمله تصویب تاسیس سازمان پسماند به دلیل ضرورت آن است.
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند از برنامه‌ریزی برای اسکان موقت این افراد در مرحله اول خبر داد و عنوان کرد: پس از پلمب مکان‌های بدون مجوز، آن دسته از اصنافی که مجاز به فعالیت هستند، ساماندهی شوند.

برخورد با مراکز خرید و فروش ضایعات
همایون شاکری، معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند نیز در این جلسه گفت: با توجه به اجرای طرح برخورد با مراکز خرید و فروش ضایعات از ابتدای شهریور ماه جاری این جلسه با حضور دستگاه‌های اجرایی ذیربط برگزار شد.
وی بیان کرد: تهدید علیه بهداشت عمومی و تخریب محیط زیست از جمله دلایل اجرای این طرح است که توافق همگانی برای اجرای آن از سوی ادارات مختلف وجود دارد.
معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند با اشاره به تعیین مکانی برای فعالیت این افراد تحت مجوزهای قانونی اظهار کرد: فعالیت این افراد داخل شهر مجاز نبوده و باید ابتدا مکان‌های غیر مجاز فعالیت این گروه‌ها تخلیه شود.
شاکری با اشاره به برنامه‌ریزی برای جمع‌آوری زباله گردها پس از تخلیه مکان‌های دپوی ضایعات و پسماندها، بیان کرد: این مساله دغدغه همه ادارات استانی و شهرستانی است که لازم است در ساماندهی این حرکت همگانی تلاش کنیم.
احمد لطایفی، مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند نیز خاطر نشان کرد: زباله گردها، خودروها و مکان‌های جمع آوری پسماندها به دلیل اینکه تهدیدی علیه بهداشت عمومی جامعه هستند باید تخلیه و جمع آوری شوند.
وی افزود: در بسیاری از موارد مشاهده شده، مجوز صنفی این افراد مغایر با فعالیتی است که انجام می‌دهند و مقرر شده از ارائه پروانه برای ضایعات توسط اصناف خودداری شود.
مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند ادامه داد: ابتدا اخطار 10 روزه برای جمع آوری این محل‌ها صادر شد و پس از اتمام مهلت، این مکان‌ها پلمب شدند.
لطایفی با بیان اینکه مقرر شده مراکزی که دارای مجوزی غیرمرتبط با خرید و فروش ضایعات هستند از طریق شورای صنفی در صنف خود فعالیت کنند، یادآور شد: از شهروندان درخواست می‌شود با تفکیک زباله در مبدأ و منازل خود برای اجرای موفق طرح شهر بدون زباله گرد با شهرداری همگام باشند.
مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند خاطرنشان کرد: شهروندان می‌توانند برای دریافت خدمات خرید زباله‌های تفکیک با شماره 31031 تماس حاصل کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرخط مطبوعات 29 دی خراسان جنوبی

تیشه استاد بر زمین افتاد

از فتنه نباید ترسید

تاب‌آوری، فرد را از گردنه‌های سخت زندگی عبور می‌دهد

چرا نرگس بی رمق شده است!؟

پرخوانی، آیینی در میان ترکمن‌های خراسان شمالی

دلالان و مخاطرات گردشگری سلامت در مشهد

آسمان هم شاهد رشادت‌های حاج قاسم بود

تکرار تراژدی آوار

هر جوان ایرانی یک سردار سلیمانی

چقدر برای زلزله آماده‌اید؟

مشهدالرضا (ع) آماده میزبانی از سردار اسلام

روزنامه لبنانی:ترور سردار سلیمانی نقض اصول دیپلماتیک است

افزایش کارآیی کودکان در مدرسه با مصرف کربوهیدرات در صبحانه

تازیانه سرما رخ نرگس ها را کبود کرد/ ظرفیتی که ناشناخته ماند

پنبه‌ خوش یُمن که ملی شد

نشاط اجتماعی گذرگاه مبارزه با اعتیاد

تولید زعفران در مه‌ولات خراسان و مشکلات پیش‌رو

لباسهای غیر متعارف و ذائقه مردم در مد و لباس

آب درمانی در قلب کویر

نیش مشکلات بر پیکر صنعت زنبورداری خراسان شمالی

فرصت و تهدید رشد جمعیت سالمند در مسن ترین شهر خراسان رضوی

حمل و نقل مسافران روی ریل نارضایتی/رانندگان سوار بر موج بی رغبتی

لاکچری شدن چه بر سر «یلدا» آورده است؟

یلدایی برای فرشتگان

پرنده‌نگری، فرصتی برای رشد گردشگری در خراسان رضوی

قیمت‌ها بالا نیست/ توان خرید آجیل و خشکبار را نداریم

واقعیت وضعیت کنونی تغذیه در جهان

عشق موتور به قیمت جوانی

آیا کسب و کار هوشمند در نارضایتی کارکنان تاثیر دارد؟

مصوبه نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شد

لمس فقر از روز نخست زندگی/ کودکانی که با سوء تغذیه متولد می‌شوند

خداحافظ رفیق

پایانه مسافربری مشهد در انتظار متولی واحد

شاگردان دیروز؛ کارآفرینان امروز

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی

«توبافی» از طلوع در خراشاد تا درخشش در جهان

روستایی جهانی که آنلاین نیست

زباله‌گردی به جای مدیریت پسماند

آلبوم هنرنمایی در نمایشگاه ملی صنایع دستی/رخ نمایی هنر دست

بررسی طرح افزایش قیمت حامل‌های انرژی و رابطه میان خردورزی و عقلانیت

طلای سرخ گناباد در کش و قوس مشکلات

سعدالدین‌نزاری حکیمی غریب در زادگاه/توسعه مقبره نزاری در ابهام

وعده‌هایی برای انتخابات مجلس

پله پله تا سقف مهربانی

اختلالات خواب

مس، گنج سرخ خراسان رضوی

نفس‌های مشروط

گرانی بنزین، اعتماد عمومی و ادراک اجتماعی

شهرهای جدید درد یا درمان؟