پیام خراسان

آخرين مطالب

عضو هیأت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد:

کارتون‌ها ساخت‌های ذهنی کودک را شکل می‌دهند علمي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - عضو هیأت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت‌: کارتون‌ها مهم‌ترین اجزائی هستند که استریوتایپ‌ها (تفکر قالبی) و ساخت‌های ذهنی کودک را شکل می‌دهند.

به گزارش ایسنا- دکتر مجید فولادیان در نشستی با عنوان بررسی تاثیر انیمیشن در الگوسازی برای کودکان که در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: بحث من در مورد شکل‌گیری استریوتایپ‌هایی (تفکر قالبی) است که به وسیله انیمیشن‌ها در ذهن افراد و فرآیندهای اجتماعی آن‌ها شکل می‌گیرد. همچنین تاثیری که این برنامه‌ها در آینده بر روی ساختارهای اجتماعی افراد خواهد گذاشت، قطعا بسیار زیاد خواهد بود.
وی با طرح پرسشی مبنی بر اینکه « کارتون‌های به ظاهر معمولی که خیلی ساده هستند چگونه ذهن ما را در بزرگسالی شکل و ساختارهای اجتماعی را می‌سازند؟»، افزود: همه ما تصور می‌کنیم که در زندگی روزمره افراد عاقل و کنشگران عقلانی هستیم. زمانی که می‌خواهیم با جهان پر تنوع ارتباط برقرار کنیم مایل هستیم برای این ارتباط‌گیری با جهان متنوع و پر متغیر یک ذهن‌واره، ساختار و یا الگوهایی بسازیم تا به وسیله آن، راحت‌تر با جهان ارتباط برقرار و آن را برای خودمان ساده کنیم.
عضو هیأت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: یکی از سازه‌های ذهنی که خیلی مشهود است و در مورد آن کار می‌شود، استریوتایپ‌هایی است که در تمام فرهنگ‌ها شکل می‌گیرد و معمولا کنشگران براساس این استریوتایپ‌ها فعالیت خود را انجام می‌دهند؛ به عنوان مثال مشهدی‌ها، اصفهانی‌ها، شیرازی‌ها و ... چگونه افرادی هستند و این موضوع در جامعه ما بی‌شمار وجود دارد و هر کدام از این شهرها و یا موارد دیگر دارای پیامی است که در ذهن شکل می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه «پیامدهای این موارد واقعی است و خیالی نیست»، عنوان کرد: افراد با این استریوتایپ‌ها در جهان زندگی‌شان، کنش می‌کنند. در حوزه جامعه‌شناسی خرد جمله مشهوری وجود دارد که می‌گوید: «آدم‌ها هر طور که جهان اجتماعی را تعریف کنند پیامدهای آن به همان میزان برای فرد واقعی می‌شود»؛ به عنوان مثال برخی از مردم، اصفهانی‌ها را افرادی خسیس و یا شیرازی‌ها را افرادی تنبل می‌شناسند که از این دست موارد پیام‌های مختلفی را در ذهن افراد به وجود می‌آورد.
فولادیان اضافه کرد: افراد هر چه قدر در جهان اجتماعی برای خودشان واقعیت‌ها را تعریف کنند پیامدها هم واقعی می‌شوند. در نتیجه اگر واقعا خیال کنید که چیزی وجود دارد اما وجود نداشته باشد پیامد آن برای شما واقعی می‌شود. این استریوتایپ‌ها در تمام تاریخ وجود داشتند اما اتفاقی که در 50 سال اخیر در جهان افتاد این بود که استریوتایپ‌ها به تدریج مورد خوانش و بازبینی مجدد قرار گرفتند و به طور کلی شناسایی می‌شوند که آیا وجود دارند یا خیر. با توجه به پیشرفت‌هایی که در علوم مختلف مانند جامعه‌شناسی به وجود آمد به این مورد دست یافتند که هیچ کدام از استریوتایپ‌ها واقعیت وجودی پشت آنها نیست بلکه تنها ساخته‌هایی است که در دل یک ساختار فرهنگی ایجاد می‌شود.
بسیاری از استریوتایپ‌های جنسیتی در خلال انیمیشن‌ها ایجاد می‌شود
وی در خصوص اینکه « تعداد وسیعی از استریوتایپ‌های جنسیتی در خلال انیمیشن‌ها ایجاد می‌شود»، خاطر نشان کرد: کودکی که دور از والدین خود انیمیشن‌های مختلف تماشا می‌کند با پیامدهای مختلف و اتفاق‌های عجیب روبه‌رو می‌شود؛ به عنوان مثال سیندرلا به خاطر اینکه کارتون یک نسل و یا دو نسل از دختران این کشور بود اکثر دختران دوست داشتند که سیندرلا شوند در حالی که سیندرلا در تمام قسمت‌ها و سکانس‌های کارتون پر از استریوتایپ‌های جنسیتی است که به خورد افراد داده می‌شود و موقعیت زنانه را این‌گونه معنا می‌کنند.
عضو هیأت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: پیامی که کارتون سیندرلا دارد این است که اگر می‌خواهید دختر خوبی باشید باید مانند سیندرلا زیبا باشید، این دست کارتون‌ها در نسل بعد هم دیده می‌شود. بدین منظور که اساسا یک دختر خوب باید چگونه باشد را در فرآیند اجتماعی شدن و اجتماعی کردن به وسیله انیمیشن‌ها در لابه لای لایه‌های مختلف به فرد منتقل می‌کنند. هیچ کدام از این برنامه‌ها بدون فکر و بدون مشورت ساخته نمی‌شود و به شدت بر روی این برنامه‌ها فکر شده است.
نابرابری‌های اجتماعی در زنان به وسیله خود آنان باز تولید می‌شود
وی گفت: این برنامه‌ها بازتولید فضای اجتماعی است که به وسیله این انیمیشن‌ها باز تولید می‌کنیم و این بازتولید کردن تمام کنش‌های ما را شکل می‌دهد به طوری که تحت سیطره و تاثیر انیمیشن‌ها قرار می‌گیریم و آنگونه فکر می‌کنیم. بنابراین کودکان تصور می‌کنند که اگر می‌خواهیم افراد قدرتمندی باشیم باید مانند شخصیت‌های کارتون رفتار کنیم و این تاثیرگذاری در کودکان ما وجود دارد. بسیاری از نابرابری‌های اجتماعی در زنان به وسیله خود آنان باز تولید می‌شود چراکه آن‌ها عقیده دارند که دختر خوب سیندرلاست. بنابراین والدین می‌خواهند فرزند خود را درآن فضا بزرگ و به کنش وادار کنند.
فولادیان افزود: هیچ تحقیقی در این زمینه انجام نشده است که این اسطوره‌ها و قواعد، ناشی از ساختاری است که در کارتون‌های ما القا شده و ما آن‌ها را یاد گرفتیم و در آینده به انواع مختلف باز تولید می‌کنیم و به نوعی آن نابرابری‌ها را در جامعه پیاده می‌کنیم و به کار می‌گیریم. باید گفت که ملاک‌ها و ویژگی‌های زیبایی تنها به وسیله برنامه‌های تلویزیون و یا انیمیشن تعریف می‌شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سه کتاب حوزه دفاع مقدس در خراسان جنوبی رونمایی شد

صرف ﻫﺰﯾﻨﻪ مراسم ترحیم 3 متوفی در رزمایش ﻣﻮاﺳﺎت

پرواز یکی دیگر از مدافعان سلامت به سوی یاران شهیدش

اصلی‌ترین دلیل مرگبار شدن ویروس کرونا کشف شد

دریافت پرچم ماه محرم از 110 مسجد پایتخت

انتصاب یک معاون زن و تغییر شهرداران 6 منطقه مشهد

نمایندگان مجلس به کمک شورای شهری‌ها می‌آیند

800 پرس غذا بین نیازمندان کاشمری در روز عید غدیر توزیع شد

کاهش 60 درصدی تخلفات ساختمانی

هوا در خراسان شمالی گرم‌تر می‌شود

ابداع یک پلتفرم برای آزمایش خودکار ابزار پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی

تعظیم واقعه غدیر، بزرگداشت جدی ترین سفارش پیامبر اسلام(ص) است

تعظیم غدیر بزرگداشت جدی‌ترین سفارش پیامبر اسلام است

تنها 85 روستای خراسان شمالی تنش آبی ندارد

رقم مالیات بر عایدی بورس به اندازه کل بودجه عمرانی کشور است

آئین خطبه خوانی غدیر در حرم مطهر رضوی برگزار شد

730 بسته کمک معیشتی در جلگه رخ تربت‌حیدریه توزیع شد

فیلم همزیستی یوزپلنگ‌ها و جنگلبان مربوط به مازندران نیست

نماینده سبزوار: جریان تحریف خطرناک تر از تحریم است

30 هزار پرس غذا به مناسبت عید غدیر در سبزوار توزیع شد

هوای تهران مطلوب است

شناسایی عامل برداشت غیرمجاز اینترنتی در فریمان

سکسکه هم به علائم کرونا اضافه شد

«اطعام غدیر» در بجنورد

90 مدافع سلامت مشهد تجلیل شدند

خیران شیروان 20 هزار ماسک بین مراکز بهزیستی توزیع کردند

60 تن زعفران در خراسان رضوی به مزایده گذاشته می‌شود

سایه روشن انبارهای شیمیایی تهران

رشد 20.47 درصدی مصارف بانک‌های خراسان شمالی

آخرین جزئیات کشف جسد «سُها رضانژاد»

تایید سرقت 6کیلو طلا از طلافروشی اسلامشهر

روسیه: به هر حمله موشکی، پاسخ اتمی می‌ دهیم

شکایت از وزیر ارتباطات بدلیل عدم فیلتر اینستاگرام

ترافیک در مسیرهای تفرجگاهی خراسان‌رضوی پرحجم است

جایگاه رسانه در جامعه

وزش باد شدید پدیده غالب در خراسان جنوبی است

آیین خطبه خوانی غدیر در حرم مطهر رضوی برگزار شد

برپایی جشن‌های عید غدیر در خراسان جنوبی

تلاش مشترک شهرداری و جهاد برای ساخت یک رام قطار ملی

غدیر؛ نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه داران امامت

خراسان رضوی میزبان مسابقات ملی قرآن، عترت و نماز فرهنگیان شد

آموزش مبانی غدیر را از مدرسه آغاز کنیم

پیشتازی دامداری‌ها در تولید بوی نامطبوع در تهران

برگزاری جشن عید غدیر در امامزاده محمد عابد کاخک

دمای هوا در خراسان رضوی افزایش می‌یابد

عیادت استاندار خوزستان از محیط بان جانباز سید امین هادی پور

شناسایی مکانهای ناامن شهر برای زنان

پیام تسلیت اعضای هیئت مدیره سازمان در پی درگذشت حجت الاسلام سید علی سیدین

علم‌ الهدی: عزاداری بدون دسته‌ روی هم امکان دارد

فعالان صنعت فرش نیازمند مشوق و توسعه بازار صادراتی هستند