پیام خراسان

آخرين مطالب

مدرس گروه روانشناسی دانشگاه فرهنگیان مشهد:

بازی‌های رایانه‌ای اگر باعث پرخاشگری نشوند، مفیدند/ کودکان نسل جدید از شکست گریزانند علمي

بازی‌های رایانه‌ای اگر باعث پرخاشگری نشوند، مفیدند/ کودکان نسل جدید از شکست گریزانند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدرس گروه روانشناسی پردیس شهید هاشمی‌نژاد فرهنگیان مشهد گفت: بازی‌های رایانه‌ای مورد استفاده کودکان اگر باعث افزایش پرخاشگری و خشونت در بین کودکان نشوند، می‌توانند تاثیر مثبت نیز داشته باشند.

به گزارش ایسنا، سمانه تعلیم‌دهنده امروز در نشست علمی «اهمیت بازی در آموزش کودکان» که در سالن کنفرانس پردیس شهید هاشمی‌نژاد فرهنگیان مشهد برگزار شد، اظهار کرد: بازی‌های رایانه‌ای مورد استفاده کودکان اگر باعث افزایش پرخاشگری و خشونت در بین کودکان نشوند، تاثیر مثبت نیز دارند.
وی ادامه داد: بازی همه زندگی کودک نیست، اما همه زندگی کودک بازی است. تمام کودکانی که شما با آن‌ها سرو کار دارید در مقطع ابتدایی 6 تا 12 سال، همه زندگی آن‌ها با بازی ترکیب شده است. پس بهترین راه، استفاده از بازی‌هاست. با انجام بازی‌هایی مرتبط با مهارت‌های دیداری و شنیداری، شما می‌توانید مهارت‌های دانش‌آموزان را تقویت کنید که در نتیجه املای دانش آموزان نیز بهبود پیدا می‌کند. با تقویت حافظه دیداری- شنیداری، دیکته کودکان هم تقویت می‌شود. بسیاری از کودکانی که املای ضعیفی دارند در واقع ضعف آن‌ها در شناخت تفاوت کلمات است.
تعلیم‌دهنده افزود: به نظر آلفرد ادلر اگر قرار است به کودکان چیزی آموزش دهیم، هیچوقت نباید فراموش کنیم بازی کردن با کودک وقت‌کشی نیست و ما می‌توانیم با استفاده از بازی کردن آموزش را راحت‌تر به پیش ببریم. گری لندرث هم معتقد است بازی برای بچه‌ها برابر با مکالمه‌های روزمره بزرگسالان است و آن‌ها به وسیله بازی کردن احساسات، هیجانات و... را به ما بیان و منتقل می‌کنند. در نتیجه خیلی بهتر می‌شود که معلمان از این شیوه در تدریس خود استفاده کنند.
مدرس گروه روانشناسی پردیس شهید هاشمی نژاد فرهنگیان مشهد گفت: بازی به هر نوع فعالیت جسمی- ذهنی می‌گویند که به صورت گروهی یا فردی انجام و به وسیله آن گروهی از نیازها برآورده می‌شود. کودک از طریق این فعالیت‌ها احساسات خود را ابراز می‌کند، خود را می‌یابد و دنیا را درک می‌کند. تجربیات کسب شده خود را توصیف و استعدادهای خود را شکوفا می‌کند.
وی بیان کرد: بازی در کتاب‌های مختلف تعریف‌های متفاوت دارد. در روانشناسی، بازی غریزه‌ای برای رشد و نمو استعدادها و یا تمرینی مقدماتی برای اعمال آینده کودکان است. عوامل کلی موثر در بازی جنس، سن، هوش و محیط هستند.
تعلیم دهنده در رابطه با تاثیر جنسیت کودکان بر بازی گفت: کودکان کلیشه‌ها و نقش‌های جنسی را نمایش می‌دهند. برای مثال بازی‌های پسربچه‌ها نسبتا هیجان و خشونت بیشتری دارد و بازی‌های دختربچه‌ها آرامش و عاطفه بیشتری در آن حکم فرماست.
مدرس گروه روانشناسی پردیس شهید هاشمی نژاد فرهنگیان مشهد افزود: تاثیر سن کودک بر انجام بازی در تمام زندگی همراه ما است. در دوره‌ای بازی‌ها نقش‌های متفاوت دارند. برای مثال در زیر 3 سال کودکان، تفکر خود محور دارند و معمولا با وسایل خود به تنهایی بازی‌های ساده انجام می‌دهند. کودکان 3 تا 6 سال بازی‌های نمادین‌تر انجام می‌دهند. هرچه سن کودک بیشتر می‌شود بازی‌های آن‌ها جنبه فکری و ذهنی پیدا می‌کند و کمتر از بازی‌های تحرکی استفاده می‌کنند.
وی اظهار کرد: نقش هوش کودک بر انجام بازی کودکان باهوش بالا و کودکان کم‌هوش تمایل به بازی کردن فردی دارند و احساس می‌کنند که دیگران هیچ‌وقت نمی‌توانند از آنها بهتر باشند و یا بالعکس به علت عدم اعتماد به نفس تصور می‌کنند نمی‌توانند موقعیت بهتری نسبت به دیگران کسب کنند. به همین دلیل به بازی فردی گرایش دارند. ولی کودکانی که هوش متوسط دارند معمولا بازی‌های گروهی را به بازی‌های انفرادی ترجیح می‌دهند.
مدرس گروه روانشناسی پردیس شهید هاشمی نژاد فرهنگیان مشهد گفت: شرایط محیطی حاکم بر زندگی کودک مانند تفاوت بازی کودکان شهری و روستایی است؛ برای نمونه کودکان متولد شده در روستا محیط بازی بیشتر و آزادتری در اختیار دارند.
تعلیم دهنده ادامه داد: دو نظریه در رابطه با بازی داریم؛ یک نوع نظریه کلاسیک و مرتبط با روانشناسان قدیم است و نوع دیگر نظریه‌های جدید. در نظریه‌های قدیمی بیشتر نظریه تکامل را در نظر داشتند و احساس می‌کردند که کودکان بیشتر به این دلیل بازی می‌کنند که بازی‌ها به صورت ذاتی رشد و توانایی‌های کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهند. تقویت توانایی ذهنی مانند افزایش هماهنگی میان دست و بدن، افزایش انرژی بدن، کسب آگاهی نسبت به توانمندی فکری و بدنی و تقویت حواس کودک است.
وی افزود: از جمله نتایج بازی و تاثیر آن بر رشد اجتماعی این است که کودک می‌تواند با محیط ارتباط برقرار کند. موجب ارتباط کودک با محیط می‌شود و دنیای اجتماعی او را گسترش می‌دهد. از سن 4 سالگی بازی‌های کودکان می‌توانند نظم بگیرند و این بازی‌ها موقعیتی را ایجاد می‌کنند که نظم در زندگی و رفتار کودکان به اجرا در بیاید. موجب شکوفایی استعدادهای نهفته می‌شود، رقابت و شکست را به صورت واقعی تجربه می‌کنند. قدرت ابراز وجود پیدا می‌کند و از ترس، کمرویی و خجالت رها می‌شود و همانند سازی با بزرگسالان را می‌آموزند.
کودکان نسل جدید از شکست گریزانند
مدرس گروه روانشناسی پردیس شهید هاشمی نژاد مشهد گفت: کودکان نسل جدید معمولا تک فرزند هستند و این کودکان روحیه‌ای دارند که موجب علاقه این افراد به پیروزی و گریزان بودن آن‌ها از شکست شده است. طبق قوانین موجود در روانشناسی بازی باید کاری کنیم که کودکان احساس شکست و ناکامی را تجربه کنند تا این توهم را که همیشه بهترین هستند، نداشته باشند و یاد بگیرند که چگونه با شکست مواجه شوند.
وی بیان کرد: از نظر رشد عاطفی کودکان، نیاز به برتری جویی آن‌ها ارضا می‌شود. تمایل ستیزه جویی، جنگ جویی در بازی‌ها کاهش پیدا می‌کند. افزایش برون نگری کودکان از جمله تاثیرات بازی است.تاثیر بازی بر رشد ذهنی کودک بسیار مفید است و به یادگیری بهتر زبان، تاثیر در رشد هوشی کودک و همچنین رفتارهای هوشمندانه کودک منجر می‌شود. زمینه بهتری برای تفکر فراهم می‌آید. موقعیت استفاده از قوه تخیل در کودک به وجود می‌آید. نقش مربی در اینجا این است که تماشاگر بازی کودکان، سازمان‌دهنده فضای بازی، ارزش گذاری نتایج بازی و... است.
مدرس گروه روانشناسی پردیس شهید هاشمی نژاد مشهد اظهار کرد: بازی‌های رایانه‌ای مورد استفاده کودکان اگر باعث افزایش پرخاشگری و خشونت در بین کودکان نشود تاثیر مثبت نیز می‌توانند داشته باشند، مانند اینکه مهارت میان دست و چشم را افزایش می‌دهد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای در کف جدول اعتبارات پژوهشی قرار دارند

فراخوان شرکت در جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد

ثبت‌نام تکمیل ظرفیت در علمی کاربردی خراسان جنوبی آغاز شد

برگزاری جشنواره بازی‌های بومی و محلی در خراسان شمالی

نخستین دوره مناظرات دانشجویی دانشگاه‌های خراسان رضوی به پایان رسید

اثرات درمانی قارچ "گانودرما" اغواگرانه است

تصویب لوایح FATF برای همراهی با اقتصاد جهانی ضروری است

فاتح مسابقات منطقه ای مناظرات دانشجویان شرق کشور مشخص شد

دانشگاهیان پیشگام نهادینه سازی گفتمان اخلاق محور در جامعه باشند

معرفی دانشگاه‌های پیشرو آموزش جهانی در سال 2019

نتایج بخش نیمه نهایی مرحله منطقه ای مسابقات مناظره دانشجویان ایران اعلام شد

گذر عطارد از مقابل خورشید با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست

پژوهشگران مشهدی موفق به تولید سلول‌های بنیادی کبد و پانکراس شدند

رونمایی از دستگاه هوشمند بازیافت زباله خشک در بجنورد

تأثیر تمرینات هوازی و عصاره چای سبز بر درمان سرطان پروستات

برگزاری اولین همایش ملی کارکرد وقف در توسعه انسانی با تأکید بر "وقف علمی"

وجود 30 موقوفه علمی در خراسان جنوبی

اعلام نتایج ‌یک چهارم نهایی مرحله منطقه‌ای مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران‌

تولید سلول‌های بنیادی شبه کبد و شبه پانکراس در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

عدم حمایت مالی، یکی از مشکلات کانون حس هفتم دانشگاه فردوسی مشهد

مورینگا اولیفرا؛ مهم‌ترین منعقدکننده طبیعی در دنیا

پذیرش مقاله پژوهشگران جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی در مجله علمی ترویجی زرشک و عناب

عدم برقراری ارتباط مناسب با اعضاء خانواده شما را بیمار می‌کند

HTLV و ایدز هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند

راه‌اندازی دفاتر نمایندگی بانک خون بند ناف در عراق، آذربایجان و امارات

ویتامین هایB‌وD، موثر در پیشگیری از افسردگی

ویتامین هایBو Dموثر در پیشگیری از افسردگی

نتایج بخش مقدماتی مرحله منطقه ای مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران اعلام شد

مناظرات دانشجویی، زیست جهان دانشگاه ها را حفظ می کند

متولیان امر فرهنگی در دانشگاه ها کمترین تاثیرگذاری را در فضای دانشجویی دارند

درک ریاضی دختران و پسران یکسان است

آموزش تغییرات آب وهوایی در برنامه درسی دانش‌آموزان ایتالیایی اجباری شد

ظریف: راه مذاکره باز است

ظرفیت‌های خراسان رضوی می‌تواند پاسخ‌گوی مشکلات صنایع باشد

نخواهم گذاشت هیچ کم‌سوادی در کسوت آقازادگی بر صندلی دانشگاه بنشیند

2 واکسن جدید به برنامه ایمن سازی کشور اضافه می شود

آغاز مرحله منطقه‌ای مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در خراسان شمالی

درمان‌های سنتی در بسیاری موارد در حد اعجازند

افتتاح چهار سلامتکده طب سنتی در مشهد

شانزدهمین کنگره بین‌المللی ام‌اس در مشهد برگزار می‌شود

46 درصد افراد مبتلا به ایدز در مشهد زنان بوده‌اند

تغییرات در قانون اساسی، لازمه تصویب قوانین کامل است

حتی اقتصادانان هم نمی‌دانند اخلال در نظام اقتصادی یعنی چه/ قوانین باید به زبان مردم نوشته شود

تنقیح قوانین باید قبل از قانون‌گذاری انجام شود

قوه قضائیه باید در چهارچوب قوانین فعالیت کند/تعدد مراجع قانون‌گذار در کشور ما یک آفت بزرگ است

دانشگاه بیرجند؛ از دغدغه‌هایی برای محیط زیست تا راه‌اندازی موزه‌هایی از تاریخ منطقه

پایان‌نامه‌ها باید با هدف خلق محصول یا نرم‌افزار جدید نوشته شود

پروتکل‌هایی برای اخذ داده‌های اطلاعات مکانی وجود ندارد

جایگاه رشته سنجش از راه دور و GIS در تصمیم‌گیری‌ها مشخص شود

اگر کارشناسان سنجش از دور و GIS جایگاه اداری داشته باشند، تصمیم‌گیری‌ها تسهیل می‌شود