پیام خراسان

آخرين مطالب

عبور زائران پاکستانی از خراسان‌جنوبی؛

فرصتی برای اکرام زائر اردو زبان/بقاع متبرکه را مهیای پذیرایی کنیم فرهنگي

فرصتی برای اکرام زائر اردو زبان/بقاع متبرکه را مهیای پذیرایی کنیم
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- عبور زائران پاکستانی اربعین از خراسان جنوبی فرصتی را برای مردم دیار خاوران فراهم کرده تا با اکرام این زائران اردو زبان ارادت خود را بیش از گذشته به ساحت سید الشهدا(ع) نشان دهند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: عبورشان از شهرهای خراسان‌جنوبی به قصد مرزهای غربی کشور جهت ورود به کشور عراق برای زیارت سید و سالار شهیدان(ع) نشان از فرهنگ مشترک آنان با مردم ایران زمین دارد، فرهنگی که در آن عشق و ارادت به اهل بیت(ع) بیش از هر چیز جلوه‌گری می‌کند.
مقصود زائران پاکستانی است که از مرز میرجاوه وارد ایران می‌شود و با عبور از سیستان و بلوچستان و خراسان‌جنوبی به سمت عراق حرکت می‌کنند و در مسیر بازگشت بعد از سفر به مشهد الرضا(ع) نیز برای ساعاتی مهمان مردم خراسان‌جنوبی می‌شوند و فرصت اکرام زائر را به اهالی دیار خاوران می‌دهند.
همین چند روز گذشته ترکیدگی لاستیک اتوبوس زائرین پاکستانی در محور قاین - خضری دشت بیاض باعث انحراف اتوبوس از مسیر جاده شد و هفت مصدوم را راهی بیمارستان کرد که مردم و متولیان امر در خراسان‌جنوبی از دل جان نهایت تلاش را برای رفع مشکل این عزیزان زائر کردند.
این اکرام زائران پاکستانی برای مردم خراسان‌جنوبی بسیار ارزشمند است اما این زیبایی زمانی دو چندان می‌شود که شرایطی را فراهم کنیم که زائران پاکستانی در فرصت عبور از خراسان‌جنوبی ساعاتی را در بقاع متبرکه استان و در فضایی آکنده از معنویت روح وجان را شست و شو دهند.
بقاع متبرکه خراسان‌جنوبی فرصتی برای اقامت زائران پاکستانی
در این بین بقاع امامزادگان شاخصی چون حسین بن موسی الکاظم(ع) در شهرستان طبس و یا امامزادگان واجب التعظیمی که در بقاع متبرکه‌شان در مسیر عبور زائران پاکستانی است، می‌تواند هدف برنامه‌ریزی برای اقامت چند ساعته برادران و خواهران پاکستانی باشد.
خراسان‌جنوبی با وجود اماکن زیارتی متعدد می‌تواند شرایطی را فراهم کند که زائران دیگر کشورها چه پاکستانی و چه افغانستانی در عبور از خراسان‌جنوبی ساعاتی را نیز در دیار خاوران اقامت کرده و مردم این سرزمین بیش از گذشته لیاقت اکرام زائر حسینی را پیدا کنند.
البته بنا به گفته مسئولان و متولیان اوقاف خراسان‌جنوبی این روزها باید آماده اکرام زائران پاکستانی در مسیر بازگشت از اربعین باشیم.
راه‌اندازی پنج موکب برای اکرام زائران پاکستانی
حجت‌الاسلام اسماعیل مختاری معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی نیز در این زمینه در گفت‌وگو با مهر اظهارکرد: برای اکرام و پذیرایی از زائران پاکستانی در مسیر عبور از خراسان جنوبی پنج موکب در نظر گرفته شده است.
وی بیان کرد: زائران پاکستان تنها برای ساعاتی از شهرهای خراسان جنوبی عبور می‌کنند و از این جهت نمی‌توان عنوان گردشگر بر آنان اطلاق کرد و توقف آنان در خراسان‌جنوبی نیازمند برنامه‌ریزی و هماهنگی است.
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با بیان اینکه اوقاف تنها در زمینه گردشگری با هدف زیارت بقاع متبرکه می‌تواند اقداماتی انجام دهد، ادامه داد: زائران پاکستانی از شهرهایی چون نهبندان، بیرجند، خضری و قائن عبور می‌کنند.
مختاری با بیان اینکه زائران پاکستانی بعد از مراسم اربعین حسینی به مشهد مقدس اعزام و در مسیر برگشت از سمت خراسان‌جنوبی به کشور خود می‌روند، گفت: اولین موکب خراسان‌جنوبی برای پذیرایی از زائرین پاکستانی در خضری دشت‌بیاض مستقر و مابقی موکب‌ها در مسیرهای قاین، بیرجند، امامزاده سیدعلی (ع) و مسجد حضرت ابوالفضل(ع) نهبندان قرار دارد.
اکرام 22 هزار زائر پاکستانی در خراسان‌جنوبی در سال گذشته
گفتنی است طبق آمار مسئولان اوقاف خراسان‌جنوبی سال گذشته حدود 22 هزار زائر پاکستانی اربعین حسینی در موکب‌های خراسان‌جنوبی پذیرایی شدند.
محمدرضا مجیدی رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی بیرجند درگفت‌وگو با مهر اظهار کرد: گردشگری به عنوان صنعت پیشران در اقتصاد ملی می‌تواند فرصت‌های بی بدیلی برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال به وجود آورد.
وی با اشاره به اینکه ورود هر شش تا 10 گردشگر یک شغل پایدار ایجاد می‌کند، بیان کرد: گردشگری از مصادیق اقتصاد مقاومتی است که در شرایط تحریم بسیار راه‌گشا است.
رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: استان‌های مرزی چون خراسان‌جنوبی نیز برای رونق گردشگری می‌توانند بر روی کشورهای همسایه هدف‌گذاری کنند.
مجیدی با بیان اینکه عبور زائران پاکستانی برای شرکت در مراسم اربعین از استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان‌جنوبی به سمت مرزهای غربی فرصتی برای شناساندن ظرفیت های گردشگری خراسان جنوبی و فرصت های سرمایه گذاری در این خطه است، گفت: اگر در مسیر عبور این زائران بسته های گردشگری در اختیارشان بگذاریم آنان در بازگشت به کشور خود حکم سفیر برای ایران اسلامی و خراسان جنوبی را خواهند داشت.
وی بیان کرد: اگر می خواهیم زائران پاکستانی که در طول سال به زیارت مشهد الرضا(ع) یا زیارت حضرت معصومه(ع) در قم می روند در خراسان جنوبی نیز توقف داشته باشند باید از همین فرصت عبور آنان از استان در ایام اربعین برای معرفی دیار خاوران استفاده کنیم.
مجیدی ادامه داد: جذب زائر پاکستانی برای اقامت در استان با یک برنامه یک ماهه و دوماهه محقق نمی‌شود بلکه باید یک برنامه‌ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه می‌توان یک برنامه‌ریزی پنج ساله برای توقف و حضور زائران پاکستانی در خراسان‌جنوبی داشته باشیم، افزود: در این برنامه می‌توان برای پاکستانی های علاقمند به زیارت شرایطی برای توقف در طبس و زیارت حرم حسین بن موسی الکاظم(ع) فراهم کنیم.
رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی بیرجند یادآور شد: از طرف دیگر برای آن دسته از پاکستانی ها که علاقه به دیدن بناهای تاریخی و صنایع دستی دارند نیز باید شرایط بازدید از اماکن تاریخی و صنایع دستی خراسان جنوبی در این برنامه پنج ساله را فراهم کنیم.
مجیدی با اشاره به اینکه در این زمینه با یک پژوهش میدانی نظرات زائران پاکستان در زمینه علاقمندی های آنان در صورت حضور در خراسان جنوبی را جمع آوری کرد تا در برنامه ریزی ها مورد استفاده قرار گیرد، یادآور شد: در این زمینه رسانه ها نیز می توانند گام های خوبی بردارند.
وی گفت: برای رسیدن به این مهم می توان پرسشنامه هایی به زبان مخاطب(اردو و یا در صورت آشنایی، به زبان انگلیسی) تنظیم کرد.
120 هزار زائر پاکستانی اربعین از مرز میرجاوه وارد ایران می‌شوند
مسعود کرباسچی، رئیس کنسرسیوم گردشگری ایران و پاکستان نیز در این زمینه به خبرنگار مهر اظهار کرد: در سال حدود 350 هزار نفر از پاکستان از مرزشرقی میرجاوه با قطار و یا اتوبوس وارد ایران می‌شوند و از استان‌هایی چون سیستان و بلوچستان و خراسان‌جنوبی عبور می‌کنند.
وی بیان کرد: برای اربعین سال جاری نیز 120 هزار نفر از زائران پاکستانی از مرز میرجاوه وارد ایران می‌شوند که تعداد زیادی از آنان تاکنون از مرز عبور کرده‌اند.
زائران پاکستانی علاوه زیارت عتبات علاقه به زیارت اماکن زیارتی ایران نیز دارند
رئیس کنسرسیوم گردشگری ایران و پاکستان با بیان اینکه زائران دو بار، یک مرتبه در مسیر رفت و یک بار در مسیر برگشت از استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان‌جنوبی عبور می‌کنند، ادامه داد: بسیاری از زائران غیر از زیارت سید الشهدا(ع) گاه به زیارت حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) در ایران نیز می روند.
کرباسچی افزود: متأسفانه خراسان‌جنوبی تاکنون از فرصت عبور زائران پاکستانی به خوبی برای معرفی استان استفاده نکرده است.
خراسان جنوبی سرزمین جاذبه های متعدد است و در این بین برای زائر پاکستانی که دل را آماده زیارت حرم امن حسینی در ایام اربعین کرده و یا از آن بارگاه باشکوه برمی‌گردد، حضور در بقاع متبرکه و یا مساجد و موقوفه های دیرینه و کهن خراسان جنوبی بیش از هر چیز جذابیت دارد.
مساجد و بقاع متبرکه‌ای که هم نشان از ارادت مردم این دیار به خاندان عصمت و طهارت و فرهنگ ناب اسلامی دارد و هم در بسیاری از موارد سبک معماری آن نشان از ذوق و هنر مردم این دیار است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آموزش مجازی یک تهدید جدی اما مثبت است

جسد یک مرد در سرخس پس از یک هفته پیدا شد

برخورد با قطار در جوین جان یک عابر را گرفت

وزیر بهداشت: هدایت داهیانه رهبری و کمک مومنانه مردم حماسه آفرین شد

ملت ایران ایثارگری‌های جامعه درمانی را فراموش نخواهد کرد

قید محدودیت زمانی برای زیارت حرم رضوی برداشته شد

کشف بیش از 2 هزار احشام و طیور غیر مجاز در قاین

درب‌های حرم مطهر رضوی 24 ساعته باز است

لابراتوار تولید «شیشه» در مشهد منهدم و یک زندانی متواری دستگیر شد

بازار‌های سیار و جمعه بازار‌های مشهد آغاز به کار کردند

ماجرای پلمب واحد مسکونی پیرزن و فرزند معلولش چیست؟

منفی شدن آزمایش کرونا بیش از 3 هزار نفر در خراسان شمالی

ویدئو/ سفر وزیر نیرو به خراسان جنوبی

شرکت برق خراسان برای مقابله با مخاطرات طبیعی وارد عمل شد

فرماندار: عوامل پیری جمعیت گناباد تبیین شود

سدهای تغذیه‌ای در مناطق مرزی خراسان جنوبی بهره‌برداری می‌شود

36 درصد رانندگان فعال تاکسی اینترنتی از «نشان» استفاده می‌کنند

پیش‌بینی برداشت بیش از 62 هزار تن غلات در شیروان

گیاهان دارویی در هزار هکتار عرصه‌ طبیعی خراسان شمالی کشت می‌شود

وزیر بهداشت: مردم دچار خوش باوری نسبت به نابودی کرونا نشوند

81 حسینیه شهدا در خراسان رضوی آماده برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) شد

ایمیدرو در موضوع ورود به معدن آلبلاغ خیلی معطل کرده است

خلیل ‎آباد با کمبود نیرو برای حفاظت از منابع طبیعی مواجه است

فرماندار کاشمر: رفع آسیب‌های اجتماعی کرونا مهمترین دغدغه پساکروناست

فلز مس سریعا کرونا را می‌کشد

استاندار خراسان رضوی: برای رفع فقر سلسله مراتب نمی‌شناسیم

بازگشایی صحن‌های حرم حضرت امام رضا (ع) 24 ساعته شد

برای رفاه و رفع فقر مردم سلسله مراتب نمی‌شناسیم

بیشترین حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری در کشور مربوط به خراسان رضوی است

زعفرانکاران تربت‌حیدریه خواستار پرداخت مطالباتشان شدند

امام جمعه گناباد: رفع موانع جهش تولید نیازمند فرهنگ سازی است

انتقاد تولیت آستان قدس از محدودیت زمانی برای بازگشایی حرم رضوی

گزارش ارزیابی عملکرد معین‌های اقتصاد مقاومتی شهرستان تربت‌جام

کرونا مصرف بنزین خراسان شمالی را مدیریت کرد

تعیین ساعات بازگشایی حرم مطهر رضوی به استان واگذار شد

استاندار خراسان رضوی: حوزه درمان استان در مقابله با ویروس کرونا، امتحان خوبی پس داد

بازگشایی 24 ساعته صحن‌های حرم رضوی

واگذاری تصمیم بازگشایی صحن‌های حرم امام رضا (ع) به ستاد استانی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی معرفی شد

واگذاری بازگشایی صحن‌های حرم امام رضا (ع) به ستاد استانی

بذر تولیدی فاروج شناسنامه‌دار می‌شود

کرونا مرغ را از سفره شیروانی‌ها پر داد

ایدرو و ایمیدرو به تعهدات خود در خراسان شمالی عمل کنند

وزیر بهداشت: مقابله ایران با کرونا الگوی موفق جهانی است

هندوانه با طعم تریاک به مقصد نرسید

کتاب «تو افسرده نیستی» منتشر شد

ستاد ملی کرونا براساس نظرات کارشناسی آستان‌های مقدس تصمیم بگیرد

دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه آماده پذیرش دانشجویان است

خراسان رضوی در کشور بیشترین حمایت را از طرح‌های سرمایه‌گذاری داشته‌ است

معین‌های اقتصاد مقاومتی خیرین اقتصادی هستند