پیام خراسان

آخرين مطالب

یک استاد دانشگاه مطرح کرد؛

جنبشی جهانی برای بی‌اعتبار کردن دانش به راه افتاده/ نحوه برخورد با بیماران سرطانی علمي

جنبشی جهانی برای بی‌اعتبار کردن دانش به راه افتاده/ نحوه برخورد با بیماران سرطانی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - یک استاد دانشگاه گفت: متاسفانه در جامعه ما و البته در کل جهان جنبشی برای بی اعتبار کردن دانش به راه افتاده است.

 دکتر مهدی سودآوری در نشست "سرطان از آینه روانشناسی" که در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: ما همه در مورد عوامل مؤثر بر ایجاد سرطان زیاد شنیده‌ایم که مواردی مانند سبک زندگی، مصرف دخانیات، عوامل ژنتیکی، عوامل روانشناختی و ... در این زمینه است. مهم‌ترین عامل ابتلا به سرطان سبک زندگی ناسالم اعم از تغذیه، دخانیات، رفتارهای پرخطر و ... هستند.
وی افزود: حدود 30 الی 40 سال تحقیقات در مورد تاثیر عوامل روانشناختی در ایجاد سرطان انجام شده است که در این زمینه تحقیقات مختلفی وجود دارد و متغیرهای زیادی مانند درماندگی، کوچک‌سازی مشکلات، افسردگی، سوگ، عوامل شخصیتی، سبک انطباقی، حمایت اجتماعی و بسیاری دیگر مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته است.
عوامل روانشناختی در ایجاد سرطان ارتباط مستقیمی ندارند
این روان‌شناس تصریح کرد: نتایج کلی بعد از 30 سال نشان می‌دهد که عوامل روانشناختی در ایجاد سرطان ارتباط مستقیمی ندارند. متغیرهای زیادی بررسی شده، اما هیچکدام به نتیجه‌ای که بگوییم این عامل مستقیما باعث ایجاد سرطان است، نرسیدیم. درست است بین جسم و روان ارتباط وجود دارد، اما این ارتباط به صورت مستقیم نیست؛ مکانیزم‌های روانی پیچیده‌تر از این موارد هستند که بخواهند تاثیر خیلی مستقیم و واضحی داشته باشند و شاید مشکل ما هم در مقابله با آن، همین موضوع است.
وی عنوان کرد: تحقیقات بسیار زیادی در اختیار داریم که نشان می‌دهد دخانیات بر سرطان تاثیر مستقیمی دارد، در نتیجه به این توصیه مستقیم می‌رسیم که «ترک دخانیات باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان می‌شود»، اما هیچ متغیر روانشناختی چنین حالتی ندارد. بنابراین نمی‌توانیم توصیه کنیم اخلاق، شخصیت و یا به طور کلی نوع تصمیم‌گیری خود را تغییر بده تا دچار سرطان نشوی، نه. نمی‌توانیم این‌ موارد را بگوییم؛ چراکه ارتباط مستقیم بین آن‌ها وجود ندارد.
سودآوری ادامه داد: اما آیا واقعا این دو موضوع بی ارتباط هستند، قطعا نه. عوامل مؤثر بسیار پیچیده‌ای وجود دارند که می‌توان به مواردی مانند عوامل مربوط به سبک زندگی، تفکر جادویی، تفاوت دانش و باور، دیدگاه زمان، تغییر نگرش، باور پذیرش و اعتبار گوینده، خودپنداره(ادراکی که از خودمان داریم) و ... اشاره کرد.
در جهان جنبشی برای بی‌اعتبار کردن دانش به راه افتاده است
وی اضافه کرد: متاسفانه در جامعه ما و البته در کل جهان جنبشی برای بی اعتبار کردن دانش به راه افتاده است؛ جنبش ضد واکسن را حتما دیده و شنیده‌اید. این جمله که «واکسن نزنید خطرناک است»، نگرش 100سال تحقیقات علمی را زیر سؤال می‌برد و جالب است که اکثر مردم باور می‌کنند؛ چراکه دوست دارند آسیب‌ناپذیر باشند.
استرس و اضطراب باعث فعال شدن ژن‌های ناکارآمد می‌شود
این استاد دانشگاه در خصوص «عوامل مربوط به استرس»، خاطر نشان کرد: استرس شدید سیستم دفاعی بدن را تضعیف می‌کند و اگر سیستم دفاعی ضعیف شد به راحتی دچار بیماری‌های مختلف می‌شویم. اما اضطراب برای ما مهم‌تر است زمانی که فرد دائما مضطرب و دلشوره دارد خیلی زودتر در معرض بیماری قرار خواهد گرفت. باید متذکر شد که استرس و اضطراب باعث فعال شدن ژن‌های ناکارآمد می‌شود.
وی بیان کرد: مقالاتی تحت عنوان «هزینه اقتصادی غمگین بودن» وجود دارد که وقتی فرد غمگین است و استرس دارد در زمینه اقتصاد، سبک زندگی و ... تصمیمات نادرستی می‌گیرد و خیلی از ما این تجربه را در زندگی خود داشتیم. در زمان ناراحتی احتمال مصرف دخانیات و مواد مخدر افزایش پیدا می‌کند؛ چراکه به دنبال آرامش هستیم. وقتی اضطراب داریم داروی بیشتری مصرف می‌کنیم. سوزش معده، کمر درد، سردردهای ممتد، بی‌خوابی و کابوس از جمله نشانه‌های اضطراب مزمن است. اگر این نشانه‌ها تنها برای اضطراب باشد باید به روان‌شناس مراجعه و اضطراب خود را درمان کنیم.
با بیماران سرطانی چگونه برخورد کنیم؟
سودآوری اذعان کرد: بیمار سرطانی دچار سوگ است و واژه سوگواری معمولا در مورد از دست دادن عزیزی استفاده می‌شود، اما از نظر روانشناسی سوگ یک واکنش مشخص برای هر نوع از دست دادن مانند سلامتی است. سوگ پنج مرحله انکار، عصبانیت، چانه‌زنی، افسردگی و پذیرش دارد که فرد به ترتیب با این موارد مواجه می‌شود که در نهایت فرد، بیماری خود را می‌پذیرد و با آن کنار می‌آید.
وی در خصوص چگونگی برخورد اطرافیان با بیمار مبتلا به سرطان ، اظهار کرد: در ابتدا باید با هیجانات و شرایط بیمار همدلی کنیم، از گفتن جملات کلیشه‌ای مانند «قسمت بود»، اجتناب کنیم همچنین باید از وانمود کردن به درک احساسات فرد بیمار اجتناب شود. بیمار حق دارد که تمام واقعیت بیماری خود را بداند، پرسش‌های وجودی که هنگام مرگ برای فرد به وجود می‌آید، نیاز به درمان‌های فردی و گروه درمانی، توضیح کامل و بی‌ابهام برای دادن دارو به بیمار از جمله مواردی است که خانواده‌های بیمار باید مورد توجه قرار دهند.
این روان‌شناس در مورد عوامل مؤثر بر درمان بیماران مبتلا به سرطان، گفت: از جمله مواردی که در روانشناختی برای درمان بیماری مؤثر است می‌توان به مواردی مانند تاب‌آوری، خوش بینی، سبک تطابق، حمایت اجتماعی، هدف و انگیزه شخصی، کاهش خستگی و درمان روانشناختی برای بیمار و مراقبان اشاره کرد.
سودآوری در رابطه با نحوه آمادگی مواجهه با مرگ، بیان کرد: متاسفانه خیلی از بیماری‌های صعب‌العلاج به این مرحله می‌رسند و باید بیمار را در مواجهه با مرگ آماده کنیم و این قطعا وظیفه درمان‌گر، پزشک و تمام افراد در سیستم سلامت است. از جمله موارد آمادگی مواجهه با مرگ، داشتن صداقت، توجه به آرزوها و خواسته‌های فرد، برنامه‌ریزی مراسم ختم، نوشتن وصیت‌نامه، کاهش ابهام، مشاوره و مراقبت‌های مذهبی مورد نیاز، تعیین تکلیف و بستن پرونده‌های باز فرد و از همه مهم‌تر برنامه‌ریزی خداحافظی با بیمار است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه قرائت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تاکید کرد: الزام دستگاه های اجرایی استان نسبت به ورود و ثبت اطلاعات اشتغال در سامانه رصد

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال گلستان خبر داد: بهره مندی 625 فارغ التحصیل دانشگاهی از طرح کارورزی

دستور دادستان گرمه برای رفع مشکلات کنارگذر این شهرستان

طراحی و اجرای یک رویداد جهانی در جزیره کیش

لذت بچه‌دار شدن در پدر و مادرها ترویج یابد/ 48.9 درصدنرخ تمایل به فرزندآوری درزنان خراسان‌شمالی

دمای هوای مشهد تا پایان هفته 34 درجه خواهد بود

سوگ بی آغوش

امام جمعه بیرجند: فرصت دادن به جوانان باعث پیشرفت می‌شود

آمادگی نیروهای مسلح ایران برای دیگر کشورها تهدید نیست

مجلس یازدهم؛ نگاه‌های 4 ساله یا رویکردهای 40 ساله

دستگیری عاملان جنایت رگباری در کلبه جنگلی

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان از اول فروردین 98 محاسبه می شود

جزئیات دستگیری سازنده کلیپ صیغه کودکان

امکان اسکان محدود دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه فردوسی

اماکن تاریخی خراسان جنوبی بازگشایی شد

پرندگان مهاجر میهمانان خوان نعمت خراسان رضوی

آب سد شهید پارسا برای اراضی کشاورزی سرایان رهاسازی شد

تالارهای خراسان شمالی همچنان بسته است

وجود 37 قلاده پلنگ در پارک ملی تندوره

ناکامی قاچاقچیان در انتقال 205 کیلوگرم تریاک

بیماران اوتیسمی؛ افرادی که هیچ گاه به حق خود نرسیدند

همه‌گیری کرونا و تحول فناوری لباس‌های هوشمند

نظام قدرتمندتر از گذشته در برابر دشمن ایستاده است

مبارزه با ملخ در خراسان رضوی به هزار و 390 هکتار رسید

فراوری کشاورزی از صنایع اولویت‌دار در خراسان جنوبی است

ثبت روستای کنگ در فهرست آثار ملی کشور

اهداء خون در خراسان جنوبی 22 درصد کاهش یافت

ثبت ملی آبشار رزداب خواف

قطار شهری مشهد با رعایت چه اصولی فعال شد؟

کروناویروس در چه مدت‌زمانی با نور خورشید غیرفعال می‌شود؟

کنترل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی با کمک هوش مصنوعی در بلژیک

رانندگان بازنشسته بخوانند

کرونا 1500 واحد صنفی سبزوار را برای همیشه تعطیل کرد

پذیرش بیماران غیر کرونایی در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد از سر گرفته می‌شود

ثبت روستای کنگ در در فهرست آثار ملی کشور

خبر خوش مسئولان برای رانندگان/فعالیت دوباره بازنشستگان در جاده

2200 روستایی در طبس از خدمات کاروان های سلامت بهره مند شدند

سهم خراسان رضوی از تسهیلات کرونایی کارفرمایان چه قدر است؟

امتحانات دانشگاه بیرجند چگونه برگزار می‌شود؟

آفت شیرین!

قانون کاداستر چه کمکی به منابع طبیعی می‌کند؟

آینده‌نگری از پیش‌دبستانی تا دانشگاه

موقوفات و درمان بحران‌های جامعه

تخریب منابع طبیعی و زوال تنوع زیستی

برخی فعالیت‌های ورزشی در خراسان رضوی از سر گرفته شد

ضرورت استفاده شهروندان از ماسک در قطار شهری

غلظت آلاینده‌ها در هوای امروز مشهد افزایش یافته است

توضیحات روابط عمومی محیط زیست در خصوص آتش سوزی جنگل‌های گچساران

تجهیزات محیط بانان به روز می شود تجهیزات محیط بانان به روز می شود